Hořící postel (TV film)

The Burning Bed

Horiaca posteľ

USA, 1984, 100 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (10)

Tvrdé rodinné drama.! Vřele doporučuji všem.(28.9.2010)

Ta paní skutečně neměla lehký život a ten její byl opravdu mimořádný kretén, který si zasloužil uhořet. Jako problém mi však připadá, že scénář je jako by opsaný ze soudních protokolů a soudních znaleckých posudků, aniž se dokázal vyšvihnout nad tento prostý popis událostí a vystoupit do patra, kde začíná umění. Ještě že ta paní byla, alespoň ve filmu, krásná.(15.8.2010)

K téme rodinného násilia už TV film nemal čo dodať. Ale aspoň ho dokázal uveriteľnou formou a dobre vybratými hercami sprostredkovať televíznym divákom, ktorí sú na 100 % presvedčení, že im sa niečo podobné nemôže prihodiť, pretože ... Ale stačí sa pozrieť na impotenciu štátnych orgánov, ktorá nie je špecialitou Česka, Slovenska alebo Ameriky a každému bude jasná platnosť známeho: Pomôž si človeče, aj Pánboh ti pomôže. Spoliehať sa nie je na čo, pretože každé zmierenie, každé odpustenie a každý návrat k zbabelému násilníkovi je iba predplatným na ďalší diel agresie. Zdanlivo nízke hodnotenie tohto snímku je spôsobené tým, že hodnotím filmy ako celok a nie silné príbehy v nich obsiahnuté.(12.5.2011)

Medzi rodinnými tv filmami (based on a true story), ktorých som najmä v čase Vianoc a Veľkých nocí videl už mnoho, vyniká The Burning Bed ako rolls-royce medzi autami. Svoju zásluhu majú na tom presvedčiví herci, ktorí nie sú žiadne strnulé polená, ale flexibilní umelci, schopní vyjadriť širokú škálu emócií. Pritom ide o priam učebnicový príklad domáceho náslia. Manžel pije plechovkové pivo, nedokáže si udržať prácu, je neprimerane náročný a žiarlivý, vybíja si zlosť na odovzdanej manželke a deti hladujú. Obdobia relatívnej domácej pohody sa striedajú s ťažkými časmi rodinného exploi... Film zachytáva celý vývoj násilia až k tragickému koncu, ktorý je zároveň oslobodením. Poodhaľujú sa tiež inak nevysvetliteľné putá: prečo taká krásna ženská zotrváva dlhé roky vo vzťahu s úplným niemandom, na ktorého vôbec nie je odkázaná.(6.11.2010)

Kdyby (kéž by) všichni týraní byli jako tady Fawcett,svítilo by to tady každou noc jak vo vánocích,- a hasiči by asi měli dost přesčasů k proplacení.(1.10.2010)

Farrah Fawcett tady ukazuje, že byla dobrá herečka a její pojetí ženy, která byla týrána a našla jen jedinou cestu, jak z toho uniknout, je hodně emotivní a silné. Celkově na vás bude mít snímek hodně intenzivní dopad. A pořád si budete říkat, proč jsou všichni proti ní, proč je proti sobě i ona sama. A uvědomíte si, že to tak někdy prostě je, že je těžké utéct.(2.2.2018)

42. Zlatý Glóbus za rok 1984 - cena (1) - *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Paul Le Mat + nominace (2) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Farrah Fawcett(22.2.2009)

Velice těžký a psychologický film. Určitě né jednu ženu pohltí. Ano, takhle to přesně chodí. Dokonalé vyobrazení psychického a fyzického teroru páchaného na ženách. Zpočátku ideální začátek (svatba, dítě) se postupně proměňuje v nejhorší noční můru. Manžel žárlí na svou ženu. Zakazuje ji různé činnosti. Požaduje aby byla jenom doma, starala se o děti, neodmlouvala mu. Pokud tak nečiní, vykonává trest. Ten je mučivý. Facky, tvrdé bytí, škrcení a psychický teror. To všechno před dětmi. Následujou útěky ženy s dětmi, žaloby, trestní oznámení. Avšak, všichni se k ženě otáčejí zády. Okrem její sestry ji nikdo nepomáhá. Poslední kapkou je znásilnění. Spravedlivým trestem pro tyrana je smrt. Následuje soud a žena je na základě dočasné nepříčetnosti zproštěna viny. Víte, já prostě nemám slitování s takovými lidmi. Policie je na nich krátká a oni si dělají pořád to své. Vězení by jim nepomohlo, protože člověk se jen tak nezmění. Naprosto jsem pochopil konání utrápené a psychicky zničené ženy. Tento snímek bych doporučil všem ženám, které se s tímto neduhem potýkají, aby se nad sebou zamysleli a osvětlili si, jestli fakt, stojí za to, žít s agresorem. Není to jenom film. Je to syrová a tvrdá realita. Farrah Fawcett je ve své roli nepřekonatelná.(15.6.2011)

Drsné, nechutně pravdivé, uvěřitelné. Dobře zahrané. Na druhou stranu by byla idiocie udělat z pravdivého, silného příběhu slabý film.(6.11.2010)

Přesně postavený scénář. Výborné herecké výkony. Silné téma.(24.11.2010)