Černá listina

• Československo

Čierna listina

Akční / Thriller

Francie, 1984, 83 min

Nevím příliš, proč se zde filmu nedostalo vyššího hodnocení. Jedná se rozhodně o nadprůměrný film ze silného období francouzského krimi dramatu. Příběh je ve svých jednotlivých sekvencích značně originální a neobyčejně jej povyšuje osobnost Annie Girardotové, která je skvělá i v poloze, která pro ni není typická a v níž by si ji člověk příliš neuměl představit.(29.6.2012)

Příběh starý jako lidstvo samo, aneb Annie Girardot jako bohyně pomsty v gestapáckém kabátu.. Přímočará historka, kterou ke hranici obskurnosti přibližují přihlouplé repliky, ledabylý scénář a přední francouzská představitelka charakterních rolí drtící gangstery buldozerem. Líbil se mi jeden z posledních záběrů (viz.galerie), kdy Charles Bronson v sukni naposledy svobodně stojí, než se odebere za mříže za dlouho benevolentním policejním komisařem. Jeho představitel (Francois Marthouret) byl hrozně podobný na Anthonyho Perkinse. Asi abychom pochopili, že za vším hledej matku..(6.2.2018)

Herci můžou s filmem udělat strašně moc. V tomto případě to platí stoprocentně, když je hlavní postavou Annie Girardot. Takže jsem zapoměla na slabý scénář a sledovala pouze to, co její postava momentálně dělá. Ta banda to vlastně měla velmi dobře vymyšlené. Ale žádný zločin není dokonalý. Annie Girardot mi bude hodně chybět a to samozřejmě platí i o herečce, která jí propůjčila svůj jedinečný hlas, Věře Galatíkové.(17.10.2012)

Další z osudových rolí Annie Girardot. Tentokrát ztvárnila roli matky (Jean Dufour), jejíž dcera je zapletena do přepadení banky a později je zastřelena. Zoufalá matka je rozhodne pomstít smrt své dcery. Rozhodně nejde o špatný počin, ale čekal bych trochu více, děj je vedený dost přímo a předvídatelně, čímž film trochu zbytečně ztrácí. Každopádně Annie Girardot padly tyto role jako ulité.(1.5.2009)

V podstatě průměrná a nijak objevná kriminálka. Dokud do toho nevstoupí (v dobrém slova smyslu) rušivý element (Annie Girardot), kterej tomu dodá šťávu (Annie Girardot). Milující matka (Annie Girardot) a samozvaná mstitelka (Annie Girardot). Ve své obvyklé roli neohrožené emancipované Amazonky vytahuje Annie Girardot Černou listinu do lehkého nadprůměru, ale na plnej knedlík to není.(23.11.2013)