Konec sázek

The Swindle

Švindeľ

Komedie / Dobrodružný

Francie / Švýcarsko, 1997, 101 min

Dokonale sehraná dvojice, provozující povolání, které je, no... „přinejmenším, těžko zdanitelné“. Atraktivní Betty, žena mnoha tváří, která, když se zaměří na oběť, tak „od té chvíle se chlap, jen blaženě culí“. A Viktor, muž v pozadí, který nekrade, jen částečně odebírá. Příjemná kombinace švýcarských peněz, francouzského šarmu a báječné Isabelle Huppert.(6.8.2005)

Od začátku čekáte klasický mustr o podvodnické dvojici, který baví svými promyšlenými ale i improvizovanými akcemi. Tenhle pocit vás opustí po prvních deseti minutách a pak už sledujete zmatenou romanticko-nicovou story, ve které se nedokážete dobře zorientovat. Kdo koho se vlastně chystá podvést? Děj bloudí, až zabloudí do Karibiku, kdy už je vám vlastně jedno, kdo koho a jestli napálí. Škoda, začátek se zdál na víc.(15.4.2013)

Koncept: "trochu ukradni, ale tak aby okradnutý nič nezistil a nič zásadné mu nechýbalo" bol použitý aj vo filme Kena Loacha "Anjelský podiel". Tam však išlo o šancu takýmto postupom vymaniť sa z večných potýčok, bitiek a celkove zo života točiaceho sa okolo mizerne platených brigád a drobných zlodejín. Švindeľ ponúka čosi trochu iné. Zabehnutá dvojica: starší muž a koketujúca žena oberajú mierne pripitých šťastných výhercov v kasíne, ktorí uveria snu, že popri trafení čísla v rulete, trafili vzápätí niekoľko posteľných čísiel s flirtujúcou zvodnicou na hotelovej izbe. Vydarený párik, obrážajúci najrôznejšie profesné konferencie (zubári, architekti a pod.), sa takto živí už niekoľko rokov. Vidina bezprácneho obrovského zisku, spočívajúceho v ukradnutí kufru plného bankoviek im však takmer doláme väzy. Spoločnou črtou oboch filmov je upozornenie na neúmerné hromadenie ziskov u tých, ktorí si ani nevšimnú, keď im zo zisku zmizne toľko, koľko iným vystačí na bezproblémové prežitie.(10.6.2013)

No u mně je blbý, že pokud jsou ve hře prachy a jedná se o podrazy a v kolektivu je ženská, mám nevím proč jasno, kdo asi udělá tan záverečný podraz, ale tahle francouzská pohodička si se mnou strašně hezky hralá a pokaždý svítíla baterkou jinam, a tím se vytvářela taková správná podrazácká atmosféra, kde člověk za chvíli opravdu neví, kdo na koho hraje levou, fakt jsem si chvílema připadal jak v českým parlamentu. Vidět po delší době Michela Serraulat potěšilo a Isabelle je prostě pusinka.(16.5.2012)

Velmi zábavný film o dvojici podvodníků Victorovi (Michel Serrault) a Elizabeth (charizmatická Isabelle Huppert), kteří mají svůj velmi zajímavý způsob obživy, kdy se snaží, aby okradený moc netrpěl a ještě si přitom užili zábavu. Berou život, jako hru, kde se sází a jisté sázky mohou přinést velký zisk, ale i ztrátu. Zlom přichází ve chvíli, kdy Elizabeth vmánévruje Victora do situace, aby okradli pokladníka Maurice (Francois Cluzet), který na Guadeloupe převáží 5 milionů švýcarských franků. Viktorovi se z počátku do toho moc nechce, neboť si uvědomuje možnou skrytou sílu za těmi penězi. Elizabeth naopak odkrývá karty všem zúčastněným a snad doufá, že si vybere toho chytřejšího, který jí nabídne peníze. Neboť i Maurice plánuje, že si peníze ponechá. Samozřejmě, že je Victor zkušenější a úspěšnější, ale nepočítají s tím, že je Maurice hlídán a díky své neschopnosti brutálně zavražděn. A nastává hra o dosud nejvyšší sázku, kterou oba rozehráli, jde o jejich život, když narazí na pana K. (Jean-Francois Balmer), který se dožaduje peněz zpět. Nakonec se Victorovi s Elzabeth daří dostat se z té zapeklité situace a to i s pořádmým balíkem peněz. Jen ještě Victor musí za to vše trochu vytrestat Elizabeth, která ho dostala do tak nebezpečné hry. Zábavný film o krásách podvodnického řemesla. (ale chce to také něco umět!)(26.12.2009)