8. míle

8 Mile

8. míľa

Drama / Hudební

USA / Německo, 2002, 110 min

Zajímavé filmové pojetí a zpracování tohoto druhu hudby a světa kolem ní, který mi zrovna nic moc neříká. Snímek ale realisticky popisuje těžký život a špatné pracovní příležitosti v předměstích Detroitu a jiných velkoměst. Není tak divu, že tam vzrůstá kriminalita a v noci není radmo vycházet ven. Filmový scénář je také docela zajímavý, ale mohl být možná o něco pestřejší. Herecké obsazení a výkony spíš nadprůměrné. Rozhodně překvapil Eminem, nekpřekvapila Kim Basinger (vím že je dobrá herečka) a Brittany Murphy svou líbeznou tvářičkou také přispěla, ale přesto tomu něco chybí. Konec jsem si představoval víc vygradovanej, ale celkově velmi slušný. Titulní píseň "Lose Yourself" si podle mě Oscara také zasloužila. 8 Mile není obyčejný film, na který by se zapomnělo, jedině čas prokáže jeho kvality. Dodatek (30.12.2012) Po několika projekcích zjišťju, že tenhle film je vážně dobrej a aktuální v každý době. Proto zvyšuju na 5*...(7.12.2007)

• Marek1991

Videl som to až po asi deviatich rokoch od premiéry. Vtedy som si myslel, že som prišiel o veľký film a zážitok, keď som na tom nebol v kine, neskôr som na to zabudol a teraz keď som to videl, zisťujem, že o veľa som neprišiel. Myslel som si vtedy, že to je akýsi životopisný film, ako sa z Eminema stala hviezda rapovej scény, ale zostal som sklamaný. Ulica tam je vykreslená dosť dôveryhodne a pravdivo, ale keď som sa dozvedel, že to skoro takto vôbec nebolo, čo sa týka jeho mamy, zostal som sklamaný. Bolo to miestami prikrášlené a hlúpe. Aby som však nezabudol, melódia z piesne Lose Yourself to u mňa ako tak zachraňuje.(30.12.2011)

Nemusíte být velký fanoušek Eminema, abyste mohl tento film hodnotil velmi kladně. Já sám jsem poslouchal tohoto zpěváka dříve, poté jsem se dal už na jinou dráhnu. Přesto si ho velmi dobře pamatuju. Ale v tomto filmu se ukázalo, že Em umí i hrát (o zpěvu už vůbec nemluvě) a zřejmě ho to i baví. Písnička Lose Yourself, která dostala Oscara, mě dostane vždy když ji slyším a vždy si vzpomenu na toto suprové dílo, představující život nejlepšího současného bílého rappera světa.(1.2.2011)

Curtis Hanson vytiahol z Eminema celkom slušný výkon. Moje hodnotenie je ovplyvnené totálnou antipatiou k žánru hip-hop, ale odhliadnuc od hudby celkom kvalitný snímok z prostredia raperov v amerických veľkomestách. Príbeh je len čiastočne biografický, ale o to viac presvedčivý. Už si ho viac nepozriem. také slabšie ***(12.3.2010)

Na to, že je celý film v podstatě o ničem (vše tvoří obehrané klišé) se na to překvapivě velice dobře kouká. Skvělá režie, perfektní texty písní (poklona tvůrci titulků) a překvapivě slušně hrající Eminem. Celkový verdikt je spíš tři a půl, ale čtyři nedám. Jsou i lepší filmy (a navíc mi tak trochu vadí, že jsem si po celou dobu vybavoval - díky stavbě příběhu - Rockyho)...(23.3.2003)

• - Filmový plakát ukazuje Eminema, který si cosi píše na ruku. Když se člověk dobře zadívá, objeví úvodní text písně „Lose Yourself“, který vyhrála Oscara. (KucC)

• - Jimmy Smith (Eminem) se ve filmu objevuje v každé scéně. (ArsenalEagle)

• - Jednu dobu se myslelo, že by film mohl natáčet režisér Trainspottingu a Pláže Danny Boyle, nakonec volba padla na Curtise Hansona. (Bauer)