Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Will Bates

Zvuk:

Mark Mandler
  • ilemas

Zpracování dokumentu bylo velmi nudné, přesto fascinující. Jediný způsob jak vydělat velké peníze a neplatit daně je založit náboženství. A lidi jsou blbí, tak přispívají na každou kravinu. Tom Cruise (jako herce ho mám velmi rád, ale jinak je to blb) si za tisíce dolarů nechal vytáhnout z těla mimozemšťana. Co na to říct? Ani se mě to nechce komentovat, jak jsem zhnusenej z jakýchkoliv věřících lidí.(3.12.2017)

O Scientologii jsem toho až doteď příliš nevěděl a při vyslovení tohoto slova se mi vybavil především hystericky se chichotající Tom Cruise. Nicméně vždy mě zajímalo, proč provází toto "náboženství" tak negativní aura a jeho příznivci jsou považování veřejností za magory. Vzhledem k tomu, že jsem byl líný si o Scientologii přečíst nějaký podrobnější text se mi naskytla možnost seznámit se s tímto fenoménem pořádně až nyní díky výtečnému dokumentu z dílny (ne)televizní stanice HBO. Dokument Going Clear vychází ze stejnojmenného knižního bestselleru a nabízí velice detailní pohled do zákulisí tohoto mimózního kultu prostřednictvím výpovědí bývalých členů Scientologie, zprostředkujících nejen vysvětlení ujetého mytologického pozadí této víry založeného na kombinaci psychoanalýzy a mimozemských bytostí, ale především odhaluje odporné a nelidské praktiky, které se odehrávají za zavřenými dveřmi a které si překvapivě příznivci L. Rona Hubbarda nechávají líbit a ještě je oceňují jako posílení charakteru a prohloubení víry. Dokument je zpracován velice umně a díky svědectví bývalých scientologů působí bezprostředně a autenticky a má předpoklad k tomu zaujmout i ty diváky, kteří se o Scientologii příliš nezajímají. Jediné negativum Going Clear je, že mi toto dílo zpětně zkazilo nedávné večery příjemně strávené se sérií Mission Impossible, neboť nyní obraz borce Ethana Hunta zastínila představa blázna Toma Cruise, který se z vysoké pozice podílí na propagaci tohoto šílenství. Takže pokud nemáte problém s diskreditací Toma Cruise a možnou změnou pohledu na jeho tvorbu, rozhodně Vám tento dokument doporučuji ke shlédnutí.(12.4.2015)

Určitě dokument, který může kdekomu otevřít oči ohledně náboženských hnutí, které vznikaly zpravidla na území USA. No a Scientologie je ukázkový případ vymývání mozků, které se snažil zakladatel L. R. Hubbard posunout na jakousi techno-scifi úroveň. Pro normálně smýšlejícího člověka je to nepochopitelný, ale ukázalo se, že je to funkční způsob jak si přijít na pár miliard dollarů. Můj děda říká: Nejlépe se vydělává na lidské hlouposti a to platí odjakživa. ... Bohužel zpracování dokumentu je nezáživné a 2 hodiny jsou trochu příliš. Ještě bych rád podotknul, že Tom Cruise je fakt magor a uděláte nejlíp, když začnete koukat až na druhou polovinu dokumentu, která je mnohem drsnější. 80%(7.4.2016)

Neuveriteľné. Haggis? Kurva, toho som mal za fakt inteligentného človeka. Každému kto je aspoň trochu príčetný a nemá v hlave na kompletku nasrané musí po 15 minútach počúvania Hubbarda byť jasné, že ten chlap je špinavý šarlatán a lump. Prázdne kecy, ktoré nemajú hlavu ani pätu a len víria bezobsažné frázy o akomsi "niečom" čo treba robiť. Z prstu vycucané výrazy, filozofie, tituly (freedom medal of valor? he?), atď. No čistý americký Ivo Benda, len s podstatne lepším marketingom a finančnou základňou. Ako sa preboha môže niekto nechať nahovoriť na investovanie veľkých finančných súm do viery, ktorá nemá ani uchopiteľné a jasne definované základy? Kresťanstvo je tiež výplod chorého mozgu, ale jeho filozofia je jednoduchá, jasná a zrozumiteľná (budeš dobrý, pôjdeš do neba a tam ťa čaká Jesus Christos s otvorenou náručou). Scientológia pre mňa tak nie je ani príklad schopnosti manipulovať ľuďmi (čím je nepochybne tiež), ale fascinujúca štúdia toho až do akých priepastne smutných hĺbok siaha ľudská tuposť. A latka sa evidentne môže posúvať stále nižšie a moje rozbité ideály sa dajú stále zlomiť na ešte menšie kúsky. Väčšina bývalých členov čo sa v dokumente mihnú totiž kupodivu pôsobia ako celkom normálni, rozumní ľudia. Ale ako môže normálny, rozumný človek sadnúť na lep tak evidentne prechcanému a nechutnému zjavu ako je L. Ron Hubbard? Aj Cruise - spôsob akým si vyberá úlohy a akým rieši praktické stránky svojho života nasvedčuje, že to nie je idiot. Je to chytrý chlapík. Ako sa môže preboha namotať na niečo takéto? To majú Scientológovia naňho nejaké kompromitujúce materiály? A ten Haggis...preboha živého, jemu až po X rokoch došlo, že to celé je pičovina? To predsa nie je možné. A ešte tam vysvetľuje a ospravedlňuje ako sa na to mohol namotať. V akom blázinci to žijeme? Fascinujúce, že v 20. storočí dokázal niekto vytvoriť z absolútneho ničoho a na dočista vyfabulovaných a absurdných základoch novú cirkev a dotlačiť ju až k miliardám dolárov na príjmoch. A keďže má Hubbard na konte XY sci-fi kníh, úplne tupý byť nemôže. Skoro si preto myslím, že jednoducho si povedal, že ide zarobiť na tých sprostých opiciach naokolo poriadne peniaze - a tak si z riti vytiahol úplne vypatlanú filozofiu a predáva ju, lebo vie že pokiaľ sa nájde niekto kto bude ľuďom sebavedomo tlačiť do hlavy ezoterické báchorky o tom akí sme úžasní, vždy sa nájde dosť magorov ktorí ho budú počúvať. 21. storočie - mentálne čistý stredovek, len s autami, počítačmi a tabletkami miesto povozov, vtáčích pier a mastičiek. P.S.: Master Paula Thomasa Andersona vyzerá hneď úplne inak - Phillip Seymour Hoffman je čistý L. Ron Hubbard a nie že nie. Už chápem tú nezmyselnosť všetkých dialógov.(6.8.2015)

Zní to asi divně, ale zjistíte, že vlastně Tom Cruise je oběť prapodivné komerční společnosti. Tenhle koncept poblouzněné manipulativní sekty měl ideální podhoubí v USA. Vše se točí kolem toho, jestli je to náboženství nebo ne (jak jinak jde pouze o peníze). V USA je to základní stavební kámen národní identity. Vztah státu a církve je z pochopitelných historických důvodu poněkud specifický. Samotná podstata scientologie není složitá. Vychází z osvědčeného konceptu brainwashingu. Podmanění osobnosti, zneužívání...všichni to známe. Recept jak se nestát otrokem sekty (pro ovlivnitelné jedince) je jednoduchý - obklopte se normálními lidmi s kritickým myšlením a smyslem pro humor. 80%,(17.5.2015)

• - Ve filmu je zmíněna žaloba, kterou roku 2013 podala manželka Martyho Rathbuna na Davida Miscavige. Ta byla rok po uvedení filmu, v dubnu 2016, bez dašího vysvětlení stažena. Od té doby se na blogu a na youtubovém kanále jejího manžela Martyho Rathbuna objevují hanlivé příspěvky zaměřené proti ostatním kritikům scientologické církve, s mnohými z nichž spolupracoval při natáčení Going Clear. (jandastlouky)

• - Scientologická církev nemá v ČR status církve ani náboženství, provozuje tedy v několika městech Dianetická centra zaměřená na duševní rozvoj. Kromě center, ale pod taktovku církve, spadají i společnosti zastřešené organizací WISE (World Institute of Scientology Enterprises), např. konzultanstké společnosti Business Success a Performia nebo jazyková škola LITE. (jandastlouky)