Zkáza Titanicu

• Velká Británie A Night to Remember (více)
Velká Británie, 1958, 123 min

Scénář:

Eric Ambler

Hudba:

William Alwyn

Kenneth More, Anthony Bushell, David McCallum, Alec McCowen, Laurence Naismith, Andrew Keir, Derren Nesbitt, Bernard Fox, Desmond Llewelyn, Honor Blackman (více)

Málokdo tušil, že toto bude noc, na kterou nikdy nezapomenou. Je 14. dubna roku 1912, krátce před půlnocí. Největšímu a nejluxusnějšímu plavidlu své doby se do cesty postaví obrovský ledovec. Trhlina v boku Titaniku znamená rozsudek smrti nejen pro samotnou loď, ale i 1500 cestujících, na které nezbude v záchranných člunech místo. Černobílé zpracování jedné z největších námořních katastrof je soustředěno hlavně okolo druhého důstojníka lodi, Charlese Herberta Lightollera (Kenneth More). (mahler)

Rob Roy

Nečekaně věcné a nepatetické. Podobnost s Cameronovým flákem v některých detailech až šokující. A co víc, technicky brilantní a sugestivní i dnes. Hlášky, že tohle je nejlepší film o katastrofě Titanicu nejsou zas tak od věci. Pokud jste trpěli u romantické nadstavby Cameronova hitu, tak tohle určitě zkuste. Film nevyšel v prestižní Criterion kolekci jen tak náhodou. ()

xxmartinxx

Pěkný film, který by mohl být maličko dynamičtější, ale rozhodně stojí z podívání. A ani nevadí, že tu Titanic mění tvar a chvílemi je hodně malý... ()

MM_Ramone

O tragickej plavbe luxusného zaoceánskeho parníka Titanic sa natočilo mnoho snímkov. Verím tomu, že sa tu nenajde uživateľ s právom komentovať filmy, čo by nepoznal oscarmi ovešanú variáciu od režiséra Jamesa Camerona z roku 1997. Odo mňa má päť hviezdičiek. Výborný film. Avšak aj čiernobiela verzia "Zkaza Titanicu", ktorú v roku 1958 zrežíroval Roy Ward Baker, na mňa zapôsobila. Dramatický spôsobom zachytáva sled udalostí, ktoré viedli ku potopeniu nepotopiteľného Titanicu. Sám maestro James Cameron sa ňou nechal inšpirovať. **** ()

D.Moore

Senzační film o Titaniku, a to prosím bez použití otravné berličky "na tu dobu". Kdo by se snad bál, že bude dvouhodinový snímek z roku 1958 rozvláčný nebo nedejbože nudný, bát se nemusí. Čekání na ledovec trvá asi půlhodinu, pak následuje hodina a půl velmi působivě mrazivé podívané, která nestojí na několika očividně vybájených hrdinech, s nimiž by se divák ztotožňoval, ale na množství obyčejnějších a tedy uvěřitelnějších postav - od zpocených chlapů ve strojovně přes pasažéry všech tříd po velitele na můstku i členy posádek jiných lodí. Triková stránka je kapitola sama o sobě, neboť se podařila na jedničku s hvězdičkou a kazí ji jen pár nepěkně a zbytečně použitých "autentických" záběrů při vyplutí z přístavu ("autentických" proto, že na nich ani není Titanic, nýbrž Queen Elizabeth z roku 1938), a krásná je také kamera. Nedivím se, že si James Cameron tolik záběrů - zejména těch nočních - půjčil. Ačkoliv film nemá žádný velkorysý širokoúhlý formát a nehraje v něm žádná hvězda, na velkém plátně by se ani dnes neztratil a dal bych nevím co, vidět ho v kině. ()

Wacoslav1

Marná sláva, ale tohle zpracování nejslavnější námořní katastrofy pro mě zůstává tím nejlepším a žádná další verze ani ta Cameronova se na to prostě nechytá. Na svou dobu po stránce efektů naprosto nadčasový film a natočit to dnes z dnešními možnostmi a efekty bylo by z toho revoluční dílo. Já si to pustil po mnoha letech a musím uznat, že tenhle film neztratil nic ze své působivosti. Na rozdíl od jiných se tu nesere z nějakým příběhem, na začátku se rychle seznámíme z postavami, to na co Cameron potřeboval 90 minut děje se tu odbyde titulkem o 4 dny později a jde se rovnou na věc. Film svým zpracováním působí trochu dokumentární formou, ale to není na škodu. Prostě se věnuje hlavně té nejzásadnější události čili katastrofě a nezabývá se dalšími zbytečnostmi. Pro mě co se Titanicu týče prostě nejzásadnější dílo a naprosto jasných 100% ()

Goldbeater

Roy Ward Baker natočil věcný a věrný popis událostí 14. dubna 1912, založený na knize Waltera Lorda a výpovědích přeživších katastrofy, a to bez jakékoliv teatrálnosti a patosu. Jde o kvalitní historickou rekonstrukci, jejíž valná část se prakticky odehrává téměř v reálném čase, a ačkoliv člověk ví, jak to celé dopadne, stejně se mu s ubíhajícími minutami stále více tají dech. Děj sleduje velikou škálu vedlejších postav (jejichž středobodem sice je důstojník Lightoller, ale rozhodně ho nepokládáme za hlavní postavu) a ukazuje tím řadu menších zápletek a motivů, z nichž si několik vypůjčil i James Cameron pro svou o 40 let mladší verzi. Nepřesnosti tu jsou - v tomto snímku například Titanic není rozlomen (vrak byl objeven a zkoumán až 27 let po natočení filmu, takže je to pochopitelné) a vytkl bych možná tu trochu doslovného poučování ke konci, nicméně s přihlédnutím k technickým a tvůrčím možnostem Velké Británie roku 1958 to podle mého názoru už lépe natočit nešlo. Proto se i přes pár výtek uchyluji k nejvyššímu hodnocení za velmi působivou a důstojnou podívanou, jež je v mnoha ohledech srovnatelná s verzí Jamese Camerona a v několika ji možná i předčí. ()

Rocky62

Pokud bych měl tuto verzi porovnat s jinou, tak snad s touto. Srovnávat tohle s Cameronovým Titanicem je trochu zcestné :-), ale k filmu. Z hlediska faktů, ať už se jedná o konkrétní události či příběhy některých cestujících možná nejvěrohodnější zpracování, nechybí tu emoce a pocit beznaděje je tu cítit v solidní míře. Zkáza Titanicu není na rozdíl od zpracování z roku 1953 naivní a lehkovážná a snaží se mermomocí co nejvíce přiblížit skutečnosti, což se jí podařilo na výbornou a nutno podotknout, že ačkoliv jsou ve filmu použity studijní rekvizity, technické zpracování je také velmi slušné. Příběhy obětí mě však potěšily nejvíc. Např. rozhodnutí Idy Strausové zůstat s manželem až do potopení lodi, příběh kuchaře, jenž se opil, aby se uchránil před ledovou vodou, rozhodnutí Benjamina Guggenheima zemřít jako gentleman, statečné rozhodnutí Thomase Andrewse a Edwarda Smithe atd... myslím, že Cameron měl v tomto pojetí tak trochu inspiraci. Velkým plusem jsou tu také scény z Carpathie, které jsem v žádném jiném zpracování neviděl. Rád bych hodnotil o hvězdičku více, ale brání mi v tom bohužel první půlka filmu, která na mě působila dosti nezajímavě, ale i tak se jedná o nadprůměrné dílo, které je povinností pro všechny, které fascinuje Titanic tak jako mě. 75% ()

Pedestrian

Drama, kde se napětí vytváří dramatickým potápěním Titaniku, načež o záběr později je loď zase o hezkých pár stop nad vodou. Není to o hrdinech, jde spíše o rekonstrukci celé té zkázy. Cameronův Titanik je ale o parník lepší. Dokázal vtisknout hloubku scénám, které si odtud samozvaný “Král světa” ne vypůjčil, ale rovnou vykradl, a za to tomuhle “padesátkovému” Titaniku dík. :P ()

Chrustyn

Dnes už notně zastaralé a zajímavé jen jako srovnání s Cameronovým Titanicem. Na druhou stranu ničím zdržující, svižné a velkolepé. ()

classic

Určite menej známy, katastrofický, britský film, venujúci sa už notorický známej udalosti z apríla roku 1912, keď zaoceánsky parník TITANIC narazil na ľadovec, ako chronicky prehnaný veľkofilm Jamesa Camerona z roku 1997, ktorý si zo stroskotania vyrobil romantickú drámu. Na tomto strhujúcom čierno - bielom Titanicu z roku 1958 sa mi „páči” viacero vecí. Som rád, že tu nie sú podobní hrdinovia, ako DiCaprio a Winslet, pretože práve z tretej triedy by sa tu našlo dostatok všelijakých “chudákov” , ktorí chceli začať nový život, niečo ako trebárs postava Jack Dawson ( Leonardo DiCaprio ), a zbytočne na seba nestrhávajú veľkú pozornosť. V prvej triede boli napríklad - zbohatlíci, ktorých si smrť taktiež vyhľadala, a nebrala ohľad na to, kto má koľko majetku ? Boli príliš hrdí ( bohatí ), že si s tým, čo sa deje, nelámu hlavu, alebo z toho šoku boli úplne mimo ? Skrátka, tu nie je absolútne žiadny čas na Jacka a jemu podobných ! A vôbec, na čo je to dobré ? Ďalšiu skvelú vlastnosť, ktorú film má, je herecké obsadenie, ktoré sa dosť stotožňuje s pôvodným obsadením. Vynikajúca kamera britského klasika Geoffreyho Unswortha vytvára excelentný zážitok, že má divák reálny pocit, akoby bol všetkého diania súčasťou. O desať rokov neskôr bude spolupracovať s režisérskou veličinou Stanleyom Kubrickom... Naopak, čo nemal Cameron, má londýnsky režisér Roy Ward Baker, mimochodom sám železný Jim priznáva veľký obdiv, k tomuto nesmrteľnému skvostu, ktorý je nezaslúžene menej známy voči nemu. Napríklad vstupný BONUS je taký, že sa mi dostáva exkluzívnej možnosti nahliadnutia k inému parníku - CALIFORNIAN, ktorý KOTVIL v noci neďaleko práve potapajúcemu sa TITANICU, a iba sa „prizeral” ... ? Jestvovala ešte tretia loď, ktorá sa následne po tomto akte len tak vyparila ? Bola tam ? Filmové zábery sú jednak odtiaľto, alebo aj z lode CARPATHIA, ktorá sa vydala na POMOC, bohužiaľ, po FUNUSE. TRIKY sú na vysokej úrovni, majú čosi do seba, aj keď jedna slávna filmová sekvencia, tu zatiaľ nie je, kvôli nevedomosti, bude až o štyridsať rokov neskôr v 11 oscarovom filme... TITANIC JAMESA CAMERONA videlo na CSFD ( konkrétne má hodnotení ) takmer o 255 x viac užívateľov, ako A Night to Remember, režiséra Roya Warda Bakera, čo nie je fér, pretože, povedal by som, že kvalitatívne je snímok z roku 1958, trochu na vyššej úrovni. Neviem, čím to je, ale pozerať sa na DiCapria a Winslet, je pre mňa dnes takmer neznesiteľné... ? ! ... Skúste si to len tak z haluze porovnať. ()

Flego

Veľmi pôsobivá dráma, ktorej koniec dobre poznáme. Čiernobiele spracovanie má hutnú atmosféru, silné scény, slušné triky a občasný britský humor. Kvalitný film, zrejme najlepší o tejto námornej katastrofe. V našich kinách bežal v roku 1961. ()

JASON_X

Staré černobílé filmy nesleduju, už od útlého dětství mě pro svou zastaralost nezajímaly, nebavily, ani neoslovovaly. Ale nedávno jsem si s přítelkou rozmrzele zopákl Cameronův Titanic, a tak jsme objevili i tuhle jeho 40let starou předlohu. Myslím, že se dá směle hovořit o předloze, jelikož velkou spoustu scén z tohohle Titanicu Cameron obšlehl do Titanicu svého, jak jsem s překvapením zjistil. Déle oceňuju, že z faktografického hlediska se tahle starší verze drží reality víc/podrobněji, než verze nová. No a jelikož se k mému překvapení obešla i bez nějakého velkého patosu a soustředila se převážně na celkovou tragédii potápějící se lodi a ne na nějaké šablonovité postavy s jejich šablonovitými vztahy, hodnotím ji stejně, jako komerční slaďák Cameronův. Samozřejmě že její vizuál dnes už nikoho neohromí, ale na svou dobu je náhodou nečekaně působivá. ()

Padme_Anakin

Pro mě osobně filmové překvapení, po tolika letech je to stále fungující a strhující drama o tragické nehodě, tj. střetu Titanicu s ledovcem.. Vtáhlo mě to a ani jsem nemrkla.. Zpracování je působivé a ve finále mrazivé, vyvolává v divákovi dojem přímé účasti takovým tím dokumentárním způsobem, tvůrcům klobouk dolů.. ()

corpsy

Ak by som to mal zhrnúť do jedného súvetia. Ide o 40 rokov staršiu, čiernobielu a o hodinu kratšiu verziu Cameronovho spektáklu. Tým som vlastne túto snímku vyzdvihol a jeden z mojich najobľúbenejších filmov degradoval. Akokoľvek som fanúšikom Jamesovho filmu, akokoľvek ho mám rád, musím proste uznať, že A NIGHT TO REMEMBER bol viacmenej zdrojom snímku z roku 1997 ( plus ´´Nazi Titanic´´ z roku 1943 ). James Cameron niečo pridal, niečo odobral, niečo premiešal a okorenil podľa svojho gusta. Týmto spôsobom, vyjadrujem poctu a poklonu tomuto dielu. ()

curunir

,,MYDLU SMIECH NEVADÍ." __ Skaza Titanicu bola prvým filmom, ktorý som kedysi o tejto slávnej námornej katastrofe videl. Už vtedy som od neho očakával viac a ak som nebol sklamaný, mal som k nemu minimálne vlažný postoj. Keď teraz spätne reflektujem, myslím si, že celkové spracovanie dobre vystihuje výrok kapitána Smitha, ktorý v osudnú noc predniesol pasažierom keď sa v ľadových vodách Antantiku už každý ratoval ako mohol: ,,Správajte sa ako Briti!" Z filmu je vyslovene cítiť odmeranosť, to úslovie ,,s kľudom Angličana", ktorí tu mnohí vyhlasujú za dokumentárne ladený prístup. Nebudem sa s nikým o tomto tvrdení škriepiť, táto ,,neutralita" však aspoň podľa mňa filmu ubližuje. Aj napriek rozdielnosti spracovania si Cameron predsa len z tohto filmu požičal mnoho prvkov, ktoré potom do svojho ,,filmu storočia" predsa len aplikoval omnoho lepšie. Aj tu padajú taniere, prevracajú sa jedálenské vozíky a iné predmety našej dennej potreby, no je to akési prázdne, bez duše. Nerozvinutie emocionálnej stránky, nejaké bližšie priblíženie sa ku konkrétnej postave, či postavám (absencia hlavného hrdinu), aj keď by to mohlo zaváňať kadečím je rozhodne najväčším kameňom úrazu. Nie je to však prístup vhodný úplného zavrhnutia a ocenil som najmä príjemnú neľúbivosť niektorých scén (milenecký pár, ktorý už už začal dúfať zavalí padajúci komín; malého chlapca, ktorý v dave stratí matku neváha režisér utopiť s ostatnými), na druhej strane preživší vyliezajú z ľadových vôd na prevratený čln akoby nič. Skaza Titanicu nie je vyslovene zlým filmom, nie je ani dielom poplatným svojej dobe, ak do toho nezahŕňame technickú stránku, len na vrchole ľadovca priveľmi experimentuje s elementami, ktoré sa v žánri nevyskytovali pred polstoročím, a nevidieť ich ani teraz. (160. hodnotenie, 19. komentár k filmu, môj 777. komentár) ()

Lamiczka

Zkáza Titaniku, jak výstižný český název tohoto snímku. Příběh známý, nikoho tedy nepřekvapí. Líbilo se mi, že se film nezaměřuje jen na zachycení událostí na zaoceánském parníku, ale sleduje i dění na lodích Californian (která byla tou nejblíže a neodpověděla na SOS) a Carpathia (jež sice pozdě, ale přece připlula na pomoc). Taktéž životní příběhy z různých vrstev jsou citlivě vyprávěny. Srovnávat s jakýmkoliv současným snímkem o Titanicu je nesmysl, přesto si myslím, že trikově velmi dobře obstál. ()

Sandiego

Zpočátku trochu rozklížená, ale jakmile dojde na onu osudnou noc, působivá podívaná. Nejde tu totiž o žádný příběhový konstrukt, ale o čisté zachycení události, které však rozhodně nevynechává silně působící okamžiky. Při samotné srážce mi docela scházela gradace, ta se dostavila až poté a to až s nečekanou silou (přihlédnutím k době vzniku). Celá hodina a půl vlastně nevypovídá o ničem jiném, než o osudných několika hodinách a tím se účinek jen zveličuje. Na tregédii je nahlíženo ze všech možných úhlů, objeví se sem tam nějaký minipříběh, který svoji bezprostředností dokáže zapůsobit a hlavně dokumentárně podložené scény, které Cameron za čtyřicet let tak věrně zkopíruje. SKvělé je i zapracování děje na parníku Californian. A trikově ošizený počátek je bohatě vynahrazen samotným obrazem zkázy. Ve výsledku tenhle snímek povážlivě šlape na paty nejnovější verzi a v určitých ohledech ji i předčí. ()