poster

Gandahar

 • Francie

  Gandahar : Les années lumière

 • USA

  Light Years

Animovaný / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

Francie, 1988, 83 min

Komentáře uživatelů k filmu (29)

 • Folpa
  **

  Škoda, že to bylo trochu zmateční. To, že animace stála za prd neřeším, myšlenka dobrá, výsledek už tak moc ne.(18.12.2010)

 • Djkoma
  ****

  Pokud vezmu v potaz, do jakých výšin je vynášena Divoká planeta, nevím, kam by měl být vynášen Gandahar. Myšlenkově možná prázdnější a méně univerzální téma, ale přesto promyšlené do detailu. Souboj civilizace, která považuje technologii za velké zlo, proti neznámému technologicky vyspělému nepříteli, který pravidelnými útoky snižuje řady "domorodců". Během jednoduchého příběhu, který je založen na cestě za pravdou o nepříteli a jeho porážce se divákovi podsouvají otázky ohledně technologie, smyslu výzkumu vedoucího za morální hranice a také ochotě obětovat životy pro vlastní přežití. Vždyť jaká je odpovědnost tvůrce k jeho vynálezu? Zajímavé otázky v trochu starším podání, což by vás nemělo odradit. Odměna stojí za to.(11.7.2010)

 • T2
  ****

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $370,698Tržby Celosvetovo $370,698▐ Pôsobivé dielko z Francúzska, prekvapí animačne aj príbehovo. /80%/(24.8.2012)

 • Artran
  ****

  Ano. Takto má vypadat skutečná sci-fi. Je tristní, že jí není dopřáno větší pozornosti. Je to ale asi dáno tím, že Gandahar nabízí místo prosté akce naopak autorovu imaginaci - a ta se zpravidla spíše odsouvá do pozadí. Gandahar je jeden z nejlepších zástupců svého žánru, který bych s klidným svědomím řadil vedle Kubrickovy Vesmírné odysey nebo japonského filmu Ghost in the Shell. Ty čtyři hvězdičky jsou vlastně nadsazené, protože podobných námětů je v tištěné podobě mraky. Ale na filmovém plátně, kde vládnou Vetřelci, Matrixové a Blade Runnerové (a to jsou bezesporu ty lepší snímky) je Gandahar zjevením. Souvisí to pravděpodobně i s tím, že zachovává původní Asimovovu představu o cizích světech a nepřekrucuje ji do masového mainstreamu, jako se to stalo s jinou jeho klasikou Já, robot. Nakonec bych ještě rád podotknul, že po dějové stránce Gandahar připomíná jiný kreslený film a to Oheň a led od R. Bakshiho, který sice není na tak vysoké úrovni (a navíc se jedná o fantasy), ale přesto bych vám ho doporučil, pokud vás Lalouxův snímek oslovil(29.1.2008)

 • Tom_Lachtan
  ****

  Kdyby měl tenhle film odlišný začátek, jednalo by se o naprosto pecku, takhle ale Gandahar na to nejlepší ze sci-fi ztrácí pár délek, ne koňských, nýbrž spíš délek psychopatického pásovce krvesavéhosavého Gandaharského (mimochodem, v tomhle filmu se žádný takový tvor nevyskytuje. Škoda). Jestli se někdy budu nudit, vystříhám z tohohle filmu celou pitomou dějovou romantickou linku, pak mi zůstane velmi slušné scifi klasického střihu plné divných robotů, divných tvorů, odhalených poprsí a odvážných hrdinů bez bázně a hany, kterému nechybí ani docela zajímavá pointa, navíc francouština se fajn poslouchá. Ale ne tolik jako čeština v přeci jen lepší Divoké planetě, která zůstává Lalouxovým vrcholným dílem.(7.1.2014)

 • darkrobyk
  *****

  Stejně jako u Divoké planety jsem si film užil naplno. I zde je fantazie puštěna ze řetězu, surrealistické orgie propukají naplno. Jestliže postavy jsou stylizovány do typických comicsových figurek, pak prostředí je vyvedeno do úžasných detailů plných rozličných překvapení. Spletité kořeny s různými výrůstky, houbami, mechy, lianami, chapadly na jedné straně a nerovný boj obyvatel, využívajících síly přírody, s kovovými lidmi na straně druhé. Fantastická fauna i flora na každém kroku (inspirací pro Avatara bylo, jak se zdá, mnohem více). Hlavním motivem je opět boj o přežití, který se v jisté chvíli zdá marný....leč naděje by měla vždy umírat až jako poslední. Krásné. Jedinou radost z toho všeho mi kazí absence filmového plátna. Jestliže jsem se dočkal obnovené premiéry v kině u Divoké planety, pak zde má naděje právě umírá...(19.5.2015)

 • Bachy
  ***

  Tak na půl cesty. První půle neskutečně nápaditá, nicméně směřující k nevyhnutelné druhé polovině, kde se to jen mydlí. A to mě nebavííííííí.(23.3.2014)

 • Terva
  ***

  Tak jsem myslel, že to bude příběh z trochu jiné dimenze, ale není. Podivně jednoduché s ještě podivnější zápletkou. Kresba je jednoduše geniální. CITÁT - Syl?.................(23.2.2015)

 • Seabeast
  *****

  Poslední režisérský animovaný počin Reného Lalouxe je v porovnání se starší Divokou planetou o několik tříd výše a to v mnoha rovinách. Jasně, že svoji roli hraje věkový odstup 15-ti let a na Divoké planetě se podepsal zub času, ale Gandahar je zkrátka o dost ucelenější a zábavnější vůbec. Pokud vás Divoká planeta fascinovala svoji bizarností, fantaskním světem a surreálnou atmosfou, tak nebudete vůbec litovat i zde! Prostý příběh zato opět s alegorickým podtextem a kosmickým až duchovním nádechem. Při prvním zjevení armády černých kovových robotů šel vyloženě mráz po zádech, čemuž výtečně pomáhala hudba a zvuková stránka. Po celou dobu výborně příběhu sekundovala. Stejně jako v případě Divoké planety jsem mohl spatřit pozoruhodné nápady v univerzu Gandaharu. Radost se kochat omračujícím vizuálem. Animák Gandahar bych také nedoporučoval pro nejmladší diváky, protože by mohl působit příliš pochmurně a možná strašidelně.(9.11.2015)

 • ledzepfan
  *****

  No teda whoow--Tolik fantasie naprosto utržené ze surrealistického řetězu..Kde jsou ti tvůrci?Kde je toho víc?Jaktože tohle není více známé(85hodnocení???)?Zasraný Disney a jeho velkoočičkovský sentiment!..Tak úžasné až psychedelické orgie naprosto bez svazujících mantinelů se vidí jen málokdy....Pár zádrhelů a nečistot si v tom asi taky každý najde ale to jsou jen drobnosti, které Gandaharu jako celku něják zásadně neškodí=krása!(21.2.2011)

 • Joe321
  ****

  Lepší než The Fantastic Planet. Na takto rozmanitý svět člověk potřebuje hodně fantaskní představivost a Laloux jí má. Škoda, že jí nevyužil víckrát. Velmi mi připomíná různé světy vytvořené scifi spisovateli staré školy s takovou tou promyšleností do detailu (předlohu jsem na druhou stranu nečetl, takže netuším kolik si toho Laloux dotvořil sám).(5.7.2010)

 • corpsy
  ***

  Napadlo ma, čím všetkým sa GANDAHAR inšpiroval a čo všetko sa následne inšpirovalo GANDAHAROM. Tak či tak, niekto tu vytúroval mozgové bunky do červena a natočil vizuálne bohatú sci-fi rozprávku, snáď pre všetky divácke kategórie ( aj keď niekto radšej MY LITTLE PONY ).(16.11.2017)

 • easaque
  ****

  4* s Divokou Planetou se svezlo, že jsem zkouknul i tenhle kousek od stejného režiséra, který je o 15let novější, ale stylově hodně podobný svým fantastickým světem. Tady se objevují ještě divnější bytosti a zrůdy a zároveň má v sobě i velký kus erotična, takže má podle mě hodně blízko k japonskému žánru anime a manga komiksům. Propracovaným sci-fi příběhem mi byl bližší a působil na mě zajímavěji než starší bratříček. Oba byly v průběhu dalších let určitě hodně inspirativní pro další filmy, a proto si zaslouží vysokou známku za originalitu. Zub času však i tu působí čím dál víc, ale tady své 4 hvězdy určitě dám. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ](12.2.2017)

 • Javad
  ****

  GANDAHAR je krásny svet, ktorý vytvoril autor disponujúci bezhraničnou predstavivosťou.(7.3.2010)

 • Kalidor_
  *****

  Připomínalo mi to něco mezi Divokou planetou a Naušikou z Větrného údolí. Ve srovnání s Divokou planetou však o chlup slabší.(19.2.2011)

 • p6qwre
  ****

  René Laloux opět vytvořil barevný fantastický svět. Krajina plná bizardních rostlin a skalních útvarů, město v podobě lidské hlavy vytesané z kamene, prapodivná ochočená zvířata bojující po boku obyvatel Gandaharu, černí roboti, obří mozek žijící na ostrově uprostřed moře a podivní mutanti, kdysi lidé, žijící v podzemí. Těmi se mimochodem inspirovali i tvůrci seriálu Futurama. Na druhou stranu už chybí hudba Alaina Goraguera, která tak skvěle dotvářela atmosféru ve Fantastické Planetě. Tempo vyprávění je hodně pomalé a příběh s časovými paradoxy mi přišel trochu překombinovaný.(11.3.2008)

 • Pecival
  ***

  Film potěší místy originálními až bizardními nápady, ale scénář je poměrně prostý (ikdyž námět má docela potenciál). Za jednoduchou animaci se body taky neurvou. Poměrně zajímavá věc, ale za srdce mě nechytla.(30.12.2011)

 • blackJag
  ****

  Klasická (trochu tužší) animace, hvězdokupa nápadů a sci-fi námět se slušným časovým paradoxem. Hodnota, která se nerodí z pouhé nostalgie. 80%(7.2.2016)

 • Disease
  ****

  Takové správná lehce naivní moorcockovsko-hippiesácká science/fantasy, včetně výtvarné stránky. Hodně se mi líbil soundtrack.(12.11.2012)

 • Milan25
  ****

  Snad ještě šílenější než Divoká planeta, a to už je co říct.(20.3.2009)

 • farfalla
  ****

  Hned na začátku mi Gandahar připomněl ´Divokou planetu´. V obou se bojuje proti nepříteli, který ničí a podrobuje si mírumilovné obyvatelstvo. ´Divoká planeta´ má však příběh blíže k reálným událostem v historii lidstva. Obyvatelé Gandaharu bojují proti nepříteli, který vzešel z jejich vlastních experimentů v daleké minulosti. Men of Metal, kteří jsou vykonávači zvůle zla, přícházejí z budoucnosti. Sylvain se od Metanorphise, obřího mozku dozví, že ho může porazit také až v daleké budoucnosti. ´Gandahar´ je více fantastický a lyrický.(22.6.2014)

<< předchozí 1 2
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace