Na začátku cyklu ví zvídavá herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová o Janu Husovi asi totéž, co každý Čech – že vystoupil proti zlořádům církve, že získal doma mnoho příznivců a v zahraničí nepřátele. Na kostnickém koncilu byl za svoje učení odsouzen k smrti. Měl možnost odvolat svá slova, aby si zachránil život. Jenže neodvolal, za svou pravdou si stál a byl upálen. Stal se tak českým národním hrdinou, jedním z nejznámějších Čechů. Petra se o postavu Jana Husa začne blíže zajímat, a proto vyhledá odborníka, doktora Pavla Helana. Spolu se pak pustí do skoro detektivního pátrání po tom, jak se v dějinách Husův obraz proměňoval. Hus se stal pro někoho symbolem vzpoury, a pro jiné symbolem pravdy. Martin Luther, který znal dříve Husa jen jako pověstného kacíře, se kolem roku 1520 seznámil s jeho spisy a prohlásil: „Jsem husita, aniž jsem o tom věděl.“ Po Bílé Hoře se snažila církev postavit vedle Husova kultu popularitu Jana Nepomuckého. Světce, kterého snad umučil vlastní rukou Václav IV., který Husa prosazoval. Osvícenci si Husa museli logicky všimnout, morální mučedník byl ideálním zosobněním národního obrození. Tyl, Palacký, Václav Hanka, píší o Husovi, vyzdvihují ho. Ale to už je zase jiný příběh, kterým budou Petra s Pavlem Helanem procházet v dalších dílech našeho cyklu. (Česká televize)