poster

Černá, bílá

 • český

  Černá a bílá

 • anglický

  Black Mama, White Mama

 • anglický

  Chained Women

 • anglický

  Chains of Hate

 • anglický

  Women in Chains

 • anglický

  Women’s Penitentiary X

Akční / Drama / Thriller / Krimi

USA / Filipíny, 1973, 87 min

Režie:

Eddie Romero

Scénář:

H.R. Christian

Hudba:

Harry Betts

Producenti:

John Ashley

Scénografie:

Robert Formoso
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kaylin
  ***

  Ale jo, tohle už mi přišlo docela dobré a ta dvojice hlavních hrdinek si k sobě sedne v tom smyslu, že jsou každá rozdílná a jsou trochu jednoduše definované jako protipóly. Ale ono to pro tenhle příběh prostě stačí a vy si s nimi ten jejich útěk celkem užijete, a to až do toho celkem povedeného finále. Povedeného z hlediska scenáristického.(14.10.2015)

 • JFL
  ***

  Braková parafráze na klasiku "Útěk v řetězech" představuje z hlediska obsažených atrakcí a dějových motivů ideální hybrid drive-in béček a blaxploitation, který nabízí stejnou identifikaci s jednou z hlavních hrdinek pro bílé i černošské publikum. Co se týče vyprávění, první třetina snímku obsáhne všechny předpisové prvky filmů z ženských věznic (sprchové sekvence, dominantní lesby, zvrácené vedoucí věznice, kočkování vězeňkyň, hromadná rvačka v jídelně, fyzické tresty). Bohužel zbytek stopáže zabírá útěk titulních hrdinek, který sestává z pouze rámcově záživných, ale nikterak výrazně zábavných či atraktivních béčkových sekvencí pravidelně ozvláštněných generickými přestřelkami. Snad pouze sekvence z budoáru hlavního záporáka nabízejí chvilkové povyražení s nahotou a okázalou zvráceností. Pro Pam Grier to každopádně byl příznačný přechod od filmů z ženských věznic k blaxploitation a spolu s tím od vedlejších rolí ve filipínských produkcích Cormanovy společnosti New World Pictures k centrálním rolím u konkurenčních American International Pictures.(30.7.2012)

 • kinderman
  ****

  Černá děvka a bílá revolucionářka (ve spodním prádle odpovídajících barev) na společném útěku v řetězech před policií, drogovým podsvětím a jedním vyšinutým lovcem hlav v neodolatelně nesmyslném vyprávění, do něhož tvůrci zamotali ještě „lesbické peklo“ filipínské věznice (kde se to kupodivu jen hemží běloškami) a povedenou partičku partyzánských bojovníků bůhví za co.(28.8.2009)

 • Bluntman
  ****

  Chick in the chains... where they come from? - This is... FUN! Pam Grierová měla na začátku 70. let velice plodné období a než natočila své asi dva nejznámější filmy, Foxxy Brown a Coffy (nepočítaje mezi to samozřejmě Jackie Brownovou), proslavila se jako "hvězda" WIP - Women in Prison filmů. Zatímco Big Bird Cage a Big Doll House jsou známy pro scény násilí, Black Mama, White Mama si na své konto může připsat nahotu, přestože z Pam Grierové neuvidíme snad ani bradavku. Příběh je jednoduchý, dvě vězenkyně, jedna bílá a jedna černá (hádejte, která je Pam Grierová), utečou spolu z vězení, přestože se nemají příliš v lásce, a lesbická dozorčí a šéfová jim jde po krku. Hudba je neskutečně primitivní, na druhou stranu je patrné, že ji Tarantino užil jako jeden z předělů do Kill Bill Vol. 1, exteriéry a lokace vůbec dostatečně exotické a hlášky taky stojí za to. Když se k tomu připočte "woovská" (prosím, to byla hyperbola, milé děti) závěrečná přestřelka, tenhle klenot žánru blaxploitation a sexploitation má za solidní 4* - ženy si 2* uberou (protože pro ně asi nebude zábava koukat 5 minut na sprchovou scénu z vězení spojenou s masturbací) a ženy-feministky se filmu raději vyhnou velkým obloukem, revolucionáři budou mít určitě radost z jednoho cheguevarovského typu postavy. Ale Big Doll House, Big Bird Cage a černošský remake Get Cartera Hitman jsou lepší, Pam.(2.2.2007)

 • EdaS
  ***

  Hodně zklamané slabší tři hvězdičky. Trochu zajímavější scény (ve vězení) si odbydeme hned na začátku, s útěkem hlavních hrdinek se začíná pomalu vkrádat nuda (hlavně když holky opustíme a sledujeme jejich pošahané pronásledovatele). Kdyby nebylo Pam Grier (fakt kus!), není nač koukat. Snad mě Coffy pobaví víc.(12.7.2007)