Soupalka

Být z Krymu není složité jen v dnešní době... Film je zpracováním vzpomínkového  románu Krymského spisovatele Cengize Dağciho z roku 1956 Korkunç Yıllar (Strašná léta). Vícejazyčné zpracování se současným použitím turečtiny, ruštiny, němčiny a polštiny významně podporuje celkové vyznění zpracování problematiky toho, jak válka mezi mocnostmi, které vlastně nikdy pořádně nevěděly a nebo nechtěly vědět kde začínají a končí jejich hranice, zcela nesmyslně zasahuje narody a etnika která do "velkého" uspořádání nezapadají a ta to nakonec stejně odnesou. A také o tom, jak to jediné co nakonec ve válce dává smysl je chránit to co je nám blízké a drahé. I když je dějová linka filmu relativně omezená, scénář ani režie nehrají moc na city nebo efektní výpravu.  Někdy je obtížné odhadnout, zda v podstatě minimalistické zpracování byl záměr a režie se krátkými uzavřenými scénami i dialogy chtěla vyhnout lákavému zpracování války "na emoce" a nebo se jí to prostě nepodařilo a měli omezený budget. Pro mne určitě k lepšímu - celkové vyznění je velmi realistické a happy end nebo srdcervoucí závěr se nekonají. Divák může suše konstatovat, že i když je to strašný, tak je  je to prostě tak a nedá se s tím asi moc nadělat a dobrat se nezávislosti Krymu za pomoci polských partyzánů a v německé uniformě prostě stejně nemohlo fungovat.  Asi polovinu filmu jsem poprvé viděla v arabském dabingu a odložila jej s tím, že nic moc ale ráda  bych si  přečetla knihu. Lagerführer s platinovými vlasy vykřikující v arabštině prostě nefungoval. Když jsem se k filmu vrátila v původním multijazyčném znění, byla jsem velmi mile překvapená. Lepší 3 hvězdy. ()

SeanLSD

Druhý turecký film, ktorý som v živote videl, a musím povedať, že po romantickej komédií obstáli Turci aj vo vojnovej dráme na výbornú. ___ Film je príbehom Turka z Krymu, ktorý je v čase 2. svetovej vojny nútený bojovať v sovietskej armáde, aby po zajatí Nemcami a pobyte v koncentračnom tábore využil ponuku postaviť sa na ich stranu a vytvoril armádu zo svojich rodákov bojujúcu proti Sovietskemu zväzu za nezávislosť Krymu. Tento pohľad na najkrvavejší konflikt v dejinách z nečakanej a neobvyklej perspektívy výstižne poukazuje na celý rad národov, národností a etnických skupín, ktoré sa v tej dobe ocitli ako v mlynčeku medzi dvoma mocnými totalitárnymi silami bojujúcimi o existenciu a svetovládu, a ktoré sa pre prežitie, z nutnosti či vo vlastný prospech z najrôznejších príčin pridávali na jednu či druhú stranu, prípadne striedavo raz na tú, a hneď potom na onú, využívajúci ich a sami využívaní. ___ Nutno povedať, že čo vo filme chýba zo schematickosti, na ktorú sme zvyknutý, je vynahradené kompletne ušľachtilými nesebeckými Turkami v čele s hlavným junákom a všetkými ostatnými nevinnými postavami priestoru medzi ZSSR a Treťou ríšou. Na druhej strane je zase potešujúce originálne turecko-nemecko-rusko-poľské znenie, ktoré mimoriadne pridáva na autenticite (a ktoré som mal doplnené anglickými a chorvátskymi titulkami). ___ 20. 5. 2016, 5. týždeň tureckého filmu, Záhreb ()