Zkáza Titanicu

• Velká Británie A Night to Remember (více)
Velká Británie, 1958, 123 min

Scénář:

Eric Ambler

Hudba:

William Alwyn

Kenneth More, Anthony Bushell, David McCallum, Alec McCowen, Laurence Naismith, Andrew Keir, Derren Nesbitt, Bernard Fox, Desmond Llewelyn, Honor Blackman (více)

Málokdo tušil, že toto bude noc, na kterou nikdy nezapomenou. Je 14. dubna roku 1912, krátce před půlnocí. Největšímu a nejluxusnějšímu plavidlu své doby se do cesty postaví obrovský ledovec. Trhlina v boku Titaniku znamená rozsudek smrti nejen pro samotnou loď, ale i 1500 cestujících, na které nezbude v záchranných člunech místo. Černobílé zpracování jedné z největších námořních katastrof je soustředěno hlavně okolo druhého důstojníka lodi, Charlese Herberta Lightollera (Kenneth More). (mahler)

Sandiego

Zpočátku trochu rozklížená, ale jakmile dojde na onu osudnou noc, působivá podívaná. Nejde tu totiž o žádný příběhový konstrukt, ale o čisté zachycení události, které však rozhodně nevynechává silně působící okamžiky. Při samotné srážce mi docela scházela gradace, ta se dostavila až poté a to až s nečekanou silou (přihlédnutím k době vzniku). Celá hodina a půl vlastně nevypovídá o ničem jiném, než o osudných několika hodinách a tím se účinek jen zveličuje. Na tregédii je nahlíženo ze všech možných úhlů, objeví se sem tam nějaký minipříběh, který svoji bezprostředností dokáže zapůsobit a hlavně dokumentárně podložené scény, které Cameron za čtyřicet let tak věrně zkopíruje. SKvělé je i zapracování děje na parníku Californian. A trikově ošizený počátek je bohatě vynahrazen samotným obrazem zkázy. Ve výsledku tenhle snímek povážlivě šlape na paty nejnovější verzi a v určitých ohledech ji i předčí. ()

fragre

Oproti populárnímu americkému zpracování toto vypadá až dokumentárně. Ten Cameronův film je Love Story na pozadí katastrofy, zde je katastrofa na prvním místě. Jistě tu byla snaha aby to bylo britské, tedy aspoň v duchu té představy, kterou o sobě Britové šířili, tedy nepatetické, nesenzační, odměřené. Statečnost je zde vyjadřována velmi neokázale. Dnes by to asi neprošlo jako málo atraktivní, ale mně ten film připadá velmi důstojný. ()

vesper001

Kulisa nejslavnější potápky světa samozřejmě nesahá té digitální ani po kotvu, ale příběh je solidnější a uvěřitelnější (i když lítací/líbací scéna na přídi měla něco do sebe). Jakoby filmaři, co byli Titanicu časově blíž, ho brali vážněji, své dělá i černobílý obraz. V případě některých postav a situací se Cameron dostal daleko za hranici pouhé inspirace, ovšem z jeho filmu zase proudila skutečná voda a mráz. Dalo by se říct, že každá doba má svůj příběh Titanicu. Uvidíme za padesát let. ()

MM_Ramone

O tragickej plavbe luxusného zaoceánskeho parníka Titanic sa natočilo mnoho snímkov. Verím tomu, že sa tu nenajde uživateľ s právom komentovať filmy, čo by nepoznal oscarmi ovešanú variáciu od režiséra Jamesa Camerona z roku 1997. Odo mňa má päť hviezdičiek. Výborný film. Avšak aj čiernobiela verzia "Zkaza Titanicu", ktorú v roku 1958 zrežíroval Roy Ward Baker, na mňa zapôsobila. Dramatický spôsobom zachytáva sled udalostí, ktoré viedli ku potopeniu nepotopiteľného Titanicu. Sám maestro James Cameron sa ňou nechal inšpirovať. **** ()

classic

Určite menej známy, katastrofický, britský film, venujúci sa už notorický známej udalosti z apríla roku 1912, keď zaoceánsky parník TITANIC narazil na ľadovec, ako chronicky prehnaný veľkofilm Jamesa Camerona z roku 1997, ktorý si zo stroskotania vyrobil romantickú drámu. Na tomto strhujúcom čierno - bielom Titanicu z roku 1958 sa mi „páči” viacero vecí. Som rád, že tu nie sú podobní hrdinovia, ako DiCaprio a Winslet, pretože práve z tretej triedy by sa tu našlo dostatok všelijakých “chudákov” , ktorí chceli začať nový život, niečo ako trebárs postava Jack Dawson ( Leonardo DiCaprio ), a zbytočne na seba nestrhávajú veľkú pozornosť. V prvej triede boli napríklad - zbohatlíci, ktorých si smrť taktiež vyhľadala, a nebrala ohľad na to, kto má koľko majetku ? Boli príliš hrdí ( bohatí ), že si s tým, čo sa deje, nelámu hlavu, alebo z toho šoku boli úplne mimo ? Skrátka, tu nie je absolútne žiadny čas na Jacka a jemu podobných ! A vôbec, na čo je to dobré ? Ďalšiu skvelú vlastnosť, ktorú film má, je herecké obsadenie, ktoré sa dosť stotožňuje s pôvodným obsadením. Vynikajúca kamera britského klasika Geoffreyho Unswortha vytvára excelentný zážitok, že má divák reálny pocit, akoby bol všetkého diania súčasťou. O desať rokov neskôr bude spolupracovať s režisérskou veličinou Stanleyom Kubrickom... Naopak, čo nemal Cameron, má londýnsky režisér Roy Ward Baker, mimochodom sám železný Jim priznáva veľký obdiv, k tomuto nesmrteľnému skvostu, ktorý je nezaslúžene menej známy voči nemu. Napríklad vstupný BONUS je taký, že sa mi dostáva exkluzívnej možnosti nahliadnutia k inému parníku - CALIFORNIAN, ktorý KOTVIL v noci neďaleko práve potapajúcemu sa TITANICU, a iba sa „prizeral” ... ? Jestvovala ešte tretia loď, ktorá sa následne po tomto akte len tak vyparila ? Bola tam ? Filmové zábery sú jednak odtiaľto, alebo aj z lode CARPATHIA, ktorá sa vydala na POMOC, bohužiaľ, po FUNUSE. TRIKY sú na vysokej úrovni, majú čosi do seba, aj keď jedna slávna filmová sekvencia, tu zatiaľ nie je, kvôli nevedomosti, bude až o štyridsať rokov neskôr v 11 oscarovom filme... TITANIC JAMESA CAMERONA videlo na CSFD ( konkrétne má hodnotení ) takmer o 255 x viac užívateľov, ako A Night to Remember, režiséra Roya Warda Bakera, čo nie je fér, pretože, povedal by som, že kvalitatívne je snímok z roku 1958, trochu na vyššej úrovni. Neviem, čím to je, ale pozerať sa na DiCapria a Winslet, je pre mňa dnes takmer neznesiteľné... ? ! ... Skúste si to len tak z haluze porovnať. ()

• Režisér Roy Ward Baker pracoval s původními konstrukčními plány lodi, zdokumentovanými skutečnostmi sepsanými vyšetřovací komisí a navíc na natáčení dohlíželi přeživší členové posádky, kteří se na Titaniku skutečně plavili. (Olík)
  • Jedná se o jeden z filmů, kterým se nechal James Cameron inspirovat před natočením filmu Titanic (1997). Některé záběry jsou dokonce snímány naprosto totožným způsobem. (Nach)
  • Film sa nakrúcal chronologicky a na každej stránke scenára bol presne popísaný uhol naklonenia paluby v danom momente, aby bola zachovaná kontinuita. (classic)