Sázka na nejistotu

• USA The Big Short (více)
USA, 2015, 130 min (Alternativní 125 min)

Režie:

Adam McKay

Předloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (více)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (CinemArt)

KcarlosK

Strašně chaoticky natočený film. Navíc všechny fakta už jsem znal. Takže pro mě vcelku o ničem. Ale pár zajímavých věcí tam přeci jenom zazní. Jako třeba to, že lidi víc zajímá, kdo jde na odvykačku, než to, jak je banky odírají. Dobře vám tak. ()

F_r_o_s_t

Pokud vás zajímá, co stálo za nedávnou světovou finanční krizí, pak tenhle svým způsobem dokumentární počin stojí určitě za pozornost. Jestliže by vás ale jenom mělo zlákat herecký obsazení a s tim automaticky spojenej příslib dvou hodin skvělý zábavy, pak určitě nedoporučuju. Platit za tohle vstupenku do kina, asi bych si to vyčítal jako vyhozený peníze... ()

tomkat

The hell, YES!! Promítat to povinně na školách, po předchozím krátkém úvodu do finančních trhů. Proč tohle trvalo tak dlouho natočit? Je to easy, zábavné a přitom (a hlavně) o něčem. Plus ti herci! , a některé scénáristické špílce - já to žeru. Ano, lidi dokážou být nebetyčně blbí - jaké štěstí pro nás všechny, že někteří tvůrci na to umí sexystylově upozornit. ()

stuj

Pěkné. A snad dobré nastínění toho, jak se ve finančnictví vydělávají peníze. Vše je jen iluze a čísla, nic hmotného. A trochu jako ve Vegas - to přeci musí vyjít, když to vycházelo do teď. Ekonomika je divný výmysl. ()

silverscreen

Hezké vysvetlení aspektů finanční krize pro me bohužel s několika příběhovými zvláštnostmi. Zejména jde o svedomí hlavních akterů kteří na konci filmu s hrůzou spitují svedomí ve stylu - chudáci lidé co nemohou splácet hypotéky, my jsme způsobili tuhle krizi - přitom sami "swapovali" resp. sázeli miliony dolarů na to že se to stane s tím že pokud ano tak to bude jeste horší. Oproti Vlkovi z Wallstreetu se sice nechovali jako "šmejdi" prodávající nic netušícím lidem zlodějské produkty za nehorázné provize ale i tak.... ()

Josefka

Film jsem málem po půl hodině vzdala. Ale chtěla jsem být holt pionýr a vydržet. Vyznění filmu je vcelku jasný, ale bohužel má zásadní stinnou stránku a to jsou dialogy. Při každé nadávce moje mysl zbystřila, že konečně něčemu rozumí. Zbytek takovéto ekonomické žvýkaní, který jsem nezkousla. Jo, přispěla k tomu i moje (ne)znalost ekonomie, která končí u směnky. Herecky nejlepší Bale a překvapil Steve Carell. ()

Alagaesie

Tenhle film možná chtěl ekonomické vzdělání, kolem kteréhož jsem během studií jen zevrubně prošel, na druhou stranu dost věcí ve filmu ihned vysvětlují. Počátek finanční krize 2008. Dr. Burry. dobrej (Bale - opět výtečnej), Mark Baum (Carell) docela od rány – co na srdci, to na jazyku. Praktiky Wall Street je dobrý aspoň trochu znát (byť jsou vysvětlovány z vany dámou, která ani není v titulcích). Ale vysvětlení Burryho ‚sázky na nejistotu‘ jsem se dočkal, tak co, že? Způsob vyždímání dluhopisů zněl dobře a risk bývá mnohdy ziskem. Líbil se mi výraz „Shitaly“. Kdekoli Burry svůj plán vysvětloval (Goldman-Sachs, DeucheBank, Bear Stearns), byl tak trochu za blázna. Ale podělat se může všechno – na druhou stranu, moh na tom dost trhnout. Investice ve výši 1,3 miliardy $ je celkem pálka. Celkem se mi líbilo uvažování Baleovy postavy – proč nezkusit profitovat na první dobrou? – ale asi bych na to neměl nervy. Pobavila mě scéna s Jenga kameny a taky vysvětlení hypotenčního zástavního listu šéfkuchařem. Dobrá byla scéna kdy Jamie a Charlie volali Benovi. Střelnice mi do příběhu nepasovala. Hezká byla i scéna s kasínem. Bale by se uživil i jako celkem slušnej bubeník. Film se mi líbil. ()

m.bolek

Naprostá pecka od začátku do konce, tempo nepolevilo od první minuty, samozřejmě to není Vlk z wall street, ale to ani nebylo cílem. Big short je zaměřen na jiné publikum. Téma bylo perfektně rozebráno, podle toho by se mohlo učit, až skoro dokumentárně-naučný charakter. A Steve Carell jak ho neznám, perfektní. Zbytek hereckého obsazení taky výborný, ale nikdo nevyčnívá tak jako Carell. Našlo se i pár vtipných momentů, což je jen ku prospěchu. 95 % ()

sml41

Skvele herecke vykony a scenar...konečne si niekto otvoril hubu a ozrejmil nam aké svinstvá sa robia na tomto svete, ktoré boli doteraz brané iba ako konšpiračné teorie - "zeitgeist" na YT. Všetci bankári sveta - vylížte mi prdel! Pravdu sa aj tak nikdy nedozvieme... svinstvá sa budú robiť aj naďalej... ()

Amellia

Preco je dokumentarny film v kinach? Mne to nepride ako normalny film, ak nieste ekonom tak budete asi iba kukat a rozmyslat: ,, Co znamenaju tie pojmy? nejak som zabudol.. O com to vlastne tocia?" Asi tak nejak. Ale aspon je vidno nakolko niektorym hrabne a ujdu do niekde k prirode ako Brad :) Niekedy si myslim, ze doba je fakt sialena a treba ujst, ale zase si spomeniem na Into the wild, takze ani to nie je najlepsi napad :D ()

MisaP3

Poněkud znepokojující film co se finanční krize týče a toho, že se nejspíš bude opakovat... Hodně věcí jsem i přes "polopatické" vysvětlování stejně nepobrala, ale i tak člověk ten základ chápe víc než dobře, to že lidé kteří se počítají do chudé a střední vrstvy, to vždy odnesou zas a znovu. Vřele doporučuji, ať už kvůli námětu, hereckým výkonům, nebo poučení. ()

danny79

Ac se nepovazuje za uplneho ekonomickeho analfabeta, v tomto fimu jsem se ztracel a obcas vubec nevedel, co je mi vlastne sdelovano. Herecky to je dobre, tempo to take ma, vtip tomu neschazi a cele protikapitalisticke vyzneni filmu se mi libi, ale nedokazi si predstavit, ze by film by byl lidem bez ekonomickeho vzdelani prilis srozumitelny. ()

JerryPilsen

Trochu chaotické vyprávění o jednom velkém průseru,na kterém šlo ale vydělat.Většina principu stejně nerozuměla,takže ani pár vtipných předělů nepřevážilo hmotu nad formou. ()

potok.009

Dozajista zajímavé vyobrazení ekonomické krize v USA, kde se však normální smrtelník poněkud ztrácí ve všech těch pojmech a názvech. ()

eexDon

Für mich - 75%, - /docela chaotické a nepřehledné, vysoké tempo - nebylo lehký to stíhat/, + /ty vysvětlující úseky byly fajn - Margot ve vaně, ikdyž americký film o americkým průseru, tak ne moc omlouvající, docela tvrdé/, hodnocení - ikdyž jsem moc neočekával, tak to docela šlo, ikdyž jsem rozuměl tak polovině sotva a občas v tom byl slušnej chaos, kdo koho oškubává, ale i tak, šlo to ()

Final

Kecy, kecy, kecy, v kleci a kecy. Jsem si jistý, že polovina diváků ani nepochopí, o co se přesně ve filmu jednalo. Vlastně si ani nejsem jistý, jestli některý z textů chápali i samotní herci, včetně Seleny Gomezové. I když to ani není tak důležité. Herec dostane zaplaceno, odkecá si svoje a zbytek už je na produkci. Ono pro člověka, který se trochu orientuje v akciích a burzách, tenhle film možná bude i smysluplný. Ale pro nás ostatní jsou to jen kecy, kecy a kecy. Dokonce i Steve Jobs a Steven Hawking byli daleko lépe stravitelnější. ()

Cezar209

Hned na uvod...cista 4ka to nebude skor nieco medzi...teda 3,5. Urcite stoji za pochvalu pocin produkcie smerujuci k vysvetleniu sirokym masam...ako to vlastne vsetko bolo, onehda ked k nam spoza mlaky doplavala financna kriza v roku 2008. Polopate, avsak napriek tomu s predpokladom vseobecnej inteligencie (potrebnej na proces stravenia) sa step by step dostavame pribehom, ktory zachytava a popisuje obcas az absurdne pozadie hypotekarneho trhu v USA na zaciatku 21. storocia. Jedno co plati,... dnes, zajtra aj o dalsich par rokov je ...ze "banky" tu nie su preto aby prerabali. Dej je sice situovany v Amerike, no obdobne tento armagedon funguje vsade. Je vela prikladov za ktorymi nemusime utekat daleko : kriza Grecka - kto stoji za tym, ze euroval drzi helas za gule nad priepastou,...ze pumpujeme miliardy do M2 s pocitom nastartovania ekonomiky, ...a hypoteky ? ...kedysi len do 70% vysky istiny, dnes 100 % ...:o).. sme na tej istej ceste len pri dialnici su ine znacky. Nechodme daleko primabanka prehrala spor, lebo ich klienti by platili v zmysle platnych hypotekarnych ymluv smiesne uroky, poskodeni klienti sa s bankou sudili a vyhrali...a ? ...co z toho ? (paralela s epilogom filmu) :o) PS : http://ekonomika.sme.sk/c/20144164/sud-rozhodol-ze-prima-banka-konala-pri-uveroch-nezakonne.html?ref=trz ()

maschio

Film o finanční krizi je zajímavý, ale některé termíny jsou pro obyčejného diváka, který se běžně nepohybuje ve finanční oblasti poněkud neznámé. Myslím si, že i americký občan musí v tom mít tak trochu hokej, který název firmy patří bance a který investiční společnosti. Pokud se český divák třeba neorientuje ve finanční oblasti nebo neobchoduje na finančích trzích, tak tápe. ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz