Mr. Robot

• USA Mr. Robot
USA, (2015–2019), 36 h 52 min (Minutáž: 41–65 min)

Tvůrci:

Sam Esmail

Hudba:

Mac Quayle

Rami Malek, Carly Chaikin, Christian Slater, Portia Doubleday, Martin Wallström, Michael Cristofer, Stephanie Corneliussen, Michel Gill, Grace Gummer (více)

Série(4) / Epizody(45)

Seriál Mr. Robot, ověnčený Zlatým glóbem za nejlepší televizní drama, sleduje mladého programátora Elliota (Rami Malek), který zdokonalil umění počítačového hackerství. Elliot trpí vysilující sociální fobií. Má pocit, že se s okolním světem může bavit pouze tak, že hackuje jejich přístroje. Když zrovna nepracuje jako inženýr kybernetické bezpečnosti, používá své hackerské dovednosti k ochraně těch, na kterých mu záleží. Svět Elliota, rozčarovaného z moderní společnosti, se náhle změní poté, co potká Mr. Robota (Christian Slater), záhadného vůdce tajné hackerské organizace, která chce s jeho pomocí zničit nadvládu jednoho procenta nejmocnějších lidí světa a zažehnout celosvětovou revoluci. (HBO Europe)

Davies182

1. SEZÓNA: Jasně, takže dělám si poznámky: konzumní společnost je banda vypatlanců, moderní technologie jsou zlo, peníze nám vlastně jen ztrpčují život a nejlíp bylo všem zuboženým lidičkám před desetitisícama let v jeskyních bez hypoték a baráků, který by vlastnily nenažraný banky. Mr. Robot zkouší být novodobým "IT Dexterem" a přichází s docela obstojnými nápady v rámci thrillerového žánru. Naneštěstí mu ale citelně ubližuje skutečnost, že jej dle všeho napsal tak trochu zakomplexovaný extrémní levičák. A to jinak vážně nesnáším, cpát do komentů podobná rádoby (ryze subjektivní) moudra. Zajímavé téma a poutavý děj jsou zde poměrně rušivě shazovány násilně zobrazovanými názory tvůrčího týmu na problematiku rozbujelého kapitalismu. Místo toho, abych se bavil, rotovalo mi spíš v hlavě hrozně moc otázek na všechna možná i nemožná sociální témata. Pakliže to byl záměr, tak super, pošlapal mi ale plnohodnotný divácký zážitek. Až si budu chtít zapolemizovat nad světovou ekonomikou, koupím si raději vysokoškolská skripta. ()

playboxguest

První epizoda mě nadchla, ale po čtyřech dílech ze mě jakýkoli zájem k mému samotnému překvapení vyprchal. Po první sérii vzdávám. ()

Cappuccino

Mr. Robot je skvelým seriálom s množstvom výnimočne originálnych epizód, ktoré "dajú do vačku" väčšinu aktuálnej seriálovej tvorby. Prakticky všetci herci svoje postavy zosobnili na jednotku, príbeh hackera bojujúceho s boháčskou elitou a zároveň svojou psychikou bol mimoriadne pútavý, ale... plné hodnotenie dať jednoducho nemôžem. Mám pocit, že niektoré dejové línie nemali príliš veľké opodstatnenie a dej bol čas od času skutočne prekombinovaný rôznymi zvratmi a drobnými vsuvkami, ktoré nedávali zakaždým zmysel. A musím sa priznať, že sa mi do nových častí občas veľmi nechcelo, pretože pôsobili až príliš komplikovane, na čo som nemal každý deň chuť. Keď už však prišlo do "tuhého", vedel som v priebehu dňa zhltnúť aj polovicu série. ()

liskam

To jsem se zase pěkně nachytal. Člověk, když v trávě po něčem uklouzne, ihned se mu v hlavě vybaví... A sakra, hovno. Podívá se na botu... No jo, je to hovno. Ale přesto stále doufá, že je to třeba něco jiného, slimák, divná hlína, ještě divnější houba, mrtvolka nějakého malinkatého divného zvířátka které žije celý život v trávě, pvc postavička Darth Wadera, nebo něco jiného. Proto si sundá botu a ještě tu věc očuchá.... A když to smrdí jako hovno, tak už je to jasné a člověk může nadávat, jakou měl smůlu. U tohohle snímku je to stejné... začínáte překrásnou procházkou s přítelkyní a plánujete třeba i nějaký ten sex v přírodě...Končí to ale bohužel zcela jinak, jste otrávený, nasraný nad ztrátou času a z toho sexu máte veliký hovno. Za mě 40% ()

Anderton

Bezpochyby jeden z najlepších seriálov súčasnosti, čo je skutočne čo povedať. Seriál s víziou, zrkadliaci náladu a atmosféru v súčasnej (post)modernej digitálnej spoločnosti. Explicitne je seriál o Elliotovi a hlavnej konšpiračnej dejovej línii, ale každý v ňom musí cítiť omnoho viac. S Elliotom sa určite stotožnilo množstvo mladých, respektíve relatívne mladých osamelých ľudí na celom svete, ako aj všetkých, ktorí sa cítia fungovaním modernej spoločnosti a tých, čo ju riadia, podvedení. Postmoderný štýl každú chvíľu pripravil nejaké tie odkazy, často sa menil žáner a štýl rozprávania, stále bol ale Mr. Robot svoj a nesmierne originálny. No a dočkal som sa dvoch epizód, ktoré zaraďujem medzi mojich TOP 5 seriálových epizód, aké som kedy videl. ()

swamp

Nejsem z prostředí IT, a možná proto mě zprvu tenhle seriál ani tak moc nelákal. Od všech mých známých jsem totiž neustále slýchal "Musíš se na to podívat, ty příkazy dávají smysl, takhle se opravdu hackuje..." apod. Začnu kriticky - ty dialogy (ať už mezi postavami, či mezi Elliotem a divákem) jsou prostě příliš toporné a hrozně šustí papírem. Možná je to prostě vypravěčský styl Esmaila, ale nutno přiznat, že po chvíli si na to člověk zvykne. Bude se mi dále těžko psát, protože nechci spoilerovat. Obecně... závěrečný twist první série jsem odhadl hned na začátku, což byl asi hlavní důvod, proč jsem z ní nebyl tak odvařený. Ale popravdě... další tři série krásně budovaly svět vytvořený Esmailem a gradovaly k cíli s tím, že některé epizody jsou opravdu klenoty seriálové TV tvorby. Rami Malek je svým vzezřením dostatečně "weird", aby postavě Elliota dodal patřičné atributy. Závěr seriálu je zvláštní, protože se dělí na dva díly. Katarze přichází už v desáté epizodě, a kdyby tvůrci seriál ukončili, tak by sice zůstalo milion nezodpovězených otázek, ale fungovalo by to také. Zde to však je trochu jinak, a následuje taková "minisérie", která vysvětluje, jak se věci vlastně mají. Jako celek je Mr. Robot výborný, "musíte se na to podívat..." ()

Ant

Pokud máte rádi konspirační teorie, bude k tomu přikovaní po 20 sekundách. Výborný příběh o stavu dnešního světa s netradičním hrdinou a atmosférou jako z "Under the Skin". Kvalita se v první polovině série po pilotu trochu zhoupla, ale její druhá půlka už to zase vytáhla k 5*. Sam Esmail je hvězda a po "Comet" má u mně další homerun. ()

eLeR

Malek ako mladý Elliot bol skvelá voľba ... aj zjavom a aj prejavom. Vo štvrtej epizóde sa aj Wallstrom parádne vyfarbil. Posledné časti boli naozaj skvelé, neskutočná mela, chaos, rozuzlenie, zauzlenie ... krásne si nás pripravili a nažhavili na novú sériu. Sama som riadne zvedavá. Nielen v poslednej časti prvej série fantastická muzika, hlavne keď vypukne ten chaos a do toho tá kolotočová. Fakt skvelé. Videné v rámci Season Challenge Tour ()

Bachy

V podstatě mě jen podepiště pod Táňu Zabloudilovou. Postaví se razantně doleva, ale pak tam moc objevného neříká. A já bych tak chtěl, aby opravdu byl aktivističtější. ()

Arsenal83

Prvá časť ma dostala, potom prišlo sklamanie. Príbeh mal najviac, tak skvelý námet sa vydal iným smerom, ako som chcel. Ale hlášky prechádzajúce hackerovou mysľou stoja za to a sú na zamyslenie. Najlepšia je tá práve z prvej časti, keď sa Elliota pýta psychologička, čo ho na spoločnosti tak sklamalo: „Neviem, možno je to to, že si kolektívne mysleli, aký bol Steve Jobs skvelý človek, hoci sme vedeli, že zarobil miliardy na práci detí? Alebo to možno bude tým, že sú naši hrdinovia tak falošní, svet sám o sebe je jeden veľký podvod. Spamujeme sa navzájom horúcimi komentármi plných sračiek, ktoré sa tvária ako náš pohľad, sociálne médiá predstierajú, že sú dôverné. Alebo sme si to sami vybrali? No nie zmanipulovanými voľbami ale našimi vecami, našim majetkom, našimi peniazmi? Nehovorím nič nové. Všetci vieme, prečo to robíme, nie preto, že knihy z Hier o život nás robia šťastnými, ale preto, že my chceme žiť pod sedatívami. Pretože je bolestivé nepredstierať, lebo sme zbabelci.“ ()

Dharter

Pokud se vyznáte v IT, nebo minimálně máte na disku uložen seznam třinácti satanských iluminátských rodin, tak budete chrochtat blahem. (: ✔ ()

veru_needy

Mr. Robot na vás dýchne svojí temnotou a už jste jeho. Celý seriál se táhne ve velmi ponurém duchu. Vše špatné, co jste si jen v hloubi duše mysleli, se tu potvrzuje. Moderní technologie jako novodobé peklo. Hlavní postava Elliot, narušený mladý muž, který nevěří nikomu a ničemu. Ani sám sobě. Jeho monology s imaginárním kamarádem, z počátku vcelku nevinné, se rozrůstají do obludných rozměrů. Elliotova neschopnost čelit světu kolem sebe, ho postupně dostává na dno svých psychických sil. Z deseti epizod jsou dvě slabší, kdy to spíš připomíná halucinogenní výjev těžkého feťáka, kdy neježe Elliot neví co je reálné, ale neví to už ani divák. Přes to, to do děje zapadá. Dílky do sebe hezky zapadají a začíná opravdová jízda. Další postavy, které na mě nechali silný dojem, jsou Darlene a Tyrell. I ostatní postavy byli skvělé, ale tyto tři postavy pro mě byli stěžejní. Darlene díky originálnímu šatníku a podstatnou roli v Elliotově životě. Bez ní by to prostě nešlo. A Tyrell, prostě psychopat a loutka, co víc dodat. - "Get a blank office stare on my face. This is how they do it, isn't it? How they're able to watch the world fall apart around them? Because to them, this is normal. It's all they know." ()

Coleator

Začátek mě bavil opravdu hodně, jenže pak šlo hackování stranou a závěrečné díly už mě moc nebavily... Ale i kdyby nic jiného, tak jsem se díky Mr. Robotovi dostal k albu Disintegration od The Cure :) 70% ()

mm13

Ani po piatej-šiestej epizóde mi žiadna z postáv neprirástla k srdcu. Hlavný outsider je fádny (a vo svojej závislosti nepresvedčivý), všetko okolo neho ešte väčšia šeď alebo otravná póza. Hackerské aktivity a vlastne všetko okolo nich stále naivnejšie a na efekt. Nebaštím im to, môžu si nechať. V súčasnom rozmachu seriálovej tvorby sa je kam obrátiť, tak prečo strácať čas s povrchnými TV radovánkami, no že? (a to som Oplevovi pár rokov dozadu radil, aby sa vrátil do televízie... no nie... vráť školné a vezmi do rúk lopatu) ()

Tatannka

Pro levičáky v pubertě. Úvodní řeč hlavního hrdiny je sice fajn teaser, Elliotovo shrnutí stavu světa se už ale dál nikdy neprohloubí. Jakkoliv sympatický je motiv F-Society, zůstává na úrovni revolučního zvolání, po němž následuje standardní televizní vyprávění míchající motivy z thrillerů, gangsterek a Amerického psycha, často hodně otravných klišé a bezvýznamných řečí (We're all living in each other's paranoia.) Deziluze z dneška udává Robotovi styl, obsah je ale zaměnitelná koláž výpůjček z jiných dnešních seriálů. F Mr Robot. ()

Khalesi

Sundali Monsanto, Trumpa, peniaze a celkove celú civilizáciu veľmi pútavým a často do konca vtipným štýlom. Keby som mala písať o revolúcii a myslela si, že seriál k nej dokáže postrčiť, bol by to práve tento. Nemusím mať úplne jasno v tom, či to cez pc funguje až takto bravúrne, pretože viem, že hackeri dokážu všeličo, ale nie som zase až taká puntičkárska. Pokiaľ hodnotím pointu, akciu, logiku a taktiež, len tak na okraj príťažlivosť hlavného predstaviteľa- wow, neviem dať menej než plný počet! Geniálne, odvážne a inšpirujúce! ()

BrooksW.Here

"Hello, friend." ___ Presne touto vetou začala a prakticky aj skončila cesta Elliota Aldersona, ktorá je pre mňa nadpozemským a nezabudnuteľným seriálovým zážitkom... Mr. Robot je geniálnym majstrovským dielom a zároveň je aj tým najlepším seriálom, aký som kedy videl! Klenot televíznej tvorby, ktorý predstavuje akýsi pomyselný strop seriálových možností a prekonáva úplne všetko, čo som doteraz mohol v seriálovom vesmíre vidieť... Príbeh je jedna veľká skladačka (plná parádnych popkultúrnych odkazov, z ktorých si väčšinu všimne iba malá časť divákov), ktorá začne kompletne dávať zmysel, až keď celý seriál dopozeráte (keď som si spätne pozrel niektoré scény z úplne prvej epizódy a všímal si aj tie najmenšie detaily, tak ma zamrazilo z toho, ako je v tomto seriáli úplne všetko poprepájané)... Kamera je bezkonkurenčná, doteraz som si myslel, že najlepšie natočeným seriálom je Better Call Saul, ale pravda je taká, že Mr. Robot ho hravo prekonáva a práve vďaka tomu je neskutočne odlišný od zvyšku televíznej tvorby. K tomu pridajme vynikajúci soundtrack, ktorý dosahuje najvyššiu latku hlavne vo finálnej sérii a spolu s kamerou tvorí audiovizuálnu nádheru, pri ktorej človek stratí prehľad o čase a naplno sa začne sústrediť na to, čo sa pred ním odohráva. Avšak aj napriek tomu nemusí tento seriál sadnúť úplne každému – hlavným dôvodom je asi jeho ohromná realistickosť a aktuálnosť, ktorá vytvára dojem, že sa divák pozerá na niečo skutočné a okrem toho aj všadeprítomná kritika spoločnosti, ktorá dokáže človeku absolútne zmeniť pohľad na svet a vnímanie spoločnosti ako takej (ja nie som výnimkou, po zhliadnutí Mr. Robota sa na svet tiež pozerám trochu inak ako predtým...). Pre niektorých môže byť takéto spracovanie poriadnou fackou do tváre a preto im tento seriál nemusí ulahodiť... No, ak vám tento seriál raz sadne, tak vám zaručujem, že sa od neho už nebudete vedieť odtrhnúť (podobne ako ja...). _____________ Prvá séria: 90 % (31.3. – 5.4.2023) Kritika spoločnosti a Fight Club naservírované v hackerskom spracovaní, ktoré iba čiastočne odkrývajú to, o čom celý tento seriál vlastne je. Aj napriek tomu sa však jedná výborný úvod do Elliotovho príbehu, ktorý vás strhne už v prvých minútach pozerania. _____________ Druhá séria: 85 % (5.4. – 10.4.2023) Aj napriek tomu, že toto je jednoznačne najslabšia kapitola celého seriálu, tak stále ide o mimoriadne návykovú jazdu, ktorá by však mohla byť oveľa dynamickejšia, ak by mala aspoň o jednu epizódu menej... _____________ Tretia séria: 100 % (10.4. – 18.4.2023) Až tu prichádza ten moment, kedy sa všetko poriadne rozbehne. Tretia séria ani na chvíľu nespúšťa nohu z plynu a tým pádom prekonáva úplne všetko, čo sme doteraz mohli v tomto seriáli vidieť. Okrem toho ponúka aj niekoľko majstrovských epizód, z ktorých najviac utkvie v pamäti asi tá piata – jednozáberové peklo, ktoré v seriálovej histórii nenachádza akúkoľvek konkurenciu... "This is show democracy looks like!" Avšak finálna séria toto všetko prekonáva dvojnásobne... _____________ Štvrtá séria: 200 % (18.4. – 28.4.2023) Najlepšia seriálová séria, akú som kedy videl! Sam Esmail sa v nej predstavil ako kráľ televízie a počas tejto strhujúcej jazdy nám servíroval zvrat za zvratom, až kým sme sa nedostali do absolútneho finále... Piata (nemý film), siedma (divadelná hra) a deviata epizóda (sladká výhra) sú tým najlepším, čo som kedy v rámci seriálovej tvorby videl (spolu s nimi do tejto pomyselnej siene slávy patrí ešte aj piata epizóda tretej série)... V skratke, absolútny vrchol televízie, ktorý nemá obdoby... _____________ Pre zhrnutie, Mr. Robot bude pre mňa už navždy nezabudnuteľným seriálovým skvostom, ktorý prekonal hranice všetkého, čo som doteraz videl a dokonca aj so svojím aktuálnym hodnotením 83 % mi príde ohromne underrated... Nejdem k tomu písať už nič viac, pretože by som sa už asi iba opakoval (oveľa stručnejšie to vystihol slord), takže to nejako uzavriem... Mr. Robot je naozaj revolučný seriál, ktorý by mal každý aspoň raz vidieť (minimálne jeho prvú sériu) a zamyslieť sa nad tým, akým spôsobom žije svoj život... Sam Esmail je kráľ, pretože stvoril dielo, ktoré odporúča 15 hackerov z 10... (x) (x) (x) (x) (x) _____________ "That's what you're wrong about... I don't give a shit about money." () (méně) (více)

Borrtex

Nemám ve zvyku hodnotit seriál po prvním díle, ale zde jsem se bohužel nemohl udržet. Tak briliantní nástup seriálu jsem neviděl už od dob... vlastně ani nevím od jakých dob, snad žádný seriál neměl tak solidní, promyšlený a scénáristicky úchvatný nástup. Malek má rozhodně na to, stát se novým kybernetickým Dexterem! Po prvním díle jasných 100%. ()

Matt Reeves natočí minisérii o Busteru Keatonovi

Matt Reeves natočí minisérii o Busteru Keatonovi

21.01.2023

Zatímco pokračuje v práci na sequelu k jeho komiksovému Batmanovi, rozhlíží se mezitím režisér Matt Reeves (Válka o planetu opic) i po dalších zajímavých projektech. A jeden takový mu nyní právě… (více)

Battlestar Galactica dostane pokračování

Battlestar Galactica dostane pokračování

18.09.2019

Freddie Mercury míří do kin

Freddie Mercury míří do kin

06.11.2016

Biografie největší hvězdy Queenů se chystá už řadu let. Freddieho Mercuryho si měl zahrát Sacha Baron Cohen (Borat, Diktátor), ten ale po neshodách se členy kapely z projektu odstoupil. Hudebníky… (více)

Po Hře o trůny přijdou Divoké karty

Po Hře o trůny přijdou Divoké karty