Láska a přátelství

• Nový Zéland

• Austrálie

Romantický / Komedie / Drama

Irsko / Francie / Nizozemsko, 2016, 92 min

Kate Beckinsale si svou roli očividně užívá. Ani se jí nedivím. Lady Susan je opravdu neodolatelná mrcha, kterou by si s chutí střihla každá herečka. Jako hlavní postava filmu má ale ten problém, že za celou dobu neprojde žádným vývojem a ani na okamžik nezapochybuje o správnosti svého jednání. Divák se tak může jejími intrikami povrchně bavit, ale ne se s ní sžít, což činí celý film poněkud chladným. Obzvlášť když není kolem žádná jiná postava, se kterou by se dalo sympatizovat (všichni z toho nakonec vyjdou jako naprostí hlupáci). Dovedu si představit, že v předloze to mohlo fungovat lépe (nečetla jsem), ale film vyžaduje trochu odlišný přístup. Kostýmy a výprava jsou samozřejmě skvělé.(3.2.2017)

• HoneyBunny

O tom, jak manipulativní potvory vždycky dosáhnou svého. No, vlastně je to nadčasová story, protože takhle to chodí i dnes. Popravdě se ale na to nemusím dívat v televizi. Chybou tu je, že lady Susan vlastně po celou dobu filmu nenarazí na výraznější zádrhel. Chlapy jsou idioti, které si omotá kolem prstu, a ženské jsou neschopné nebo hloupé. Vždycky, když to lady Susan potřebuje. Ona je skoro jako takový ten všemocný záporák, kterému všechno vyjde - jenže i takového záporáka pak Arnie nebo Sly skope do kuličky a my mu k tomu vítězně zamáváme pěstí. V tomhle filmu ale (!spoiler!) vypočítavá potvora dostane bohátého hloupého manžela, kterému nasazuje parohy s milencem. Bravo, tleskám. Jane Austen se ale obrací v hrobě. Název filmu nechápu - o lásku či romantiku tu nejde a přátelství vidíte jen mezi lady Susan a její americkou spikleneckou kamarádkou.(28.12.2016)

• Sidonka

Austenová je moje gusto. Ale tato dosti volná adaptace novely Lady Susan, nad níž jsem původně zajásala ("Sláva! Stylová romantika! Kostýmní drama! A vtip k tomu! To musím zaručeně vidět a doporučit všem ostatním romantičkám!") se bohužel úplně nezdařila.:) Citově se mě toto dílko příliš nedotklo a chvilkami působilo až únavně. Připadala jsem si "nezúčastněně." Řadí se to k hůře zfilmovaným adaptacím.(5.7.2017)

Brilantní komedie - adaptace posmrtně vydaného, společensko-kritického, dopisovou formou komponovaného románu Jane Austenové s ústřední postavou intrikánky (Kate Beckinsaleová), která si dovede otočit muže kolem prstu. Temporytmus, noblesní angličtina, klasická hudba (Vivaldi, Purcell, Händel). http://homepages.sover.net/~ozus/love&friendship.html(9.12.2016)

Obsažne a tematicky je to síce typická Jane Austenová - všetko sa točí okolo sobáša, ženichov a ženského emocionálneho dozrievania - ale dramaticko-romantickým poňatím to nebola tak celkom ona. Bol tu akýsi pokus o odľahčenie témy formou vtipu, no podľa môjho názoru to urobilo viac škody ako úžitku. Snímok ma preto nijak zvláštne neupútal, po obsahovej ani pocitovej stránke. Taká šedivá myška to je. Kostýmy a výprava však boli už štandardne výborné. 55/100(27.11.2016)