Komentáře uživatelů k TV filmu (113)

 • VictorMartel
  **

  Když se ve filmech pojednávajících o dobách nepamatujících letadla do záběru s oblohou vplete nějaká ta kondenzační stopa (souboj o Calahorru v El Cid/1961, Spartacus/1960), je to celkem zanedbatelné nedopatření. Penetrace takového prvku je právě tak nevinná, jako by bylo absurdní považovat ji za nevysvětlitelnou uvnitř děje a podřizovat jejímu výskytu celý natáčecí proces. V realitě, na jejímž pozadí se umělý děj odehrává, nelze uhlídat průnik každého jednoho možného anachronismu. Některé průsaky reality jsou ale přímo cíleně voleny jako atmosféricky či jinak vhodné a omluvitelné pohádkami o smysluplné výpravné "licenci". Zde to bude zřejmě Hotel International, o němž jsem si schválně zjistil, že byl stavěn víceméně paralelně se Stalinovým pomníkem, a tak sotva mohl již před započetím jeho výstavby vypadat tak kompletně, jako se nám vnucuje ze scény u Vltavy. Lze takovou výtku nazvat pedantskou a lze takový postoj dovést do důsledků, jejichž produktem jsou pak všechny brutálně bezohledné a matoucí pseudohistorické braky, v nichž se čaruje už ne s budovami, ale s životními příběhy, okolnostmi a rozhodnutími aktérů.(29.5.2017)

 • Nocturno culto
  **

  Čekal jsem těžké depresivní drama ale místo toho se dostavila jakási směs čehosi..postava Švece ještě ušla , byť ke konci už to sláblo ale to ostatní už za moc nestálo..Solaříková hrozná, raději ať se věnuje jen Ulici..postava Pavla byla taky prázdná, nijaká ..a ty osudové dámy? Přitahují mě sochařské ruce atd, škoda slov..Etzler, Čtvrtníček..bez komentáře..povedly se dobové záběry a Novotný jako Švec, proto ty 2 * ..(29.5.2017)

 • Fifer
  **

  Silný příběh se nepovedlo zachytit na plátno. Doporučuji raději knihu, třeba Gottland od Szczygieła.(29.5.2017)

 • Johny303
  ****

  Nechápu zdejší hodnocení. Film mě velmi příjemně překvapil, moc dobré zpracování, skvělé obsazení, jen té romantiky bych trochu ubral.(29.5.2017)

 • ArthasKarfa
  ****

  V podstatě velmi dobře natočené svědectví jednoho monumentálního nesmyslu, který vydržel jen pár let a dolehla na něj tíha Stalinových zločinů. Stejně jako shnil Gottwald na Vítkově snila i idea Stalina a jeho duch nepřežil jeho život. Sedm let shlížel Stalin na Prahu aby ho socialistický lid odstřelil a zničil tak bolševický kult osobnosti jednou pro vždy. Opravdu je mi líto sochaře Švece, kterého tento projekt zničil.(31.5.2017)

 • pekas
  ****

  Rozhodně stálo za to tento film vidět. Jako obvykle, nic není v životě černobílé a tento film to opět dokazuje. Stejně tak dokazuje, že kde hraje Martin Kraus, to je obvykle slabota. Dozvěděl jsem se nějaké nové informace a přibližně souhlasím se zdejším hodnocením. Za mne 63%(18.6.2017)

 • Mlle
  ****

  Stojí za to vidět. Realistická freska nabízí novým generacím možnost velmi osobního seznámení se skutečnou tváří doby nedávno minulé. Naléhavou připomínku dobových emocí z díla křesá především kvalitně odvedené filmové řemeslo, zejména kamera a produkce, ta nechává povstat ve snímku Prahu takovou, jaká skutečně byla – její barvy, odlesky i bezchybně vystižené materiály jsou svědectvím krásné i těžké minulosti našeho osobitého domova. Herci nejsou vždy na svých místech, Stivínová je typickým miscastingem, neladí především hlasem – její příliš volný, nekultivovaný timbre a dikce nesmlouvavě prozrazuje pevné ukotvení v bojovném nihilismu 21. století, její fragrantní gesta přivádějí na plátno spíše lepší kurtizánu, která podstupuje občasné lekce sebeovládání, nikoli však dámu, která v pražských intelektuálních a uměleckých kruzích první republiky prožila celý svůj život, aby se potom zhroucena ze zásadního obratu společenské normy, jež se osudově odrazila i v životě vlastního manžela, dobrovolně odevzdala smrti. Tato osobní linka je jednou z nejvýraznějších chyb filmu, zatímco se mohla stát podnětným pozadím vystihujícím behaviorální proměnu společenského klimatu, utápí se v plytké, okatě nastavované vatě milostné avantýry s mladým Krausem, jehož neomalené herectví podrývá kvalitu díla dalším šrámem. S ním tvoří velký kontrast samozřejmě působící mistrovská dovednost Novotného a v okrajové roli i Táborského. Přes špatný scénář (resp. románovou předlohu), nesmyslně obrovské množství výplní nereálných milostných zápletek i nepokrytě hloupé či obsesivně vulgární dialogy pronášené zcela soudobým jazykem však film jako celek působí kompaktně a silně. Pro jeho mistrovskou schopnost znovuoživit ducha dávno neexistujícího domova se k němu jistě nejednou ráda vrátím.(29.8.2017)

 • Inozuka
  ***

  O příběh Otakara Švece jsem prvně narazil v knize Gottland, kde byla načrtnuta tragičnost osudu autora sochy, kterou vlastně ani nechtěl dělat. Pak jsem zjistil, že je i autorem slavného Motocyklisty, který se mi opravdu moc líbí a v NG jsem z něj málem padl naznak. Takže jsem se na film těšil, zvlášť, když v něm hrají hlavní role mí oblíbení Jan Novotný a Zuzana Stivínová. Ale ouha... na filmu byly opravdu dobré jen herecké výkony těchto dvou, jinak jde o neuchopitelnou motaninu. Trpí podobnou nemocí jako filmy podle Škvoreckého předloh ... sympatičtí mladí lidé v zajetí vášní a válcovaní dobou, přičemž milostná linka značně převažuje nad tou tragickou. A je to škoda, protože na dilematu umělce snažícího se udržet si svůj standard a zároveň neskončit v lágru, je materiálu pro fakt temný film tolik, že by z toho po zádech mráz měl přecházet ... To se tady bohužel nekoná. A nebo ano, ale z jiných důvodů ...(4.2.2018)

 • Stejšn
  **

  Musím pochválit za vybrané téma, tomuhle se asi ještě nikdo nevěnoval. Zpracování mi ale nevyhovovalo - scénář zbrklý, návaznost scén moc nefungovala. Hlavní hrdinové chvílema hrozně namachrovaní antikomunisti, což k dané době není zrovna uvěřitelné. Dialogy šroubované a toporné. A navíc skoro každý záběr končí stmívačkou a bouchnutím do bubnu, wtf...(29.5.2017)

 • rybicka11
  *

  Koukl jsem se na to, protože mě zajímala historie toho pomníku. Zpracování filmu je ale příšerné. Nechápu, jak někdo může tak precizně zkazit výborný námět..(29.5.2017)

 • majky19
  ****

  Samozřejmě co Čech, to názor, ale já bych zde zase tak kritický nebyl. Podle mého názoru jsme viděli velmi dobrý televizní film a určitě patří k tomu lepšímu, co česká produkce nabízí. Snímek na mě zanechal velmi silný dojem a ať se nám to líbí nebo ne, je to podstatná část naší historie, ať již byla jakákoliv. Domnívám se, že je velmi dobře, že takové filmy vznikají, protože lidé velmi často zapomínají, nebo možná ani nechtějí vědět, co se u nás vlastně dělo a film pro ně může být nenásilnou variantou, jak se alespoň něco málo dozvědět. Herecké výkony byly velmi dobré, Jan Novotný ztvárnil hlavní postavu Otakara Švece velmi dobře a zdatně mu ve filmu sekundoval i "český Belmondo" Martin Kraus. Film obsahuje i několik velmi silných momentů, kdy divákovi doslova běhá mráz po zádech, zejména pak scény obou sebevražd manželů Švecových. V plné nahotě je zde zobrazena i hloupost českých bolševiků, kteří do všeho mluvili a ničemu nerozuměli a dále pak samozřejmě strach a nejistota, kterou lidé v 50. letech museli prožívat. Je až s podivem, co nenormální doba mohla udělat z normálních lidí. Velmi také oceňuji významné historické milníky, které byly ve filmu zobrazeny např. smrt obou krutovládců Stalina a Gottwalda, měnová reforma, která připravila občany prakticky o všechny peníze, které měli, v nepatrné míře i proces s Miladou Horákovou, až po určité uvolnění politické atmosféry v SSSR za vlády Nikity Chruščova. Na závěr bych řekl snad jedinou větu. Každá doba nese to svoje, má své kladné i záporné stránky a nikdy za jakéhokoliv režimu nebudou spokojeni všichni.(29.5.2017)

 • PaRi
  **

  Až na Novotného nepřesvědčivé herecké výkony. Čemu se divit? Sta a tisícidílné telenovely, ve kterých tito "herci" "hrají" je hrát nenaučí. Navíc slabý scénář a příšerná televizní dramaturgie. To se pak může kamera, stavba a výprava snažit jak chce. Prostě pod réžií a scénářem Polesného vzniklo podprůměrné dílo, což je u tak silného námětu velká škoda.(29.5.2017)

 • rafix
  ***

  Film byl a je zajímavý a koukatelny.(29.5.2017)

 • MyrnaAlec
  ****

  Osud sochaře v hnusné době 50tých let.(31.5.2017)

 • Neklan006
  **

  tyhle disidentský agitky jsou akorát stejně směšný jako ty bolševický na konci osmdesátých let. jako například ta scéna s Bóžou Modrým...(29.5.2017)

 • Ozzy2
  *****

  Film, ze kterého běhal mráz po zádech...Jediné, co k tomu dodat:Komunisti byl, jsou budou svině a komunistická ideologie je zvrácenost.(29.5.2017)

 • sharka.68
  ****

  Vybrané téma naprosto super, Jan Novotný v roli Švece, hodně dobrej...Rostové Novákové-tragédi,Páťa Solaříková (moc jí to slušelo) ale jinak děs...scéna s Božou Modrým mne zamrazila...ale tak nějak se z toho dalo vytěžit víc...ministr Kopecký-to bylo dílo...jenže kdo to z mladých pochopí,ten marasmus,nicotu..to,co bralo roky života a měnilo lidem charaktery...(29.5.2017)

 • mira007
  ***

  Na tento film jsem se těšil, ikdyž nakonec s mírnými rozpaky to shrnu takto: Rozpaky: 1) způsob vyprávění není pro oko diváka přehledný, střih sem střih tam a člověk neví odkud kam co 2) příliš mnoho hluchých míst, kde má hlavní roli leda deprese a bezradnost 3) nevěřím, že v době popravy M.Horákové by si lidi hromadně veřejně otírali o komouše tak suveréně - přijde mi to jako generálové po bitvě . Přes rozpaky vidím mnoho pozitivního: 1) silný námět a navozené retro a výprava solidní 2) atmosféra života v době nejtvrdší komunistické totality 3) brilantní herecké výkony Novotný,Stivínová, Deák 4) Martin Kraus překvapil solidní rolí a výkonem 5) Patricie Solaříková - ta holka snad v životě nevykročila z ulice, ale tady jako mladá soudružka byla přesvědčivá 6) celkem poučné o tom, jak se staví třicetimetrová socha 7) další miniaturní střípek do mého bytostného přesvědčení jací ti komunisti byli ZMRDI (...jsou a budou )(29.5.2017)

 • Housovka
  ***

  Celkem dobrá atmosféra. Jan Novotný by měl dostávat víc hlavních rolí! Martin Kraus mě překvapil svým dobrým výkonem, dosud jsem ho viděla jen v malých roličkách, ale tady s více prostorem mě celkem zaujal. Film byl ze začátku uvěřitelný( tomu pomáhali dobré herecké výkony) , ale ten konec s tím vozíkem trochu po*rali. Působilo to kýčovitě a směšně.(30.5.2017)

 • Jehan
  **

  Byl jsem zvědav. Před zhlédnutím jsem v radiu vyslechl rozhovor s panem Polesným a vypadalo to slibně. Musím se přidat k těm, kdo cítí zklamání. Celkový dojem je rozpačitý, převažuje pocit, že byla promarněna velká šance. Vylezla z toho průměrná televizní záležitost, ze které vyčuhuje jen výkon Jana Novotného a trochu i Zuzany Stivínové. Je to plné křečí, anachronismů, tupých zkratek, nedotažených linek. Škoda.(30.5.2017)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace