Láska a přátelství

Love and Friendship

• Belgie

Romantický / Komedie / Drama

Irsko / Francie / Nizozemsko, 2016, 92 min

Vyloženě půvabná jednohubka, která sice ze začátku působí jaksi bez tváře a chuti, ale časem se rozjede do skoro až screwballovských rozměrů ze světa Jane Austenové. Nejenom díky kongeniálnímu volovi, siru Martinovi. Ten film samozřejmě stojí a padá na Lady Susan v podání Kate Beckinsale. Ta je tu tak neskutečně zlá, že jí budete chtít přehnout přes koleno a naplácat pořádně na holou. Velká škoda slabšího závěru, jinak bych šel ještě o stupínek výš. P.S Nádherná angličtina. Nutno slyšet na vlastní uši. P.P.S Chloe Sevigny překvapivě nevýrazná a vlastně zbytečná.(27.6.2016)

Kate Beckinsale si svou roli očividně užívá. Ani se jí nedivím. Lady Susan je opravdu neodolatelná mrcha, kterou by si s chutí střihla každá herečka. Jako hlavní postava filmu má ale ten problém, že za celou dobu neprojde žádným vývojem a ani na okamžik nezapochybuje o správnosti svého jednání. Divák se tak může jejími intrikami povrchně bavit, ale ne se s ní sžít, což činí celý film poněkud chladným. Obzvlášť když není kolem žádná jiná postava, se kterou by se dalo sympatizovat (všichni z toho nakonec vyjdou jako naprostí hlupáci). Dovedu si představit, že v předloze to mohlo fungovat lépe (nečetla jsem), ale film vyžaduje trochu odlišný přístup. Kostýmy a výprava jsou samozřejmě skvělé.(3.2.2017)

Brilantní komedie - adaptace posmrtně vydaného, společensko-kritického, dopisovou formou komponovaného románu Jane Austenové s ústřední postavou intrikánky (Kate Beckinsaleová), která si dovede otočit muže kolem prstu. Temporytmus, noblesní angličtina, klasická hudba (Vivaldi, Purcell, Händel). http://homepages.sover.net/~ozus/love&friendship.html(9.12.2016)

Na tento zľahka úsmevný rýchlokurz manipulácie treba mať čas a odhodlanie nenechať sa odradiť nekonečnými dialógmi tam, kde by stačila jedna veta. Páčili sa mi náznaky, zašitý humor a neskutočné potvorstvo Susan. Len neverím, že to mala také ľahké - že by všetci nechali sebou tak neuveriteľne húpať. Jasné, že chlapi zoči-voči krásnej žene a roztomilej žene zniesli veľa. Ale baby ... .. to sa mi nezdá. Keby to malo lepšie tempo, bolo by to na 4 hviezdy.(21.3.2018)

• rigby

Možná trochu náročnější na sledování. Ale jinak nádherné kostýmy, krásné interiéry i exteriéry venkovských sídel. Divák se prostě ocitne někde jinde, v jiné době a jiném prostoru. Jak to dnešní ženy mají jednoduché v době facebooků, mobilů a dalších udělátek. Tehdy byly tyhle hry o něco složitější na zorganizování. Bohužel se jedná o téma, které bylo již mnohokrát zpracováno, nic nového tento pouze konverzační film nepřináší.(26.5.2017)