Shackleton (TV film)

Polárník Shackleton

Shackleton

Shackleton

Dobrodružný / Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie / Austrálie, 2002, 2x105 min (Alternativní: 205 min)

Být to ve výsledku pouze jeden film, kdy ten první by byl výrazně zkrácen a formou flashbacků napasován do toho druhého, bylo by to pouze ku prospěchu celku. Takhle je první půlka (tedy stopáží klasický celovečerák!) nijaká, statická, bez tenze a uoudaná, druhá pak jejím přesným opakem. Tedy zběsilá, strhující a mrazivě působivá.(25.1.2005)

"Big Boss" byl vedle Amundsena největší postavou v dějinách dobývání Antarktidy a jedním z největších polárníků vůbec (dodnes ho považuje za svůj vzor i takový Reinhold Messner). Jeho plavba ze Sloního ostrova na Jižní Georgii, přechod tamních hor a záchrana všech členů jeho expedice, byla obdivuhodným činem, nemajícím obdoby. V tomto snímku dokázali tvůrci podat celou nejslavnější Shackletonovu výpravu s takovou přesností a tak věrohodně, že mi film nedovolil odtrhnout se od něj ani na chvilku a vyvolával doslova mrazení.(6.8.2007)

Solidní televizní zpracování u nás nepříliš známé polární expedice, pojaté spíše jako boj člověka proti přírodě a sobě samému, kde není až tak důležitý úspěch či jakékoli překonané mety, nýbrž samotné snažení a pokus o zdolání a vymazání dalších hranic. Celý film je až překvapivě realistický a snaží se vyhýbat příliš jednoznačně patetickým scénám, čemuž ovšem nelze zamezit stoprocentně. Kenneth Branagh tu jednoznačně kraluje a většinu ostatních herců nepouští ke slovu, stejně však film nesklouzne k laciné heroizaci jediné osoby a nahlíží na polární výpravy spíše jako na kolektivní dílo závislé na spolupráci a naprosté důvěře.(26.1.2005)

Zaujímavé spracovanie legendárneho príbehu britskej antarktickej expedície. Film som videl v celej takmer 3 a pol hodinovej dĺžke, ale vôbec som sa nenudil. Skôr si myslím, že záver od vylodenia na Sloňom ostrove po prechod pohorím Južnej Georgie mohli vo filme trocha viac priblížiť. Českému dabingu musím vytknúť, že pre Shackletonovu loď "Endurance" bol v dabingu použitý český preklad - "Vytrvalost". Dosť mi to "pílilo uši".(27.7.2014)

Ze začátku mě odrazovala nálepka televizní film, ale teď jsem ráda, že jsem se dívala. Shackleton by totiž do kapsy strčil i leckterý "normální" film. Méně bohatou výpravu snadno nahrazuje zdařilý scénář a vynikající Kenneth Branagh.(24.1.2005)