Ajlawju

Komedie / Romantický

Polsko, 1999, 87 min

Adaš Miauczynski (to je ten beznadějný zoufalec z Dzien Swira, volného pokračování Ajlawju), tentokrát ještě toužící po velké lásce. Adam už toho zažil v životě hodně (oženil se, rozvedl se, pil, nepil, psal, nepsal), ale ta pravá láska, ta se mu zatím vyhýbá. Na jakési svatbě potká atraktivní blondýnku, v které rozpozná Gosiu, na studiích s ní strávil jednu noc ( ve vší počestnosti), ale čas je rozdělil. Tentokrát se i milují ( poprvé) a vyznají si lásku .Od této noci, tráví Adam většinu času telefonováním a taky ve vlaku na trati Lodž – Wroclaw a zpět, na cestě za láskou ženy svých snů, kterou miluje i nenávidí. Miluje ji, když o ní sní a nenávidí, když je s ní. Nesnáší její nedochvilnost ( to plně chápu, je to i moje nejlepší a zároveň nejhorší vlastnost), vytáčí ho, když se mu nevěnuje ( i tentokrát jsem na straně Adama), on musí abstinovat a ona pije a žije, k tomu se přidávají konflikty při sexu, kdo co chce a komu se co líbí či nelíbí (tentokrát jsem jednoznačně na straně Gosi !!!). Nedokážou být spolu ani bez sebe a život chystá další zkoušky. „Ajlawju“ je vtipná komedie ze života, pokračování „ Dzien Swira“ je cynická rekapitulace a „Wszyscy jestesmy Chrystusami“ .., ale to už bych prozrazovala moc. V každém případě všechny tři filmy mohu jen doporučit(13.8.2006)

Ani spolu ani od sebe! Tak by se ve zkratce dala charakterizovat tato komedie. Gośia je svobodnomyslná a ráda se napijící žena, která na svatbě potká Adaśia. Ten je však puntičkářský, chorobně žárlivý cholerik, který není schopen žádného trvalého vztahu. Je zajímavé sledovat, jak si ti dva vedou ve vztahu k sobě i okolí. Film má několik "zlatých hřebů". Asi ta nejvtipnější scéna je ta, jak Adaś marně přemlouvá Gośiu k felaci. Tato scéna a její hlášky mě naprosto odrovnaly! Faye píše, že Dzień świra je volné pokračování (viděl jsem v hlavní roli s Markem Kondratem 5*) a ten třetí Wszyscy jesteśmy Chrystusami budu muset ještě sehnat.(2.10.2012)

Za módy žlutých pláštěnek byl svět ještě v pořádku... aneb slovanská romantika plná scén a výstupů, milostného poblouznění a celkem i srandy, zejména, není-li Adaś právě pozitivně nastavený na slabůstky své milé... Láska na ostří nože - pro nadávku se nechodí daleko a jedna facka nepadne vedle... V romantickém týdnu Season Challenge Tour viděno jako třetí v pořadí a konečně jako první hetero romance. Nezáměrně, podotýkám.(16.10.2015)