• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(3.1.2006)

Sedmdesátá léta, plná terorismu a počátku stupňujících se sociálních, ale i mravních a hodnotových nejistot, se stala prvním obdobím rubu lesku poválečného sociálního státu. Klasická situace v tomto případě komunální politiky zobrazuje člověka v soukolí moci a a následné bezbrannosti vůči nepodloženým informacím. To, co ponižuje nejvíc, není fakt existence dezinformace samé, ale způsob, jakým na ni reaguje okolí. Filmy tohoto druhu založily podle mého názoru světové jméno Annie Girardotové, skvělé herečky a nenapodobitelné představitelky první generace úspěšných feministických žen. Skutečnost, že tento proces ve filmografii Girardotové není vyznívá ploše, jen dále zesiluje význam tohoto jejího dnešního odkazu de facto (Girardotová podle dostupných informací těžce onemocněla a její další umělecká kariéra tím má být ohrožena). Za připomínku stojí, že za úspěchem Girardotové stojí skvělý předlistopadový dabing a její česká audioztělesnitelka, nedávno zesnulá Věra Galatíková.(1.3.2008)

Bernard Fresson měl vždy svůj typický herecký přístup k roli, málo jsem jej poznal, ale v čem jsem ho mohl vidět, to se mi líbilo..!(23.8.2008)

Temné politické drama, které mě poněkud sklíčilo svými praktikami pro dosažení politického cíle. Ve jménu těchto mocenských ambicí se stávající starosta a jeho šéf kanceláře rozhodne odstavit z cesty všechny, kteří se mu postaví do cesty v předvolební kampani. Když se Dr. Peyrac (B. Fresson) rozhodne kandidovat, začne štvavá a diskreditační kampaň jeho manželky. Jenže kde je ta hranice, kam až je možné zajít? Může to být fotografická montáž, pomluva v bulvárnám tisku nebo zastrašování. A co vražda, je ta stále legitimním prostředkem? Anebo je již vrcholová politika bez jakýchkoli skrupulí a účel světí prostředky? Film je zároveň dokonalou ukázkou provázání politiků s policií a justicí, přestože by právě tyto orgány měly být nezávislé a hájit právo, opět hájí zájmy politiků, na kterýých jsou více či méně závislé. Jít proti takovému systému, bez konexí a s čistým politickým idealismem, je v podstatě naivita. Současně to ukazuje, že politici často nehájí zájmy svých voličů, neřeší jejich problémy na komunální či státní úrovni, ale pouze prostřednictvým politických funkcí plní své osobní či komerční ambice. Závěr, kdy dojde k "přerozdělení" funkcí, mě opravdu dostal z domečku. Mimořádně věrohodný a přesvědčivý výkon podala Annie Girardot a bezpochyby také Bernard Fresson. No a samosřejmě úlisný, nesympatický a všeho schopný Michel Bouquet (těžko zapomenout na roli komisaře Goitreaua). Asi to takhle ve světě politiky chodí dodnes. Mimořádný film za jasných pět hvězdiček.(3.12.2010)

Teď si trošku zaspoilerujem: V sedmdesátých letech už policajti nebyli takoví ucha, aby nedokázali určit přibližnou dobu smrti; takže v tomhle jediném mě scénář trochu zklamal. Ostatní ale stojí za to, pomalu se rozjíždějící akce, ve které mají podle zákona o padajícím výkalu hlavní slovo ti nejmocnější. Můžete se zlobit na policii, ale za nitky tahá někdo jiný, a díky vynikajícímu dabingu (Filmové studio Barrandov dabing 1975, za všechny skvělé a citlivě vybrané herce jmenujme v hlavních rolích Věru Galatíkovovu, Consuelu Morávkovou a Petra Olivu) si tuhle politickou krimi užijete. Mně se moc líbil zejména způsob vyprávění, kdy je vhodně užito "výpovědí" některých účastníků filmu potažmo procesu.(8.4.2012)

Praktiky, jakými se dají dosáhnout politické cíle jsou v podstatě neomezené, ... tedy pokud umožníme vstup do politiky kdejakému uhlazenému grázlovi v kravatě. To ostatně vidíme i na vlastní oči v současné době v naší republice a nejenom té naší. A to jistě nevíme zcela o všem, co se děje v politickém zákulisí. Sdělovací prostředky se mnohdy dozví skutečnosti, ale neodvysílají je, protože informace nejsou dostatečně ověřené a nebo jsou zavčas politickou garniturou "uklizeny pod stůl" do zapomnění. Tento film, nechť je nám mementem a poučením pro všechny voliče. Nádherný film a přitom tak blízko pravdě, až z toho jde mráz po zádech. Víte, co se mi na francouzských dramatech ze sedmdesátých let tak líbí? Ukazují nám obraz společnosti takový, jaký skutečně tenkrát byl (a vlastně dodnes je) a naznačují, jaký může případně být, pokud si my voliči nebudeme pečlivěji a zodpovědněji vybírat (chcete-li křížkovat). Tento film s vynikající Annie Girardot znamená pro mě osobně jeden z mnoha francouzských filmových šperků, na které se ani po mnoha letech nezapomíná.(21.3.2012)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 17.3.1979, réžia českého znenia (ÚPF 1975) = BEDŘICH FRONK (12.4.2012)(12.4.2012)

V názvu jedné z kapitol své biografické knihy označila Annie Girardotová Cayatteho advokátem a prokurátorem. Caytatte byl vždycky v jejich společných filmech advokát.. Prokurátor, který je pro trest smrti se z něho stal až při natáčení filmu Prožít si své peklo. Tento film byl inspirován skutečnými událostmi, které v té době hýbaly Francií. Caytatte při nich byl pro trest smrti pro mladého vraha, co zabil svou malou sestru. Ohledně této záležitosti se s Cayattem Annie ve zlém rozešla. Taky nechtěla hrát drsný závěr celého filmu ,,Prožit si své peklo,,´´ I když spolu poté natočili ještě jeden film Láska s otazníkem, přestali se vzájemně mít rádi. Já jsem film Prožit své peklo ohodnotil kladně plným počtem hvězd. Ale již dlouho si říkám, že to musím přehodnotit. Protože ten film je vlastně velmi necitlivý a cynický, i když velmi působivý a s výbornou atmosférou. Cayatte byl skutečně lepší, když své filmy točil a psal jako advokát.. Jedním z nich je i Není kouře bez ohně. V něm ukazuje jaká je vlastně politika svinstvo a taky jak je propojená s justicí a soudy, které nemusí být vždycky nezávislé.. Ve Francii to tehdy nebylo se spravedlivou justicí zrovna nejlepší, což nám dokazují filmy právě Cayttateho anebo třeba José Giovanniho. I tak v současné době věřím v naší České republice ještě v jakžtakž nezávislé soudy. V čem je ale film nadčasový je vyobrazení toho jak se zákeřný kandidát nikdy nebojí používat těch nejhorších praktik aby pošpinil svého čestného a slušného soupeře. Úplně jsem vtom viděl souvislost s druhým kolem prezidentských voleb, které teď probíhá. Prostě, hrůza. Cayttate to vše velmi srozumitelně podává a hlavní postavy hájí velmi přesvědčivě, což bylo jeho záměrem, který se vydařil. Jako skutečný advokát by se pravděpodobně určitě neztrátil. Na mě jeho obhajovací řeč zapůsobila. Prostě to co tímto snímkem chtěl říct je snad slunce jasné, ale zároveň k zamyšlení. Silnosti filmu dopomáhají taky výborné herecké výkony a to nejenom mé milované Aničky, ale i Bernarda Frressona.(26.1.2018)

Syrové politické drama s vynikají Annie.(27.5.2014)

Napínavý politický thriller s výbornými hereckými výkony.(13.6.2008)

Boj o moc.(14.5.2019)