Respiro

Itálie / Francie, 2002, 95 min

Fabio Zamarion

Andrea Guerra

Domenico Procacci

Zakotveno v tradici neorealismu, líčí toto poetické drama tvrdý život v jedné malé rybářské vesnici, kdy se zaměřuje na duševní krajinu ženy, která se nehodlá přizpůsobit omezeným zvyklostem zdejší komunity. Film se spoléhá na svojí obrazovou sílu a proto působí intenzivněji vjemově než intelektuálně. Všechno je z něj cítit téměř na dotek - azurové nebe, kapičky potu na opálených tělech nebo třeba markantní rozdíl mezi sytě tmavomodrým mořem a vybledlou přírodou, vyšisovanou od rozpáleného slunce. Tento několikrát oceněný snímek nadějného, italského režiséra bezesporu patří mezi filmové delikatesy.(11.3.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,072,834Tržby Celosvetovo $7,309,845(14.9.2008)

Dle obrázku u filmu by divák mohl nabýt dojmu, že Respiro je odlehčenou prosluněnou komedií, leč není tomu vůbec tak. Ve snímku se pár úsměvných momentů sice najde, ale většinu stopáže obstarává docela hutné drama. Snímek se odehráva na nejmenovaném italském ostrůvku, kde se většina obyvatel živí lovem a zpracováním ryb. Hlavní hrdinka Grazia (Valeria Golina známá ze Žhavých výstřelů či Rainmana) pracuje v továrně na ryby, její manžel je rybář a mají spolu tři děti. Gracia je zvláštní a o dost jiná než ostatní obyvatelé ostrova. Je živelná, dětinská, milující, problémová a proto nevyhnutelně musí nastat konflikt mezi ní a ostatními....(19.8.2008)

Neuvěřitelně kvalitní režie, nejen že z filmu šel skutečný italský život v malé rybářské vesnici, ale já uplně cítil i ten pobřežní vzdoušek a vítr. Film nemá s komedií nic společného, ale podstatná část příběhuse točí kolem Grazie, která to s tím svých chováním fakt moc nevyhrála a díky tomu i její okolí. Valeria zahrála Grazii opravdu špičkově, stejně tak Vincenzo jejího muže, ale úplně nejlepší jsou ty děti, které do filmu vnesli takovou tu italskou rozkřičenost, poloanarchii a působili opravdu jak postavy z italské rybářské vesničky a ne jak někdo, kdo plní před kamerou pokyny režiséra. Skutečně mistrovská práce.(12.3.2017)

Krásná lokalita jihozápadní Sicílie a slunečný, ale i těžký život místní komunity. Film/námět přímo vybízí k tomu, dát větší prostor přirozené nahotě, zejména co se nádherné mužské omladiny týče. To se ale nestalo, protože by to působilo nevěrohodně. V této části světa je pravděpodobně nahota i při horké krvi obyvatel stále velkým tabu a studem. Už jen odkrytá ženská ńadra při koupání v moři vyvolají pohoršení...Zabíjení zvířat je sice podáno jen nepřímo, náznakem, ale i tak to jde na nervy...Konec by se mi býval líbil spíše jasně realistický než ten symbolicky poetický a navíc nejednoznačný.(3.10.2017)

• - Film se natáčel na ostrově Lampedusa, což je nejjižnější ostrov Itálie. Zdrojem příjmů tohoto ostrova je turismus a rybolov, čemuž se věnuje i Pietrova rodina. (Nine)

• - Alternatívnymi názvami snímky boli Grazia's Island, Boccanera či Lampedusa, čo je aj miesto, kde sa odohráva celý dej filmu. (MikaelSVK)

• - Na filmovém festivalu v Cannes film vyhrál mj. Velkou cenu kritiky. Celkem posbíral na různých filmových festivalech (mimochodem i na bratislavském) devět cen. (Nine)