JohnnyD

Asfaltová džungľa v blaxpoitation verzii? A kto iný môže nahradiť Marilyn Monroe ako Pam Grier? Priemerná jednohubka so sexy ženskými, ktorej by prospela výraznejšia rola pre Pam Grier. Vrcholom filmu je bezpochyby jej krátka erotická scéna, kde si zasexuje a následne, popri tom ako sa oblieka, patrične emotívne vynadá chlapovi, ako to vie len Pam Grier. ()

Arkanoid

„...claims he’s Jesus.“ Začína sa nevinnou jazdou taxíkom a dramatickou hudbou cool movies 70. rokov. Mrštný hlavný hrdina vychádza tanečným krokom z mreží svojej cely kalifornskej štátnej väznice na slobodu, nezabudne väzenskému úradníkovi hodiť pero. Niektoré kusy oblečenia zase zahodí pred vstupom do taxíka. Príbeh sa podľa poznávacieho znaku – mosta – odohráva v San Franciscu. Policajná naháňačka je zaujímavá, schovávanie sa za bezdomovca vynaliezavé, no nedostačujúce pre tohto hrdinu aj pre diváka. V policajnej dvojici, čo naháňa hlavného hrdinu, musí byť podľa pravidiel žánru aspoň jeden čierny, čo je naozaj tak. Ku stereotypom prispieva aj vystrelenie na tohto policajta svojim bielym kolegom, čo sa ale dá aspoň brať humorne. Ukradnutie policajného auta je trúfalé. To by bol úvod. Policajný dôstojník, černoch, dostane za úlohu sledovať práve prepusteného hlavného hrdinu. Hlavný hrdina má drsné spôsoby a ide pozrieť bookieho. Vizuálne poteší prostredie nočného veľkomesta, ale napríklad Japonci ho vedia predať oveľa lepšie. Kamera filmu je taký priemer, aby sa to dalo pozerať. Niekedy sa zbytočne približuje a odďaľuje bez vytvorenia dramatického momentu. V scéne rozhovoru dvoch postáv tej ďalej od kamery stojacej nezaberá celý vrch hlavy kým tej bližšej stojacej áno. Prostredie nie je perfekcionisticky prepracované na detaily a neponúka dobré zábery, ak nejde o pohyb vo veľkomeste. Herci sú možno na černošské pomery charizmatickí, ale celkovo sú skôr priemerní. Hrá tu Sam Laws známy ja z filmu Hit Man z roku 1973., kde hral podobnú úlohu. Pam Grier sa objavuje až v 29. minúte aj so svojím afrom v úlohe milenky hlavného hrdinu. Polhodinu som čakal na originálnu scénu v rámci žánru aj mimo neho. Neprišla. A v závere som dostal niečo na ten spôsob, ale komediálneho charakteru, čo bolo hlavne v krimi žánri nie trefa do čierneho. Lúpež a akčné a brutálne scény po nej nie sú žiadnym zázrakom a každý znalec si dokáže spomenúť na lepšie. Chlapci sa tvária drsne, nerešpektujú políciu, ale nič viac. Jazykové okienko: cut corners. ()