Režie:
Roy Ward BakerScénář:
Eric AmblerKamera:
Geoffrey UnsworthHudba:
William AlwynHrají:
Kenneth More, Anthony Bushell, David McCallum, Alec McCowen, Laurence Naismith, Andrew Keir, Derren Nesbitt, Bernard Fox, Desmond Llewelyn (více)Obsahy(1)
Málokdo tušil, že toto bude noc, na kterou nikdy nezapomenou. Je 14. dubna roku 1912, krátce před půlnocí. Největšímu a nejluxusnějšímu plavidlu své doby se do cesty postaví obrovský ledovec. Trhlina v boku Titaniku znamená rozsudek smrti nejen pro samotnou loď, ale i 1500 cestujících, na které nezbude v záchranných člunech místo. Černobílé zpracování jedné z největších námořních katastrof je soustředěno hlavně okolo druhého důstojníka lodi, Charlese Herberta Lightollera (Kenneth More). (mahler)
(více)Videa (1)
Recenze (59)
O tragickej plavbe luxusného zaoceánskeho parníka Titanic sa natočilo mnoho snímkov. Verím tomu, že sa tu nenajde uživateľ s právom komentovať filmy, čo by nepoznal oscarmi ovešanú variáciu od režiséra Jamesa Camerona z roku 1997. Odo mňa má päť hviezdičiek. Výborný film. Avšak aj čiernobiela verzia "Zkaza Titanicu", ktorú v roku 1958 zrežíroval Roy Ward Baker, na mňa zapôsobila. Dramatický spôsobom zachytáva sled udalostí, ktoré viedli ku potopeniu nepotopiteľného Titanicu. Sám maestro James Cameron sa ňou nechal inšpirovať. **** ()
Roy Ward Baker natočil věcný a věrný popis událostí 14. dubna 1912, založený na knize Waltera Lorda a výpovědích přeživších katastrofy, a to bez jakékoliv teatrálnosti a patosu. Jde o kvalitní historickou rekonstrukci, jejíž valná část se prakticky odehrává téměř v reálném čase, a ačkoliv člověk ví, jak to celé dopadne, stejně se mu s ubíhajícími minutami stále více tají dech. Děj sleduje velikou škálu vedlejších postav (jejichž středobodem sice je důstojník Lightoller, ale rozhodně ho nepokládáme za hlavní postavu) a ukazuje tím řadu menších zápletek a motivů, z nichž si několik vypůjčil i James Cameron pro svou o 40 let mladší verzi. Nepřesnosti tu jsou - v tomto snímku například Titanic není rozlomen (vrak byl objeven a zkoumán až 27 let po natočení filmu, takže je to pochopitelné) a vytkl bych možná tu trochu doslovného poučování ke konci, nicméně s přihlédnutím k technickým a tvůrčím možnostem Velké Británie roku 1958 to podle mého názoru už lépe natočit nešlo. Proto se i přes pár výtek uchyluji k nejvyššímu hodnocení za velmi působivou a důstojnou podívanou, jež je v mnoha ohledech srovnatelná s verzí Jamese Camerona a v několika ji možná i předčí. ()
Marná sláva, ale tohle zpracování nejslavnější námořní katastrofy pro mě zůstává tím nejlepším a žádná další verze ani ta Cameronova se na to prostě nechytá. Na svou dobu po stránce efektů naprosto nadčasový film a natočit to dnes z dnešními možnostmi a efekty bylo by z toho revoluční dílo. Já si to pustil po mnoha letech a musím uznat, že tenhle film neztratil nic ze své působivosti. Na rozdíl od jiných se tu nesere z nějakým příběhem, na začátku se rychle seznámíme z postavami, to na co Cameron potřeboval 90 minut děje se tu odbyde titulkem o 4 dny později a jde se rovnou na věc. Film svým zpracováním působí trochu dokumentární formou, ale to není na škodu. Prostě se věnuje hlavně té nejzásadnější události čili katastrofě a nezabývá se dalšími zbytečnostmi. Pro mě co se Titanicu týče prostě nejzásadnější dílo a naprosto jasných 100% ()
Nečekaně věcné a nepatetické. Podobnost s Cameronovým flákem v některých detailech až šokující. A co víc, technicky brilantní a sugestivní i dnes. Hlášky, že tohle je nejlepší film o katastrofě Titanicu nejsou zas tak od věci. Pokud jste trpěli u romantické nadstavby Cameronova hitu, tak tohle určitě zkuste. Film nevyšel v prestižní Criterion kolekci jen tak náhodou. ()
Senzační film o Titaniku, a to prosím bez použití otravné berličky "na tu dobu". Kdo by se snad bál, že bude dvouhodinový snímek z roku 1958 rozvláčný nebo nedejbože nudný, bát se nemusí. Čekání na ledovec trvá asi půlhodinu, pak následuje hodina a půl velmi působivě mrazivé podívané, která nestojí na několika očividně vybájených hrdinech, s nimiž by se divák ztotožňoval, ale na množství obyčejnějších a tedy uvěřitelnějších postav - od zpocených chlapů ve strojovně přes pasažéry všech tříd po velitele na můstku i členy posádek jiných lodí. Triková stránka je kapitola sama o sobě, neboť se podařila na jedničku s hvězdičkou a kazí ji jen pár nepěkně a zbytečně použitých "autentických" záběrů při vyplutí z přístavu ("autentických" proto, že na nich ani není Titanic, nýbrž Queen Elizabeth z roku 1938), a krásná je také kamera. Nedivím se, že si James Cameron tolik záběrů - zejména těch nočních - půjčil. Ačkoliv film nemá žádný velkorysý širokoúhlý formát a nehraje v něm žádná hvězda, na velkém plátně by se ani dnes neztratil a dal bych nevím co, vidět ho v kině. ()
Galerie (58)
Photo © Rank Film Distributors

Zajímavosti (19)
- Až v roce 1985, kdy byly objeveny trosky Titanicu, bylo zjištěno, že se při potopení rozdělil na dvě části. V tomto filmu se Titanic nerozdělí na dvě části, ale potopí se jako jeden kus. (Marek06)
- Režisér Roy Ward Baker pracoval s původními konstrukčními plány lodi, zdokumentovanými skutečnostmi sepsanými vyšetřovací komisí a navíc na natáčení dohlíželi přeživší členové posádky, kteří se na Titaniku skutečně plavili. (Olík)
- Scéna, kdy se loď potápí, byla použita i ve filmu Zloději času (2002), akorát byla zpomalena a byly do ní přidány barvy. (skinny9)
Reklama