Ready Player One: Hra začíná

• USA Ready Player One (více)
USA / Indie, 2018, 140 min

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Entertainment)

zelda82

Tak nejak se po navratu z kina nemuzu rozhodnout, jestli byla Ready Player One uzasna jizda napechovana odkazy na vsechno mozny i nemozny nebo preplacana blbovina a hromada digibordelu. Ale malej kluk ve mne se bavil, takze vlastne asi dobry ()

KNTRFKT

Hele, ty vole, dyť je to Špílberg, to musí bejt přece dobrý, pome tomu dát pět hvězd, to se přece očekává, že tomu dáme pět hvězd, ty vole, dyť kdo tomu nedá pět hvězd je přeci kretén, sem slyšel a taky sem slyšel, že čim víc je film nekonvektní, nebo teda nějaká kondukce, vedení tepla, vole- to bylo spíš jako něco s hutnym, hutností, slátanina, né-pět hvězd určitě! Nejsem schopen říct, co jsem vlastně viděl, jestli bylo všem, kromě mě a Helmutka, dovoleno podívat se do "říše za zrcadlem", jestli těch 86 % je odrazem hodnocení lidí, který teda, na rozdíl od nás dvou, který viděli jen tu špičku ledovce, co čumí nad hladinou a ostentativně tam trčí-nic s ní nehne, viděli tu masu, která je pod vodou a je daleko větší, hutnější a prostě se nerozsype hned, když na ní posvítí slunce, nebo ji někdo pochčije. Fakt nevim. Já akorát vim, že kdybych v tom kině seděl sám, tak jsem usnul a kdybych si to pustil doma, tak bych se asi neovlád a udusil se igelitovym sáčkem. Můžu teda nabídnout jenom svůj zcela objektivní, nikoliv subjektivní, ale objektivní (jelikož tomu kurva rozumim) názor. KOmentáře typu "Spielberg si hraje a kdo si hraje nezlobí", nebo "smál jsem se až mi tekly slzy" apriory splachuju do hajzlu. Já se taky smál, ale ke konci už spíš zoufalstvím, to bych bral-ale to dotyční nepíšou. Ale teď už k samotnýmu filmu. Do první půlky, respektive do najití druhýho klíče, by se dalo říct, že to bylo dobrý, svěží, člověk se musel chvíli rozkoukat. Ono je to ve svý podstatě pěkně udělaný, nápaditý a ano- s odkazama. Ale co jako? Když se ráno vyseru, nechám to hovno plavat v záchodě, ale nechám za nim na stěně promítat Jurskej park, nebo hrát Duran Duran, bude to hovno lepší a ten,co po mně půjde, to přijme s nadšením? Láká mě odpověď: "Ale hovno." Myslim si, že to ale všem došlo. Takže vší tý svěžesti je dost akorát na lahvičku sava a jakmile se naplní, začnou mě pálit očia mam chuť to celý vylejt. Okamžik, kdy to celý vylejvám a to neodvratně a bez jakejchkoli výčitek, je chvíle, kdy se odhalí skutečný postavy a nahraděj, do tý doby, celkem dobrý avatary. Černoška s opičí tlamou mě nebavila, čínskej spratek byl spíš trapnej a ten třetí vocas jen do počtu. Do toho ta láv story mezi hlavníma degenerátama-věřil jsem jim to jako avatarům, jako lidem prostě ne. Sorry jako. Do toho mi vadilo fakt x pomůcek, přesmyček a oslích můstků, kterejma si Spielberg pomáhal, aby to celý slepil, bez nich by to byla totiž šílená slátanina bez hlavy a paty. Pak celá ta logika všemocný korporace, která ovládá všechno, ale školí ji kretének z krabice dva na dva s holkou, co vede odboj, přičemž je to prostě normální dylinka, který člověk ani ten její sick osud nemůže věřit. Tak tohle duo školí tucty analytiků, odborníků na vyhledávání a problematiku života velkýho tvůrce. Tihle dva, protože mládí, protože láska a protože osumdesátky, který nezažili, ale maj je zmáklý víc než ti, co v nich žili! Krutě mě sraly faux pussy typu: neschopnost nabořit dodávku řízenou šimpanzem pomocí vytuněný káry, neschopnost cvičený agentky přeprat dva malý debily a totální absence policie po celou dobu filmu. Ale nakonec, nakonec jich je tam jak much, zlí vykořisťovatelé stáhnou půlkya odcházejí v poutech. Proč ne? Ale dopředu musí být divákovi zřejmý, na co jde koukat, jestli na komedii, drama, parodii sebe sama, nebo něco mezi. Ale ne, že je to mix všeho a zároveň ničeho. Takže já prostě musim vytáhnout virtuální pěst a nacpat ji těmhle Playerům pěkně postaru do zadku a dát jenom dvě. Jak říká Helmutek, dvě nejsou ostuda! Tak se mi tu neposerte. Ale za mě, pochvala to teda taky není. () (méně) (více)

vojo

Parádna jazda na spiatočke do čias keď svet bol šialene farebný.Ale zároveň pohľad na budúcnosť,ktorá už prebieha teraz. ()

pilarius

Další Spielbergův majstrštyk, ve kterém nic nechybí ani nic nepřečnívá. Hromada sympatických postav, dobře dávkovaná akce, vhodně zvolený soundtrack, zajímavý svět, snesitelná míra digitálna, pár drobných námětů k přemýšlení, tuny a tuny referencí a vtípků - v souhrnu prostě další feel-good celovečerák. Jsem moc rád, že jsem na to zašel do kina, velké plátno si to zasloužilo. P.S.: Jsem opravdu takový úchylák, že jsem se v kině jako jediný uchechtával nad počátečním slovíčkem těch zaklínadel, ježto ještě navíc svítilo v titulcích? :/ ()

Napospas

A na truc dám 2. Fakt nechápu, jak se Cline mohl podepsat pod takovou sračku a jak z toho můžou být všichni tak unešení. To nikomu nevadí, že Hobit je oproti tomi až nechutně přesná adaptace? Že nejmocnější korporace světa je úplně bezzubá a tam, kde v knize vyhazuje lidi z okna a maskuje to jako sebevraždu, tady není schopná sejmout jediného puberťáka? Že únik z věrnostního centra je úplně dementně jednoduchý? A co je absolutně nejhorší a neodpustitelné, v celém filmu nezazní RUSH (plakát nepočítám) a to včetně titulků. Je teprve duben, ale o nejpřeceňovanějším roku už je jasno. ()

Folky

Hezky natočený a příjemný letní trhák. Ale nic víc. Předně to hrozně pokulhává za předlohou. Upřímně chápu, že ne vše šlo natočit přesně podle knihy a ve filmu by to spíš nudilo, ale některé změněné věci jsou opravdu jak pěst na oko (závod odbytý slovy "prostě ho někdo našel"), některé zbytečné (k čemu bylo to Art3misino hnutí??) a konec totálně pitomý (je zde skvěle vidět, že film režíroval někdo, kdo rozumí pouze popkulturním odkazům). Naopak musím uznat že cesta k druhému klíči potěšila a na závod se hezky kouká. Nakonec 70% a všem doporučuji spíš předlohu. ()

fr3ak

Spielbergova přeslazená limonáda po kolikáté už? Mohl bych filmu vyčítat opravdu směšného ultra zléno záporáka, který vede ještě směšnější ultra zlou korporaci, která má v reálném světě takřka neomezenou moc. Všechno vysledují a jsou ochotní pro své záměry i zabíjet, ale přesto jí ujede dodávka plná fakanů atd… Samozřejmě nesmím zapomenout na nevyhnutelný cukrkandlový happyend. Jenže tentokrát mé hravé já prostě vyhrálo a já se s ním nebudu (a ani nechci) hádat. Jednou ti to Stevene můžu odpustit, ale moc na to v budoucnu nespoléhej… ()

Wallis3

Uáááa, tady bylo všechno! Tolik natěsnaných odkazů na filmy v jednom:od Deloreanu, po zdvihnutý palec Terminátora, až po zaklínadlo z Excaliburu a mnoho a mnoho dalšího. Ale krom výše uvedenýho dostanete nejen akci a napětí, super vizuál, ale taky něco daleko cennějšího. Řekl bych, že Spielberg si všiml, že dnešní doba spěje do černé díry prdelní, a tak se nám snažil říct: obnovte sociální sítě, kterými kdysi byla pískoviště, život není jen mobil v ruce, se kterým lidi chodí slepě po silnici, existuje verbální a osobní komunikace, ne jen přes sms, jež nám dává zapomenout, že existují čárky a háčky ve větě, protože debilismus a lenost světem vládne. Spielberg to vypracoval tak vysoko, že ve filmu uznal, že se digitálního světa už nikdy nevzdáme, ale že přece jen nějaká naděje pro lidstvo je. Tohle vše najde ten kdo bude chtít, pokud není obézní pitomec, co jen u televize a počítače hňapí a zapomněl jak vypadá východ nebo západ slunce!!!! ()

xmy

První letošní film, o kterém mohu říci, že mě opravdu bavil! Spielberg odvedl skvělou práci. Líbilo se mi velké množství popkulturních odkazů hlavně na osmdesátá léta. I po technické stránce zvládnuté skvěle, zajímavé prolínaní reálného/herního světa. ()

Hapretor

Já se picnu ... tohle že dělal Spielberg ?! ... infantilní, nudné, blbé, jen z úcty za jiná pořádná jeho díla dávám jednu *. ()

BOURQUE

S. Spielberg aj po toľkých rokoch stále dokáže (milo) prekvapiť. Jeho aktuálny film síce z hľadiska príbehu neobsahuje prevratné alebo progresívnejšie elementy, ale za to prináša zaujímavý pohľad na alternatívnu budúcnosť (možno by som použil aj slovo „dystópia“). V čom hľadať úspech celého filmu? No predsa v „takmer nepočítateľnom “ množstve odkazov na známe „veci“, ktoré sú súčasťou našej popkultúry. Ich miešanie a zobrazenie vo filme Spielberg zvládol parádne. Celý film má vyrovnané tempo, hudba (hlavne na začiatku s „Jump“ od Van Halen) nemá chybu. Za kamerou spoľahlivý muž s menom J. Kamiński. Z hereckej stránky tu najviac zaujal M. Rylance, ktorý pre Spielberga sa postupne stáva tou „figúrkou“, ktorú má Nolan v osobe pána Caina. Osobné hodnotenie: 85% (****) ()

agassi68

Pán režisér sa nezaprel a ponúkol zas priehrštie zábavy a filmového umenia v jednom. Tentokrát v digitálnom kabáte ako poctu rokom nám pokročilejším najmilším. Mám jedinú výčitku - dĺžku.. ()

Faila

Chápu, že film a literatura mají k dispozici jiné prostředky a že vyprávěný příběh se pak může mírně lišit. To, jak diametrálně odlišný je ale v případě Ready Player One, tomu moc nerozumím. Pokud ale odhlédnu od mnoha zklamání, kterých se mi dostalo, nebyl to tak špatný zážitek. Po vizuální stránce jde jistě o wow dílo, které člověka naprosto okouzlí a ohromí. Jo, to je pro mě z tohohle filmu asi všechno. Příběh sám mi přišel plytký a místy přihlouplý, ale možná šlo o záměr a režisér tím vzdával hold filmovým klišé. ()

Radek.SCH

Spousta popkulturních odkazů ještě dobrý film nedělá. Je to příjemně neokoukané, akční, zábavné a slušně to ubíhá, ale nic zásadního se nekoná a žánr sci-fi se tím nikam neposouvá. Příjemná zábava. ()

Ben Nevis

Takto má vypadat povedená adaptace literatury. Příběh je ve skutečnosti ubohoučký - závod s časem, aby milovaný virtuální svět nezneužila komerční firma. Protagonista je nerdovský teenager, který kromě záchrany světa řeší své hormony. Jenže Cline a Spielberg do toho dali tolik nadšení, že je velice snadné stát se na dvě hodiny tím nerdem a rozplývat se nad popkulturou osmdesátých let. Obdivovat miliardářského tvůrce, který by v normálním světě sklidil pohrdání. Neřešit příběh z pohledu nezávislého pozorovatele, který vidí v Oasis pro lidstvo cestu do pekla. Nebo z pohledu "populárních" spolužáků, kteří v Oasis nemají místo. Vizuál je samozřejmě špičkový. Nebylo chybou ušetřit za áčkové herce a vsadit na ty méně známé. ()

Evander

Jisté je, že nejsem cílovou skupinou filmu Ready Player One. Na druhou stranu se skláním před mistrovým uměním, protože i mě film zaujal a nakonec vlastně i dobře pobavil. Audiovizuální stránka je fantastická a z mého úhlu pohledu zase posouvá hranice možného o notný kousek dále. Nakonec i v příběhu jsem si našel určité zalíbení a dokázal se vžít do hlavních postav a na konci filmu si užíval vítězství spolu s nimi. Ready Player One bych ke zhlédnutí doporučil i těm, kteří se jinak tomuto typu filmů vyhýbají. 80% ()

Ombak▼Penari

Spielberg je v posledních letech stále stejně unylý. Viděno před 2 dny a krom různých popkulturních pomrknutí si dnes nepamatuji téměř nic. Během sledování to vypadá hezky, ale nakonec z toho není nic, co by stálo za zapamatování. Škoda. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018