8. míle

8 Mile

8. míľa

Drama / Hudební

USA / Německo, 2002, 110 min

Eminem vypraví, rapuje a především fantasticky odehrává svůj životní příběh a strhává diváka do nuzného Detroitu, daleko za osmou míli, která připomíná demilitarizovanou zónu a kde se bílá barva při rapování příliš nenosí. Story o rapu, životní filozofii a trnité cestě Eminema za jeho současnou slávou, by vás měla chytit za srdce, ať už si o tomhle svérázném zpěvákovi myslíte cokoliv... a to snad mluví za vše...(6.2.2003)

|| Scenár: Scott Silver | Hudba: Eminem | Produkcia: Curtis Hanson, Brian Grazer, Jimmy Lovine | Distribúcia: Universal | Štúdio: Imagine | Rozpočet: 41 miliónov $ | Tržby: 242,875,078 $ || V Detroite nemajú ani na chleba, ale toto si určite nenechal ujsť v kinách ani jeden z parťákov Eminema z ulice. Ten film je prekvapivo funkčný, jeho jediným problémom je obsah. Obsah, ktorý nám ukazuje, akým jediným spôsobom sa dá z týchto giet preraziť: Urážaním druhých. Týmto som Emov problém pochopil. Ľutujem, súcítím, ale z tejto kultúry si už viac neprosím. Ejmén. 50% | Blu-Ray, HU DTS |(14.9.2013)

Pro lidi, jako je Jimmy Rabbit, je hip hop jedinou věcí v životě, která má smysl. Dobře ví, že hudba je pro něho vstupenkou do lepšího světa a cestou k úspěchu, proto svou zlost spoutává do slok a zpříma se staví ke všem zkouškám. Eminem utáhne film i v těch nejslabších chvilkách a že je jich tu požehnaně. Ani Kim Basingerová v roli jeho matky není k zahození, ale film dokáže pěkně nudit, pokud právě nevyznávate tento hudební styl. 60%(24.1.2009)

Neskutečně banální primitivní příběh, jenž by se dal popsat několika málo slovy, není rozhodně ozdobou tohoto snímku. Přesto jde, díky zručné režii zkušeného harcovníka, o celkem koukatelnou záležitost, která se dá brát z několika úhlů. Pro někoho to může být "sebeoslavná óda" na známého rappera, pro jiného autobiografický příběh, nebo chytrý producentský tah zpeněžit toho, co právě "frčí". Pro mně osobně všechny vyjmenované možnosti dohromady, plus zvědavá návštěva kulturně a mentálně vzdáleného prostředí, ve kterém si lze respekt a úctu vybojovat v rapperském souboji, kde bohatá slovní zásoba a umně poskládaná slova nahradí kordy, či proklatě rychlé kolty u pasu :o) Na jedno (ale opravdu jenom jedno) zkouknutí ucházející počin. Resumé: dvě a půl *.(13.8.2005)

ČT2 HD - Now, everybody from the 313, put your mother ****** hands up and follow me. Viděl jsem již nespočetně krát (zejména závěrečný battle) a pořád mě to baví. Dokonce i na český dabing jsem si zvykl a v podstatě nic proti němu nemám, obzvlášť když battly jsou logicky v originálním znění s titulky. 8 míle je vlastně ojedinělý film, takových bylo do dneška natočeno velmi málo. Dnes jsem si ale uvědomil, že je to již přesně 12 let, co jsem na tom byl v kině s kamarádem ze ZŠ a opět si říkám, jak ten čas ku****ky letí. 84% // (27.2.2018) AMC HD - Po 3 letech jsem si Ejt Majl připomněl a mohu jen potvrdit, že film je opravdu ojedinělý a celou dobu jednoduše baví. Pan Preiss, dabující Eminema, mi za ta léta k němu přirostl, takže se nad dabingem nikterak nepovznáším. Po dnešku jsem se rozhodl navýšit pár procent, a tak je u mě 8. míle 5-ti hvězdičková. 90%(19.3.2015)

• - Eminem bol veľmi rád, že film nie je autobiografickým dielom, pretože cítil, že presadzovanie jeho osobnej histórie by obmedzilo rozprávanie a charakterizáciu. Vytvorením fiktívnej povahy vedel, že nebude obmedzovaný skutočnosťami. (WalterIK7)

• - Meno postavy Papa Doc, ktorú hral Anthony Mackie, pochádza z filmu Akčný Jackson (1988). (WalterIK7)

• - Píseň „Lose Yourself“ se použila jako znělka pro seriál Lenssen & spol. (od r. 2003). (Ouwen)