Druhý život Mistra Jana Husa (TV seriál)

Dokumentární / Historický

Česko, 2015, 6x45 min

Petr Smělík

Petra Nesvačilová svou bezprostředností a animace hravostí oživují dokument, kterému hrozí, že by mohl být patetický. František Šmahel překvapil paralelou Husova soudu s Miladou Horákovou (předem rozhodnuto skutečně nebylo), zajímavé by bylo zkoumat tuto problematiku z hlediska Husovy fascinace vlastním postavením a neochoty vysvětlovat (jak naznačil Romuald Štěpán Rob). 70%.(23.7.2015)

• TrebleClef

Nebejt tý pindy tak je to zajímavej dokument.(5.6.2015)

Zatím mě to opravdu velmi baví. Ano slečna dokumentaristka je "zvláštní", ale jde mi hlavně o obsah. A Mistr Jan cestu ukázal...(18.6.2015)

Můžeme ignorovat, že některé ženy nedokážou odhadnout vhodné šatstvo pro svou postavu a zdůrazňují, co by bylo lépe skrýt. Můžeme pominout i to, že selže kostymérka a takto oblečená reportérka se dostane do vysílání. Lze sice těžko pochybovat o tom, že to není z imitativního (výchovného) hlediska taky důležité, ale když se zkrátka budeme trochu snažit, obojí můžeme s přivřením oka přehlédnout coby obraz „šatu vnějšího, nikoli vnitřního“. Co lze ale pochopit stěží je to, proč v seriozním dokumentu, který konečně, zevrubně a současnou formou uvádí mnohé zkreslené informace na pravou míru, vystupuje osoba jednak mimo kterýkoliv z oborů, jenž se osobností Jana Husa zabývají, která si ale navíc nedokáže osvojit ani základy spisovného jazyka, natož pak především civilizovaného projevu. Pro něco tak nevhodného už omluvu najít nelze. Existuje přece obrovská hromada mnohem vhodnějších dívek a paní, pokud už chtěl mít režisér v obraze figuru, které budou příběhy vyprávěny, nebo zkrátka jen „nějakou tu ženskou“. Slečna má nepříjemné vystupování a dikci vhodnou do hospody. V seriálu o vývoji popu – dejme tomu – ale proč je proboha tady? Že by ze známosti z filmových kruhů? Škoda. Její postava je jediným škraloupem seriálu, který se překvapivě povedl, i když samozřejmě trochu zarazí, že s takovým výtvorem přichází v ČT až 25 let po změně režimu. O to usazenější už ale dnes prezentované informace jsou. Nebýt té podivuhodné manekýny, hodnotím ještě výš, scény s ní musím přetáčet, ale zbytek stojí za pozornost.(8.7.2015)

• majo25

Náhľad i odkazov na asi najväčšieho Čecha je síce fajn, ale spracovanie dokumentu je na slabej úrovni - počínajúc nesympatickými sprievodcami dokumentu (hlavne tá ženská), cez ultrajednoduché animácie spojené s humorom až po samotnú históriu, v ktorej sa dotýkajú jadra veci iba občas. Väčšinou sa jedná o dookola omieľanú omáčku okolo, a to v každej jednej časti. Slovákovi, ktorý toho o Husovi vie iba z Vávrovej trilógie, dá niečo iba prvý diel, ktorý sa zaoberá biografiou Husa. Zvyšných 5 častí - odkazy na Husa - mohlo byť pokojne vtesnaných do jedného dielu.(22.8.2015)