• Austrálie

Alex Gibney

Will Bates

Zvuk:

Mark Mandler

Alex Gibney podává svůj dokument velice stravitelně, jednoduše s výbornou dramaturgií a pozvolnou gradací. Je fascinující sledovat vyprávění Haggise nebo Begheho (ten super týpek z Californication), jaké to je být scientologem. . Scientologie je dle mého jeden z nejlepších byznysů a osobně mám velký obdiv k jeho zakladateli. Steve Jobs vymyslel iPod. Hubbard celou víru, přikázání a vybírání příspěvků na chod organizace. 1:0 pro Hubbarda. Scientologie má prý majetek v hodnotě 3 miliard dolarů a výdaje stlačené na úroveň hrstí rýže pro svoje ovečky a peníze stále tečou. Na druhou stranu, všechny víry a církve jsou bullshit a nástroj jak ovládat ty méně vyvinuté a submisivní, Scientologie ale dokázala za třicet let to co jiné víry za staletí. Miscavige opravdu dosáhl stratosféry a Amerika je opravdu zemí otroků vlastní stupidity a určitě ne zemí statečných a svobodných :-D(28.10.2015)

O Scientologii jsem toho až doteď příliš nevěděl a při vyslovení tohoto slova se mi vybavil především hystericky se chichotající Tom Cruise. Nicméně vždy mě zajímalo, proč provází toto "náboženství" tak negativní aura a jeho příznivci jsou považování veřejností za magory. Vzhledem k tomu, že jsem byl líný si o Scientologii přečíst nějaký podrobnější text se mi naskytla možnost seznámit se s tímto fenoménem pořádně až nyní díky výtečnému dokumentu z dílny (ne)televizní stanice HBO. Dokument Going Clear vychází ze stejnojmenného knižního bestselleru a nabízí velice detailní pohled do zákulisí tohoto mimózního kultu prostřednictvím výpovědí bývalých členů Scientologie, zprostředkujících nejen vysvětlení ujetého mytologického pozadí této víry založeného na kombinaci psychoanalýzy a mimozemských bytostí, ale především odhaluje odporné a nelidské praktiky, které se odehrávají za zavřenými dveřmi a které si překvapivě příznivci L. Rona Hubbarda nechávají líbit a ještě je oceňují jako posílení charakteru a prohloubení víry. Dokument je zpracován velice umně a díky svědectví bývalých scientologů působí bezprostředně a autenticky a má předpoklad k tomu zaujmout i ty diváky, kteří se o Scientologii příliš nezajímají. Jediné negativum Going Clear je, že mi toto dílo zpětně zkazilo nedávné večery příjemně strávené se sérií Mission Impossible, neboť nyní obraz borce Ethana Hunta zastínila představa blázna Toma Cruise, který se z vysoké pozice podílí na propagaci tohoto šílenství. Takže pokud nemáte problém s diskreditací Toma Cruise a možnou změnou pohledu na jeho tvorbu, rozhodně Vám tento dokument doporučuji ke shlédnutí.(12.4.2015)

Dokument o "viere", ktorá ako jedna z mála, nedokázala za pár rokov udržať za zubami to, čo iné po stáročia áno. Je snáď už dnes nad svetlo sveta jasné, že cirkví je na svete viac ako dosť, pričom takmer všetky fungujú na jednom a tom istom princípe - nezdanených darov. Asi preto je potrebné, miesto podania chleba chudákovi, zaobstarať zlaté gombíky na rúcho pre samotného "pope". Z môjho pohľadu je Scientológia len jedna z ďalších foriem zla, ktorá sa tvári ako šľachetné dobro. Úprimne, na nejakého Toma Cruisa či Travoltu sa môžem zvysoka jebať. Dokonca budem natoľko úprimný, keď uvediem, že sa môžem jebať aj na tých zvyšných 50 000 členov, ktorí sú natoľko zaostalí, aby zo sebou nechali manipulovať. Jediné z čoho mám obavy je fakt, aby to čo je možné snáď len v Amerike, nebolo čoskoro možné aj na Slovensku.(19.10.2015)

Příběh o snad největší manipulaci v historii lidstva. Příběh o naprosté fanatičnosti a neuvěřitelném nesmyslu. Já ani nevím jak na toto vlastně reagovat. Spíše jako kdybych měl hodnotit samotnou scientologii než film. Film je totiž naprosto strhující. Ze začátku se bojíte jak to bude vypadat, ale celý problém a příběh je vám servírován zcela jasně a přesně. Jako vždy objevuje zcela neuvěřitelné a šokující věci, které vás nenechají klidnými. Je to jednoduše neuvěřitelné. Navíc pod záštitou HBO si s tím více vyhráli a vypadá to skvěle. Prostě dech beroucí.(16.9.2017)

To je tak, když se autor sci-fi, chorobný lhář a psychicky nemocný člověk rozhodne, že si založí vlastní náboženství. L. Ron Hubbard vlastně prokázal světu službu tím, že uprostřed dvacátého století názorně předvedl, jak je možné pobláznit desítky, stovky a nakonec i desetitisíce lidí a přesvědčit je o tom, že mají věřit šíleně znějícímu příběhu o vesmírném vládci a upsat svou duši na miliardu let. Dokument odkrývá pochybné praktiky této pseudocírkve, která je postavená na finančním vysávání svých členů, a hodnou porci času věnuje dvěma teď už trochu zašlým hollywoodským hvězdám a nejslavnějším tvářím Scientologie, Cruisovi a Travoltovi.(18.4.2015)