Série(3) / Epizody(33)

Charedimská rodina žijící v ultraortodoxní čtvrti Jeruzaléma se potýká s láskou, ztrátou a trápením každodenního života. (Netflix)

Merkin

Tenhle seriál není pro každého, Kdo se v židovské tematice neorientuje, stěží pochopí, že se vskutku jedná o drama a nikoliv o komedii nebo o nějakou psychedilickou báchorku. Kdo ale má představu, oč běží, nenechte si Shtiselovi ujít. Přetvářka i lidskost, víra i ztráta naděje, pevně zakotvený systém i jeho vnitřní nerovnováha, ženy v té nejposlednější roli přec často hrající prim, střet světů tak jiných a přitom de facto stejných...Skvělá podívaná, v níž je překvapivě často zmiňován český kontext, výborný hudební podtext, parádní škola jazyků (hebrejština, jidiš, němčina...) a tvrdá metafyzická realita. ()

Misericordia

Pekný a miestami milý, no aj trochu naivný pokus o ukázanie života tzv. ultra-ortodoxných židov pre nežidovského diváka. No neubránim sa dojmu naťahovanej telenovely. Medzi opakujúcimi sa výlevmi nezrelých dospelákov mi chýbalo to podstatné, múdrosť judaizmu a dospelosť ľudu Písma. ()

Eluin

Ze své lásky k izraelským seriálům jsem se na tomto webu vyznával už několikrát, opakovat to by bylo jen nošením sov do Atén. Dnešní doba navíc seriálům více než přeje. (Nejenom) televizní seriálové počiny jsou často ve svých tématech odvážnější a svými rozpočty se rovnají celovečerním filmům. Izraelský seriál Shtisel mezi ty velkorozpočtové však nepatří, naopak – zejména v první sérii – museli tvůrci dost s financemi zápasit. O to více se ale soustředí na podstatné věci, které koneckonců z „pohyblivých obrázků“ dělají natolik poutavou záležitost. „Shtiselovi“ jsou ultraortodoxní židovskou rodinou, která sídlí v ortodoxní čtvrti v Jeruzalémě. Jejich život provázejí obvyklé nesnáze podobně jako i mnoho sekulárních lidí a tím mohou být i českému diváku blízcí, nicméně podstatná část problémů, s nimiž se vypořádávají, pramení z víry, domlouvanými sňatky počínaje a pochybným díváním se na projevy výtvarného umění konče. Nemá to ale být myšleno tak, že by snad ortodoxní chasidský judaismus byl v seriálu podrobován zdrcující kritice. Postavy a jejich víra je zde líčena velmi lidsky, každý má nějakou svoji slabost, která je vylíčena velmi pochopitelně a uvěřitelně. Charaktery se tak jeví dost sympaticky a plasticky, takže není problém se do „víru jejich života“ ponořit a těšit se na další díl. Troufnu si říci, že seriál to asi není pro každého. Podle mě je potřeba znát aspoň základy judaismu (jinak některé sekvence mohou působit nechtěně humorně, či motivace některých postav mohou poukazovat k jejich domnělému sobectví) a být trochu trpělivý. Toto není seriál, který by šokoval velkými „cliffhangery“, plyne si svým poklidným tempem, až někdy máte dojem, že Akiva (Michael Aloni) tápající ve světě milostných vztah a zodpovědností vůči komunitě kontra touze stát se malířem, či Lipa se svoji krizí víry během pobytu v zahraničí tak nějak žijí s vámi v domácnosti. Ne každý seriál toto dokáže. V plánu je (snad letos) třetí série. ()

caniferus

Po zistení, že Netflix mi už nemá, čo ponúknuť (všetky dobré filmy, aj dokumentárne pozreté), teda okrem teenagerských naivných akčných filmoch, komédiách, slabých hororových seriáloch a španielskych hororových filmoch s efektami zo 70. rokov, ktoré by už nevystrašili ani malé deti, bol tento seriál jednoznačne záchranou v hodine 12 a zároveň neuveriteľným prekvapením. Ľudský, výborne napísaný a natočený seriál s vynikajúcimi izraelskými hercami, ktorí dané prostredie očividne perfektne poznajú, ma doslova dostal. Nikto nie je na 100% ortodoxný, všetci sme len ľudia z mäsa a kostí. Príbeh neuveriteľným spôsobom zachytáva trampoty jeruzalemskej ortodoxnej židovskej rodiny Shtiselovcov. Samozrejme hlavný je príbeh bohémskeho maliara Akivu a jeho vychytralého otca Shulema (miestami pripomínajúceho Homera Simpsona, ktorý ale nakoniec vždy prekvapí zvládnutím každej situácie, aj keď vždy veľmi osobitým spôsobom) , no aj ostatných členov rodiny, Akivovej sestry Giti a jej Muža Lippeho, (ktorý na istý čas pre inú ženu opustí Giti a svojich 5 detí, aby žil neortodoxne, neskôr dobre zainvestuje prapodivne získané peniaze a s Giti začnú podnikať), brata Zvi Aryela (istý čas sa chce živiť ako spevák), Gitinej dcéry Ruchami (neskutočne rozporuplná dievčina, ktorá si nájde manžela a vydá sa bez vedomia rodičov už v 16, uf, netušil som, že je to v židovskej viere tak jednoduché) a ďalších a ďalších príslušníkov rodiny, dokonca aj Shulemovho brata žijúceho v Belgicku Nukhema (neskutočná postavička neustále súperiaca s bratom Shulemom – kúpa Shulemovho hrobu na Svätej hore, keď sa vydával za bohatého francúzskeho kupca ma dostala). Príbeh je plný neskutočného židovského humoru, ale aj tragédií, ktoré postihujú jednotlivých príslušníkov rodiny. Často sa v jednu chvíľu smejete a vzápätí sa vám tlačia slzy do očí. Tento seriál by som povinne predpísal každému rasistovi a antisemitovi, ako povinnú liečebnú kúru. Pre mňa neskutočne zaujímavá sonda do života ortodoxnej židovskej rodiny, aby som zistil, že všetci sme si podobný ako vajce vajcu a sme len ľudia. Skláňam sa pred tvorcami a hercami. Tretia séria bola naozaj čerešničkou na torte. A pozor, seriál je v dvoch jazykoch, v Hebrejčine a Jidiš, ktorým hovoria najmä staršie postavy v seriály, ktoré majú ešte európske korene. ()

Aurewen

Krásné, dojemné, dramatické, citlivé, vtipné, smutné... nahlédnutí do života židovské rodiny Shtiselů-Gitti,Lippe,Kive,Ruchami...Miluju tohle téma a škoda, že toho není o moc víc. Tady jde vidět, že výborný seriál lze udělat bez přestřelek a postelových scén, čehož už jsem vážně přejedena. Některé situace mohou vypadat směšně, možná naivně, ale ve finále je to to, na čem nejvíce záleží-rodina, tak často opomíjená. Musela jsem dokoukat za jeden jediný týden. Bezva byl i několikrát zmiňovaný odkaz na Česko. No a Shira Haas prostě umí. Kéž by bylo pokračování. ()