Gallipoli (TV seriál)

Drama / Válečný

Austrálie, 2015, 6 h 2 min (Minutáž: 46–81 min)

Letos je tomu sto let, kdy se odehrála jedna z nejtragičtějších bitev první světové války mezi Britským impériem a Osmanskou říši. Tento mlýnek na maso je pozdějí znám jako bitva u Gallipoli. A právě tato sedmidílná série sleduje osudy několika australských vojáků od vylodění až po jejich stažení po osmi měsících. I když jsem nějak nemohl ze začátku přijít na chuť pojetí příběhu, nakonec se z toho vyklubal skvělý válečný počin, který si z divákem pohrává hlavně z hlediska autentičnosti a duševnímu rozpoložení hlavních postav, které mimochodem působí dost sympaticky a člověk si k nim dokáže vytvořit vztah. A navíc, neztrácí se v nich, což považuji v kontextu epického tažení s velkým počtem postav za velmi povedené. Po dlouhé době tu máme proto povedený seriál, který má něco do sebe, po všech stránkách. A protože to je změna oproti druhé světové, o které už bylo natočeno nespočet sérií, a zde jsem viděl něco podobného poprvé, přikloním se i k té páté hvězdičce. 90%.(7.5.2015)

Tak asi takhle nějak si představuju válečný seriál. Tohle je rozhodně jeden z nejlepších seriálů z Velké války posléze tedy 1.světové války a to ještě o bitvě která se často dává bokem a pořád dokola se jenom omílají jatka na západní frontě v zákopech, ale právě i tady je vidět, že nejenom ve Francii, ale i právě tady v Gallipoli u Dardenelského průlivu šlo o nesmyslné vedení války tehdejší generality a o nesmyslné posílání mladíků po tisících do nesmyslných útoků přímo na smrt. Za mě plnej počet hvězd!(8.1.2019)

Filmů a seriálů z první světové války mnoho není, proto jsem tenhle seriál uvítal s velkou radostí. Hned první díl začíná vyloděním, neni to žádný masakr jaký by jsme asi očekávali ale celkem poklidné vylodění. Masakr nastává až v nějakém čtvrtém nebo pátém dílu, kdy na sebe obě válečné strany nestálé a bez úspěchu útočí. Celkově bych řekl že právě ten pátý díl je nejlepší, je v něm hodně emocí. Mě tenhle seriál moc překvapil a nemůžu dát jinak než plný počet, protože Gallipoli si ho bezesporu zaslouží.(16.5.2015)

Diky diky za to, ze vubec neco takoveho vzniklo. Musim ale rict, ze serie trpi klasikou televizni tvorby a to je napln dilu. Myslim, ze by klidne mohly byt ctyri a o to vyzivnejsi. Ale tekhle to proste musite vzit a nebudete zklamani. Dozvite se o cernych murach vojaku, o strachu a hlavne o neskutecne zbytecnosti a marnosti celeho konfliktu a boju. Kdo ma rad valecne filmy, tohle je abeceda valecnych filmu.(12.6.2017)

"Turci nevedia bojovať. Nikdy nevedeli..." Videl som zatiaľ iba prvý diel, k ostatným sa dostanem neskôr, ale už tu je vidieť obrovskú kvalitu. Hlavný predstaviteľ Kodi S. McPhee od filmu Cesta prešiel kus vlastnej cesty a z chlapca sa pomaly stáva chlap. Po tomto pekle s názvom Gallipoli sa ním zaručene stane. Je na najlepšej ceste stať sa hercom skutočnej veľkosti a vážnosti, už teraz hrá s hviezdnymi hercami- viď jeho nový western Slow West. Vo filme sme svedkami vylodenia a prvého kontaktu s tureckými jednotkami. Väčšinu scén tvorí dobíjanie kopcov a zoznamovacie scény z kruhu bežných vojakov i velenia. Akčné scény sú na slušnej úrovni, no kvalitu poznáš skôr podľa tých neakčných. Samotný dej i dialógy v nich sú zatiaľ napínavé a zdá sa, že v ďalších dieloch sa to naplno rozbehne. Pochváliť musím i dobrú hudbu. Predbežne dávam plný počet, prípadne po ďalších dieloch hodnotenie upravím, ale nemyslím si, že to bude menej ako štyri hviezdy. Kvalita tam je, to sa pozná. A čo by to bol za vojnový prínos v žánri bez Sabatonu? 90%.(12.7.2015)

• - Natáčení probíhalo v okolí Melbourne a na poloostrově Mornington. (lllkkk)