Interiéry

• USA Interiors

Stárnoucí Arthur nečekaně oznámí své ženě Evě, že ji opouští. Je to rozhodnutí, o němž tajně uvažoval již delší dobu. Nechce prozradit, jaké k tomu má důvody. Již dávno ale necítí sílu, ba ani potřebu přizpůsobovat se jejím náladám či depresím, a také si ještě chce něco užít a najít téměř ztracený optimismus. Pro jeho manželku zůstává rozchod příliš velký šokem. Neumí se vyrovnat s realitou a stále myslí jen na možnost návratu k Arthurovi. Problémy s partnerskými vztahy ale mají i jejich tři dospělé dcery, úspěšná spisovatelka a básnířka Renata, přitažlivá herečka Flynn a netalentovaná, vnitřně nevyrovnaná Joey.
Psychologicky laděný příběh o rozpadu jedné rodiny, je způsobem ztvárnění zcela odlišný od většiny snímků Woodyho Allena. Ten přitom vzdává hold režijnímu mistrovství Ingmara Bergmana, mezi jehož obdivovatele léta patří (zejména nezapře inspiraci snímkem Šepoty a výkřiky). Promyšleně využívá dlouhé záběry, úseky děje jen minimálně podkresluje hudbou, velký prostor dává hereckému gestu, mimice a textu. Jak název předem prozrazuje, film vypovídá o uzavřených prostorech, v doslovném i obrazném slova smyslu. Proto řadu scén tvoří pohledy na hlavní hrdiny, stojící a bezmocně sledující okolo plynoucí svět, na který nemají sebemenší vliv. Pocity jejich neúspěchu, deprese, stejně jako myšlenky na smrt pomáhá navodit kamera Gordona Willise, jež se omezuje na odstíny černé, bílé a šedé. Kostýmy, stejně jako k filmu Spáč, připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. Vynikající herecký výkon podala Geraldine Pageová jako rozporuplná architektka Eva. (oficiální text distributora)

hanagi

To, co mám na Allenovi ráda, je jeho humor a nadhled. To, s jakým sarkasmem a ironií dokáže popsat vážné věci, aniž by se svým hrdinům vysmíval. Allen bez vtipu je nejen méně zábavný, ale i méně tolerantní ke slabostem svých postav. ()

Master19

Mistrovsky zpracovaná dramata jedné v podstatě normální rodiny. Velmi úzce pojatý příběh bez zbytečných odboček a téměř nepřitomnost hudebního podbarvení jej činí skoro až strhujícím, ačkoliv je úplně jasné, jak to dopadne... ()

Brain-D

Velmi pomalý tón a první čistě vážný film Woodyho Allena. Někteří, kteří znají jeho film s nadsázkou vážných témat tu budou z počátku zklamáni. Já se do tempa dostal až v půlce filmu. Pomalé záběry a až biografická přesnost mi z počátku nesedli. Geraldine Page v roli manželky mi vůbec nesedla a o to těžší bylo se do snímku dostat. ()

Autogram

Interiéry na bývanie a interiéry ľudskej duše, takto skombinované v dosť depresívnom filme je pre mňa od Woodyho niečo nové. Dosť veľa mlátenia prázdnej slamy v pridlhých dialógoch, ale občas sa vydarili aj mimoriadne trefné. Protivná svokra a manželka s úchylkou na predražené vázy nie je sympatickou postavou, no aj nad jej osudom som sa nakoniec zamyslel. Aby ma film zaujal viac, chcelo by to lepšie tempo a menej čumenia kamery do prázdna. ()

JohnSmith

Děti nám vyrostly,s tebou mě život nebaví,jdu si po svých a ty se s tím vyrovnej jak chceš.Drsný řešení,ale horší snad byla ta nuda,kzerá následovala. ()

venca163

Velký překvapení, Woodyho drama nezestárlo ani o co by se za nehet vešlo. Navíc je dost neobvykle natočený, ten styl mě hodně bavil. Vlastně jediná věc, která mi tam ze začátku vadila, bylo obsazení Diane Keaton (po svých předešlých rolích mi tam prostě neseděla...no ale překvapivě jsem si na ní po půl hodince v pohodě zvyknul, takže gj :) (85%) ()

MaxipesFik

Tenhle film je samozřejmě něco jiného, než ostatní filmy z Allenova středního období. Ale prozrazuje přesvědčivé režijní vedení - kompozice scén, kamera (!), herci. Nejslabším článkem je možná scénář, který těží z některých psychoanalityckých klišé, ale tato závislost není fatální, jako celek to přesvědčí. Souvislostí s Bergmanem se nabízí hned několik, kromě tématu a atmosféry, symbolika barevných kompozic (Fanny a Alexandr - strohé a živé barvy), statická kamera. K poslední poznámce mám ještě postřeh: v některých místech jsou statické záběry střídány hodně rychle a tím režisér jednak rozbije výtvarnou krásu záběrů, jednak příliš pevně vede diváka, kterému nezbývá čas pro domýšlení. ()

Han22

Tak jestli komediální Allen jde trochu mimo mě, tak vážný Allen mě nebavil už vůbec. U těch komedií člověk překousne řešení nesmrtelnosti chrousta a aspoň se zasměje, ale tady to Allen vypálil naprudko bez ironie, nadsázky a černého humoru. Matka, otec, tři dcery, jejich partneři a řešení traumat, depresí, nefungujících vztahů. Intelektuální, chladné jak psí čumák, nesympatické postavy (nemocná kontrolující matka, netalentovaná a nepřející dcera, otec co si najde jinou a čeká že ji dcery automaticky přijmou). Jediná sympatická, lidská postava je ta "macecha". A hlavně to byla děsná nuda. 2*. ()

dopita

Woody Allen velice překvapil, žádný humor, žádní neurotičtí inteletuálové, ale drama chladé jako led. Je vidět, že si na tom dal hodně záležet. Režisér Joel Schumacher měl v toto filmu na starosti návrhy kostýmů. ()

Stružák

Zajímavej kousek, ale možná i na můj vkus až moc prázdnej (není to přesně to, co chci říct, ale to správný slovo mě teď nenapadá). Na druhou stranu, ta forma, jakou Woody Allen tohle prezentoval, je docela ojedinělá. Určitě je to film, kterej bych zařadil do průřezu/výběru Allenovy tvorby, ale nejspíš je to taky film, kterej si znova jen tak nepustím. ()

derryl

Brilantní studie osudů lidí, kteří v sobě mají zmatek a prázdnotu, jejich duše jsou prázdnými interiéry, do kterých nás nechávají nahlédnout, zda bude interiér jejich duší naplněn světlými či temnými odstíny, nám v minimalistickém pojetí nabízí Woody Allen s kameramanem Gordonem Willisem, který odvedl obdivuhodnou práci. Absence hudby psané přímo pro film, podtrhuje výslednou atmosféru a dodává dílu vnitřní neklid. * Joey: Byla tak krásná, když večer s otcem někam šla. A Renata k ní vzhlížela, k jejím názorům na umění. A Flyn jako dítě žasla, když matka zdobila stromeček. Musela jsem si tyhle myšlenky zapsat. Zdály se mi velice silné. ()

Schuldiner

Bohužel hodně nezáživné, nezáživně pojaté, nedokázal jsem se do toho dostat. Asi by si to zasloužilo o hvězdičku lepší hodnocení, ale tentokrát udělám u Woodyho výjimku a půjdu níž než bych možná měl. Herci odvedli dobrou práci, celkově to má hlavu i patu, a chvílemi je to i celkem působivé, nechybí pár momentů, které zkrátka mají, co říct, ale nemůžu si pomoci, na tenhle film vážně brzy zapomenu. ()

janeke

že inteligencia môže byť neduhom, a že otroci dobrého vkusu nie sú obvykle šťastnými bytosťami... ústredné idey, okolo ktorých je nakreslený znepokojivý rodinný portrét. nadchol ma veľmi preveľmi - a to z príčin, z ktorých dve viem pomenovať: 1) výtvarný editing z dielne Gordona Willisa (tak detailne, až obsedantne vypracované farby a osvetlenia scén, až som si povedala, že tu ide o umenie); 2) bláznivo dokonalé herecké výkony sokýň senioriek - Maureen Stapleton a Geraldine Page. ()

aLPaC

Po dlouhé době drama od Woodyho. A to to v první scéně, kdy nesnesitelná matka pozoruje, co všechno by mohlo v dceřině a jejího přítele bytu předělat, vylepšit a změnit, vypadalo na další taškařici. První scéna dávala tušit, že se bude jednat o další komedii, to ale rozhodně není pravda. Interiéry jsou pomalu plynoucí drama, smutné a niterní. Opravdu jakoby to ani Woody nenatočil. Však v tom také nehraje a to je dobře, protože do takovéhoto filmu by se vskutku nehodil. ()

bolan

Poprvé zcela vážný Woody Allen, kde se musí jeho typický humor vyloženě hledat. Ale kdo hledá najde. ()

blazenka

Komorní drama. Matka Eva od pohledu nesympatická, uzavřená, komandující. Dcery Renata, Joye a Flynn nevyrovnané, tápající, hledající. Otec opouštějící tuto rodinu nalézá své štěstí v náruči prosté, upřímné a vstřícné Pearl. Výborné herecké výkony, zvláště Geraldine Pageové v roli nesnesitelné matky Evy. Za sebe dávám 92%. ()

vtelenie

74% aj ked je to velmi kvalitne natoceny film, je asi najnezaživnejsi z Allenovych filmov, to uz som si rovno mohol pustit Bergmana. ()

Mr. Sandman

Interiér je vnitřní prostor. Ten který leží za, pod, uvnitř. Ošemetně se prohlíží a ještě hůř popisuje zvenčí. Pronikneme-li však dovnitř, můžeme plně vychutnat jeho bohatost a nebo naopak kontrastní chudost vůči vnějšímu prostředí. To platí jak pro architekturu, tak pro lidskou duši. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN