Prožít si své peklo

(neoficiální název)

Prežiť si svoje peklo

Drama / Mysteriózní

Francie / Západní Německo, 1977, 105 min

"U kriminálních případů existují jen tři kategorie osob. Je to oběť, svědek a podezřelý. Svědek, který odmítá výpověď, se stává podezřelým." Je to hnusný film, při kterém jsem si prožil cizí peklo. Kdybych si měl prožít to svoje, tak pachatel pozná, jak se dělá námořnický uzel na pinďourovi a co všechno mě naučila Svatá inkvizice. Mě však nebaví prožívat žádná pekla, takže ani tohle jsem si moc neužil, ale napětí to mělo a konec mě moc potěšil.(1.2.2019)

Prísť o dieťa takýmto spôsobom je to najstrašnejšie, čo môže rodiča postihnúť, tú bolesť si ani len neviem predstaviť a ani nechcem. Čo sa týka filmu, tak z hlavnej hrdinky (Annie Giradot) som mal zmiešané pocity. Síce tu mala pár scén, kde svoj smútok zahrala presvedčivo, ale keď som sa nad tým zamyslel ako nad celkom, prišlo mi jej správanie minimálne podivné a celkovo dosť chladné. Príbeh sám o sebe nie je žiadne terno, hlavne prvá polovica má niekoľko nudnejších scénok, avšak veľmi sa mi páčilo ako sa to nakoniec celé uzavrelo a ako to matka vyriešila. V podstate si vybrala jediné možné riešenie, nebolo nad čím špekulovať... Slabší nadpriemer. 70/100(8.9.2016)

Napínavé od začiatku do (geniálneho) konca. A to aj bez toho, aby spoza každého rohu na nás vykukoval stále nový a nový zvrat. Psychologická detektívka, v ktorej si každý prežíva to svoje vlastné peklo, čo pekne podčiarkne aj onen záver. Môj tip na únoscu bol trochu iný a aj som si ho želal, dočkal som sa predsa len iného rozuzlenia, ktoré sa ale aj tak príliš od mojej intuície neodlišovalo. A motivácia tu teda k zločinu bola skutočne veľmi silná. Neviem si momentálne spomenúť, v akej úlohe podala Girardot lepší výkon, až mal človek dojem, že si niečím podobne v živote prešla sama. Ale v tom tkvie skutočné herecké majstrovstvo, že.(27.3.2019)

Madeleine Girard (Annie Girardot) mi ve strhujícím dramatu ukázala, co znamená prožít si své peklo. Jednoho dne je její dcerka unesena a únosce požaduje peníze za její vrácení. Manžel Madeleine Bernard zkontaktuje policii a k předání nedojde. Madeleine bere situaci do vlastních rukou a ve velmi emotivním vystoupení v televizi požádá únosce, aby jí dal ještě jednu šanci. Tu dostane, peníze předá, ale dcerku Lorance dostane zpět mrtvou, zabalenou v modrém pytli na odpadky. Musí pozřít krutou realitu, jenže pohár krutosti a bolesti není ani zdaleka prázdný, a odhalení pravdy ji donutí vypít ten kalich až do poslední kapky. Strhující a kruté zároveň a pokud peklo existuje, pak vypadá asi nějak takhle...(16.8.2008)

Něco takového bych nikdy v životě nechtěla zažít a nikomu to ani nepřeju. Pocit matky, která si prožije peklo, když jí unesou dcerku, aby pak zjistila ještě něco mnohem horšího, musí být naprosto strašný. Chápu a dokonale rozumím tomu, jak nakonec všechno vyřešila. Annie Girardot podala strhující výkon.(1.6.2005)

• - Ve svých pamětech Annie Girardot vzpomíná, že natáčení mělo těžký dopad na její osobní život. Rozešla se s tehdejším životním i hereckým partnerem Bernardem Fressonem i s režisérem Andrém Cayattem, s nímž se nepohodla kvůli závěru filmu, který jí připadal příliš drastický a depresivní. (Zdroj: Horká krev) (vesper001)