Zkáza Titaniku

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Drama / Historický

Velká Británie, 1958, 123 min

Oproti populárnímu americkému zpracování toto vypadá až dokumentárně. Ten Cameronův film je Love Story na pozadí katastrofy, zde je katastrofa na prvním místě. Jistě tu byla snaha aby to bylo britské, tedy aspoň v duchu té představy, kterou o sobě Britové šířili, tedy nepatetické, nesenzační, odměřené. Statečnost je zde vyjadřována velmi neokázale. Dnes by to asi neprošlo jako málo atraktivní, ale mně ten film připadá velmi důstojný.(22.3.2016)

Vím, že srovnávat to s Cameronovým hitem není na místě, ale přesto mi to nedá. Kdo totiž vyděl oba filmy, ví, že toho mají celkem dost společného. A zřejmě z tohoto díla si Cameron vzal inspiraci. Jmenuji třeba stavitele Andrewse, jak stojí u hodin a dává rady mladému páru (stejně tak, jak tomu bylo u Camerona) nebo zprovoznění posledních dvou skládacích člunů (říkal jsem si, kde jsem to už viděl :-) Film se odehrává z většiny až v noci 14. dubna a ukázuje nám tak pár hodin katastrofy. A musím uznat, že se jedná o dobré zpracování. Vlastně jsem to až tak působivé nečekal. Film je skutečně spíše takovým filmovým dokumentem, kde sledujeme osudy známých postav a průběh potápění, společně i s děním na okolních lodích (Californian a Carpathia). Dokonce i na tu dobu se mi líbíly efekty (potápějící model vypadal opravdu dobře). Jen ze začátku, kdy byl Titanic spouštěn na vodu a u vyplutí ze Southamptonu, bylo až okatě vidět, že se jedná o úplně jinou loď. Z hereckých výkonů mě zaujal Ken More jako druhý důstojník Lightoller. Pro ty, co se zajímají o Titanic, rozhodně doporučuji, jedná se totiž o výborný snímek.(24.5.2011)

Drama, kde se napětí vytváří dramatickým potápěním Titaniku, načež o záběr později je loď zase o hezkých pár stop nad vodou. Není to o hrdinech, jde spíše o rekonstrukci celé té zkázy. Cameronův Titanik je ale o parník lepší. Dokázal vtisknout hloubku scénám, které si odtud samozvaný “Král světa” ne vypůjčil, ale rovnou vykradl, a za to tomuhle “padesátkovému” Titaniku dík. :P(20.4.2015)

Kulisa nejslavnější potápky světa samozřejmě nesahá té digitální ani po kotvu, ale příběh je solidnější a uvěřitelnější (i když lítací/líbací scéna na přídi měla něco do sebe). Jakoby filmaři, co byli Titanicu časově blíž, ho brali vážněji, své dělá i černobílý obraz. V případě některých postav a situací se Cameron dostal daleko za hranici pouhé inspirace, ovšem z jeho filmu zase proudila skutečná voda a mráz. Dalo by se říct, že každá doba má svůj příběh Titanicu. Uvidíme za padesát let.(2.3.2018)

,,MYDLU SMIECH NEVADÍ." __ Skaza Titanicu bola prvým filmom, ktorý som kedysi o tejto slávnej námornej katastrofe videl. Už vtedy som od neho očakával viac a ak som nebol sklamaný, mal som k nemu minimálne vlažný postoj. Keď teraz spätne reflektujem, myslím si, že celkové spracovanie dobre vystihuje výrok kapitána Smitha, ktorý v osudnú noc predniesol pasažierom keď sa v ľadových vodách Antantiku už každý ratoval ako mohol: ,,Správajte sa ako Briti!" Z filmu je vyslovene cítiť odmeranosť, to úslovie ,,s kľudom Angličana", ktorí tu mnohí vyhlasujú za dokumentárne ladený prístup. Nebudem sa s nikým o tomto tvrdení škriepiť, táto ,,neutralita" však aspoň podľa mňa filmu ubližuje. Aj napriek rozdielnosti spracovania si Cameron predsa len z tohto filmu požičal mnoho prvkov, ktoré potom do svojho ,,filmu storočia" predsa len aplikoval omnoho lepšie. Aj tu padajú taniere, prevracajú sa jedálenské vozíky a iné predmety našej dennej potreby, no je to akési prázdne, bez duše. Nerozvinutie emocionálnej stránky, nejaké bližšie priblíženie sa ku konkrétnej postave, či postavám (absencia hlavného hrdinu), aj keď by to mohlo zaváňať kadečím je rozhodne najväčším kameňom úrazu. Nie je to však prístup vhodný úplného zavrhnutia a ocenil som najmä príjemnú neľúbivosť niektorých scén (milenecký pár, ktorý už už začal dúfať zavalí padajúci komín; malého chlapca, ktorý v dave stratí matku neváha režisér utopiť s ostatnými), na druhej strane preživší vyliezajú z ľadových vôd na prevratený čln akoby nič. Skaza Titanicu nie je vyslovene zlým filmom, nie je ani dielom poplatným svojej dobe, ak do toho nezahŕňame technickú stránku, len na vrchole ľadovca priveľmi experimentuje s elementami, ktoré sa v žánri nevyskytovali pred polstoročím, a nevidieť ich ani teraz. (160. hodnotenie, 19. komentár k filmu, môj 777. komentár)(30.6.2012)

• - Jedná se o jeden z filmů, kterým se nechal James Cameron inspirovat před natočením filmu Titanic (1997). Některé záběry jsou dokonce snímány naprosto totožným způsobem. (Nach)

• - Kvôli nedostatočnej veľkosti nádrží v štúdiu Pinewood, kde sa mali nakrúcať zábery ľudí bojujúcich o život, použili tvorcovia tiež jedno londýnske kúpalisko. Nakrúcalo sa počas chladných novembrových rán. (classic)

• - Keď štúdio navštívila skutočná dcéra kapitána Smitha a uvidela herca čo stvárnil jej otca Laurenceho Naismitha, neubránila sa slzám. K ďalším ľuďom, ktorí katastrofu prežili a prišli sa na nakrúcanie pozrieť, patril jeden z pasažierov druhej triedy. Ten si vo chvíli, keď sa spúšťali člny na more, chcel dramatické momenty pripomenúť a skočiť do člna - jeho účasť ale zákony nepovolili, takže prianie nebolo vypočuté. (classic)