Putování zažívacím traktem (TV film)

Guts: The Strange and Mysterious World of the Human Stomach

Dokumentární

Velká Británie, 2012, 49 min

Alicky Sussman

Scénografie:

Matthew Button

Asi by dokumentu prospělo lehké sestříhání. Mám radši, když má dokument "tah na branku". Taková ta omáčka kolem mě nebaví, zbytečně odvádí pozornost od toho nejdůležitějšího.(26.6.2016)

Kdo zažil trubku v zádi, rád se na podobný dokument s nadějí podívá. Ach jo, proč nelze natočit normální fakrografický dokument bez „humoru“ a vtípků byť anglických?! Myslím, že je to na škodu věci. Dlužno uznat, že ještě děsnější bývají dokumenty z USA, které musí zohledňovat intelekt a schopnost soustředit se tamního divactva. Říkáme tomu: pořad typu „dia dia dá“. Vše se mnohokrát opakuje, aby divákovi něco neuteklo, protože zrovna chroustal brambůrky a neslyšel, či „odběhl“ s Coca Colou. Bývá to krušná prospekce myšlenek a faktů a mnohdy to za tu námahu nestojí protože obdobné informace v našich končinách jeden obdrží na prvním stupni ZŠ.(11.1.2016)

Dokumenty britské BBC jsou opravu skvěle zpracované, nápadité. Bohužel cesta zažívací trubicí může být i zdlouhavá a nudná, proto autoři uhýbají k vedlejším tématům. Dokument mohl mít klidně poloviční stopáž a být opravdu jen o cestě kamery s vysvětlujícím komentářem, jak nám průvodní text ČT slibuje.(8.1.2016)