Země kartelů (festivalový název)

• Mexiko

Cartel Land

• Mexiko

Tierra de Cárteles

(festivalový název)

Dokumentární / Akční / Drama

Mexiko / USA, 2015, 98 min

Po NARCO CULTURA další kvalitní dokument na téma současné situace v Mexiku. Tento skrz profil dvou vůdčích osobností přibližuje civilní hnutí odporu vůči aktivitě kartelů jak v jednom ze států Mexika, tak při hranicích v Arizoně. Nechybí akční záběry při přestřelkách, slušný stupeň infliltrace do dění, smysluplná časová návaznost, ani momenty kde tečou emoce. Co z toho vypline je bezradnost a vděk, že žijeme kde žijeme.(11.10.2015)

Rozhodně lepší biják než Sicario, řekla bych, na stejné téma. *~~(7.3.2016)

No celé to podráží fakt, že té autencitity je v dokumentu pramálo. Většina situací je nově naaranžovaných a natočených bez rizika a tím je celá dramatičnost dílka ta tam :-((1.1.2016)

Dokument se venuje nemilosrdnemu svetu drogovych kartelu ale i jejich vice i mene militantnich odpurcu. Dobre jsou zde znazorneny beznadej a souvisejici frustrace obeti teroru ci jejich blizkych. Ale take ironie tykajici se lidske moralni flexibility "vystrkujici ruzky" ke konci dokumentu.(25.10.2015)

Jako dokument je to zajímavé v tom, že se zde kombinuje klasické dokumentární zpovídání s tím, co se skutečně dělo a se záběry z akcí. Místy je to hodně drsné, což rozhodně považuji za velmi důležitý aspekt tvorby. To skutečně hnusné ukazovat tak, jak to je. Ale celkově mě ten dokument až tak nezaujal a téma neohromilo.(8.10.2015)

70-75% .... Drogové problémy na mexicko-americkom pohraničí. Ozaj autentický dokument zachytávajúci výpovede samotných členov drogového kartelu, mexickej domobrany a arizonskej paramilitaristickej skupine. V Michoacáne (jeden z federálnych štátov Mexika) sa obyvatelia na vlastné nebezpečenstvo vzopreli nechutným praktikám kartelov, keďže ich štát nie je schopný nastoliť poriadok. V Arizone zase strážia hranice pred obchodom s drogami či pred prevádzaním ľudí. Niektorí ľudia sú ozaj zvery a dokážu spraviť nepredstaviteľné.(21.10.2015)

Pro mě překvapivě malý příběh a film, který se nesnaží zachytit historii/současnost/budoucnost z odtažitého ptačího pohledu či makroanalyzovat vývoj kartelové bojové fronty. Místo toho se důkladně podíváme na jednu skupinu "odbojářů" v Mexiku a jednu domobranou skupinku v Arizoně. Tyto dvě sondy se opravdu skvěle doplňují a fungují. Cartel Land vypadá jako dokument hrající na první signální ale nabízí mnohem zajímavější a osobitější pohled na nejsurovější drogovou válku na světě. 70 %(16.1.2016)

Pre bežných Mexičanov je to, čo prežívajú nerovný a zdanlivo nekonečný boj s drogovými kartelmi a ich vplyvom. Idú v tom všetci. Od obyčajných kriminálnikov, cez policajtov až po vysoko postavených politikov. Na druhej strane severných hraníc to však nie je iné. Akurát tých mŕtvych je menej. Veď práve američania sú najväčší odberatelia a najdôležitejší zákazníci pre krvavé kartely. A nech mi nikto nehovorí, že by to išlo bez tichého "požehnania" tých hore... Bohužiaľ. 70 %!!(6.8.2017)

Silný příběh o nekonečném boji proti zlu. Na americké a mexické straně sledujete dva bojovníky proti všem. Co se týče Mexika, tak vidíte dokonalý kruh beznaděje. Stát je samotným mozkem organizovaného zločinu. Vždy si najde cestu, jak uchopit moc. Přesto má vždy smysl bojovat za něco lepšího. Americkou barikádu reprezentuje archetypální týpek. Přesně takhle si představujete "pravé Spojené Státy Americké". Kdyby chtěl, tak udělá rychlou kariéru v Hollywoodu. Brání svou zemi a dělá pro ní více, než jeho vlastní prezident. TRUE HEROES/VERDADEROS HÉROES...93%.(22.11.2015)

Ačkoliv mám vcelku rád dokumenty a filmy z tohoto prostředí, musím se přiznat, že mě to až tak nezaujalo a nevtáhlo do problematiky. A je to docela zvláštní, protože se v mnoha případech jedná o autentické záběry z akcí (přestřelky apod.) a taky rozhovory s různými aktéry (domobrana, oběti, vojáci/policie), takže by to mělo mít sílu. No, nějak nemá...(27.10.2015)

USA strkají ve jménu "míru a dodržování lidských práv" rypák do záležitostí zemí v nejrůznějších částech planety, ale několik let trvající konflikt, při němž umírají tisíce lidí ročně a jenž se odehrává přímo na jejich jižních hranicích, zůstává jaksi na okraji zájmu. Ať se pak nikdo nediví, že v Arizoně a dalších příhraničních státech vznikají dobře vyzbrojené domobrany, snažící se vzít zákon do svých rukou ... Abych nezapomněl: Dokument doporučuju všem, kdož se zajímají o problematiku kartelů a mexickou drogovou válku :-).(9.11.2015)

tento "náš" Svet je "pekná" sračka(4.10.2015)

Studená sprcha.(5.4.2017)

Kvalitní dokument o problematice mexických drogových kartelů a jejich zhoubného dopadu na běžné lidi. Rozhodně to chtělo pořádnou dávku odvahy jej natočit, za což patří tvůrcům uznání. Jedná se spíše o investigativní než naučný dokument. Celé to vlastně působí více jako hraný film, než dokument. Proto se tak dozvíte mnohé o dvou mužích, kteří vedou civilní odboj proti kartelům (jeden v USA a druhý v Mexiku), ale o samotné Drogové válce a kartelech téměř nic. Navíc mi zde trochu chyběla větší objektivita. Chybí zde například jakákoliv vyjádření oficiálních orgánů a názorů běžných lidí je tu taky poskrovnu, takže vlastně ani nevím, jaký si mám na téma domobrany proti kartelům vytvořit názor. Jinak je to ale efektivně natočený dokument, který stojí za vidění.(20.3.2016)

Prostřednictvím paralelně vyprávěných příběhu arizonské dobrovolnické milice a michoacánských "Autodefensas ciudadanas" se autorům podařilo zachytit válku proti drogovým kartelům, která v jednotlivých mexických státech s proměnlivou intenzitou zuří už řadu let, v celé její nejednoznačnosti a se všemi morálními dilematy, které ji zákonitě doprovázejí. Navíc se dokázali vyhnout jakémukoliv patosu a bulvární senzacechtivosti. Výsledkem je dokument, který beze zbytku naplňuje otřepanou frázi, že skutečnost je mnohdy "stranger than fiction".(25.10.2015)

Další podařený letošní dokument. Doporučuji v kombinaci se Sicariem.(20.1.2016)

,,Jaksi, nějak je každý zkorumpovaný." Tohle se táhne jako niť celým dokumentem. Víme kdo je špatný, ale nějak se nám nedostává dobra. Policie k ničemu, pohraniční stráž ve slavný emerice je banda složená z nácků, psychicky labilních jedinců a bejvalejch fetek, které mlátil tatínek. Sebeobrana v mexiku se zase dělí na ty co spolupracujou s kartelem nebo na ty pod vedením El doctóra, kterej je jen egomaniak co to všechno dělá pro pár opálenejch chicas do postele. Nu a všichni dohromady sebou tahaj, tak velké kvéry, až si člověk řekné, že je asi ten slavnej týpek nahoře moc neobdařil. Tak se dohromady všichni nenáviděj a vzájemně střílej, ale zrovna tak jsou si všichni hrozně podobní a všem se na krčku houpá do rytmu dávek s kalacha zlatej kříž.(12.11.2015)

Tvůrci se poněkud zapomněli zmínit, že značná část "dokumentu" je hraná, což dílu značně ubírá na věrohodnosti. Jinak samozřejmě, to čeho se v Mexiku dopouští členové drogových kartelů je mírně řečeno neomluvitelné.(28.11.2015)

• XXXXXXXX

Nápad dobrý, ale to šíleně nudné zpracování...(31.7.2016)

• vojtapepek

Přišlo mi to hrozně "přihraný".(28.2.2016)

<< předchozí 1 2