Reklama

Reklama

Epizody(7)

Obsahy(1)

Australská historická minisérie vypráví o čtyřech mladých pěšácích účastnících se bitvy o Gallipoli, kteří se odlišně vyrovnávají s osudem válečníka v zákopech.
Tento seriál byl odvysílán ke stoletému výročí bitvy o Gallipoli, tragické bitvy první světové války vedené Velkou Británií a Francií proti Osmanské říši. (geklon)

Recenze (15)

misterz 

všechny recenze uživatele

Jedna z lepších vojnových minisériií, ktorá zaujímavou a divácky atraktívnou formou (hlavne čo sa týka výborných akčných scén) sleduje osudy niekoľkých kamarátov, ktorí mali tú smolu, že sa zaplietli do bitky o Gallipoli - Churchillov dobrý nápad sprznený neschopným generálom Hamiltonom. Páčilo sa mi, ako sa počas priebehu minisérie vzťahy medzi frontovými kamarátmi aj oboma bratmi vyvíjali a ako sa menili spolu s upadajúcimi nádejami na víťazstvo. Neobišlo sa to však bez niekoľkých slabších scén, ktoré celkovú stopáž len zbytočne natiahli, pričom návraty do minulosti oboch bratov by som dramaticky inak spracoval. Zhustená verzia sa sem hodila viac, minimálne by to pomohlo emotívnej stránke. Inak páčili sa mi aj pasáže s novinármi, tu je krásne vidno, že "ohýbanie" verejnej mienky a zavádzanie verejnosti bolo na dennom poriadku už pred sto rokmi (samozrejme prvopočiatky už prišli spolu s prvými tlačivami). Veľká spokojnosť. 80/100 ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Turci nevedia bojovať. Nikdy nevedeli..." Videl som zatiaľ iba prvý diel, k ostatným sa dostanem neskôr, ale už tu je vidieť obrovskú kvalitu. Hlavný predstaviteľ Kodi S. McPhee od filmu Cesta prešiel kus vlastnej cesty a z chlapca sa pomaly stáva chlap. Po tomto pekle s názvom Gallipoli sa ním zaručene stane. Je na najlepšej ceste stať sa hercom skutočnej veľkosti a vážnosti, už teraz hrá s hviezdnymi hercami- viď jeho nový western Slow West. Vo filme sme svedkami vylodenia a prvého kontaktu s tureckými jednotkami. Väčšinu scén tvorí dobíjanie kopcov a zoznamovacie scény z kruhu bežných vojakov i velenia. Akčné scény sú na slušnej úrovni, no kvalitu poznáš skôr podľa tých neakčných. Samotný dej i dialógy v nich sú zatiaľ napínavé a zdá sa, že v ďalších dieloch sa to naplno rozbehne. Pochváliť musím i dobrú hudbu. Predbežne dávam plný počet, prípadne po ďalších dieloch hodnotenie upravím, ale nemyslím si, že to bude menej ako štyri hviezdy. Kvalita tam je, to sa pozná. A čo by to bol za vojnový prínos v žánri bez Sabatonu? 90%. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Bylo mi teprve 17 let. K armádě jsem se dal ze stejného důvodu jako všichni ostatní. Bojovat za krále, za Britské impérium, přispět svým dílem. Říkali, že to bude dobrodružství. Byla to správná věc. S mým bratrem Bevanem jsme se dali k armádě, abychom bojovali proti Němcům. Ale teď jsem seděl na malé loďce při invazi do země, o které jsem nikdy dřív neslyšel. A nyní, za rozbřesku se král, Britské impérium i správné věci zdáli být daleko.... '' --------------- Tak tohle je bez debaty velkej brácha Bratrstva neohrožených a Pacifiku. Kdo mně zná, ví, že zalomený klobouky mám ve velké oblibě a vůbec všechny australácké filmy. Samozřejmě jsem viděl Galipoli s mladičkým Melem, ale už je to nějaký pátek. Už tehdy mnou film otřásl, vrcholem byl onen bajonetový útok... Tenhle seriál pojednává o tom samém, ale má na to prostor sedmi dílů a je to tomu tak dobře. Invazi v úseku Australánů a kiwi (Novozélanďáků) si tak máme možno vychutnat od první minuty kdy dna výsadkových loděk za tmy začala dřít o kamenité dno tureckého břehu. První výstřely, první mrtví. Je to šok, ale adrenalin proudí krví jako o závod a nedává možnost moc přemýšlet. Navíc píšťalka kapitána stále píská - vpřed. První hřeben, druhý hřeben, úbočí, další hřeben... Jde to dobře byť je postup vzhůru v plné výstroji náročný. Jenža pak... Turci dělají protiútok. No tak chlapci, volá kapitán. Vezmeme si hřeben zpět. Podaří se. Jenže Turci dělají další protiútok... Najednou se ukazuje, že munice je povážlivě málo... O mrtvé z čety i zabité Turky se doslova zakopává a i když ten hřeben byl už 4x dobit zase bylo nutno se stáhnout... Do toho začalo pršet... Začíná se nabízet stále palčivější otázka - Co tu vlastně sakra děláme??? .... --- Jsem nadšen. Obdivuji ty kluky. Jistě v tom byla hodně romantických představ a touhy po dobrodružství mimo rodnou hroudu. Vždyť často šlo o kluky z farem. Ale tan fakt, že se do války Británie hlásila dobrovolně hromada mladých můžů z celého commonwealthu je fascinující. Do boje za krále... Zrovna Autrálie, země vyděděnců, trestanců.. V odmnáctém století stačilo v Anglii ukrást chleba na ulici a už jste jeli na druhý konec světa bez zpáteční jízdenky... A potomci těchto chudáků se pak hlásí dobrovolně do války v Evropě? Prostě fascinující. O to smutnější je znovu skutečnost, že pro některé velitele měly tyto zámořské armády menší cenu než třeba britské oddíly... Zkrátka a dobře, tohle je seriál na jedničku s hvězdičkou. Takhle se to má dělat, takhle to máme rádi ! Já tleskám a znovu říkám, Austráláci mám vás rád! Dávám za 5 nábojů do pušky. * * * * * ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Velmi kvalitního počinu jsem se od protinožců dočkal. Když jsem se na seriál chystal podívat, doufal jsem, že by nemusel být špatný, ale nečekal jsem, že budu na konci naprosto spokojený. Gallipoli jsem si tak užil, že necítím potřebu cokoli kritizovat, chtěl bych australské tvůrce naopak pochválit za to, jakým způsobem se postavili k důležité části své historie. Klidně to mohlo skončit jako patetická oslava národních hrdinů, ale místo toho natočili střízlivou, realisticky syrovou sérii, kterou pro ty kluky ze zákopů udělali opravdu mnoho. Alespoň já to tak viděl. Tímto děkuji Big Bearovi za to, že mi seriál doporučil, jeho srovnání s Bratrstvem neohrožených vůbec není od věci, cítil jsem to podobně. ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Je to hezký seriál, navíc historicky poměrně věrný, co se týče vývoje dění na bojišti. Bitevní scény nejsou nějak megalomanské, spíš jsou to přestřelky nebo výseč velké fronty, přesto působí živě a věrohodně. Co je spíš problém, je velké množství dějových linií a postav. Máme čtyři pěšáky (z nichž se mi jakž takž zaryli do paměti dva - ten hlavní a jeho kámoš Bev), spoustu generálů, novináře a taky postavy z minulosti ve flashbacích. Klidně bych se obešel bez linie s novináři, která nic zásadního nepřináší a bez neustálých vzpomínek na domov. Seriál by tím získal přece jen trochu větší dynamiku. Namísto toho by třeba bylo fajn si najít aspoň jednu postavu z druhé strany zákopů a k tomu třeba plukovníka Kemala (pozdějšího prezidenta Kemala), což by dalo tomu všemu trošku plastičtější charakter. Ale jak píšu, je to dobrý seriál, kdyby se něco takového natočilo tady třeba o našich vojácích z 1. světové války, byl bych nepochybně nadšený. Takhle je to takových 65 %. ()

Zajímavosti (1)

  • Natáčení probíhalo v okolí Melbourne a na poloostrově Mornington. (aporve)

Reklama

Reklama