poster

Starfighter - Sie wollten den Himmel erobern (TV film)

 • Německo

  Witwenmacher

 • Slovensko

  Starfighter - Chceli dobyť nebo

Drama

Německo, 2015, 122 min

 • Primavera
  ****

  Starfighter volali piloti lietajúca rakva alebo aj výrobca vdov... Kúpa týchto rakiev bola politická záležitosť a vysoká nehodovosť sa preto ututlávala. Nemecký pilot Erich Hartmann, jeden z najúspešnejších stíhačov histórie, bol proti týmto nebezpečným strojom, ale žiaľ, ako to výborne ukázal film - politický záujem bol dôležitejší ako smrť 116 pilotov. Dvojnásobná nadzvuková rýchlosť lietadla a schopnosť niesť jadrové zbrane bola dôležitejšia pre Luftwaffe ako smrť 116 pilotov. Obchod bol dôležitejší ako smrť 116 pilotov... To nie je len história. To je nadčasová myšlienka filmu. Úžasný film, ktorý keby sa viac sústredil aj na špinavé pozadie, nielen na boj vdov na ich odškodnenie firmou Lockheed, dokázal by viac gradovať a nenudiť aj divákov neznalých leteckej problematiky.(24.3.2016)

 • clubland
  odpad!

  Typicky nemecky nudná hovadina.(24.3.2016)

 • Pimburger
  *****

  Mně se to líbilo. Sympatičtí neokoukaní herci, chybí americký patos a i příběh je zajímavý. Ačkoliv to samozřejmě není nic extra zázračného, tak 59% je málo, proto dávám plný počet...(18.6.2016)

 • octopuska
  ****

  Nečekaně milé překvapení v podobě TV Německo o sobě a svých stinných stránkách po válce v letecké aféře Luftwafe. A samozřejmě se v tom smočili Amíci, kteří kšeftovali s kisnama co se jim moc lítat nechtělo, ale padání jim šlo parádně. Těch nesmyslně zmařených životů mladých, nadaných pilotů, kteří údajně chybovali při letu, to člověk jen čumí.. Samozřejmě se vše tutlalo, nebýt vdovy Harryho, která to dotáhla k soudu a zažalovala tu príma americkou firmičku Lockheed, která si libovala v aušusu. A Němcům to bylo celkem šumák a celkem vysoké ztráty kvalitních pilotů přehlíželi ve velkém stylu. Luftwaffe teda vdově pěkně zatápěla, neštítíla se jí obvinit z kde čeho, jen aby si zachránila prdel. Nakonec Amíci solili, ale co z toho, když zmařené životy pilotů už nikdy nevrátí. V Německu se k odpovědnosti dodnes nikdo nepřihlásil. Výborné herecké výkony, hudba, kostýmy i atmosféra 60-70let na úrovni. Němci v poslední době točí výborné filmy.(24.4.2017)