Studoval sem obchodku a s pojmem hypotéka se jaksi taktéž cítím býti velmi blízce obeznámen, přesto jsem nebyl schopen pobrat z filmu veškeré teoretické nuance rozsáhlé problematiky jménem ekonomika finančnictví. Po zhlédnutí si tak teď sice připadám blbej jak poleno, ale fascinuje mě, že i navzdory tomu si lze jinak těžce stravitelný snímek plně užít efektními dramatickými doušky. Tušil jsem, že se tenkrát stejně musel najít někdo, kdokoli, kdo na oné fenomenální eko krizi vydělal brutálně mastnej balík, a je zajímavý se konečně tímhle způsobem dozvědět, jak.(12.1.2016)

Fuch. Nejsem teda žádnej ekonom a bohužel jedinou zásadní chybou tohohle filmu je, že snad spoléhá na to, že každej kdo na něj kouká je ekonom a tak bude rozumět všem těm odborným výrazům který na nás střílí kulometnou palbou v téměř každé scéně či dialogu, takže s tím mám problém, na druhou stranu po nějaký době sledování jsem pochopil, že je třeba se na takovýhle mudrování vysrat a přistoupit k tomu laicky, protože i když nemůžu říct, že by mě ten film strhnul, tak zase zaujal to rozhodně a o nudě nemůže být řeč. Takže jsem na to šel takříkajíc selským rozumem a to hlavní poselství co jsem si z toho odnesl je fakt, že jestli teda ta Amerika má bejt tou hlavní hybnou finanční sílou celýho světa, tak jsme teda hodně v prdeli. Každopádně o dost uvěřitelnější a ne tak vyumělkované jako ta přestřelená nereálná blbost jménem Vlk z Wall Street. To byla pohádka. Tohle je tvrdá skutečnost. Jinak Bale dobrý, ale Oskara bych mu za to asi nedal. Vidím to na slabší 4 hvězdice.70%(24.1.2016)

Nepochopil som prečo sa tento film ocitol medzi nominovanými na oscar 2016. Akademikov možno zaujala hlavná myšlienka domino efektu a prepuknutie krízy z roku 2008, ale spôsob akým to režisér podal si ku mne jednoducho nedokázal nájsť cestu. Prvých 20 minút je to čistý chaos, kamera lieta od jednej postavy k druhej, informácie sa sypú prúdom z každého a všetci majú plnú hubu kecov. Po čase sa to o čosi zlepší, ale ten celkový chlad z filmu a postáv, ku ktorým si divák za celú stopáž nenájde cestu, ten sa nedá oklamať. Bezradnosť režisér vyriešil svojsky a to priamou komunikáciou s divákom a toto fakt neznášam. Porovnanie s Vlkom z Wall street sa samo ponúka a je to obrovský rozdiel. Režisérovi neupieram snahu, ale celkovo ide o chladný film bez emócií, s množstvom nesympatických postáv a hlavne film, ktorý jednoduché veci podáva zbytočne zložito a komplikovane. Hviezdne mená Pitt, Gosling a Bale, filmu nijak zvlášť nepomohli, ale zapadli do davu. Pravdepodobne to bol zámer a to jediné vyšlo. Poučné, ale iba na jedno pozretie. 60%.(28.2.2016)

Oproti tomuhle filmu je žena tím nejprimitivnějším a nejčitelnějším tvorem, který kdy chodil po naší planetě. Muž by se při stejném srovnání dostal možná na úroveň díry v plotě. Chytal jsem každou dvanáctou větu, pokud tedy každá dvanáctá věta zněla "Fuck!" No vidíte a stejně to ode mě nafasovalo čtyřku. Asi holt budu muset poprosit nějakou ženu, aby mně vysvětlila, jak se mi může líbit něco, čemu absolutně nerozumím...(13.1.2016)

Konečne riadne nerdy film aj pre ekonómov. Nemožno uprieť inšpiráciu Vlkom z Wall Street, každopádne kým ten len popisoval morálne bahno finančníkov, Big Short sa nebojí sprostredkovať ich prácu a to v najväčších detailoch. Originálne sa to za behu snaží vysvetliť, no bohovská réžia McKaya dáva také punkové tempo, že väčšina v tom bude asi stratená tak či tak. Napriek tomu nedokážem si predstaviť lepšiu kombináciu odbornosti a zábavnosti vo filme o páde hypotekárnej bubliny. Málo tomu chýba do dokonalosti - hlavne mi tu chýbala rola vlády a ich spoločností Fannie Mae a Freddie Mac, ktoré odkupovali hypotéky nebonitných klientov v rámci vládnej politiky podpory bývania. Ktovie, či by bola bublina taká veľká, ak by nebolo ich. Podľa mňa nie. Vyslovene kŕčkovitých je posledných 5 minút a hlavne záverečný titulkový doslov, ktorý sa snaží moralizovať a predvídať budúce bubliny. Výnimočne odborne precízny film o ekonómii sa mení na klasické hollywoodske sentimentálne moralizovanie. Ale skvelý dojem z filmu mi to našťastie nepokazilo. Prvý poriadny film o ekonómii v dejinách. A teraz poprosím ako pokračovanie sfilmovať toto: http://www.theatlantic.com/business/archive/2014/02/how-the-fed-let-the-world-blow-up-in-2008/284054/(5.2.2016)

Neviem neviem či bolo najrozumnejšie pozerať tento film, keď sa momentálne človek rozhoduje nad využitím hypotéky na byt a jeho následnej rekonštrukcii. Za svoj život som videl toľko dokumentov o tom, ako podvodne funguje bankový systém, založený na úveroch, že som sa dostal do takých pochybností, v akých som nebol už niekoľko rokov. Čo ale teraz? Využiť fixáciu najnižších možných splátok po dobu 5 rokov s úrokom na úver vo výške 1,5% pričom po uplynutí doby môže samotná splátka za úver stúpnuť aj o "bajočko" 300%? Vlastne, laicky povedané, ako sa to bude komerčnej banke hodiť? Lebo klesne cena ropy, alebo sa nájde iný stupídny dôvod. Ja nebudem schopný splácať úver, prídem o barák, jediný spokojný bude nejaký mamrd so zlatými hodinkami či v obleku drahšom ako je môj polročný príjem. Alebo ísť na istotu do stavebnej sporiteľne kde štát "zaručí" výšku splátky za úver po celú dobu splácania, pričom výška mesačnej splátky ma oberie o každodenný nákup čerstvej zeleniny či ovocia, pričom po dobu 30 rokov budem každý druhý deň žrať trescu s bielymi rožkami. Dnes sa všetci bláznia za kúpou bytov za minimálnu výšku mesačnej splátky, ale budú tu aj za 5 či 10 rokov? Mne sa ozaj nechce skončiť pod mostom v krabici od práčky. Ďalším, "vedľajším" faktorom je momentálne umelé zdvíhanie cien za byty. 3/4 realitiek skupuje byty na dražbách, lacno prerába s nekvalitným materiálom pričom samotnú nemovitosť predáva o 15 000 eur drahšie. No mám ja toto za potreby? Kŕmiť niekoho na môj úkor kaviárom či platiť dovolenky na Novom Zélande? Najlepšou voľbou bude zrejme stan, ktorý si rozbalím kdekoľvek na lúke. Hodnotenie snímku je subjektívne, plné obáv že sa vráti minulosť rovnako, ako zvonové nohavice či Havlovky (no toho sa snáď nedožijeme).(31.5.2016)

Celkově asi tak srovnatelné s Margin Call. Pochválit se dají vyložneně sympatické a zábavné pokusy o polopatické vysvětlení jistých aspektů daného problému, bohužel co se obsahu týče, vše už znám odsud, což zase já považuju za nejlepší film o krizi. Bale fajn, super hudba....na film o takové nudě je to natočený hodně dobře. 75%(29.1.2016)

Zajímavě, moderně natočený film o finanční krizi, z nějž se dá pochopit, co se vlastně tehdy stalo. Trošku jsem postrádal silný příběh (samozřejmě mimo příběh samotné finanční krize).(26.6.2016)

Toto nemá šancu získať oscara za best picture. Nikdy. Ibaže by som sa mýlil.(16.1.2016)

Skvělé shrnutí událostí, které vedly k rozpoutání (zatím poslední) světové ekonomické krize. Takhle rozčilená odcházím z kina málo kdy, a to jsem polovině cizích výrazů nerozuměla.XD Vysvětlující vsuvky vtipné, z ústřední čtveřice mě zaujali především Bale a Carell; paranoidní Pitt neměl bohužel příliš prostoru a Gosling není žádný extra herec ani tady, ani jinde.(16.1.2016)

Všechna čest Adamu McKayovi - jeho nápaditá a vtipná režie, která se nebojí vsadit na humor, nechat hlavní postavy promlouvat do kamery a slavné celebrity zcela mimo rámec děje vysvětlovat význam některých finančnických pojmů, je tím, kvůli čemu musíte Sázku na nejistotu vidět. A možná také kvůli hercům, kteří se ždímají ze všech sil, přestože jen dva (Carell a Bale) mají prostor odpovídající jejich výtečné roztěkané kreaci. Ale marně hledám smysl, proč se vlastně jinak dívat na film, který běžnému smrtelníkovi neřekne navzdory nepolevující spršce dialogů a konspirací nic víc, než že o daném tématu ví úplný hovno a že na tom radši nic měnit nechce. Snažil jsem se ty nesmyslné termíny a úřední kličky pochytat, ale po hodině mě ta námaha přestala bavit, a po dvou hodinách už jsem byl tak přesycen, že mi bylo opravdu úplně jedno, jak se to celé vyvrbí. Přesto znovu klobouk dolů za režii, před podobně dynamickou a přitom přehlednou montáží by jistě uznale smekl i mistr Ejznštejn, i když z obsahu by byl nepochybně stejně vyndanej jako já... 70%(27.1.2016)

Velmi náročný snímek, jenž se z počátku tváří jako další verze Vlka z Wall Street a nutno říct, že to i docela funguje. Svižná zábava plná humoru a Margot Robbie ve vaně, jenž nám vysvětlí nejasné ekonomické výrazy, se zhruba po polovině filmu změní na vážnější a komornější notu. Tím snímek ztratí trochu poutavosti, zábavy a hlavně přehlednosti, která je opravdu potřeba. Na závěr musím vyzdvihnout Steva Carella, který se zde ukázal ve velice dobrém světle. [75%] | Kino(13.1.2016)

CDO a swapy jsou pojmy, které mi nic neříkají, ale tenhle film naštěstí dokáže relativně dobře vysvětlit ekonomické pozadí krize a... ajaj, je to hodně depresivní. Ne film sám o sobě, ten je sarkastický a nekompromisní, ale když si uvědomíte, do jaké míry svět ovládá hloupost a touha kravaťáků z bankovního sektoru po bytech v Aspenu, jachtách a jaguárech (to není klišé), tak musíte jen kroutit hlavou. A idioti jsou tu jak ekonomičtí analfabeti, kteří ji vezmou hypotéku na dům s bazénem, který nikdy nemůžou splatit, tak bankéři, kteří podvádějí a lžou, jen aby se kolo ekonomiky točilo dál. Depresivní, ale poučné. Tenhle film je hrozně důležitý, protože pojmenovává, co se tenkrát stalo, a pojmenovává to přesně. Jenže, jak se někdy v polovině Sázky na jistotu říká: "Pravda je jako poezie. A většina lidí sakra nesnáší poezii."(5.1.2016)

Nejlepší filmová powerpointová prezentace, jaká byla natočena. Režijně, střihově (Ejznštejnovi by ukápla slza), scénáristicky, herecky (Bale a Carell jsou fantastičtí) geniální. 130 minut čistého mrazení v zádech z toho, jak je náš svět v prdeli a jak to všichni ví a jen se na tom snaží vydělat. Informace, která není až tak průlomová, ale to jak ji film prezentuje je neskutečně působivé a děsivé a 100% zábavné. Můj letošní favorit na Oscara a to byl rok 2015 nevídaně filmově kvalitní. "This level of criminality is unprecedented even on fucking Wall Street."(3.1.2016)

Jedno treba uznať, šikovní to boli chlapíci. Jeden z filmov, po ktorom mi prišlo smutno, možno ešte viac ako keby som si pozrel nejakú ťaživú emotívnu drámu. Film krásne poukazuje (aj keď miestami dosť zmätočne a hrozne rýchlo) na všetky podrobnosti, na základe ktorých fungujú veľké svetové financie a na skutočnosť ako je všetko vo finančnom svete úzko prepojené. Ľudia zodpovední za tento ekonomický marazmus a hlavne za hypotekárny kolaps s celosvetovou odozvou r. 2008 sa samozrejme neštítili ničoho, ani fungovania v podvodnom systéme, veď oni aj tak dobre vedeli, že nakoniec všetko za nich zatiahnu obyčajní ožobračení ľudia. Ako aj vo filme bolo pekne povedané: "... snáď si nemyslíte, že za to ponesú zodpovednosť Morgani?" Tým, ktorým toto meno nie je neznáme môžu aspoň tušiť prečo je tomu tak. Kto má peniaze, má všetko... Šokujúco odvážny film, veľmi hodnotný a nabitý užitočnými informáciami, cez ktoré si môže vnímavý divák na túto tému vytvoriť celkom ucelený a jasný obraz. Na to, akej spoločensky pálčivej a významnej téme sa film venoval, pričom je i veľmi dobre natočený, zahraný a technicky výborne zvládnutý, je dosť s podivom, že snímok nedostal žiadne významnejšie ocenenie (okrem adaptovaného scenára). Ktovie prečo? Zrejme to ale súvisí s tou odvahou. Myšlienka, ktorá stojí za úvahu. 80/100(22.3.2016)

Najlepší film o kríze. Od začiatku to visí vo vzduchu a postupne padá, takmer úplne len skrz príbehy bankárov a i tak tú paniku skoro až fyzicky cítite. Bale na oscara(15.1.2016)

Za mne sto pro ano. Perfektně obsazené (hlavně Bale) a zahrané, dobře a vtipně natočené (nejen vsuvky Margot Robbie, Anthonyho Bourdaina a Seleny Gomez), a i přesto po filmu zůstává pachuť, že se něco takového mohlo stát... a zřejmě asi opět stane... 100%(12.1.2016)

Vlk z Wall street z druhé strany. Silný téma, tradičně výbornej Bale a za bourání pátý zdi palec nahoru, ale McKay skáče od jednoho ke druhýmu, až nakonec osudy čtveřice vyznívají do ztracena. Otázka, jestli by nestačil jeden max dva příběhy. Plus ta otravná kamera, která přímo vyrušuje ze sledování a člověk se má chuť kameramana zeptat, jestli nemá Parkinsona. Nejlepší soundtrack z filmu: The Big Short Piano Suite (mimo původní samozřejmě Master of Puppets). 60 %(5.1.2017)

Skvelé. S obrovskou chuťou natočený, napísaný a zahraný film so super drivom. A ani mi nevadilo, že tým finančným bullshitom čo sa tam riešili som nerozumell a ani po filme im nerozumiem. A je jedno, že mi ich vysvetľovala Margot Robbie vo vani. 8/10(28.2.2016)

Takřka hraná verze dokumentu Inside Job, jen se soustředí méně na samotné vyníky, a více na ty kteří jim včas prohlédli karty, a shortovali celý hypoteční trh (potažmo celosvětovou ekonomiku jako takovou). Není to špatné, vtipně natočeno a až k primitivnosti zjednodušeno, ale přítomnost slavných ksichtů mu spíše škodí (obzvlášť Christian Bale je děsivý), a hlavně film po onom Inside Job a dalších podobných (např Quants: The Alchemists of Wall Street) neříká už vůbec nic nového. 8/10(22.1.2016)

1 2 3 4 5 6 10 18 27 35