Gandahar

Gandahar : Les années lumière

Light Years

Animovaný / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

Francie, 1988, 83 min

Lepší než The Fantastic Planet. Na takto rozmanitý svět člověk potřebuje hodně fantaskní představivost a Laloux jí má. Škoda, že jí nevyužil víckrát. Velmi mi připomíná různé světy vytvořené scifi spisovateli staré školy s takovou tou promyšleností do detailu (předlohu jsem na druhou stranu nečetl, takže netuším kolik si toho Laloux dotvořil sám).(5.7.2010)

Magické!(7.11.2006)

Na tu dobu i animace dobrá. Tento snímek hlavně vyhrává myšlenkou. Sice ne původní originální - cestování časem je dost profláklé i na tu dobu - ale obohacuje to zase vtipným vizuálem. A vyprávění je takové klidné, uspávací, relaxační.(7.1.2015)

Mě osobně se Dívoká planeta líbila víc. Tohle má sice daleko hezčí vizuální zpracování, ta animace, kterou mám tak moc rád, ale to je vše, čím ji předčí. Přišlo mi to strašně zkratkovité, mělké. Ne, nechápejte mě špatně, nemluvím o příběhu, ale o atmosféře. Skoro hmatatelně jsem cítil, jak tam chybí takový ten "náboj knižního příběhu", který mě nutí přečíst ještě jednu stránku, ještě jednu, ještě... Jasně, film málokdy předčí knížku. Ale speciálně v tomhle případě jsem pociťoval, jak by mě ta knížka mohla provázet tím světem a jak by zaměstnala moji fantazii, jak by na mě celý ten svět doléhal a pohltil mě. A jak tohle strašně ve filmu postrádám a lituju, že jsem to nečetl před tím, než jsem to viděl. A ač byly ty výjevy impozantní, necítil jsem to, co bych si cítit přál, když krajinou pochodovali nekonečné zástupy černých cizinců, nedostal jsem dostatečný vhled do těch společenství, nedychtil jsem poznat svět "za oponou". Nezaselo to semínko smutku, že už se nad rámec příběhu nedozvím nic dalšího. Film jsem si užil, to bez pochyb, ale chybí mi pocit, že mi ten svět chybí.(17.6.2019)

Děj je poměrně prostý, to je ale bohatě vyváženo pestrostí a vykresleností fantaskního světa plného prapodivných živočichů a rostlin, veměs výtvory gandaharského genetického inženýrství. Leckdy není jisté o jakou prapodivnou formu života s vlastně jedná. Že by odtud vzal Avatar předlohu pro své modrolící obyvatele? Moc by mě to nepřekvapilo. Zaujaly mě odkazy na antickou mytologii (Sirény z Odyssey) a narážky na "pozemštanské" reálie. Spojení mezi Gandaharem a Zemí však není nijak blíže vysvětleno. Ruční nepočítačová animace má rozhodně svoje kouzlo. Jelikož se jedná o francouzké dílo, nepřekvapí téma utopie (Frantíci vždycky chtěli žít v nějaké lepší společnosti, ve které se snoubí svoboda, individualismus a bratrství) vlastenecké a feministické motivy, levičáctví a ekologie (pro svou zemi bych položil život; Rada žen; zavržení techniky; deformovaní, kteří ačkoliv jsou vyloučeni ze společnosti, nakonec přispějí k záchraně Gandaharu). Gandahar je krystalicky čisté a vytříbené dílko, které rozhodně stojí za vidění.(29.11.2012)

vize budoucnosti s hrdinou,co musí zachránit svět. hezká animace. dívat se ve dvou..(21.6.2011)

Krásný film, který nepotřebuje akci ani složitě podávané myšlenky ale přesto je velice působivý :)(30.9.2010)

Znáte ten pocit, když nesledujete jen děj filmu a nemůžete se dočkat další scény ?(2.10.2014)

• stuj

V porovnání s Divokou planetou to Gandahar projel na plné čáře. Ano, haluz-fantazijní prvky jsou v něm též a téma příběhu taky není špatné, jenže ten způsob vyprávění... Je to takové jakoby sestřihané nebo nedodělané nebo nevím. I finále - prostě jen šmik a konec. Nemělo to pohlcující atmosféru. Pro děti to moc není a na dospělého to působí příliš naivně. Chtěl jsem dát tři hvězdy, ale dvě budou asi spravedlivější.(7.9.2017)

1 2 následující >>