poster

Snění v cizím jazyce

 • Česko

  Sním jiným jazykem

  (festivalový název)
 • Mexiko

  Sueño en otro idioma

 • Nizozemsko

  Sueño en otro idioma

Romantický / Drama

Mexiko / Nizozemsko, 2017, 103 min (Alternativní: 96 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ARI50
  **

  Nevím moc co bych na filmu měl chválit a nebo co spíš se mi líbilo protože film je pro mě hodně nezajímavý a moc mě nezaujal.(12.9.2018)

 • Aljak
  ***

  Vcelku originálny a exotický film, ktorý v sebe ukrýval veľké tajomstvo z minulosti a jeho ďalekosiahle následky prežívajúce prakticky celý život. Základ príbehu je teda už od samého počiatku pozoruhodný, no očakával som nejaký výraznejší spád. Paradoxne, najzaujímavejšou časťou filmu boli pre mňa retrospektívne spomienky z mladostí oboch starčekov, ktorí medzi sebou nevedeli nájsť spoločnú reč. Ten dejový rámec zo súčasnosti mi prišiel dosť ťažkopádny a tie strohé dialógy tomu tiež akosi nepomohli. Ten magický realizmus v závere, ktorý mal byť azda vyvrcholením celého filmu, ma tiež akosi za srdce nechytil (a to som veľký obdivovateľ G. G. Márqueza). Čakal som nejakú lepšiu pointu...(13.9.2018)

 • Radek99
  ***

  Zikrilská zkrocená hora... Kultovní film Ang Leeho je jeden z mých oblíbených, tady mne ovšem velmi zamrzelo, že mexičtí tvůrci brzo opustili velmi zajímavý a originální leitmotiv lingvistické odysey za vymírajícím jazykem a z bromance udělali gay-romanci se zdánlivou hloubkou antické tragédie...(14.8.2018)

 • mchnk
  ****

  Trochu jednoduchý, nicméně skvěle zrežírovaný a odvyprávěný příběh z krásného prostředí o záchraně ztrácející se kultury i více jak půl století trvajícího (ne)přátelství. Do poslední chvíle se vyvíjející děj se silnou atmosférou, který u mě po celou dobu, i přes zvraty, jenž mohly někoho v hodnocení ovlivnit, neztratil na vážnosti.(6.8.2019)

 • Malarkey
  ****

  Tvůrci si s filmem museli dát opravdovou práci. Vymyslet takový námět, vytvořit samotný jazyk...to už hraničí trošku s úchylkou. Leč se jim vyplatilo. Dočkal jsem se precizního dramatu, které nemělo chybu. Užíval jsem si totiž jak neobvyklé prostředí Veracruzu, tak samotnou myšlenku, která mě nutila zamýšlet se nad tím, jaké to je asi být lingvista a jaké to je komunikovat s tamními národy a snažit se zaznamenat umírající jazyky. O to horší (ale i zajímavější) to je, když Vám poslední dva přeživší, kteří oním jazykem mluví, skrývají osudový životní příběh, který se nechce jen tak snadno vydrápat na povrch a tak spolu tito staříci raději ani nekomunikují. Geniální filmařská myšlenka tu tak dostává ještě druhou dardu a tou jsou právě oni dva staříci, kteří jsou místními herci zahráni naprosto skvěle. Škoda, že původní myšlenka zaznamenání umírajícího jazyka jde stranou. Na druhou stranu se tu otvírají rány jiné...nevídané...a tak se to v polovině filmu překlopí z dobrodružství v čiré drama, které se samotným závěrem zlomí v krapet fantasy. Osobitý kousek, který, věřím, že nesedne každému, ale pro ten nápad by ho nikdo neměl vynechat.(13.8.2018)