Konec agenta č. 312 (TV film)

Komedie

Československo, 1974, 45 min

Předloha:

Jaroslav Hašek (povídka)
  • slunicko2

Menšík si hraje na Haška a školí kolegy spiťary o revoluci. 1) Tohle si Jaroslav Hašek nezaslouží. Ze stručné jízlivě vtipné povídky Po stopách státní policie v Praze vyrobil scénárista P. Hanuš prostoduchou inscenaci v duchu komunální satiry. Všichni se moc snaží, i výborní herci, ale výsledný dojem je slabý. 2) Policejní komisař Slavíček (František Filipovský) se na rozdíl od váženého pana rady Hakla (Čestmír Řanda) za první republiky dobře uchytil. Změnil si jméno na Mrázka a nadále úspěšně sloužil pod radou Vacátkem. To už Jaroslav Hašek nezaznamenal. My to ale díky Televizní filmové tvorbě Praha víme.(22.4.2015)

Příjemná Haškovina s excelujícím Josefem Kemrem. Vladimír Menšík se sice na Jaroslava Haška příliš nehodí, ale potřebnou vyřídilku má a film nespoléhá jen na něj, takže to rozhodně jde. "Jestli račte dovolit, pane rado, tak všichni velezrádci jsou pünktlich podle seznamu zadržený. Trhovkyně Maňáková, umělecký fotograf Netečka, fiakrista Macek a brusič Boubelík. Chybí jenom lakýrník Vomáčka, ten co před dvěma lety napsal císaři pánu, že vypracoval plán na válku proti Japonsku. Jak naši horský myslivci měli do pěti dnů vobsadit Tokio, jestli se račte pamatovat." - "No, dobře, no, a co je s ním?" - "Tak ten je momentálně porád ještě v blázinci, pane rado."(30.5.2016)

"Fratello mio, to zas bude facek!"                                                                                                                                         Pří vší úctě k Vladimíru Menšíkovi - typově mi jako Jaroslav Hašek nesednul. Jeho projev byl natolik specifický, že výsledné provedení byl prostě Menšík. Tady hrál hlavní roli jednoznačně Josef Kemr. Ovšem jinak velice vydařená televizní inscenace s dobovou atmosférou.(20.4.2015)

Televizní komediální povídka s plejádou   českých herců. František Filipovský si opět   střihnul policejního komisaře velmi   připomínajícího pana Mrázka z Hříšných   lidí města pražského. Pan policejní rada je   samozřejmě také přítomen ve vynikajícím   podání Čestmíra Řandy. Pocta Miroslavu   Marvanovi je víc než zřejmá. Chvílemi je to   dost ale uřvaný a takřka až moc divoký,   takže se vtom dá lehce ztratit. Doba za císaře   Františka Josefa I. je koncipována satiricky.   Nakonec aby ne, když jednou z postav je samotný   Jaroslav Hašek. Klenot televizní tvorby tohle   asi nebude, ale za pozornost rozhodně stojí.(21.4.2015)

Pro mne slabý vývar z Haška. Jediné co inscenaci zachraňuje, jsou známé a oblíbené herecké obličeje. Výkony by byli zajisté excelentní, nebýt skoro až odfláknutého scénáře a špatné práce režiséra a nepochopení humoru Haška. Jak píše Snorlax : Hašek je kouzelný svojí lehkonohou ironií. Což zde chybí. *** pouze s úcty k hereckým aktérům.(15.8.2015)