Zkáza Titaniku

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Historický / Katastrofický

Velká Británie, 1958, 123 min

Oproti populárnímu americkému zpracování toto vypadá až dokumentárně. Ten Cameronův film je Love Story na pozadí katastrofy, zde je katastrofa na prvním místě. Jistě tu byla snaha aby to bylo britské, tedy aspoň v duchu té představy, kterou o sobě Britové šířili, tedy nepatetické, nesenzační, odměřené. Statečnost je zde vyjadřována velmi neokázale. Dnes by to asi neprošlo jako málo atraktivní, ale mně ten film připadá velmi důstojný.(22.3.2016)

Zkáza Titaniku, jak výstižný český název tohoto snímku. Příběh známý, nikoho tedy nepřekvapí. Líbilo se mi, že se film nezaměřuje jen na zachycení událostí na zaoceánském parníku, ale sleduje i dění na lodích Californian (která byla tou nejblíže a neodpověděla na SOS) a Carpathia (jež sice pozdě, ale přece připlula na pomoc). Taktéž životní příběhy z různých vrstev jsou citlivě vyprávěny. Srovnávat s jakýmkoliv současným snímkem o Titanicu je nesmysl, přesto si myslím, že trikově velmi dobře obstál.(6.5.2012)

Přestože Zkáza Titaniku není tak známá jako Cameronův o bezmála 40 let novější velkofilm Titanic, je daleko lepším a věrnějším příběhem této vskutku výjimečné lodi. V podstatě jde o filmový dokument, který se opírá o fakta, známá z výslechů přeživších, ověřená a známá fakta. A až na absenci zlomu trupu lodi, což nebyla v 50. letech minulého století stále ověřená informace (to se povedlo až po nalezení vraku na dně oceánu několik let poté), ve filmu nic podstatného nechybí. Je to doposud zřejmě nejvěrnější filmové podání. Proto mi absolutně nevadí jeho stáří, spokojím se pouze s černobílými záběry a absence moderních počítačových efektů a triků už je pouhým a dalším pozitivem. Dokument výborný, film velmi dobrý. 80%(8.1.2015)

Ak by som to mal zhrnúť do jedného súvetia. Ide o 40 rokov staršiu, čiernobielu a o hodinu kratšiu verziu Cameronovho spektáklu. Tým som vlastne túto snímku vyzdvihol a jeden z mojich najobľúbenejších filmov degradoval. Akokoľvek som fanúšikom Jamesovho filmu, akokoľvek ho mám rád, musím proste uznať, že A NIGHT TO REMEMBER bol viacmenej zdrojom snímku z roku 1997 ( plus ´´Nazi Titanic´´ z roku 1943 ). James Cameron niečo pridal, niečo odobral, niečo premiešal a okorenil podľa svojho gusta. Týmto spôsobom, vyjadrujem poctu a poklonu tomuto dielu.(9.12.2017)

O tragickej plavbe luxusného zaoceánskeho parníka Titanic sa natočilo mnoho snímkov. Verím tomu, že sa tu nenajde uživateľ s právom komentovať filmy, čo by nepoznal oscarmi ovešanú variáciu od režiséra Jamesa Camerona z roku 1997. Odo mňa má päť hviezdičiek. Výborný film. Avšak aj čiernobiela verzia "Zkaza Titanicu", ktorú v roku 1958 zrežíroval Roy Ward Baker, na mňa zapôsobila. Dramatický spôsobom zachytáva sled udalostí, ktoré viedli ku potopeniu nepotopiteľného Titanicu. Sám maestro James Cameron sa ňou nechal inšpirovať. ****(6.9.2017)

• - Režisér Roy Ward Baker pracoval s původními konstrukčními plány lodi, zdokumentovanými skutečnostmi sepsanými vyšetřovací komisí a navíc na natáčení dohlíželi přeživší členové posádky, kteří se na Titaniku skutečně plavili. (Olík)

• - Herce si režisér vybíral podle jejich podoby se skutečnými postavami, podobně jako James Cameron ve své verzi Titanic (1997). (Rocky62)

• - Komparzisti odmietali skákať do studenej vody, takže Kenneth More (Charles Lightoller) im šiel príkladom. Ihneď toho oľutoval. Keď sa vynoril a vypľul špinavú vodu, kričal na ostatných, aby neskákali. Bolo už neskoro, presvedčil ich. (classic)