Loganův útěk

• Austrálie

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 1976, 120 min

• gudaulin

Námět je nosný, ale zpracování bohužel pokulhává. Jde o naivní sci-fi s kulisami a postavami, které jako by utekly z filmů 50. let. Ten snímek zkrátka zastaral, přitom ve stejné době se natáčely bijáky, které se s klidným svědomím dají sledovat dosud. Mám pocit, že jde z hlediska současného hodnocení na CSFD o silně nadhodnocený snímek. Celkový dojem: 40 %.(6.5.2009)

Farbičkami nabitá spomienka na rozšafné 70te roky, ktorá aj dnes skvele baví. Základnou podmienkou na vychutnanie si tohoto už klasického sci-fi s výborným nápadom a vtedy bohatou výpravou je prijmúť ho s nadhľadom rovnako ako ten nadhľad ponúka divákovi. Anderson bol viac než len slušný remeselník a na výsledku je to vidieť, keď spektakulárnosť, vtip ale aj napátie vie dávkovať po únosných porciách dokonca aj v tak bizarných lokáciách a dekoráciach akými aj po takmer 40tich rokoch Loganov útek disponuje. Ústredná dvojica je veľmi sympatická, York charizmatický , Agutter pohľadná a Ustinov si tu vystrihol milého huhňavého starého pošuka.(18.2.2014)

Ucházející dystopická sci-fi, kterou však sráží přílišná rozvleklost (především v prostřední části) a až dětinská naivita - a to přestože Loganův útěk, jak si můžeme být jisti díky jedné "plnonahotinkové" scéně - pro děti rozhodně není. Vyjma těchto dvou bodů a s přihlédnutím k vyššímu stáří filmu celkem spokojenost. Za zmínku rozhodně stojí i hudba Jerryho Golsmithe (vím, proč tohoto pána žeru).(2.11.2013)

Bohužel to není úžasné, ale pouze průměrné sci-fi, které "prý" není příliš věrné předloze a nevyužívá jí, jak by mohlo. Snímek má několik kladů mezi které rozhodně patří Michael York a perfektně vytvořeným světem (už chápu, kde se inspiroval Michael Bay při vymýšlení svého Ostrova... hodně inspiroval:). Michael Anderson se snažil postavit celý snímek na obrovských kulisách a herectví Michaela Yorka, což se podařilo tak z poloviny. Pohledy a procházení hrdinů zarostlým městem jsou pro mě dodnes velmi působivé a jde o jedny z nejlepších post apokalyptických pohledů do budoucího světa. Zpětně je na snímku poznat stáří a trochu naivní barvičky, které mohli přitáhnout děti, ale dnes působí opravdu dětsky. Doufám, že se jednou dočká Brian Singer a natočí si remake tohoto snímku, protože v jeho rukou by se tato výprava za hranice města mohla stát velmi epickou a úchvatnou.(21.9.2007)

Překvapivě kvalitní a zajímavý sci-fi příběh, ostatně takové, jak to Michael Anderson dokázal už v padesátých letech. Po vizuální stránce na svou dobu užásné a i dnes okouzlující. V hlavní roli svým typickým způsobem "září" Michael York, celkem mu přihrává i Jenny Agutter a nezapomenutelný je samozřejmě i Ustinov.(18.4.2005)

• - Sandmanem se rovněž zabýval Freud ve své eseji Das Unheimliche (1919). (slunicko2)

• - Lidé v tomto snímku se dožívají pouze třiceti let. Ironií osudu je, že Michaelu Yorkovi, který zde hraje "lovce" uprchlíků, bylo během natáčení filmu přes 30. (ClintEastwood)

• - Ve scéně s „Mrázem“ můžeme v odrazu zrcadlového těla boxu vidět filmový štáb. (Pavlínka9)