Loganův útěk

• Kanada

• Austrálie

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 1976, 120 min

Povedený sci-fi, kdy se děti rodí jen ze zkumavky a mohou žít jen do 30 let pak musí zemřít, či spíše podstoupit rituál, kde dojdou ke znovuzrození. Strážci, toho kdo se vzepře zlikvidují. Až se pak jeden sám vzepře a dostane se ven a zjistí že venku se dá normálně žít, a vše je jen podvod, teď už nezbývá než říct to ostatním, ale uvěří mu vůbec někdo? Docela by mě zajímalo kdo to vlastně postavil ten komplex a vymyslel ,že lidi budou žít do 30 let? Neboť tam nikdo za celý film není.(12.2.2013)

• HAL

Tak trochu jako některé z těch horších dílů první série Star Treku, ale natažené na dvě hodiny - brutálně zastaralé (ještě víc než klasické černobílé sf), příjemně sexistické (ty superkrátké sukýnky, ňuch), a s pár chytrými myšlenkami zahrabanými v roztahaných hromadách balastu. První polovina v totalitní antiutopii s nejednoznačným "obracením" jednoho z jejích skalních přívrženců má ještě dost co do sebe, ale s útěkem z ní do vnějšího světa (s fantasticky ztvárněnými kulisami zarostlého Washingtonu - největší klad filmu) se z filmu stává přímočará naivní agitka s několika brutálně cheesy momenty. 5/10(11.9.2013)

Představte si svět bez důchodců. Už žádné šťouchání holí do žeber, když si nevšimnete staříka, který má zálusk na vaše místo v autobuse. Už žádné: ,,Mladíku, co to děláte s tou slečnou na veřejnosti. Že se nestydíte." nebo ,,No, jak to mluvíte." Ale na druhou stranu by chyběly vzpomínky na to, jak babička či dědeček pohupovali mladého komentátora čsfd na koleni a vyprávěli mu nejrůznější historky... Ve světe 23. století má člověk dvě možnosti. Buď přijme víru a ve svých 30 letech se nechá zlikvidovat a nebo se vydá na zoufalý běh v jehož cíli leží vlastní přežití. Logan je zaslepeným nástrojem víry, který se shodou okolností dostává na druhou stranu barikády (podobně třeba Minority report) ve velice povedeném sci-fi filmu, který mi zůstal v hlavě ještě dlouhou dobu po jeho skončení. A to především díky zdařilým výkonům Michaela Yorka a půvabné Jenny Agutter, povedené výpravě (Na pár průletech nad městem budoucnosti je sice znát, že se jedná o pouhý model, ale to člověk rychle zapomene po vizuálních orgiích v druhé polovině snímku), výborné hudbě Jerry Goldsmithe a chytrému scénáři. Díky těmto aspektům filmu klidně odpustím divné kostýmy a drobounké chybičky (Pruh na Loganově triku se během útěku podivně přestěhoval na límeček kolem krku a Jessice se zase během honu za svobodou změnila barva kalhotek, i když neměla věci na převlečení- teda né, že bych se nudil, abych si všímal podobných blbostí). Poctivé 4* P.S. Mslím, že Michaelu Bayovi se tento film také líbil :-)(16.7.2008)

• pepo

Vôbec mi to nesadlo a strašne to zostarlo. A verím tomu, že ten film musel byť blbý a nudný už vo svojej dobe. Výborný námet, parádna výprava a slušná Goldsmithova hudba sú to jediné čo stojí za pozornosť. A navyše Michael York bol veľký neherec. Zaujalo ma tam hlavne to ako otrocky túto látku okopírovali tvorcovia výborného Bayovho Ostrova. 5/10(23.2.2016)

• Tom Hardy

Sci-fi klasika, která brutálně rychle zestárla. A vlastně ani nevím, proč má status klasiky. Příběh zmatený a extrémně nedotažený (hlavně ledová pasáž je jedno velké WTF), postavy se celou dobu chovají neskutečně pitomě a vizuál v sobě nemá nic nadčasového ani nápaditého. Nemluvě o tom, kolik otázek nechá Loganův útěk nezodpovězených. Paradoxně se dojem o něco zlepší, když postavy opustí sci-fi město a skončí v "pouhém" zarostlém světě. I tam se ale ke slovu hlásí mimózní dialogy a podivné herectví. Zkrátka a dobře, Loganův útěk je ten druh sci-fi, která po čase přestane fungovat skoro ve všech ohledech. Ale remake bych rozhodně uvítal, s tím základem by se dalo dobře vyhrát.(28.12.2016)

• - Logan (Michael York) má laserem vytvořenou díru v pravém rukávu trička, avšak během průchodu do „dílny lásky“ tato díra zmizí. (Pavlínka9)

• - Scéna v ledové jeskyni se natáčela uprostřed léta v Los Angeles. Lidé zmrzlí v ledu nebyly figuríny, ale kompars nastříkaný bílou barvou. Všichni museli stát nehybně několik minut. (Pavlínka9)

• - Lidé v tomto snímku se dožívají pouze třiceti let. Ironií osudu je, že Michaelu Yorkovi, který zde hraje "lovce" uprchlíků, bylo během natáčení filmu přes 30. (ClintEastwood)