Rapl - Série 1

(série)
Česko, 2016, 12 h 52 min (Minutáž: 58–61 min)

Režie:

Jan Pachl

Scénář:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Kristýna Frejová, Cyril Drozda, Aneta Krejčíková, Sara Sandeva, Miroslav Etzler (více)

Epizody(13)

Caa

Není to úplně blbé, ale k dobrému detektivnímu seriálu tomu ještě dost chybí. Kupříkladu postava Kuneše se nikam nevyvíjí. Vyšetřování případu Hany W. v podstatě neprobíhá, takže chybí pojítko mezi jednotlivými díly. Většina pachatelů je tvůrci prozrazena už v první třetině dílu. O logické nedostatky v ději není nouze. Co se ale fakt povedlo je kamera a krásně ponurá atmosféra. ()

Bube1

Rapl je takový úkaz na české seriálové scéně. Máme zde spoustu protikladů, které někomu seriál znechutí a jiný naopak ocení alespoň snahu přinést do české televize něco neotřelého. Nejprve si tedy shrneme klady. K těm bezpochyby patří herecké obsazení a charakterizace postav. Kuneš, oba Rohanové, Gregor atd. - to jsou hmatatelné charaktery s reálnými problémy, což je u nás vzácné a hlavně je to základ celého seriálu. Dalším kladem je audio-vizuální stránka, která je jednou z nejzajímavějších kompozicí na poli televizní filmové tvorby. Severské prostředí, dobře zvolené filtry, místy mrazivá hudba - prostě pecka! No a celé to drží pohromadě díky schopné Pachlově režii. Tím ovšem klady končí a začínají nemalé zápory. Jak je Pachl dobrý režisér, tak je špatný scénárista. Nedokáže uspokojivě dotáhnout ústřední dějové linie, takže zde naleznete zbytečně moc ''výplňkových'' dílů a hodně málo těch ''podstatných'' pro vývoj postav/příběhu. Dalším velkým mínusem jsou jakékoliv akční scény. Ať už se jedná o rvačky, přestřelky, honičky aut, vždy to vypadá neuvěřitelně amatérsky až dokonce směšně. To je pro seriál s názvem RAPL celkem hřebík do rakve. Nicméně závěrem musím říci, že jsem si celou první sérii užil a na české poměry je to (ano, nebojím se to napsat) klenot! Druhá série naštěstí potvrzena, takže se těším a budu doufat, že tvůrci zapracují na nedostatcích. ()

Padme_Anakin

Mýma očima zdařilá krimi série, každý díl má něco do sebe, jednotlivé případy jsou zajímavé, nahlédnutí do soukromí vyšetřovatelů potěšilo, celkově skvělá atmosféra a herecký ansámbl báječný.. Nejvíc na sebe poutá pozornost charismatický Hynek Čermák, nicméně Alexej Pyško, Lukáš Příkazký i Lucie Žáčková se mi moc líbili.. Tedy u mě spokojenost a hezké čtyři hvězdy.. ()

Necrotongue

Mé hodnocení první sezóny seriálu Rapl se v průměru vyšplhalo až na dvě hvězdičky, což mě docela překvapilo. Přiznám se, že jsem se do sledování pustil s velkým očekáváním, ale čím více epizod jsem viděl, tím víc mi bylo jasné, že Jan Pachl přecenil své síly. Původně jsem doufal v další Pustinu, ale zmýlil jsem se na celé čáře. Seriálu by určitě prospělo, kdyby se po celou dobu vyšetřovala jen vražda Hany Wagnerové, dopadení vraha v každém dílu udělalo z Jáchymova český Midsummer a výsledek pak působil poněkud směšně. Neuvěřitelné nesmysly při vyšetřování, vykolejená logika a obsazení některých neherců dílo zkázy dokonaly, ale pokud se dostanu k druhé řadě, jistě si ji nenechám ujít, protože to beru jako zkoušku odolnosti. ()

GeusX

Výborný a napínavý akční kriminální seriál. Po shlédnutí celé první série bych ho zařadil mezi to nejlepší, co lze v domácí produkci v daném žánru vidět. Herecké výkony úplně všech herců a celého týmu kriminalistů jsou výrazné a přesvědčivé. Sledování každého dílu mne bavilo. 4-5 hvězd (osobní poznámka na okraj: musím se dodatečně podívat na sérii Cirkus Bukowsky, který mne minul) ()

• Koroner našel vpich na levé straně krku zavražděného zubaře v podání Igora Bareše. O několik záběrů dál sledujeme rekonstrukci vraždy, jeho milenka mu vpravila jed do těla vpichem do pravé strany krku. (klukluka)
  • Je zřejmé, že filmaři s auty u železničního přejezdu koncem 51. minuty neriskovali a jedoucí vlak do scény prolnuli v postprodukci. Za Kunešovým (Hynek Čermák) autem se na přejezdu táhne světelná mlha a světla z vlaku nesvítí skrz kabinu (byly by vidět siluety osob uvnitř). Dále světlo z reflektorů Gregorova (Jan Dolanský) auta postupně „dojíždí“ do záběru až ve chvíli, kdy auto už zastavilo před přejezdem. (aquacam)
  • Efedron, který se v příběhu objevuje, je plně syntetická droga ve formě bílého krystalického prášku. Jedná se o stimulant, je alternativou k pervitinu či efedrinu. V šedesátých letech dvacátého století byl v tehdejším SSSR klinicky testován jako antidepresivum. (sator)