Přečin

• Německo

Verfehlung

Německo, 2015, 95 min

• Malarkey

Dnešní doba žádá co nejvíce šokující náměty a příběhy. A do čeho jiného si v dnešní době píchnout, než do církve, která má za sebou celou řadu ne úplně lichotivých příběhů způsobených námi, lidmi. Po americkém Spotlight jsem se tak setkal s dalším knězem, který byl obviněn ze sexuálního obtěžování. Jenže na rozdíl od Spotlightu tento film vytváří myšlenku, jak je jednoduché někoho obvinit a jak je těžké se z takového obvinění očistit. Téma zajímavé, ale zpracování šíleně nudné a nezajímavé.(15.3.2017)

" Poznám ho 15 rokov. To ešte nezanamená, že ho poznáš". Rozhodne nie zlé, práve naopak v istých ohľadoch veľmi dobre zvládnutý film, vzhľadom k tomu, že sa jedná o prvotinou režiséra. Vnútorný boj hlavného hrdinu medzi lojalitou k cirkvi a morálnou zodpovednosťou voči dá sa povedať "zbytku sveta" je stvárnený naozaj dôveryhodne. To čo mi tu akosi nesedelo, bol fakt, že film akoby nereflektoval udalosti uplynulých rokov v tomto smere...Sú dve možnosti, buď to bolo obdobie "pred" (z deja filmu to bolo ťažko odhadnuteľné), alebo sa naozaj stále nič nezmenilo (v tom prípade je to však celé zle), takže zostanem, snáď nie naivne, pri tej prvej možnosti....(14.8.2016)

• - Film sklidil pozitivní recenze v takřka všech důležitých celostátních německých denících (Die Zeit, Der Spiegel, DW, Die Welt). Pozitivně se k němu vyjádřil i biskup katolické církve Gebhard Fürst. (koenigsberg)

• - Režisér Gerd Schneider (1974) studoval katolickou teologii v Bonnu a Vídni. Před ukončením studia (a vysvěcením na kněze) však odešel a začal se věnovat filmu. Die Verfehlung je jeho debutem. (koenigsberg)