Tři holky jako květ

(divadelní záznam)
Komedie
Česko, 2014, 111 min

Eliška Balzerová, Iva Pazderková a Marie Doležalová v komedii o životě, do kterého patří radosti i trápení. Záznam z komorní scény Divadla Na Fidlovačce. Hra Tři holky jako květ (v originále Little Gem) byla autorským debutem irské dramatičky Elaine Murphyové, který jí přinesl řadu prestižních cen. Jejími hrdinkami jsou ženy tří generací: energická a tolerantní babička, perfekcionistická, a proto i vystresovaná matka – samoživitelka, a potřeštěná, rebelující vnučka.
Autorka se pro své postavy inspirovala v psychologické poradně pro ženy, kde tato jinak vystudovaná herečka jeden čas pracovala, což mělo jistě vliv na popularitu hry, ve které se najdou ženy všech generací.
Hra je psána formou stand-upů, které se ovšem důmyslným způsobem skládají do příběhu jedné rodiny s jejími každodenními starostmi a radostmi i velkými problémy.
Inscenace Divadla Na Fidlovačce nabízí skvělé herecké výkony Elišky Balzerové v roli důchodkyně pečující o nemocného manžela a dělající si starosti o přepracovanou dceru, Ivy Pazderkové v roli prodavačky v dámském oddělení dělající si starosti o potřeštěnou dceru a Marie Doležalové coby rebelující maturantka, která má ovšem už také svoje – a ne malé – starosti. Tři holky jako květ v jejich podání nabízejí divákům velkou dávku humoru i emocí. (Česká televize)

lubospoti

Sem tam nějaká opravdu hodně vtipná hláška, ale jako celek to na mě působilo až moc "žensky". Evidentně nejsem úplně cílová skupina tohoto představení. Navíc mi přišlo, že by bohatě stačilo, kdyby dámy na jevišti svůj text četly, přidaná hodnota v podobě herectví není moc velká (což ovšem není v případě této inscenace chyba hereček). ()

Aky

Velmi povedené představení. Minimalistické jak co do formy, tak obsahu, navíc s přesně vyváženými vtipnými, tragickými i dojemnými detaily. Nejsem zvláštní fanda ani jedné ze tří zdejších hereček, ale zde mi ve svých rolích sedly. ()

honza.g

Těžké dílo - jde výhradně o dlouhé monology. Obdivuji zejména Marii Doležalobou, protože tímto způsobem předvést v podstatě puberťačku a nepřehrávat, neulítnout do parodie, to chce vedle talentu i trochu zkušenosti. Nebo hodně dobrého režiséra. Ale asi to bylo i dobře napsáno. Zajímvé je, že velmi podobný styl (předvedený strhujícím způsobem Pány herci Vladykou a Holubem) má i hra Plný kapsy šutrů , a ta je také od irské autorky. ()

black8

V krátkej dobe už druhá divadelná hra v televízii, ktorá ma okúzlila. Prvá bola zo slovenského SND s názvom LENI a teraz toto predstavenie. Užila som si ho, zasmiala sa aj posmútila. A Eliška Balzerová na mňa zapôsobila podobne profesionálne ako na mňa vie zapôsobiť Milka Vašáryova. Skvelá herečka. A musím uznať, že divadlo v televízii vie fungovať, ale musí byť pútavé a musia v ňom hrať ženy. :-D ()