Malý mnich

(TV film)
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2015, 26 min

Příběh tří bhútánských mnichů, kterým ještě nebylo ani 18 let a kteří kromě života v klášteře již nemají příliš jiných příležitostí, jakou životní cestu zvolit. Třináctiletý Namgay, jedenáctiletý Dorji a patnáctiletý Jamtso již hezkou řádku let žijí v klášteře. Tradiční bhútánský zvyk mít v každé rodině aspoň jednoho mnicha přetrvává dodnes. Jejich život má pevný řád a je plný modliteb a odříkání. Zároveň klášter zajišťuje pravidelnou stravu a živobytí, kterou ne všechny chudé rodiny dokáží svým dětem poskytnout. Co vše pro dnešní mládež život v klášteře přináší? A znamená tento život skutečně pro chlapce štěstí? Co všechno se v takovém klášteře naučí? Tři příběhy nás zavedou do chudé oblasti bhútánského venkova. (Česká televize)

Boulderman

A právě tímto způsobem uvažování vzniká rozkol mezi evropskou civilizací a těmi ostatními.... Co si kdo dovoluje kohokoliv moralizovat? Kdo dal komu právo někoho poučovat? Právě Bhútán je jednou z mála zemí světa, která si zachovala vysokou míru kulturní autenticity. Postoje, které vyjadřují tvůrci tohoto "dokumentu" naopak moralizují něco, čemu rozumí asi jako psím koulím. Dvě hvězdičky ovšem dám. Tou první je vůbec snaha o jakési dílo z Bhútánu a tou druhou hodnotím krásné záběry krajiny. ()