Zkáza Titaniku

• Austrálie

Akční / Drama / Historický

Velká Británie, 1958, 123 min

Rozpočet $1,680,000(9.5.2009)

Nečekaně věcné a nepatetické. Podobnost s Cameronovým flákem v některých detailech až šokující. A co víc, technicky brilantní a sugestivní i dnes. Hlášky, že tohle je nejlepší film o katastrofě Titanicu nejsou zas tak od věci. Pokud jste trpěli u romantické nadstavby Cameronova hitu, tak tohle určitě zkuste. Film nevyšel v prestižní Criterion kolekci jen tak náhodou.(24.12.2014)

Pěkný film, který by mohl být maličko dynamičtější, ale rozhodně stojí z podívání. A ani nevadí, že tu Titanic mění tvar a chvílemi je hodně malý...(7.12.2010)

O tragickej plavbe luxusného zaoceánskeho parníka Titanic sa natočilo mnoho snímkov. Verím tomu, že sa tu nenajde uživateľ s právom komentovať filmy, čo by nepoznal oscarmi ovešanú variáciu od režiséra Jamesa Camerona z roku 1997. Odo mňa má päť hviezdičiek. Výborný film. Avšak aj čiernobiela verzia "Zkaza Titanicu", ktorú v roku 1958 zrežíroval Roy Ward Baker, na mňa zapôsobila. Dramatický spôsobom zachytáva sled udalostí, ktoré viedli ku potopeniu nepotopiteľného Titanicu. Sám maestro James Cameron sa ňou nechal inšpirovať. ****(6.9.2017)

Senzační film o Titaniku, a to prosím bez použití otravné berličky "na tu dobu". Kdo by se snad bál, že bude dvouhodinový snímek z roku 1958 rozvláčný nebo nedejbože nudný, bát se nemusí. Čekání na ledovec trvá asi půlhodinu, pak následuje hodina a půl velmi působivě mrazivé podívané, která nestojí na několika očividně vybájených hrdinech, s nimiž by se divák ztotožňoval, ale na množství obyčejnějších a tedy uvěřitelnějších postav - od zpocených chlapů ve strojovně přes pasažéry všech tříd po velitele na můstku i členy posádek jiných lodí. Triková stránka je kapitola sama o sobě, neboť se podařila na jedničku s hvězdičkou a kazí ji jen pár nepěkně a zbytečně použitých "autentických" záběrů při vyplutí z přístavu ("autentických" proto, že na nich ani není Titanic, nýbrž Queen Elizabeth z roku 1938), a krásná je také kamera. Nedivím se, že si James Cameron tolik záběrů - zejména těch nočních - půjčil. Ačkoliv film nemá žádný velkorysý širokoúhlý formát a nehraje v něm žádná hvězda, na velkém plátně by se ani dnes neztratil a dal bych nevím co, vidět ho v kině.(1.3.2016)

Marná sláva, ale tohle zpracování nejslavnější námořní katastrofy pro mě zůstává tím nejlepším a žádná další verze ani ta Cameronova se na to prostě nechytá. Na svou dobu po stránce efektů naprosto nadčasový film a natočit to dnes z dnešními možnostmi a efekty bylo by z toho revoluční dílo. Já si to pustil po mnoha letech a musím uznat, že tenhle film neztratil nic ze své působivosti. Na rozdíl od jiných se tu nesere z nějakým příběhem, na začátku se rychle seznámíme z postavami, to na co Cameron potřeboval 90 minut děje se tu odbyde titulkem o 4 dny později a jde se rovnou na věc. Film svým zpracováním působí trochu dokumentární formou, ale to není na škodu. Prostě se věnuje hlavně té nejzásadnější události čili katastrofě a nezabývá se dalšími zbytečnostmi. Pro mě co se Titanicu týče prostě nejzásadnější dílo a naprosto jasných 100%(11.5.2014)

Pokud bych měl tuto verzi porovnat s jinou, tak snad s touto. Srovnávat tohle s Cameronovým Titanicem je trochu zcestné :-), ale k filmu. Z hlediska faktů, ať už se jedná o konkrétní události či příběhy některých cestujících možná nejvěrohodnější zpracování, nechybí tu emoce a pocit beznaděje je tu cítit v solidní míře. Zkáza Titanicu není na rozdíl od zpracování z roku 1953 naivní a lehkovážná a snaží se mermomocí co nejvíce přiblížit skutečnosti, což se jí podařilo na výbornou a nutno podotknout, že ačkoliv jsou ve filmu použity studijní rekvizity, technické zpracování je také velmi slušné. Příběhy obětí mě však potěšily nejvíc. Např. rozhodnutí Idy Strausové zůstat s manželem až do potopení lodi, příběh kuchaře, jenž se opil, aby se uchránil před ledovou vodou, rozhodnutí Benjamina Guggenheima zemřít jako gentleman, statečné rozhodnutí Thomase Andrewse a Edwarda Smithe atd... myslím, že Cameron měl v tomto pojetí tak trochu inspiraci. Velkým plusem jsou tu také scény z Carpathie, které jsem v žádném jiném zpracování neviděl. Rád bych hodnotil o hvězdičku více, ale brání mi v tom bohužel první půlka filmu, která na mě působila dosti nezajímavě, ale i tak se jedná o nadprůměrné dílo, které je povinností pro všechny, které fascinuje Titanic tak jako mě. 75%(10.5.2011)

Drama, kde se napětí vytváří dramatickým potápěním Titaniku, načež o záběr později je loď zase o hezkých pár stop nad vodou. Není to o hrdinech, jde spíše o rekonstrukci celé té zkázy. Cameronův Titanik je ale o parník lepší. Dokázal vtisknout hloubku scénám, které si odtud samozvaný “Král světa” ne vypůjčil, ale rovnou vykradl, a za to tomuhle “padesátkovému” Titaniku dík. :P(20.4.2015)

Veľmi pôsobivá dráma, ktorej koniec dobre poznáme. Čiernobiele spracovanie má hutnú atmosféru, silné scény, slušné triky a občasný britský humor. Kvalitný film, zrejme najlepší o tejto námornej katastrofe. V našich kinách bežal v roku 1961.(4.11.2017)

Po cameronovi najlepšie spracovanie tejto tragédie 9/10(29.4.2016)

Ano kde je velkolepá loď Titanic je pěkný film.(5.9.2018)

,,MYDLU SMIECH NEVADÍ." __ Skaza Titanicu bola prvým filmom, ktorý som kedysi o tejto slávnej námornej katastrofe videl. Už vtedy som od neho očakával viac a ak som nebol sklamaný, mal som k nemu minimálne vlažný postoj. Keď teraz spätne reflektujem, myslím si, že celkové spracovanie dobre vystihuje výrok kapitána Smitha, ktorý v osudnú noc predniesol pasažierom keď sa v ľadových vodách Antantiku už každý ratoval ako mohol: ,,Správajte sa ako Briti!" Z filmu je vyslovene cítiť odmeranosť, to úslovie ,,s kľudom Angličana", ktorí tu mnohí vyhlasujú za dokumentárne ladený prístup. Nebudem sa s nikým o tomto tvrdení škriepiť, táto ,,neutralita" však aspoň podľa mňa filmu ubližuje. Aj napriek rozdielnosti spracovania si Cameron predsa len z tohto filmu požičal mnoho prvkov, ktoré potom do svojho ,,filmu storočia" predsa len aplikoval omnoho lepšie. Aj tu padajú taniere, prevracajú sa jedálenské vozíky a iné predmety našej dennej potreby, no je to akési prázdne, bez duše. Nerozvinutie emocionálnej stránky, nejaké bližšie priblíženie sa ku konkrétnej postave, či postavám (absencia hlavného hrdinu), aj keď by to mohlo zaváňať kadečím je rozhodne najväčším kameňom úrazu. Nie je to však prístup vhodný úplného zavrhnutia a ocenil som najmä príjemnú neľúbivosť niektorých scén (milenecký pár, ktorý už už začal dúfať zavalí padajúci komín; malého chlapca, ktorý v dave stratí matku neváha režisér utopiť s ostatnými), na druhej strane preživší vyliezajú z ľadových vôd na prevratený čln akoby nič. Skaza Titanicu nie je vyslovene zlým filmom, nie je ani dielom poplatným svojej dobe, ak do toho nezahŕňame technickú stránku, len na vrchole ľadovca priveľmi experimentuje s elementami, ktoré sa v žánri nevyskytovali pred polstoročím, a nevidieť ich ani teraz. (160. hodnotenie, 19. komentár k filmu, môj 777. komentár)(30.6.2012)

Zkáza Titaniku, jak výstižný český název tohoto snímku. Příběh známý, nikoho tedy nepřekvapí. Líbilo se mi, že se film nezaměřuje jen na zachycení událostí na zaoceánském parníku, ale sleduje i dění na lodích Californian (která byla tou nejblíže a neodpověděla na SOS) a Carpathia (jež sice pozdě, ale přece připlula na pomoc). Taktéž životní příběhy z různých vrstev jsou citlivě vyprávěny. Srovnávat s jakýmkoliv současným snímkem o Titanicu je nesmysl, přesto si myslím, že trikově velmi dobře obstál.(6.5.2012)

Vím, že srovnávat to s Cameronovým hitem není na místě, ale přesto mi to nedá. Kdo totiž vyděl oba filmy, ví, že toho mají celkem dost společného. A zřejmě z tohoto díla si Cameron vzal inspiraci. Jmenuji třeba stavitele Andrewse, jak stojí u hodin a dává rady mladému páru (stejně tak, jak tomu bylo u Camerona) nebo zprovoznění posledních dvou skládacích člunů (říkal jsem si, kde jsem to už viděl :-) Film se odehrává z většiny až v noci 14. dubna a ukázuje nám tak pár hodin katastrofy. A musím uznat, že se jedná o dobré zpracování. Vlastně jsem to až tak působivé nečekal. Film je skutečně spíše takovým filmovým dokumentem, kde sledujeme osudy známých postav a průběh potápění, společně i s děním na okolních lodích (Californian a Carpathia). Dokonce i na tu dobu se mi líbíly efekty (potápějící model vypadal opravdu dobře). Jen ze začátku, kdy byl Titanic spouštěn na vodu a u vyplutí ze Southamptonu, bylo až okatě vidět, že se jedná o úplně jinou loď. Z hereckých výkonů mě zaujal Ken More jako druhý důstojník Lightoller. Pro ty, co se zajímají o Titanic, rozhodně doporučuji, jedná se totiž o výborný snímek.(24.5.2011)

Jen shrnuji to, co zde napsali jiní - a) nejde ani tak o katastrofický film, jako o podrobnou rekonstrukci potopení Titanicu, b) s Cameronovým blockbusterem to nelze srovnávat, a c) je to krásný, velkolepý kus filmařiny. Tečka.(8.12.2012)

Oproti populárnímu americkému zpracování toto vypadá až dokumentárně. Ten Cameronův film je Love Story na pozadí katastrofy, zde je katastrofa na prvním místě. Jistě tu byla snaha aby to bylo britské, tedy aspoň v duchu té představy, kterou o sobě Britové šířili, tedy nepatetické, nesenzační, odměřené. Statečnost je zde vyjadřována velmi neokázale. Dnes by to asi neprošlo jako málo atraktivní, ale mně ten film připadá velmi důstojný.(22.3.2016)

Zpočátku trochu rozklížená, ale jakmile dojde na onu osudnou noc, působivá podívaná. Nejde tu totiž o žádný příběhový konstrukt, ale o čisté zachycení události, které však rozhodně nevynechává silně působící okamžiky. Při samotné srážce mi docela scházela gradace, ta se dostavila až poté a to až s nečekanou silou (přihlédnutím k době vzniku). Celá hodina a půl vlastně nevypovídá o ničem jiném, než o osudných několika hodinách a tím se účinek jen zveličuje. Na tregédii je nahlíženo ze všech možných úhlů, objeví se sem tam nějaký minipříběh, který svoji bezprostředností dokáže zapůsobit a hlavně dokumentárně podložené scény, které Cameron za čtyřicet let tak věrně zkopíruje. SKvělé je i zapracování děje na parníku Californian. A trikově ošizený počátek je bohatě vynahrazen samotným obrazem zkázy. Ve výsledku tenhle snímek povážlivě šlape na paty nejnovější verzi a v určitých ohledech ji i předčí.(21.2.2010)

Ak by som to mal zhrnúť do jedného súvetia. Ide o 40 rokov staršiu, čiernobielu a o hodinu kratšiu verziu Cameronovho spektáklu. Tým som vlastne túto snímku vyzdvihol a jeden z mojich najobľúbenejších filmov degradoval. Akokoľvek som fanúšikom Jamesovho filmu, akokoľvek ho mám rád, musím proste uznať, že A NIGHT TO REMEMBER bol viacmenej zdrojom snímku z roku 1997 ( plus ´´Nazi Titanic´´ z roku 1943 ). James Cameron niečo pridal, niečo odobral, niečo premiešal a okorenil podľa svojho gusta. Týmto spôsobom, vyjadrujem poctu a poklonu tomuto dielu.(9.12.2017)

Jasně, že to není tak velkolepé a technicky dokonalé jako Cameronův spektákl, ale už Roy Ward Baker věděl, že tohle je příběh o lidech a jejich osudech, nikoli jen o samotném potopení. A tohle se mu podařilo zachytit skvěle. A musí se nechat, že na svou dobu je i to potopení velmi dobře natočeno.(19.2.2018)

• danecek24

16. Zlatý Glóbus za rok 1958 - cena (1) - *Nejlepší cizojazyčný (zahraniční) film - Velká Británie(18.1.2009)

<< předchozí 1 2 3