radeckator

Skvělá road movie sympaticky pomalu plynoucí tempem chůze hlavního hrdiny se zajímavým vyvrcholením ve stylu mladýho M. Night Shyamalana. ()

junxi91

Dědo, vzpomeň si, co jsi dělal tenkrát před mnoha léty. Vzpomeň si, proč ses nyní jako devadesátiletý dementní stařec vydal na cestu, jejímž cílem je najít jednoho chlápka, kterého jsi viděl naposledy před sedmdesáti lety a který ti vyvraždil v Osvětimi rodinu. Jako pomoc budeš mít přítele na telefonu a také dopisy v kapse. Film pojednává o přeživším holocaustu, který trpí demencí, a který se vydal zabít nacistického válečného zločince, jako pomstu za vyvraždění své rodiny. Zev Guttman, který přežil věznění ve vyhlazovacím táboře Osvětim, je 89letý pacient s demencí, který žije v pečovatelském domě v New Yorku. Probouzí se a hledá svou manželku Ruth, která zemřela před dvěma týdny. Jeho přítelem je další starý pacient a další přeživší z Osvětimi jménem Max Rosenbaum, který mu neustále připomíná to, co slíbil, že udělá po smrti Ruth. Max připomíná Zevovi, že v USA žije bývalý blockführer Otto Walisch, který se skrývá pod falešným jménem Rudy Kurlander. Středisko Simona Wiesenthala, které pátrá po nacistických zločincích, našlo čtyři Rudy Kurlandery, ale žádný z nich nebyl zatčen a Max se Zevem jsou jediní dva, který dokážou Wallische rozpoznat. Max přesvědčí Zeva, aby pomstil jejich rodiny a vydal se se najít Walische, a dává mu písemné pokyny. Zev opouští pečovatelský dům a vydává se vlakem do Clevelandu. Je vyhlášen stříbrný poplach kvůli jeho zmizení. Zev je občas zmatený, ale naštěstí má dopisy, které mu připomínají, že je Ruth mrtvá. Max nejprve nasměruje Zeva do obchodu se zbraněmi, kde si koupí Glock 17, a pak postupně ke všem čtyřem Rudym Kurlanderům, kteří žijí v USA a v Kanadě. První Rudy Kurlander je německý veterán z druhé světové války, který sloužil v severní Africe a nikdy neměl nic společného s Osvětimí. Druhý Rudy Kurlander žije v pečovatelském domě v Hearstu v Ontariu a už to vypadá, že ho Zev zastřelí, když si všimne jeho tetování na ruce – tento Rudy je homosexuál a byl také uvězněn v Osvětimi. To byla ta nudnější část. Zev cestuje do Boise do domu třetího Rudyho Kurlandera v Bruneau, Idaho. Zde mu otevře jeho syn John, policejní příslušník, který mu řekne, že jeho otec zemřel před třemi měsíci. John má doma také velice agresivního německého ovčáka. John si myslí, že Zev byl také nacista, a tak mu ukazuje otcovu sbírku nacistických symbolů, kterým vévodí vlajka Třetí říše. Dají si spolu whisky a vypadá to na přátelský rozhovor, protože Johnův otec byl za války ještě mladý chlapec a pracoval v armádě jako kuchař. John se však ukáže jako neonacista a když si všimne Zevova tetování a uvědomí si, že Zev je žid. Po chvíli na něj vypustí svého psa, a Zev ho zastřelí, stejně jako Johna. Zev se vyspí na Johnově posteli a další den pokračuje. V Renu v Nevadě Zev na ulici omdlí a je hospitalizován v nemocnici, která kontaktuje jeho syna, který pak cestuje za svým toulajícím se otcem. V nemocnici mu malá holka přečte všechny jeho dopisy a Zev se pak vydává taxíkem do South Lake Tahoe v Kalifornii. V hotelu použije Zev svou kreditní kartu a pak dorazí do domu čtvrtého Rudyho Kurlandera, který žije se svou dcerou a vnučkou. Mezitím dorazí také Zevův otec, a to právě v čas. Zev se jaksi vymknul kontrole, míří na Rudyho vnučku a chce, aby Rudy prozradil, kdo skutečně je že byl v SS. No, nakonec se tedy ukáže, že vše bylo trochu jinak a Otto Wallisch není skutečné jméno Rudyho Kurlandera, ale někoho jiného. Povedený thriller o pomstě jednoho starého žida, s nečekaným dějovým zvratem na konci. () (méně) (více)

Sinusiridum

V hlavní roli : stařecká demence....ALE geniálně. Miluju filmy co nejsou tím, na co vypadají :-) v kladném slova smyslu. Navíc mě to jak pořádnou naivku povodilo 3/4 filmu, stařík u mě během příběhu pobral kladné bodíky nad únosnou mez a semtam náznak něčeho ne úplně správného, jsem v duchu odbyla tím, že NEMUSÍ být vše přesně a dle představ a netušila, že se to všechno pečlivě plánuje, aby mě to hezky připravilo na závěrečné...... WTF!!!!!!??? Stojí za to vidět, parádní film. ()

elimS

35% - komentář 20ti slovy: Ehm ... Natočeno sice dobře, ale dyť to byl "obyčejný" senilní roadtrip. Nijak zvlášť nezaujalo a KONEC byl pro mě "zííív"..."aha" konec. ()

Rimland

Důchodcovské Memento s naprosto výborným Plummerem. Škoda zbytečně doslovného závěru v důchoďáku a vlastně i toho, že tu pointu dříve či později přeci jen odhadnete (ale i tak je hooodně dobrá). Jen si říkám, jestli je v USA/Kanadě opravdu tak běžné, že vás kdekdo pustí k sobě do domu, aniž by se zeptal kdo/co jste zač... ()

Zombiepod

Presne pre takéto filmy tak veľmi obľubujem tú komornejšiu, nenápadnejšiu scénu svetovej kinematografie. Unikátne podaný príbeh o pomste, aký ste určite ešte nevideli, odľahčený stareckou demenciou a alzheimerom. Egoyan nielen že dokáže v takomto netradičnom svetle podať pomerne závažný dôvod hrdinovej pomsty, miestami ho dokonca humorne obohatiť, ale dokáže dať divákovi v momente facku plnú napätia a úzkosti, a vyraziť dych fakt premysleným a nečakaným finále. Remember je naozaj zvláštnym, zaujímavým filmom, kde divák len ťažko dokáže príbeh predvídať, a práve preto som to každou minútou doslova hltal aj s navijakom. Plummer aj vo svojom vysokom veku ukázal, že do hereckého dôchodku sa ešte nechystá. ()

Ex_Machina

S minulosťou sa treba nejako vyrovnať. Pokiaľ je tá minulosť nacistická o to viac. A hlavne nikdy na to nie je neskoro. Zlo je zlo a to musí byť potrestané. Artritída a alzheimer nemôžu byť prekážkou. Komorný film s pomalým tempom, no silným posolstvom a šokujúcim záverom. ()

JardaBauer

Bez zbytečného spoileru lze pouze říct, že scénář stojí na více náhodách a vzbuzuje více otázek, než by bylo zdrávo. V opačném případě by bylo možné jít s hodnocením výše. Pokud člověk nebude o scénaři příliš hloubat, jedná se o skvělý thriller, který napětí a Christophera Plummera ždíme na maximum! ()

blowup

Je fakt, že závěr byl šokující. Směji se "verbalovým vejšplechtům" a musím mu dát trochu za pravdu, ale Plummer je skvělý. Pár scén mne úplně rozhodilo. Příběh je senzační, filmově normální, možná, že se to vlastně k tomu obsahu hodí. Forma slouží obsahu. A ten je velmi v dnešní době závažný. ()

boombang

Film, který s divákem zamává. Čekal jsem pointu ve stylu Čisté duše, ale díkybohu jsem se spletl... pointa je sice trochu diskutabilní, leč na působivosti jí to neubírá. ()

lusa

Fenomálne. Absolútne dokonalý Plummer, neverím, že aj v reále nie je postihnutý stareckou demenciou, lebo takto presvedčivo to dať.. Sa len tak nevidí. Ja osobne trpím pri pohľade na bezradných dôchodcov čakajúcich na prechodoch, motkajúcich sa v obchode, zúfalo hľadajúcich drobné pri pokladni či strateno stískajúcich predpotopný mobil, ktorý im natlačila rodina, len aby boli v kontakte. Takže som Remember preživala s gučou v hrdle a ľútosťou v duši. Najsilnejšia scéna pre mňa jednoznačne s Deanom Norrisom. Po nej som to nachvíľu vypla a povedala si nahlas "a dpč...... ". Záver a zvrat len čerešničkou na torte. Bez váhania 5* ()

mac000

Atom Egoyan mě nezklamal. Jeho umění vtáhnout diváka do děje (i když plyne pomalu a zdánlivě se nic neděje) je jedinečné. Zevovi od počátku nevěříme, že by byl něčeho schopen něčeho "akčního". O to větší je šok když k tomu dojde. Bravo! ()

john.doe

pro mě neznámý film do té doby, než jsme na něj narazil v nabídce pro zkrácení času cestování v letadle. pomalu se rozjíždějící akce důchodců se zajímavýmm rozuzlením. pro mě to bylo příjemné překvapení. doporučuji.. ()