Do hloubky webu

• USA Deep Web

V říjnu 2011 byl spuštěn černý on-line obchod Silk Road, využívající virtuální měny Bitcoinů a obranné technologie chránící anonymitu. Během pár měsíců se dostal pod hledáček úřadů, především kvůli obchodu s drogami. Poznejte příběh Rosse Ulbrichta, který byl usvědčen z jeho provozování a odsouzen k doživotnímu vězení... Po krátkém úvodu míříme do New Yorku, kde začalo 13. ledna 2015 soudní líčení se „šéfem" Silk Road, což je černý trh v oblasti internetu, zvaného hluboký web. Hluboký web je všechen neindexovaný obsah- bankovní data, kódy vlád, společností, univerzit. V létě 2011 se objevila reklama na Silk Road, kde se dalo sehnat vše, především drogy. Asi 13000 položek obsahovalo např. drogy, falešné doklady nebo dokonce vraždu na objednání. Trh měl být anonymní díky technologii Tor a platidlu Bitcoinu, ale dlouho to tak nezůstalo. Také to dlouho vypadalo, že web a trh založila a vedla komunita, ale později se objevil jeden administrátor, který zvolil přezdívku Strašný pirát Roberts. Ten přispíval do diskuzí, podporoval návštěvníky apod. Nakonec poskytl rozhovor, kde byl pochopitelně velmi tajnůstkářský a sebe označil až za nástupce administrátora. Prvotní myšlenkou byl anonymní trh, poté snížení násilí při prodeji drog- takto mohl drogy nakoupit kdokoliv a snadno. Před 25 lety se v okolí San Francisca scházeli hekři, matematikové a kryptoanarchisté, přezdívaní šifropunkové. Už jim se nelíbilo, že cokoliv v elektronické podobě si vláda nárokovala, mohla zkontrolovat a využít. Vznikly první šifrovací nástroje, které měly zajistit anonymitu a anonymní výměnu informací. V srpnu 2012 jely obchody Silk Road naplno, tento černý trh uzavřel protidrogový úřad a ministerstvo spravedlnosti. V říjnu 2013 se objevila žaloba, padlo také jméno- Ross Ulbricht. Ross vyrostl v běžné rodině střední třídy, měl sestru a rodiče pronajímali nemovitosti na pobřeží Kostariky. Byl nadaný matematik, získával stipendia a po roce 2006 se začal zajímat o libertarianismus a rakouskou ekonomickou školu. Po škole začal podnikat, otevřel si antikvariát, jehož část zisku šla na městský program pro mládež a zbylé knihy do věznic na podporu gramotnosti. Obchod ale nefungoval a tak se rozhodl pro změnu. Napsal, že chce použít ekonomickou teorii k zničení nátlaku a agrese. Také že vytvoří ekonomickou simulaci, aby měli lidé zkušenost s tím, jak by vypadal život ve světě bez systematického využívání síly. Od r. 2010 žil u sestry v Austrálii, později se vrátil a byl nezaměstnaný. Už když se stěhoval zpět, Silk Road existovala a stabilně rostla. Dostala se do hledáčku úřadů, vznikly speciální skupiny, které pátraly po jakýchkoliv podstatných informacích. Někteří prodejci byli nalezeni a vyslechnuti, dokonce se podařilo vypátrat jednoho administrátora. Strašný pirát Roberts využil kontaktů na Silk Road a objednal si jeho smrt, než něco vyzradí. Vražda byla ale jen zinscenována, Roberts zaplatil Bitcoiny. V červnu 2013 se Ross přestěhoval, začal si říkat Joshua Terrey. Jeden agent dokázal v té době vypátrat starý e-mail, který pocházel z pevné adresy a dovedl ho ke jménu Rosse Ulbrichta. Následně byla zabavena jedna zásilka, která obsahovala falešné doklady pro Rosse. Ty mu donesli, on popřel, že by byly jeho a agenti zase odešli. Ross se tak stal hlavním podezřelým. Do systému se zatím naboural další agent, který se dostal až na pozici administrátora. Rosse oslovil a když mu šel odpovědět z veřejné wifi v blízké knihovně, na místě ho při činu nalogovaného do Silk Road zatkli. Rodina sehnala přes milion dolarů jako kauci, ale ta byla kvůli údajné vraždě na objednávku zamítnuta. Této vraždě nikdo nevěří, spíše je reálnější tvrzení, že ji zinscenoval nějaký agent. Také je možné, že účet Strašného piráta Robertse používalo více lidí. Zahájení procesu bylo určeno na 10. listopad 2014, hrozilo 30 let až doživotí, s čímž se rodiče nemohli smířit. Ve vyšetřování se také objevilo jméno Variety Jones, což je osoba, která byla nalogovaná téměř nonstop od založení Silk Road a nepopiratelně řídila mnohé kroky a změny, včetně založení osoby Strašného piráta Robertse. (TV Prima)

JitkaCardova

Přitažlivý průzor do idejí mladého muže, který sní o svobodě pro lidi, jakou si v dnešním zregulovaném světě málokdo vůbec dovede představit. A do hlubin webu, které skýtají netušené možnosti, jak takovou svobodu zařídit i uvnitř tvrdého systému, kterým americká společnost ve skutečnosti je, ať se navenek tváří jak svatouškovsky chce.*** Pohled na systém, jak ho nikdo moc nechce vidět, boření mýtů o tom, jaká všechna pravidla jsou tu pro dobro a pro ochranu lidí - ač ve skutečnosti slouží jen tomu, aby se vydělávaly peníze. Drogové války například všem - včetně vlád - vydělávají především víc peněz, proto je dobré drogy plošně zakázat, zvýšit jejich hodnotu na černém trhu. Všechna krev se pak doslova vyplatí. Vydělávání peněz, které nikomu nedovolí dosáhnout na své vlastní možnosti rozvoje, vyprazdňuje a gumuje osobitost, mění lidi na utahané loutky. *** Může to být jinak. Snad. Mladík ale sedí na doživotí v americkém vězení po nespravedlivém, jednostranně vedeném procesu, protože Amerika vůbec nepotřebuje, aby mladí lidé hlásali cestu větší svobody, než v jaké si je chce sama udržet. *** Není potřeba hned posuzovat myšlenky, které film předestírá. Je potřeba natočit těmi možná nezvyklými úhly pohledu hlavu, zatuhlé svaly, a zažít to, nechat to v sobě klíčit, zrát a působit. *~~ ()

*CARNIFEX*

Dokument hodný zamyslenia: povoliť páchanie jedného trestného činu, aby sa tak zamedzilo páchaniu tomu druhému, alebo nie? Môžeme to nazvať menšie zlo, lenže fakt je ten, že napriek tomu, že by spoločnosť tolerovala predaj drog cez internet, aby tak zabránila prestrelkám či vraždám, nič nezmení na tom, že osoby, ktoré by sa takýmto spôsobom ľahšie dostávali k svojim dávkam, pod vplyvom týchto drog, budú opätovne páchať trestnú činnosť, len aby sa k tým drogám opäť dostali. A na všetko bude opäť doplácať obyčajný človek. Keď narkomana "prepadne" takzvaný "absťák", je ochotný urobiť čokoľvek, aby našiel prostriedky na ďalšiu dávku. Čiže opäť sme pri činoch, zločinoch, ako: krádeže, lúpeže, prepadnutia, vraždy a pod ... Takže otázka znie. Je to, alebo nie je spôsob, ako uzavrieť začarovaný kruh??? ()

Marze

Dokument těží z toho, že moc diváků o černém on-line obchodování s drogama moc neví. Názory obžalovaného podívat se za hranici dobra a zla, nebo udělat revoluci informační svobody, který "budou provázet ošklivé věci" se mi zdá jako nějaká nová mutace fašismu. A autor těchto slov si před zatčením namastil prodejem drog na internetu kapsu milionem dolarů. V dokumentu je hodně podivných lidí (jako matka obžalovaného) , kteří zpochybňují válku proti drogám , protože "způsobuje násilí". ()

PainM8

Název trochu uvádí lidi v omyl, jak už tu někteří zmínili v komentářích. Každopádně dokument o webu Silk Road taky není úplně k zahození. Některé citáty jsou opravdu zamyšleníhodné, jako třeba tyhle: "You can take down a man but you cannot take down an idea." nebo "Does it worth it to keep fighting till your last breath? Off course." a další. To s tou myšlenkou jsem ale slyšel už dávno, to nepochází z tohoto filmu. ()

Autogram

Nebudem až taký liberálny, aby som tvrdil, že sa na to treba pozrieť aj z tej druhej strany, teda zo strany konzumentov a predajcov drog. Ale pozrieť sa na súdny proces zo strany tých, čo požadujú slobodu, nielen slobodu prejavu, ale aj slobodu komunikácie a súkromie na každej jej úrovni a za každých okolností, to už za zamyslenie stálo. A trochu podprahovo o tom dokument aj je natočený, len sa to muselo zaobaliť do kabátu, že drogy sú zlé a ešte horšie je niečo tajiť pred vládou a úradmi. ()

Litvicek

Chápeme to ale když má být něco o Deep webu, tak ať je to opravdový hardcore a né příběh o lásce jedné rodiny a dobrém konci o obchodu s drogami. ()

Spacecore

Nelíbí se mi neobjektivita dokumentu, ale líbí se mi ta ironie osudu, kdy Ross bojoval za svobodu a schytal za to doživotí. Tak to chodí. ()

Furmi

Silk road - potencionálny začiatok Harm reduction s predajom a užívaním drog na novej úrovni 21. storočia ? Uvidíme, každopádne úžasná vec ktorá sa bude hýbať stále vpred (I ked anarcho- myšlienkám veľmi nefandím). 78% ()

Amper01

Zkusím to hodně zkrátit: Jestli byl opravdu obviněn neprávem mě mrzí. Přesto - úplně nevinný evidentně není, se stránkou prokazatelně spojen je. A jestli si už někdo zahrává s ohněm (byť v nějakém svévolně dobrém přesvědčení) musí počítat s tím, že bude buď popálen, nebo i úplně shoří. A k otázce č.2 - jestli může vláda zasahovat do soukromí - je to jakoby zločinec vytasil revolver, zatímco policista by měl podle zákona k dispozici jen prak. Dokud bude právo uměle drženo pár kroků za zločinci, nemůžeme se divit, že je nelze chytit. I toto má samozřejmě svou temnou stránku - že i mezi zastánci práva se ukrývají zločinci, a tudíž jsou nástroje spravedlnosti zneužívané i k dalším zločinům. Ale to už je zase úplně jiná kapitola... ()

Harry_

Film je hlavně o tržišti Silk Road a jeho adminovi Dread Pirate Roberts. Pokud o internetu za Torem moc nevíte, je film lehkým úvodem do problematiky. Spíše jde ale o agitku za Rosse Ulbrichta, který byl chycen a odsouzen exemplárním způsobem. Na filmu si spíše cením otevření a připomenutí těžších témat jako je: americké soudnictví, právo na obhajobu, právo na spravedlivý proces, soukromé vězeňství apod. Může stát používat stejné techniky, která sám postihuje? Například hacking. Je normální udělit doživotní trest po dvoudenním soudu se spisy s tisíci stránek? Neměli bychom být nakonec rádi za pomalý evropský soudní systém? Kdo hlídá hlídače? ()

boni

Strašně těžké hodnotit. Tento dokument se nezaměřuje primárně na dark web samotný, ale na jeho součást Silk Road, a tedy převážně obchod s drogami. V rámci celého pojednání o Silk Road to je takový manifest za Rosse Ulbrichta, údajného hlavního provozovatele serveru, a střetávají se zde dva ultra fanatické proudy, které jsou mi ze samé podstaty odporné. Na jedné straně vláda USA, v současné době instituce, jež ze svého pohledu legitimně porušuje jakékoli zákony více než všechny „oficiální“ totalitní státy dohromady, jinými slovy instituce, jež za demokracii schovává to nejvíce nedemokratické zřízení, které se tímto slovem ohání a nebývale honosí. Ať už jsou to drogy, „řízený“ terorismus či absolutní porušování lidských práv, v tomto případě hlavně práva na soukromí dle čtvrtého dodatku. No, a na straně druhé tu máme levicový anarchismus v té nejradikálnější podobě, což považuji za nejvíce zhoubný prvek moderního světa. Ve výsledku se tedy nedozvíte nic zas tak zajímavého, ale spíše posloucháte různé názory a argumenty, kolikráte bez věcné podstaty, a hlavně nepodložené a nepodložitelné fabulace, navíc prakticky chybí nezávislý pohled na věc. Ale i přes tohle všechno se mi dokument líbil, neb svět skrytého internetu je vskutku fascinující místo. Těším se, až si pustím nějaké další dokumenty zabývající se tímto fenoménem a můžu jen doufat, že bude mít jejich kvalita vzrůstající tendenci. ()

Mitisko

Skutočný príbeh o tom, že keď sa niekdo postaví proti velkému americkému bratovi, tak nemá právo na prezumpciu neviny, nemá právo na spravodlivý súd a ochrancovia velkého brata majú právo na všetko aj na nelegálne získavanie dokazov atd. Najsmutnejšie na tom celom je, že toto sa odohralo v štátoch ktoré sa považujú za najviac slobodné a demokratické... Fuj jdu blejt velebnosti ()

Franta

Typický přechytralý dokument, který se ohání tolika nepodloženými fakty, že úplně zatlačí ty pravdivé. Film neoplývá zrovna kvalitním dabingem a zrovna u dokumentu je to velmi rušivé. Vždy je vám předložen nějaký fakt, který je poté vyvrácen, aby mohl být znovu potvrzen. V této změti se člověk začne téměř určitě ztrácet. Díky tomuto dokumentu se můžete dozvědět spoustu zajímavých informací, které však balancují na hraně mezi pravdou a konspirační teorií. ()

Barghest

„You can take down a man, but you can’t take down an idea.“ Předně je třeba říct, že Deep Web se nezabývá temnou částí internetu obecně, jak by se mohlo z názvu zdát, ale odsoudit ho za to mi nepřipadá úplně fér. Propírá hlavně kauzu okolo Hedvábné stezky a skrz ni se dostává k vážnějším důsledkům a hlubším tématům, než by člověk zprvu čekal. Pokládá mnoho otázek, ale nesnaží se na ně najít jednoduché odpovědi, protože ty ani neexistují. Na Ulbrichta, DPR a Hedvábnou stezku se dá pohlížet z mnoha úhlů a samotný Ross Ulbricht se tu profiluje jako nečekaně ambivalentní a zajímavá osobnost. Deep web tak rozhodně není banální podívanou na jedno skouknutí, na které by člověk za chvíli zapomněl. Ze scénáře je cítit, že autorům šlo hlavně o to, aby donutili diváka nesežvýkat jednostranné soudy médií a tiskových mluvčí, ale o celé problematice začít přemýšlet a hledat vlastní pohled na věc. A to se jim – aspoň u mě – podařilo beze zbytku. ()

PeterJon

Skvelo spravený dokument. Až na to, že sa mal volať Silk Road. Nie je to o deep webe, ale len o Silk Roade a súde jej zakladateľa Rossa Ulbrichta. ()

Murysek

Zajímavý dokument plný konspiračních teorií, pravd, polopravd, lží a mystifikací. Přesně tak, jako tomu je vždy, když se jedná o cokoliv, kde je zapojena nějaká vláda, nebo její vyšetřovací služby. Zajímavé a poutavé vyprávění, které baví od začátku do konce. Určitě doporučuji ke shlédnutí, pokud vás jen trochu zajímá některé z dotčených témat. ()

eSakk

Zajímavý dokument. Možná k mému kladnému hodnocení přidalo i to, že jsem si od tohoto snímku nic nesliboval a koukl na něj spíše z nudy a byl jsem velice příjemně překvapen. ()

mr.twizta

Predne je dobre podotknout, ze tenhle dokument se mel jmenovat proste SILK ROAD, protoze ostatnimi aspekty deep webu a darknetu se zabyva vylozene okrajove. Jinak se ale jedna o velice poutavy, i kdyz ocekavane ponekdu jednostranny pohled nejen na legendarni market, ale celkove za hranici indexovaneho webu. ()