Voják 4: Pohyblivý terč

The Marine 4: Moving Target

Mariňák 4: Pohyblivý cieľ

Akční / Thriller

USA, 2015, 90 min

Říkávali mu Jake Carter, byl to Američan, byl u mariňáků a byl fakt dobrej, byl tak dobrej, že ho poslali domů jelikož ostatní vojáci si neškrtli, byl tak dobrej že to tam vytřískal od všech zamindrákovaných ISIS. Tak Jake šel nerad, ale šel, však válka šla s Jakem až domů a tak to musel vybít i na domácí frontě, aby ochránil všechny bohaté bankéře a podnikatele.......jo a taky zachránit svoji ségru a jejího nabíječe, ale ti byli vedlejší. Takže Jake opět musel jít o dům dál, šel k tajné službě v naději že bude mít klidnou práci a že si najde spoustu nových přátel. No předchozí vojáci, všichni tři nebyli nic moc, svoji zásluhu na tom měli snad všichni, herci, režiséři, kameramani a přestože The Miz ve trojce, byl takový jako že jo (co si myslím o The Mizovi, se dozvíte v mém předchozím komentáři, Voják 3: Na domácí frontě) tak to mělo prostě svoje mouchy. No celkově, až na jednu bitku byl třetí voják snůškou buranství a taky čiré bujarosti, v případě že trojku budete brát jako komedii. No do čtyřky sem šel s obavami, a očekával sem že během sledovaní, mi bude postupně klesat IQ na úroveň houpacího koně, jediné co mně tak trochu uklidňovalo, byl režisér William Kaufman. William Kaufman se ve svých filmech vyznačoval míru profesionality, když došlo na akční scény a chování postav, tak vždycky bylo znát, že si dává maximálně záležet, aby akce byla drsná, napínavá a taky realistická. Postavy se v jeho filmech, nechovají jako kreténi co právě utekli z psychiatrické léčebny, a je to případ i tohohle filmu ? Ano je, záporáci se chovají takticky, přebíjí a kryjí se a to se týká i těch, co dělají křoví a už vůbec se nechovají debilně. A co se týče The Mize, tak nám hoch trochu prokouknul, víc mluví, projevuje emoce a už neni tak toporný. Když dojde na akci tak, tady si všichni taky dali víc záležet, bitky sou rychle a i když je to spíš o chvatech, tak bitky mají prostě koule. Co se týče střílení a honiček, tak tady by to možná ještě trochu chtělo dopilovat, přeci jenom o proti bitkám, to neni tak dobrý, ale nejedná se o nic co by bylo hrozný. Kamera a střih tady je všechno v pořádku a nelze nic vyčíst. Co ovšem stojí, ale za velkou chválu, je to že když je Jake zraněn (ani si toho nevšiml) tak když jeho namakané tělo, začne ošetřovat ta mladá intoška, tak sem čekal že rozdělají oheň a za zvuků praskajícího ohně, si to vášnivě rozdají a přitom je budou pozorovat ona rozkošná lesní zvířátka. Tak kdo to čekal ? No asi všichni, ale nic takového, ženské tužby musejí počkat, teď je třeba někomu rozbít hubu . Takže za to, palec na horu a jako že fakt dobrý. Jen škoda že v tom lese žádný Bambi ani přechytralá sova neni, takže les působí dost mrtvě. Dal bych tři, ale byla to škoda, navíc závěr se nese v duchu, jedné velké bitky, kde záporáci dávají Jakovi do těla a furt na něho někdo nastupuje, takže přeci jenom silnější čtyři. Je mi upřímně líto, že nemůžu dát za pět, ale to střílení nebylo zase žádné terno a mrtvý les, mi přišel divný, ale The Miz je tady už normální, záporáci sou vynikající, bitky sou drsný a tupost filmu se vyhnula obloukem, William Kaufman je prostě záruka kvality a má v hlavě nápady, takže ať točí dál, má potenciál.(29.4.2016)

Pôvodný film mám veľmi rád, je to parádne béčko v klasickom žánrovom štýle, ale inak ma táto séria prakticky vôbec nezaujíma, aj tak nemajú jednotlivé diely so sebou nič spoločné a trojku som už pre istotu radšej vynechal. No zatiaľ posledný, štvrdý diel som si už musel pozrieť, kedže ho má na svedomí môj obľúbený William Kaufman, ktorý aj s minimálnymi rozpočtami dokáže točiť solídne filmy a opäť ma celkom potešil. Hlavným problémom je dej, síce samotná zápletka mi vyhovuje, bývalý vojak, ktorý po prepade zostane sám, ale aj tak urobí všetko preto, aby ochránil svedkyňu pred skupinou žoldnierov, ale dejovo je to príliš stereotypné. Neustále len príchod na nejaké miesto, akcia a útek z neho a toto sa opakuje neustále dokola a navyše vo veľmi podobných lokáciách, takže už po chvíli som si prial aj nejakú zmenu, no tej som sa nedočkal a takto to už zostane až do konca. Ale inak je to celkom dobre zvládnuté, neustále sa niečo deje a tak aj v tomto prevedení sa na to dalo pozerať. Inak tento zápor sa musel čiastočne preniesť aj na akciu, keďže kvôli podobných lokáciám sú tie prestrelky veľmi podobné, ale inak si tu ani nemôžem sťažovať. Technicky sú výborne zvládnuté, poteší rozmanitý výber zbraní a profesionálne pôsobenie žoldnierov, čo sa predsa len v tomto žánri tak často nestáva, ale dosť potešia aj súboje, ktorých síce mohlo byť aj viac, ale tie, ktorú tu sú sa vydarili. Najviac sa mi páči celé finále, ktoré je najpestrelšie, tvoria ho prestrelky, súboje, tiché likvidácie a dokonca ešte aj nastražené pasce, ale poteší aj vyčistenie policajnej stanice, súboj v dome a vlastne aj všetko ostatné. V obsadení by som síce uvítal niekoho známejšieho, ale inak mi to celkom sadlo, hlavný hrdina je aspoň obstojný, postava svedkyne tiež a vyhovovali mi aj záporáci. Takže lepšie hodnotenie dať nemôžem, na to je to až príliš stereotypné, ale inak ma William Kaufman opäť nesklamal. V rámci nízkorozpočtových akčný filmov je kvalitne zvládnuté, či už vizuálom a aj akciou. 64%(10.12.2015)

Kdo byl zklamán u předešlého Mariňáka, kterého jsem neviděl, ovšem asi sjedu, pač na youtube je krátká ukázka bitky z lodě a líbila se mi, navíc "The Miz" není žádné dřevo a má snad místo ruk kladiva - tak abych dokončil větu, nebude zklamán čtvrtým dílem, který jen pouze mírně navazuje na Homefront, nějaká ta zmíňka z úvodu, hlavní postava, to je ovšem všecko. Jinač můj oblíbenec Kaufman opět nezklamal a tuhle zábavnou hitparádu Erkovejch přestřelek považuju za jeden z nejlepších akčních béček - nechybí samozřejmě ani kvalitní souboje. Ty jsou fakt tvrdé, dynamické a na wrestlingové chvaty se dívá se slinou u huby. Předem upozorňuju, že za dob co já wrestling sledoval, má nenávist k Mizovi byla obrovská. Ale zde byl sympatický, dost často hlásá a s tou výzbrojí a vestou vypadá jako správný hovado.. se zbraní je přirozený a už ta jeho svalovina a chraplák si umí získat respekt. Takže hlavní hrdina borec, co ovládá bojová umění, láme kosti a kosí vojáky všema zbraněma, které má po ruce. Je postřelenej na ramenech, zašpiní se, zadejchá a celej od krve, mazec! Jinak ještě k soubojům, pět menších v lese ke konci a jeden delší v bytě. Zejména ty v lese jsem si pouštěl několikrát, práce s nožem, kosti praskají, údery a bloky dlaněma, či dost brutálně provedené zvedáky/háky/directy. Takže bitky kvalitu mají, dokonce se dočkáme několika šikovných pastí a tichých likvidací, nějaký zlomený vaz, či podříznutá hrdla, fakt super. Ještě větší prostor mají krvavé přestřelky - mnoho zbraní, mnoho mrtvol, vynikající prolínání prostředí, kde se odehrávaj. Nejvíc si mne získala střílečka na policejní stanici, strašně úzké prostory, dokonce fungovalo i napětí. Jinak se zdrhá po lese a mezi tím se střílí, je zde i jedna honička v autech a hezké headshoty, provedené odstřelovačkou. Herecké obsazení teda táhne Ten Hmyz, potom celkem sympatická speciální jednotka, ačkoliv záporná (Vogel byl cool, bloncka k sežrání), jen mi vadila hlavní hrdinka a trošku ten agent, co zradil konvoj - pak musim trošku kritizovat, že ačkoliv se vojáci kryjí a nejednaj unáhleně, tak někdy jejich statické řešení situací je nesmyslné, např hrdina utíká a než týpek zvedne kulomet, nestihne zasáhnout terč. Vizuální stránka ale parádní, bez ohledu na to jak moc byl rozpočet nízký, jsem moc chyb nenašel, pač střihy a úhly kamer během akce úplně ideální - pouze střihy v neakčních pasáží a kolotočová, blikající kamera působily divně, jinak nemám co vytknout. A hudba se mimořádně povedla, navíc stopáž a tempo filmu dokopávají plusové body. Takže ačkoliv je scénář fakt jednoduchej (Voják chrání ženskou, proti speciální jednotce) jsme svědky dynamicky-brutálních bitek a krvavých přestřelek, kdy v pozadí hraje rocková muzika a vše táhne super hrdina, proti kterému stojí nabouchaný mariňáci a všecko se odehrává v nádherném prostředí. Boží kousek, chtělo by to akční seriál na tohle téma s Hmyzem :-)))(24.8.2015)

Tak a máme tady čtvrtého vojáka. V této sérii zatím platili 2 zásady. V každém díle se střídal představitel hlavní role což zde nebylo dodrženo a je to škoda, protože ten Mizanin je hrozný střevo a je mi krajně nesympatickej. No a taky platí, že co díl to jinej režisér. To dodrženo bylo a je to ku prospěchu věci, protože Kaufman už několikrát dokázal, že akci točit umí a dokazuje to i zde. Příběh je klasika hlavní hrdina ochraňuje důležitou svědkyni se kterou v divočině utíká před komandem neschopných žoldáků. Klasických soubojů tu moc není spíš taková rychlá jednorázová zneškodňování, zato všechno vynahrazují přestřelky, kterých je víc než dost a jsou vážně pěkný a přehledně natočený. Jenom škoda, že postavy se chovají někdy až dost nelogicky a je tu ještě pár celkem dost do očí bijících chyb. Pozoruhodná je hlavně reinkarnace zabijáckýho komanda, kdy po celej film po ústřední dvojici jde 6 až 9 záporáků a to i přesto, že jich v průběhu filmu stihne hlavní hrdina minimálně 30 zlikvidovat, ale když se přes tohle přenesete, tak dostanete v rámci budgetu který byl necelý 2 milióny parádní přímočarý akční béčko co nenudí. Fakt je, že kdyby mi ústřední dvojice byla aspoň trochu sympatičtější, tak bych možná dal i 4* Každopádně po mizerný trojce dostala vojenská série další velice solidní film který je kvalitativně zhruba někde mezi druhým a prvním dílem. No a jak už jsem napsal, tak režisér Kaufman potvrzuje, že při natáčení akčních scén je jako ryba ve vodě a packalové jako Waxman, Barbarash, nebo Frazier by si z tohohle mohli vzít mustr jak se točí za málo peněz hodně muziky. Takže za mě celkem spokojenost.60%(11.4.2015)

Ano zvědavost mě donutily dávat tomu šanci a taky to že bych se na to klidně podíval ale pořád nedostávám víc abych chtěl další vojenskou záležitost. Jsem rád když film má další a další pokračováni a ano zamrzí když je tam pokaždé někdo jiný ale prosím když jdete dál dejte mi každý díl něco nového lepšího.(5.9.2018)