Láska a přátelství

• Belgie

Love & Friendship

Romantický / Komedie / Drama

Irsko / Francie / Nizozemsko, 2016, 92 min

Kate Beckinsale si svou roli očividně užívá. Ani se jí nedivím. Lady Susan je opravdu neodolatelná mrcha, kterou by si s chutí střihla každá herečka. Jako hlavní postava filmu má ale ten problém, že za celou dobu neprojde žádným vývojem a ani na okamžik nezapochybuje o správnosti svého jednání. Divák se tak může jejími intrikami povrchně bavit, ale ne se s ní sžít, což činí celý film poněkud chladným. Obzvlášť když není kolem žádná jiná postava, se kterou by se dalo sympatizovat (všichni z toho nakonec vyjdou jako naprostí hlupáci). Dovedu si představit, že v předloze to mohlo fungovat lépe (nečetla jsem), ale film vyžaduje trochu odlišný přístup. Kostýmy a výprava jsou samozřejmě skvělé.(3.2.2017)

Obsažne a tematicky je to síce typická Jane Austenová - všetko sa točí okolo sobáša, ženichov a ženského emocionálneho dozrievania - ale dramaticko-romantickým poňatím to nebola tak celkom ona. Bol tu akýsi pokus o odľahčenie témy formou vtipu, no podľa môjho názoru to urobilo viac škody ako úžitku. Snímok ma preto nijak zvláštne neupútal, po obsahovej ani pocitovej stránke. Taká šedivá myška to je. Kostýmy a výprava však boli už štandardne výborné. 55/100(27.11.2016)

• Jinny

Uh, tak tohle vůbec nebylo dobré. Film vypráví o pohledné manipulativní sebestředné vdově a její snaze zajistit si budoucnost (a budoucnost své dcery, i když i tady je její motivace velmi sebestředná). Ano, tohle zní jako Austenová. A ano, i dobově je to správně zasazené. Máme tu ovšem jeden... hmmm... drobný problém. Nic z toho, co uvidíte, Austenová nenapsala a film si jenom vypůjčil název a jméno lady Susan. Ty, co Austenovou četli nebo aspoň viděli nějaké dvě adaptace, to nejspíš nepřekvapí. Hlavní "hrdinka" a její americká kamarádka jsou postavy, které mužští diváci budou nesnášet a pohrdat jimi, a Susan Vernonová je přesně ten typ postavy, ze které by si Jane Austenová utahovala (kdyby ji dopřála happy end, byl by zatraceně ironický). Právě za tu drzost, s jakou tvůrci dali na vlastní story razítko známé spisovatelky, jejíž pravidla vypravování nerespektují, srážím filmu ještě jednu hvězdu.(28.12.2016)

Brilantní komedie - adaptace posmrtně vydaného, společensko-kritického, dopisovou formou komponovaného románu Jane Austenové s ústřední postavou intrikánky (Kate Beckinsaleová), která si dovede otočit muže kolem prstu. Temporytmus, noblesní angličtina, klasická hudba (Vivaldi, Purcell, Händel). http://homepages.sover.net/~ozus/love&friendship.html(9.12.2016)

Na tento zľahka úsmevný rýchlokurz manipulácie treba mať čas a odhodlanie nenechať sa odradiť nekonečnými dialógmi tam, kde by stačila jedna veta. Páčili sa mi náznaky, zašitý humor a neskutočné potvorstvo Susan. Len neverím, že to mala také ľahké - že by všetci nechali sebou tak neuveriteľne húpať. Jasné, že chlapi zoči-voči krásnej žene a roztomilej žene zniesli veľa. Ale baby ... .. to sa mi nezdá. Keby to malo lepšie tempo, bolo by to na 4 hviezdy.(21.3.2018)