Komedie nevinnosti

• Francie

Comédie de l'innocence

Francie, 2000, 100 min

• DonPedro

Sto minut marného čekání na alespoň jednu racionálně se chovající postavu, uvěřitelnou situaci nebo dialog, ze kterého se člověku nezvedá žaludek. Od A do Z vyspekulovaný film notně oslazený záplavou iritujících hudebních motivů.(9.7.2003)

Malý Ruiz taky Ruiz. Detektivní zápletka s podtóny nadpřirozena kryje (slovy samotného režiséra) příběh dětství Dona Juana. S přispěním dvou výborných hereček (Isabelle Hupert tradičně neprůhledné a Jeanne Balibar zásadně kočičí) a štábu (co Jacques Bouquin natočil v rozmezí od střízlivého popisu přes pochůzky podél metafyzických zátiší až po amatérské videozáznamy, věrný Jorge Arriagada svěže napínavě ilustroval) Ruiz ve stopách Chabrola a ještě spíš Buňuela předvádí krizi měšťácké rodiny a zklamání, nudu a protiútok dětí do ní bez viny vržených. Dílo, které sotva koho nadchne, a ctitele filmařské osobitosti neurazí.(16.6.2015)

Jako seriózní drama lehce šmrnclé kriminální zápletkou to nefunguje, protože příběh, resp. chování postav není z tohoto světa. Na druhou stranu, pokud ke Komedii nevinnosti přistoupím jako k mysteriózní záležitosti, vznikne z toho tajuplná, lehounce mrazivá hříčka o odcizení a špatně fungujících rodinných vztazích, kterým dominují dvě špičkové charakterní herečky. A přesně takhle jsem to i vzal. Jako fanda Isabelle Huppert se nakonec u takhle mizerně hodnoceného filmu přikláním ke slaboučké čtvrté hvězdičce. Celkový dojem: 70 %.(25.12.2016)

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(23.1.2006)

Chvíli to vypadalo, že půjde o starší Neboj, jsem v pořádku. Ale nakonec se z toho vyklubalo sympaticky zamotané mystery.(19.2.2014)