Zkáza Titaniku

Předloha:

Walter Lord (kniha)

Eric Ambler

William Alwyn

Kenneth More, Anthony Bushell, David McCallum, Alec McCowen, Laurence Naismith, Andrew Keir, Derren Nesbitt, Bernard Fox, Desmond Llewelyn, Honor Blackman, Geoffrey Bayldon, John Moulder-Brown, Stratford Johns, Jeremy Bulloch, Michael Goodliffe, Frank Lawton, Robert James, John Waters, Marianne Stone, Jack Watling, Harold Goldblatt, Karl-Heinz Kreienbaum, Kenneth Griffith, Gerald Harper, Ralph Michael, Alma Taylor, Edward Malin, Joan Benham, Steve Plytas, George Rose, Ann Lancaster, Jane Downs, Jean Anderson, John Cairney, Glyn Houston, Jack Stewart, Rosamund Greenwoood, Thomas Heathcote, Bee Duffell, Cyril Chamberlain, Russell Napier, Richard Shaw, Harold Siddons, Bart Allison, Grace Denbigh Russell, Pauline Chamberlain, Howard Pays, Roger Avon, Arthur Lovegrove, George Roderick, Alf Mangan, Olwen Brookes, Joseph Tomelty, Robert Raglan, Norman Rossington, Alan Rolfe, John Dunbar, Hal Osmond, Anthony Pendrell, Meier Tzelniker, Gladys Henson, Julian Somers, George A. Cooper, Harriette Johns, Patrick Waddington, Ronald Allen, Donald Churchill, Gordon Whiting, Alexis Chesnakov, Charles Leno, Charles Rayford, Allan McClelland, Keith Anderson, Russell Waters, Richard Leech, Jim O'Brady, Barry MacGregor, Richard Clarke, Philip Ray, John Merivale, Maureen O'Reilly, James Dyrenforth, Redmond Phillips, Miki Iveria, Patrick McAlinney, George Curtis, Gerald Lawson, Bunny Seaman, Arnold Schulkes, George Holdcroft, Alan Robinson, Michael Bryant, Barry Steele, Robert Scroggins, Lola Morice, Charles Stapley, Etain O'Dell

Sidney Hayers

Přestože Zkáza Titaniku není tak známá jako Cameronův o bezmála 40 let novější velkofilm Titanic, je daleko lepším a věrnějším příběhem této vskutku výjimečné lodi. V podstatě jde o filmový dokument, který se opírá o fakta, známá z výslechů přeživších, ověřená a známá fakta. A až na absenci zlomu trupu lodi, což nebyla v 50. letech minulého století stále ověřená informace (to se povedlo až po nalezení vraku na dně oceánu několik let poté), ve filmu nic podstatného nechybí. Je to doposud zřejmě nejvěrnější filmové podání. Proto mi absolutně nevadí jeho stáří, spokojím se pouze s černobílými záběry a absence moderních počítačových efektů a triků už je pouhým a dalším pozitivem. Dokument výborný, film velmi dobrý. 80%(8.1.2015)

Ak by som to mal zhrnúť do jedného súvetia. Ide o 40 rokov staršiu, čiernobielu a o hodinu kratšiu verziu Cameronovho spektáklu. Tým som vlastne túto snímku vyzdvihol a jeden z mojich najobľúbenejších filmov degradoval. Akokoľvek som fanúšikom Jamesovho filmu, akokoľvek ho mám rád, musím proste uznať, že A NIGHT TO REMEMBER bol viacmenej zdrojom snímku z roku 1997 ( plus ´´Nazi Titanic´´ z roku 1943 ). James Cameron niečo pridal, niečo odobral, niečo premiešal a okorenil podľa svojho gusta. Týmto spôsobom, vyjadrujem poctu a poklonu tomuto dielu.(9.12.2017)

Drama, kde se napětí vytváří dramatickým potápěním Titaniku, načež o záběr později je loď zase o hezkých pár stop nad vodou. Není to o hrdinech, jde spíše o rekonstrukci celé té zkázy. Cameronův Titanik je ale o parník lepší. Dokázal vtisknout hloubku scénám, které si odtud samozvaný “Král světa” ne vypůjčil, ale rovnou vykradl, a za to tomuhle “padesátkovému” Titaniku dík. :P(20.4.2015)

O tragickej plavbe luxusného zaoceánskeho parníka Titanic sa natočilo mnoho snímkov. Verím tomu, že sa tu nenajde uživateľ s právom komentovať filmy, čo by nepoznal oscarmi ovešanú variáciu od režiséra Jamesa Camerona z roku 1997. Odo mňa má päť hviezdičiek. Výborný film. Avšak aj čiernobiela verzia "Zkaza Titanicu", ktorú v roku 1958 zrežíroval Roy Ward Baker, na mňa zapôsobila. Dramatický spôsobom zachytáva sled udalostí, ktoré viedli ku potopeniu nepotopiteľného Titanicu. Sám maestro James Cameron sa ňou nechal inšpirovať. ****(6.9.2017)

Určite menej známy, katastrofický, britský film, venujúci sa už notorický známej udalosti z apríla roku 1912, keď zaoceánsky parník TITANIC narazil na ľadovec, ako chronicky prehnaný veľkofilm Jamesa Camerona z roku 1997, ktorý si zo stroskotania vyrobil romantickú drámu. Na tomto strhujúcom čierno - bielom Titanicu z roku 1958 sa mi „páči” viacero vecí. Som rád, že tu nie sú podobní hrdinovia, ako DiCaprio a Winslet, pretože práve z tretej triedy by sa tu našlo dostatok všelijakých “chudákov” , ktorí chceli začať nový život, niečo ako trebárs postava Jack Dawson ( Leonardo DiCaprio ), a zbytočne na seba nestrhávajú veľkú pozornosť. V prvej triede boli napríklad - zbohatlíci, ktorých si smrť taktiež vyhľadala, a nebrala ohľad na to, kto má koľko majetku ? Boli príliš hrdí ( bohatí ), že si s tým, čo sa deje, nelámu hlavu, alebo z toho šoku boli úplne mimo ? Skrátka, tu nie je absolútne žiadny čas na Jacka a jemu podobných ! A vôbec, na čo je to dobré ? Ďalšiu skvelú vlastnosť, ktorú film má, je herecké obsadenie, ktoré sa dosť stotožňuje s pôvodným obsadením. Vynikajúca kamera britského klasika Geoffreyho Unswortha vytvára excelentný zážitok, že má divák reálny pocit, akoby bol všetkého diania súčasťou. O desať rokov neskôr bude spolupracovať s režisérskou veličinou Stanleyom Kubrickom... Naopak, čo nemal Cameron, má londýnsky režisér Roy Ward Baker, mimochodom sám železný Jim priznáva veľký obdiv, k tomuto nesmrteľnému skvostu, ktorý je nezaslúžene menej známy voči nemu. Napríklad vstupný BONUS je taký, že sa mi dostáva exkluzívnej možnosti nahliadnutia k inému parníku - CALIFORNIAN, ktorý KOTVIL v noci neďaleko práve potapajúcemu sa TITANICU, a iba sa „prizeral” ... ? Jestvovala ešte tretia loď, ktorá sa následne po tomto akte len tak vyparila ? Bola tam ? Filmové zábery sú jednak odtiaľto, alebo aj z lode CARPATHIA, ktorá sa vydala na POMOC, bohužiaľ, po FUNUSE. TRIKY sú na vysokej úrovni, majú čosi do seba, aj keď jedna slávna filmová sekvencia, tu zatiaľ nie je, kvôli nevedomosti, bude až o štyridsať rokov neskôr v 11 oscarovom filme... TITANIC JAMESA CAMERONA videlo na CSFD ( konkrétne má hodnotení ) takmer o 255 x viac užívateľov, ako A Night to Remember, režiséra Roya Warda Bakera, čo nie je fér, pretože, povedal by som, že kvalitatívne je snímok z roku 1958, trochu na vyššej úrovni. Neviem, čím to je, ale pozerať sa na DiCapria a Winslet, je pre mňa dnes takmer neznesiteľné... ? ! ... Skúste si to len tak z haluze porovnať.(19.12.2017)

• - Keď štúdio navštívila skutočná dcéra kapitána Smitha a uvidela herca čo stvárnil jej otca Laurenceho Naismitha, neubránila sa slzám. K ďalším ľuďom, ktorí katastrofu prežili a prišli sa na nakrúcanie pozrieť, patril jeden z pasažierov druhej triedy. Ten si vo chvíli, keď sa spúšťali člny na more, chcel dramatické momenty pripomenúť a skočiť do člna - jeho účasť ale zákony nepovolili, takže prianie nebolo vypočuté. (classic)

• - Film se z velké části drží zdokumentovaných skutečností, které byly sepsány vyšetřovací komisí zabývající se zkázou Titaniku. (Nach)

• - Jedná se o jeden z filmů, kterým se nechal James Cameron inspirovat před natočením filmu Titanic (1997). Některé záběry jsou dokonce snímány naprosto totožným způsobem. (Nach)