Film Monstrum sleduje osudy sochaře Otakara Švece, jeho ženy Vlasty (Zuzana Stivínová) a jeho žáka (Martin Kraus). Sochař Otakar Švec není ve filmu vyobrazen jako komunista, ale jako člověk, který se snažil normálně žít, zachovat si důstojnost, profesionalitu, lásku své ženy a důvěru kolegů. Šílená doba ale nakonec přivedla život umělce, který naprosto nečekaně vyhrál soutěž na Stalinův pomník, k tragickému konci. (Česká televize)

maara666

Zpracování zajímavého tématu. Film bych určitě doporučil ke shlédnutí, nudit se nebudete. Samozřejmě, že pár chybek a nedotažeností se tam najde, také film obsahuje možná až zbytečně moc karikování komunistů, ale nic co by mi moc vadilo. ()

Timonthy

Velmi chválihodný počin, je zde i místo pro vtip. Skvělý charaktery, dialogy, příběh dobře natočen do melodramatu, vyzdvižení monstróznosti Monstra (bez té lásky by to šlo líp, demolice sochy bych dal jako volné pokračování, ale jsem rád, že zde bylo, ale to lze přehlédnout, tohle je nejlepší české dílo poslední doby - kromě Básníků). ()

Trescha

Drama lidských osudů a stavba monstrózní příšery.Na českou tv produkci velmi slušné. Čekal jsem sice větší dusno,ale výkony Novotného a Stivínové vynikající. I sekundující český Belmondo ušel. ()

thorax65

Námět měl rozhodně gule, ale zpracovaní scénáře ho poslalo nenávratně do kloaky. Příběh o Ševcovic familii, které nedostali ani tak ty rudý k.... ale spíš pověstný český pakáž. Výborný p. Novotný ani solidní pí. Stivínová bohužel nevyváží rozmělněnost příběhu ve vztahových trojuhelnících. Škoda rány, která padne vedle. 30/100 ()

PSyk

Do okamžiku, kdy s. Václav Kopeký řve: "Je to největší génius lidstva, a co jste vy? Kavárenští povaleči!" to vypadalo velmi nadějně, jenže pak se to celé rozpadlo a především dramaturgicky to bylo naprosto nezvládnuté. škoda, po Zločinu v Polné jsem byl přesvědčen, že toto téma Viktorovi Polesnému sedne, ale něco se muselo při realizaci strašně pochroumat. ()

Mistr119

Velké téma, ohledně jako ohledně komunismu všechno, co se kolem něho točí, ale na mne trochu kýčové trojúhelníky, které KDOVÍ JESTLI takhle opravdu byly a není to krášlení... :-/ ()

foehr

Monstrum se stalo přesně tím, proti čemu bojuje: politickou schematickou agitkou. Komunisti prý byli idioti a celá společnost stála proti němu, teda až na několik idiotů... Zdařilých je jen několik promluv sochařů o smyslu práce na takovém sochařském "díle", a vůbec o postavení umělce v takové době. Jinak je to tragédie větší než Stalinova socha. ()

NikoKovac

Mně se to celekm líbilo. Hvězdu dolů strhávám za ty milostný pletky, já nevím, co je to za americký móresy cpát do každýho filmu nevěru a sexuální pletky. Nemyslím si, jak tu je komentář, že to Čtvrtníček shodil. Proč? Vždyť to je lidskej moment, pochybuju, že běžnej člověk nezkaženej komunistickou zlovůlí by o tom pomníku nemluvil tak, jak Čtvrtníček v tom autě. Dnes se i taková díla musí natáčet lidsky, ne jak strojené komunistické agitky, kdy například z Jana Husa udělali prakticky robota bez přirozených emocí (v tom byl ten Hádkův lepší a říkejte si, co chcete). Dnes je potřeba i do tohoto žánru nacpat lidskost, stejně, jak to bylo v Českém století. Komunisti tu lidskost nenacpali pomalu ani do "komedií", dnes to díky bohu existuje. Takže ani z tohoto pohledu si nemyslím, že by to byl propadák. Každopádně ten zmar autora jedné z největších zrůdností, co kdy byla stvořena, je patrnej. Novotný to zahrál fakt dobře, už jako Beneš v ČS se mi líbil víc než Finger. A Patricie Solaříková jako zarytá mladá komunistka, ta jen dokresluje ten neskutečnej humus, co tady nejen v 50.letech za vlády rudé lůzy převládal. Dal bych plnej počet, kdyby tam necpali naprosto zbytečné milostné pletky... ()

lineker

Devalvace duše umělce i člověka v mrazivých padesátých letech. Jako by Otakar Švec při přijetí práce monstrózní sochy masového vraha zaprodal duši ďáblu. Nejednoznačné hodnocení je přímo úměrné pohledu každého diváka a jeho očekávání. Pro mne film bodoval jako krutě absurdní drama ze zkurvené doby, která likvidovala jeden život za druhým. Výborná Zuzana Stivínová. ()

Madla123

Moji milí, mně se to líbilo! Nenastal moment, kdy bych se cítila trapně (a že se mi to u nových filmů v poslední době stávalo hodně často!). Líbily se mi dobové kolorované záběry, dobrý výběr herců, závěr taky super. Já jsem spokojená :) ()

adaben

Příběh tvůrců Stalinova pomníku si určitě zasloužil ztvárnění a hlavně zásluhou hlavních herců /Novotný, Kraus, Stivínová, či třeba i Wohanka/ vznikl slušný film. Ale také si myslím, že se tvůrci měli věnovat hlavní historii kolem pomníku a neodbíhat do dalších dobových příběhů, a že některé scény a vysvětlivky byly zbytečně polopatické /Horáková, vězni z Jáchymova atd./. Naopak možná, že některá dovysvětlení kolem pomníku se nabízela a chyběla. Ve filmu například padlo, že nákres pomníku napadl malíře A. Zábranského, a ten oproti sochaři Švecovi (pokud se nemýlím) byl velmi oddaný služebník soc.realismu a prorežimnímu umění po celý život, proto by jeho podíl a jeho názory nebylo nezajímavé ve srovnání se Švecem připomenout. Také neúplně jasné mi byly postoje Jana Laudy (M.Etzler), ten sám zasedal v různých komisích na komun. pomníky, takhle chytil ve filmu nálepku jen Karel Pokorný. ()

ForFan

Slátanina, hrozný střih, hudba i herci... Velice zajímavý námět, avšak tak špatně zpracovaný. K pláči. ()

vitraurig

Tři hvězdy převážně za pro mě poutavé téma. Některé dialogy jsou však velmi zvláštní. Také mě dostala do očí bijící středočeská SPZ s vlajkou EU hned ze začátku u auta v 50. letech. ()

Beau

Jako hraný dokument výborné, jako drama o devastaci člověka režimem nedotažené a nepropracované. ()

Naive

zajímavé téma, výprava (líbil se mi interiér bytu sochaře, krásné retro) a vynikající J. Novotný coby hl. hrdina, podle mě jeden z nejzajímavějších současných herců a bohužel není moc obsazovaný). ()