Mr. Robot (TV seriál)

Mr. Robot

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2015 - 2017, 26 h 3 min (Minutáž: 22x45 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (278)

Velice osvěžující seriálová novinka, jež si od začátku pohrává s diváckými očekáváními, která tak trochu obrací vzhůru nohama v průběhu celé první řady. Nabízí se tu srovnání s jistým kultovním filmem, jehož název ovšem nemohu zmiňovat, aniž bych vyspoilovala některé zásadní zvraty. Ty jsou do jisté míry tím, co z Mr. Robota dělá tak atraktivní podívanou. Když už má divák pocit, že mu tvůrci nenaservírovali podívanou, jakou po pilotním dílu čekal, vytřou mu zrak něčím nečekaným, co celý příběh opět posune jiným směrem. K dokonalosti tomu chybí málo. Občas mi vadilo zbytečné natahování, některé otravné ženské postavy a dle mého ne zcela využitý potenciál, tvůrci ale budou mít ve druhé sérii dost času to napravit. Malekovi hlavní role dokonale sedne, i když mě možná ještě víc uchvátili Christian Slater a Martin Wallström ve vedlejších rolích. A pak je tu samozřejmě onen přesah, kritika současné společnosti, který z toho ve finále dělá něco víc. 1. série - 90%(3.9.2015)

• verbal

Taxem na to dneska přišel. Klíčem k nové, moderní a necenzurovatelné filmové publicistice jsou uvozovky! Když si i vrchní pokrytec ve své erudované kritice dovolí pro něj zcela abstraktní „vylízané pičky“ i jemu daleko srozumitelnější „vyfajčené ftáky“, aniž by se velkohubě nepozastavoval nad tím, jak se tu pak věřící matky hystericky křižují a ubozí školáci končí s doživotními psychickými újmami ve svěracích kazajkách, považuji to okamžitě za etalon zdejší inkvizice a jdu do toho naprudko, uklidněn HOMOujištěním, že co je v uvozovkách, to se vlastně vůbec nestalo. *** „Jo, kurva!!!“, zvolal jsem nadšeně po zhlédnutí prvního dílu … „A do piče, napsal jsem na seriózním filmově-publicistickém serveru „kurva“!“ … „Kurva, řekl jsem v předchozí větě „do piče“!“ … Ups, trochu jsem se zamotal v pekelném kruhu, no nic jste naštěstí přes samé uvozovky neviděli, tak pojďme znovu: „Jo, kurva!!! “, zvolal jsem nadšeně po zhlédnutí prvního dílu, „konečně něco alespoň trochu reálného o opravdovém hákování, a ne jako obvykle, když nějaký homodebil naboří čínským tabletem bez internetu během pěti vteřin Pentagon, zadáním všemi těmi Anonymousy přísně utajovaného příkazu „Hekni Pentagon“ do ukrutně profesionálně rutnutého, nejnovějšího Androidu 6.0 Dželyšit.“ „A do piče!“, prohlásil jsem po přetrpění následujících devíti epizod, ve kterých se ta počáteční naděje nekompromisně odebrala směrem k „prdeli“ a já osm a půl hodiny čuměl, namísto pronikání do vysoce zabezpečených serverů, na deliktické pronikání do duševních pochodů nějaké nesympatické psychosmažky. K tomu všemu byla hlavní postava opravdový hnusák s vizáží přišlápnuté ropuchy, jehož jediným hereckým počinem bylo valit bulvy v jednotvárné etudě „snažím se urputně „vysrat“, tudíž jsem neměl ani možnost k němu jakkoliv přilnout. Ale jak se tak dívám na ta zdejší červená čísla, byla to asi děsně kůl píce pro všechny ty iluminátskými báchorkami vypláchlé „šulínky“, co když zrovna nečumí na pomatené „pičoviny“, postávají s hadrem přes xicht před Mekdonaldem, kde v rámci úplně vlastního, „hlubokého a zcela opodstatněného antikorporačního a antiglobalizačního přesvědčení“ demonstrativně potěžkávají dlažební kostky.(8.10.2015)

První sezona byla pro mě jak zjevení ve filmovém světě, který IT využívá jen jako nástroj a pro své vizuální a těžce zjedondušené postupy. Mr. Robot jde proti tomuto proudu a snaží se vnímat celé odvětví i lidi v něm jako dobře promazaný stroj plný géniů a šílenců. S tím nemám problém, dvojnásob pokud Rami Malek odvádí tak skvělý výkon a scénáristé tlačí na pilu. Bohužel v druhé sérii došlo k očekávanému a zatím pro mě nenaplňuje posun na pět hvězd.(27.11.2016)

Nářez. Seriál zjevení. Proč už dávno někdo nevzal postavu Lisbeth Salanderové, neřízl ji Dexterem (hlavně tedy esencí toho zvláštního autistického charisma) a nezasadil do kulis Cronenbergova / DeLillova Cosmopolis? A proč už dávno někdo nenatočil pokračování Klubu rváčů? Ale ano, ono se to stalo, je tu přece Mr. Robot... Škoda jen, že se v průběhu první série pomaloučku vytrácí anarchistický a protisystémový tón a je postupně nahrazen tónem kriminálním a... Naštěstí ale ve světě Mr. Robota dojde k výstřelu z Aurory... Tenhle svět potřebuje fsociety! Série 1: 90%(7.10.2015)

When you see a good move, look for a better one. O Mr. Robotovi by se nesporně dalo napsat mnohé. Například o vypiplané formální stránce, kterou jistě pěkná řádka článků zanalyzuje (ty úvodní titulky, to rámování postav do spodní třetiny/rohů obrazu apod.). Ať již co se týče nápadité práce s nespolehlivým vypravěčem, prolamováním čtvrté stěny, stejně tak jako se vyrojí rozbory do detailů promyšleného chladně vycizelovaného „fincherovsky-depalmovského“ (audio)vizuálu a jeho roli (speciálně pak od druhé řady, kdy Esmail režíruje již vše sám) či o tom, jak to vykradlo německý snímek Who Am I. O tom, jak je díky důmyslné struktuře jedno, jestli ony zvraty prokouknete v úvodních desítkách minut či až je tvůrci sami vyjeví, protože v obou případech to funguje, jelikož se s divákem hraje uvědomělá hra "vy si myslíte, že to víte a my moc dobře víme, že vy si myslíte, že to víte" po celou sezónu. Ovšem ono to na pointě stejně nikterak nestojí. Budou se pět ódy (nejen) na Malekův a Wallströmův výkon, stejně jako se vyrojí bezpočet článků o tom, jak je tu konečně dílo, které neprasí na Linux přísahající komunitu světa hackerů, blackhatů a jim podobných. Fóra budou přetékat diskuzemi řešícími význam každé věty, narážky a odkazu. Ovšem co zbývá „obyčejnému“ divákovi, kterému je v(ý)še uvedené jedno a chce prostě jen vidět dobrý seriál? Tak takový divák je na tom zdaleka nejlépe, jelikož jemu Mr. Robot v kostce nabízí „sakra zdařilý palahniukovsky anarchistický hackerský Fight Club říznutý v korporátní linii Underwoodovic nesmlouvavě nekompromisním pragmatismem“. Což už by i divákovi, který má o komunitě z odvrácené tváře moderních technologií obrázek jedině na základě románů s Lisbeth Salander, mohlo stačit k vyzkoušení pilotní epizody. Jestli mu sedne či ne je sice věc zcela jiná, ale Mr. Robot je i v dnešní vlně nebývale kvalitní televizní tvorby natolik unikátní a odvážný, že nabízí mnoho důvodů proč mu dát šanci i navzdory jeho občasným problémům s tempem vyprávění. A kdo ví, třeba si zrovna vás tvůrci hacknou a propadnete tomu. | S1: 5/5 | S2: 4/5 |(7.9.2015)

1. série - 65% - Potenciálu bylo tak moc, až bylo zklamání nevyhnutelné. Soustředěný Rami Malek, specifické prostředí neprůhledné hackerské tematiky, pohledná sousedka, neprůhledný aktuální stav hlavního hrdiny. Takhle nabitý pilot tu zkrátka nebyl dlouho, ale záhy se začalo ukazovat, jak moc vhodnější by byla samostatná minisérie. V deseti epizodách se všechno napětí postupně rozmělní, některé postavy svými zbytečnými linkami téměř ztratí opodstatnění (Wellick si z nečitelného prošel proměnou do fatálně nepochopitelného) a když dojde na velké revoluční činy, ztrácí děj paradoxně šťávu nejvíc. Ve druhé polovině sezóny už dokonce ztrácím pozornost ve všech linkách, ve kterých se nevyskytuje samotný Elliot a byť mu tvůrci přisoudili až neuvěřitelnou kombinaci psychiatrických diagnóz (nehledě na to, že s pomocí morfinu by z něj asi byl myšlení neschopný jedinec raz dva), Malek všechno odehraje tak dokonale, že hltám i to nejposlednější nervózní mrknutí do divákových očí. Druhá řada je obrovský risk, který může vyjít jen při pokusu o převrácení premisy do zcela nových rovin. Dějové skoky pomocí šokujících zvratů se totiž vyčerpaly za minutu dvanáct. 2. série - 70% - Snaha o další zásadní zvrat tentokrát vyznívá poněkud naprázdno, ale druhá série drží pohromadě překvapivě lépe. Napomáhá tomu jak ještě brilantnější Rami Malek, tak skutečnost, že zmizelý Tyrell nemá jak otravovat. Obecně mám ale s Mr. Robotem jeden zásadní problém, který mi kazí celý seriál. Jakkoli chápu jeho oblibu a touhu diváka pitvat se v každém záběru, nedokážu se zbavit pocitu, že se mi Sam Esmail snaží celou sérii dokázat hlavně to, jak dokonale cool jeho seriál je. Tuhle okatou snahu cítím z každého záběru, a i když mnoho scén skutečně formálně dokonalých je, dojmy jdou vzápětí dolů při do sebe zahleděných, nesnesitelně pomalých dialozích a bohužel i při zbytečných vedlejších linkách. Při účasti božské Grace Gummer mě to mrzí obzvlášť, ale přes tři hvězdy se stále vyšplhat nemůžu.(22.6.2016)

• emma53

Pilot výborný, další tři díly jsem ještě zvládla, ale pak už šly události mimo mě, takže to po pátém dílu vzdávám, sorry.(23.10.2015)

Pokud čekáte důkladnou exkurzi do světa hackerů, anebo pokud doufáte, že se u seriálu naučíte programovat snadno a rychle, jste na omylu. Pan Robot z moderního světa informačních technologií sice těží, ale neutápí se v něm tolik, jako ve vnitřním psycho světě hlavního hrdiny. Občasné hackování slouží jen jako nástroj k dosažení určitých ideologických cílů, kterým budete jistě rozumět i pokud jste počítačoví análfabeti. Seriál je postupem času dějově chudší a chudší, naopak ale každý díl dokáže zaujmout svou prapodivnou atmosférou a oním vnitřním světem hlavního hrdiny. Je v tom špetka psychologie, špetka filozofie, nezanedbatelná dávka halucinací a háv hypermoderního světa. Druhá série by se dějově dala shrnout do 2 dílů, ale přesto ve vás každý díl něco zanechá. Kdo by to byl řekl, že zdánlivě IT seriál bude více o pocitech a emocích než o chladných faktech? 8/10(18.5.2017)

Dexter meets Fight Club. Nemůžu jinak. #fucksociety 1. série: 95%, 2. série: 90%.(5.10.2015)

No je to strašná snobárna, ale ok, někdy je to i chytlavé. Antikorporátní nádech s někdy směšně přetaženými prvky (uberevilCEO) prvních epizod mi ale přijde jako slušný cirkus a upřímně doufám, že se to vyvrbí nějak zajímavě a zúročí se tohle banální profilování k nějakému zajímavému východisku, jinak to bude jenom Klub rváčů na sedatovech bez čehokoliv zábavného. 3 a 1/2 EDIT: Když jsem psal "Klub rváčů", nenapadlo mě, že až tak. Každopádně to finále je tak pitomý, že se trochu stydím za tvůrce.(27.9.2015)

Určitě jeden z nejzajímavějších seriálů posledních dvou let. Moc se mi líbí myšlenkový oblouk a anti-establishmentový (neřkuli anti-kapitalistický) postoj díla, škoda jen těch pár fillerových zápletek, které drajv centrálního příběhu zpomalují. Velká poklona za oba mindfucky (v 1. a 2. sezóně), které dávají vzpomenout na to, proč se kdysi M. N. Shyamalan těšil u naratologů takové úctě. Těším se na každý nový díl, kdyby dnes nebyla konkurence na tak nesmyslně vysoké úrovni (Fargo, Show Me a Hero, True Detective), dal bych absolutorium, takhle silné čtyři 80%(27.8.2016)

Slater a cela fscociety s zda byt prestrel, ale jinak bezva a Malek je bozi, neco takoveho tu uz dlouho chybelo. Edit: Nechybelo. Vytecne prvni dva dily, az do pateho ok, pak je touha sokovat bohuzel prilis velka. Kdyby hacker zustal hackerem spehujicim lidi kolem sebe, byla bych mnohem spokojenejsi. Jedine, co zustava dobre je vypiplany vizual (Campbell ma plus bod), hudba a uvodnich nekolik vterin, nez zmizi me oblibene logo z detstvi. 7/10 Edit: s02 ospravedlnuje druhou pulku prvni sezony a je naprosto super.(10.7.2015)

Nadšení. Prozatím. Paranoia. Antisociální paralely s Dexterem ve slušivém prostředí sítě. Herecky super, Rami Malek konečně chytl hlavní roli a zvládá s přehledem, Slater rovněž fajn. Snad si to udrží kvalitu... Nespolehlivý vypravěč je zpět, navíc v neuvěřitelně prohnilém a rozmanitém světě plném labilních lidí a borců, kteří mají moc - zdánlivě... možná, asi. Často jsem nestíhal, (pouštět si před spaním je u Mr. Robota hodně špatný nápad) twistů je požehnaně.(15.9.2015)

Naše volby máme už dávno předplacené. Lisbeth Salander našla rovnocenného protihráče! Kousavé, radikální a místy hodně těžké! Divím se, že pod tím není podepsané duo Fincher&Sorkin. F@ck society!(26.7.2015)

1. SEZÓNA: Jasně, takže dělám si poznámky: konzumní společnost je banda vypatlanců, moderní technologie jsou zlo, peníze nám vlastně jen ztrpčují život a nejlíp bylo všem zuboženým lidičkám před desetitisícama let v jeskyních bez hypoték a baráků, který by vlastnily nenažraný banky. Mr. Robot zkouší být novodobým "IT Dexterem" a přichází s docela obstojnými nápady v rámci thrillerového žánru. Naneštěstí mu ale citelně ubližuje skutečnost, že jej dle všeho napsal tak trochu zakomplexovaný extrémní levičák. A to jinak vážně nesnáším, cpát do komentů podobná rádoby (ryze subjektivní) moudra. Zajímavé téma a poutavý děj jsou zde poměrně rušivě shazovány násilně zobrazovanými názory tvůrčího týmu na problematiku rozbujelého kapitalismu. Místo toho, abych se bavil, rotovalo mi spíš v hlavě hrozně moc otázek na všechna možná i nemožná sociální témata. Pakliže to byl záměr, tak super, pošlapal mi ale plnohodnotný divácký zážitek. Až si budu chtít zapolemizovat nad světovou ekonomikou, koupím si raději vysokoškolská skripta.(10.1.2016)

Toto ožehavé téma mám rád a ze začátku mě to celkem bavilo sledovat a postupem času jsem se musel nutit, abych první řadu dokoukal. O závěrečné příběhové zvraty sice není nouze a ten největší na mě poměrně příjemně zapůsobil, ovšem tato látka je na mě zřejmě až příliš složitá abych jí chápal a orientoval se v tom, což potvrdila i nadále schizofrenní druhá série...50%(21.1.2016)

• liskam

To jsem se zase pěkně nachytal. Člověk, když v trávě po něčem uklouzne, ihned se mu v hlavě vybaví... A sakra, hovno. Podívá se na botu... No jo, je to hovno. Ale přesto stále doufá, že je to třeba něco jiného, slimák, divná hlína, ještě divnější houba, mrtvolka nějakého malinkatého divného zvířátka které žije celý život v trávě, pvc postavička Darth Wadera, nebo něco jiného. Proto si sundá botu a ještě tu věc očuchá.... A když to smrdí jako hovno, tak už je to jasné a člověk může nadávat, jakou měl smůlu. U tohohle snímku je to stejné... začínáte překrásnou procházkou s přítelkyní a plánujete třeba i nějaký ten sex v přírodě...Končí to ale bohužel zcela jinak, jste otrávený, nasraný nad ztrátou času a z toho sexu máte veliký hovno. Za mě 40%(12.8.2016)

Pokud máte rádi konspirační teorie, bude k tomu přikovaní po 20 sekundách. Výborný příběh o stavu dnešního světa s netradičním hrdinou a atmosférou jako z "Under the Skin". Kvalita se v první polovině série po pilotu trochu zhoupla, ale její druhá půlka už to zase vytáhla k 5*. Sam Esmail je hvězda a po "Comet" má u mně další homerun.(4.9.2015)

V podstatě mě jen podepiště pod Táňu Zabloudilovou. Postaví se razantně doleva, ale pak tam moc objevného neříká. A já bych tak chtěl, aby opravdu byl aktivističtější.(22.4.2017)

Pokud se vyznáte v IT, nebo minimálně máte na disku uložen seznam třinácti satanských iluminátských rodin, tak budete chrochtat blahem. (: ✔(1.6.2015)

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14