Loganův útěk

• Kanada

• Austrálie

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 1976, 120 min

Bavil jsem se, i když jinak, než tvůrci filmu zamýšleli. 1) "Kvalitní příběh", "inteligentní scifi", "chytrý scénář" - zdá se mi, že jsem sledoval jiný film, než moji kolegové komentátoři. Vize počítači řízeného postapokalyptického světa, kde lidé již dávno na skutečný svět mimo vlastní kolonii zapomněli, je dostatečně nosná, aby mohla být základem kvalitního příběhu. Určitě by mi nevadilo, že stejný námět jsem četl snad v desítkách scifi povídek, kdyby jeho zpracování bylo kvalitní. Ale ten scénář - jedna nelogičnost na druhé (např. organizace útěkářů), primitivní dialogy psané jakoby pro nějakou telenovelu, zcela nepřesvědčivé prokreslení postav (např.Loganův parťák u sandmenů). Dadaistická postava osamělého starce (Ustinov) s dlouhými promluvami o kočkách pak už byla jen třešinkou na surrealistickém dortu._____ 2) Rovněž příšerná melodramatická hudba, kostýmy jako ze scifi z 30. let, bezbarvé herecké výkony a spousta dalších detailů zařazuje tento béčkový (ke konci snad až céčkový) produkt někam do historických archívů masochistických znalců sci fi. A místo Michaela Yorka (kterého mám jinak velmi rád) tam klidně mohl stát Jiří Krampol._____ 3) A přesto - světe, div se - jsem se nenudil. Obraz po obrazu jsem koukal jako vrána, co dalšího uvidím...a po pravdě musím říci, že mě tvůrci nezklamali. Naivní absurdita všech složek snímku si udržela mou pozornost až do konce. Asi to nebude to, co tvůrci chtěli. Ale přesto mohu film doporučit těm, kteří hledají vskutku nevšední filmové zážitky.(19.2.2009)

Fantasticke a silne nedocenene oldschool sci-fi. Uz jen skvely soundtrack Jerryho Goldsmithe plny syntezatoroveho pipani by byl za bura. Futuristicka barevna hippie kultura v interieru, post-apokalypticky Washington ala Fallout 3 v exterieru, k tomu sympaticke hlavni postavy. Scenar je mozna trosku jednodussi, ale ja jsem se bavil vyborne. Pocitove je v tom trosku mix THX a Planety opic. Pro me velmi prijemne prekvapeni. Obavam se jak moc sprasi planovany remake, Ryan Gosling? Eeegh. 9/10(26.11.2012)

Farbičkami nabitá spomienka na rozšafné 70te roky, ktorá aj dnes skvele baví. Základnou podmienkou na vychutnanie si tohoto už klasického sci-fi s výborným nápadom a vtedy bohatou výpravou je prijmúť ho s nadhľadom rovnako ako ten nadhľad ponúka divákovi. Anderson bol viac než len slušný remeselník a na výsledku je to vidieť, keď spektakulárnosť, vtip ale aj napátie vie dávkovať po únosných porciách dokonca aj v tak bizarných lokáciách a dekoráciach akými aj po takmer 40tich rokoch Loganov útek disponuje. Ústredná dvojica je veľmi sympatická, York charizmatický , Agutter pohľadná a Ustinov si tu vystrihol milého huhňavého starého pošuka.(18.2.2014)

Povedený sci-fi, kdy se děti rodí jen ze zkumavky a mohou žít jen do 30 let pak musí zemřít, či spíše podstoupit rituál, kde dojdou ke znovuzrození. Strážci, toho kdo se vzepře zlikvidují. Až se pak jeden sám vzepře a dostane se ven a zjistí že venku se dá normálně žít, a vše je jen podvod, teď už nezbývá než říct to ostatním, ale uvěří mu vůbec někdo? Docela by mě zajímalo kdo to vlastně postavil ten komplex a vymyslel ,že lidi budou žít do 30 let? Neboť tam nikdo za celý film není.(12.2.2013)

Představte si svět bez důchodců. Už žádné šťouchání holí do žeber, když si nevšimnete staříka, který má zálusk na vaše místo v autobuse. Už žádné: ,,Mladíku, co to děláte s tou slečnou na veřejnosti. Že se nestydíte." nebo ,,No, jak to mluvíte." Ale na druhou stranu by chyběly vzpomínky na to, jak babička či dědeček pohupovali mladého komentátora čsfd na koleni a vyprávěli mu nejrůznější historky... Ve světe 23. století má člověk dvě možnosti. Buď přijme víru a ve svých 30 letech se nechá zlikvidovat a nebo se vydá na zoufalý běh v jehož cíli leží vlastní přežití. Logan je zaslepeným nástrojem víry, který se shodou okolností dostává na druhou stranu barikády (podobně třeba Minority report) ve velice povedeném sci-fi filmu, který mi zůstal v hlavě ještě dlouhou dobu po jeho skončení. A to především díky zdařilým výkonům Michaela Yorka a půvabné Jenny Agutter, povedené výpravě (Na pár průletech nad městem budoucnosti je sice znát, že se jedná o pouhý model, ale to člověk rychle zapomene po vizuálních orgiích v druhé polovině snímku), výborné hudbě Jerry Goldsmithe a chytrému scénáři. Díky těmto aspektům filmu klidně odpustím divné kostýmy a drobounké chybičky (Pruh na Loganově triku se během útěku podivně přestěhoval na límeček kolem krku a Jessice se zase během honu za svobodou změnila barva kalhotek, i když neměla věci na převlečení- teda né, že bych se nudil, abych si všímal podobných blbostí). Poctivé 4* P.S. Mslím, že Michaelu Bayovi se tento film také líbil :-)(16.7.2008)

• - Ve scéně, kdy Logan (Michael York) a Jessica (Jenny Agutter) plavou zpět do města a vytahují ruce z vody, je možné spatřit, že nemají v dlani „hodiny života“. (Pavlínka9)

• - Sandmanem se rovněž zabýval Freud ve své eseji Das Unheimliche (1919). (slunicko2)

• - Film je velmi silně spjatý s komunitou hráčů hrajících larpy, tzv. hry naživo. Po uvedení toho filmu v kinech v roce 1976 se začaly konat první larpy založené na tomto snímku a dodnes jsou součástí amerických conů. (Ukko)