Voják 4: Pohyblivý terč

Mariňák 4: Pohyblivý cieľ

Vojak 4: Pohyblivý cieľ

Akční / Thriller

USA, 2015, 90 min

Predosly diel som nevidel, lebo ma nezaujal herec v hlavnej ulohe a vlastne ani prve dva diely ma prilis nebavili. Ale kedze tentokrat to reziroval videobeckovy kral prestreliek William Kaufman, tak som neodolal. A technicka stranka rozhodne nesklame. Na film za necela 2 mega to vyzera paradne. Solidny uvod s prepadnutim konvoja, slusne vystrielanie policajnej stanice, finalne pobehovanie po lesiku s nonstop prestrelkami. Technicka stranka je bezchybna a vsetko to je natocene prehladne, ale cely cas som pouzival slova ako slusne a solidne, pretoze som mierne sklamany. Predsalen tym prestrelkam chyba zivocisnost a nekompromisnost aku obsahovali Kaufmanove filmy Prodigy a hlavne Sinners & Saints. Skoro to pôsobi ako taka zakazkova rutina. Ale Kaufmanovska rutina je stale o niekolko tried vyssie ako u väcsiny sucasnych videosrackarov typu Ernie Barbarash alebo Waxman. Na druhej strane tu maju o nieco väcsi priestor bitky a tie su dost dobre. A k zapletke. Je jednoducha. Namakany chlapik musi chranit zensku a cely cas maju v pätach elitne komando zabijakov. Celkom to funguje, len skoda, ze hlavneho hrdinu hra svalovec bez stipky charizmy. Zenska ktoru ma chranit tiez dvakrat sympaticka nie je a hlavneho zaporaka mi pre jeho neschopnost bolo skoro az luto. Mna aspon potesil Paul McGillion zo Stargate v ulohe typicky hlupej policajnej figurky. :). Takze vysledkom je dobry priemer s mnozstvom prestreliek, ktory potesi fanusikov DTV akcnych filmov. Potencial tu bol väcsi ale sucasne Seagalovky a Van Dammovky to strci do vrecka. Davam relativne spokojnych 5/10.(5.7.2015)

Takové klasické, přímočaré béčko, které ničím nenadchne, ale také ničím neurazí. Tahle série se mi celkem zamlouvá. Je to taková docela dobrá oddechovka, navíc mám prostě rád wrestlery, ať už stávající, nebo ty, co se na wrestling vykašlali a šli naplno do hraní. Klišovité, ale místy přece jen docela zábavné.(5.5.2015)

Pôvodný film mám veľmi rád, je to parádne béčko v klasickom žánrovom štýle, ale inak ma táto séria prakticky vôbec nezaujíma, aj tak nemajú jednotlivé diely so sebou nič spoločné a trojku som už pre istotu radšej vynechal. No zatiaľ posledný, štvrdý diel som si už musel pozrieť, kedže ho má na svedomí môj obľúbený William Kaufman, ktorý aj s minimálnymi rozpočtami dokáže točiť solídne filmy a opäť ma celkom potešil. Hlavným problémom je dej, síce samotná zápletka mi vyhovuje, bývalý vojak, ktorý po prepade zostane sám, ale aj tak urobí všetko preto, aby ochránil svedkyňu pred skupinou žoldnierov, ale dejovo je to príliš stereotypné. Neustále len príchod na nejaké miesto, akcia a útek z neho a toto sa opakuje neustále dokola a navyše vo veľmi podobných lokáciách, takže už po chvíli som si prial aj nejakú zmenu, no tej som sa nedočkal a takto to už zostane až do konca. Ale inak je to celkom dobre zvládnuté, neustále sa niečo deje a tak aj v tomto prevedení sa na to dalo pozerať. Inak tento zápor sa musel čiastočne preniesť aj na akciu, keďže kvôli podobných lokáciám sú tie prestrelky veľmi podobné, ale inak si tu ani nemôžem sťažovať. Technicky sú výborne zvládnuté, poteší rozmanitý výber zbraní a profesionálne pôsobenie žoldnierov, čo sa predsa len v tomto žánri tak často nestáva, ale dosť potešia aj súboje, ktorých síce mohlo byť aj viac, ale tie, ktorú tu sú sa vydarili. Najviac sa mi páči celé finále, ktoré je najpestrelšie, tvoria ho prestrelky, súboje, tiché likvidácie a dokonca ešte aj nastražené pasce, ale poteší aj vyčistenie policajnej stanice, súboj v dome a vlastne aj všetko ostatné. V obsadení by som síce uvítal niekoho známejšieho, ale inak mi to celkom sadlo, hlavný hrdina je aspoň obstojný, postava svedkyne tiež a vyhovovali mi aj záporáci. Takže lepšie hodnotenie dať nemôžem, na to je to až príliš stereotypné, ale inak ma William Kaufman opäť nesklamal. V rámci nízkorozpočtových akčný filmov je kvalitne zvládnuté, či už vizuálom a aj akciou. 64%(10.12.2015)

Tak po hoooooooooooooooodně dlouhé době viděno znovu a musím konstatovat, že jsem se bavil opravdu královsky. Když pominu pár drobných hloupostí a určitý stereotyp v podobě prostředí, nemám moc co bych vytkl. Charakter hlavní postavy až se dá říct, že dozrál a i v akci působí víc profesionálně a dominantně, než v předchozím počinu. Proti němu stojí profesionální vojenská jednotka a pamatuju si smrt každého z nich. Akce je téměř nonstop a je to mix výborných přestřelek, excelentních soubojů, nějaká ta pěší či automobilová honička a trocha toho stealth/pastě. Přestřelky právě trpí tím stereotypním prostředím, ale jinak působí monumentálně a dynamicky. Kaufmanův rukopis je sakra znát a ozvučení zbraní je kolosální. Takhle si představuju naturalistický zvuk zbraní - pořádnou ozvěnu napříč okolím. Mění se zásobníky, když dojdou náboje, týpci tasí nože - tolik detailů, co jsem tu našel. Předně když Jake na někoho míří s optikou a v odrazu té optiky vidíme toho týpka naproti. Zbraně ani z blízka nemaj zaslepenou hlaveň a existuje i zde něco jako zpětný ráz. Bitky působí drsně, dynamicky a kontaktně a choreografie je hodně dravá - wrestling mixlej s vojenským stylem boje. Těch pastí a té stealth akce zde mohlo být přeci jen víc, ale jsem rád i za tohle, protože to je to, co akční žánr potřebuje jako sůl. Vizuál je delikátní za takový mizerný peníze. Hlavní hrdina působí opravdu drsně, léčí si zranění, skončí postřelený a jde to na něm i vidět, že tu ruku potom nenamáhá. Celková zranitelnost hlavní postavy působí hodně autenticky - zadejchá se, chvíli kulhá než se rozběhne, při kontaktu s nožem se chytne za tu řeznou ránu - tohle jsou prostě takové detaily, ale strašně moc mě tohle potěšilo. Je to refrešující a správně "dirty". Marine 4 je pro mě novodobou akční klasikou a díky těm ohromujícím detailům to má i vysokou replaybilitu.(10.9.2019)

• MM_Ramone

Čo môžete očakávať od filmu s poradovým číslom štyri, keď ani prvá časť tejto série nestála za fajku dymu? No ano, nič! A presne to som dostal pri sledovaní amerického akčného snímku "Voják 4: Pohyblivý terč". Absolútne nič. Nič v tomto paškvile nefunguje. Logika scenára je na úrovni demencie. Herecké výkony sú zúfalo úbohé. Prestrelky úplne primitívne. Fyzické súboje neprehľadné, zmätené. Réžia hlboko, hlboko, hlboko podpriemerná. Nemusíte mať profesionálny vojenský výcvik a ani nemusíte byť expert v ovládaní strelných zbraní, aby ste si ihneď všimli, že sa pozeráte na totálne zmršený nonsens. *(26.6.2020)