Vzali nohy na ramena

(neoficiální název)

Touch and Go

Válečný / Drama / Komedie

Francie / Itálie, 1971, 110 min

Jeden z mnoha zajímavých filmů, kterými se francouzi, zde i italové vyrovnávají s válkou. Po svém - s humorem, někdy černým, s příběhem o lidech, kterým více či méně válka zasáhla do životů. Trojice lidí, kteří se nechtěně sejdou na útěku před nepřátelským okupujícím režimem, působí nesourodě, ale logicky vzato, ona nesourodá je - zahradník, anglický letec a manželka švýcarského konzula jsou rozdílní lidé, kteří by se, nebýt války, nikdy nesešli. Takhle se musejí naučit spolu vycházet, zvládnout dlouhou společnou cestu, nástrahy nepřítele a posléze i nešťastné lásky. Dojemný konec je natočen velmi působivě a jestli měl film působit protiválečně, pak na mě rozhodně zapůsobil.(29.1.2013)

Snad nikdo jiný neumí tak poutavě namixovat dobrodružství, humor a romantiku jako Philippe. Začátek nebyl úplně to pravý Brocový, ale pak už úsměv, srdce, dobroduržství, fandění hlavním hrdnům a pohled na překrásnou Marlene Jobert zcela ovládl příběh.(17.10.2015)

1940: Zahradník Valentin, pilot Basil a manželka švýcarského konzula Lorena prchají před nacisty. Stará dobrá francouzská válečná komedie? Ne tak docela. Na bláznivost filmů Velký flám nebo děda se dal na odboj si nechte zajít chuť, tentokrát je to poměrně realistická tragikomedie s - podle mého názoru - velmi nevhodně zvolenými herci. 50%(9.1.2006)

• Radek99

Nepovedený mix charakterů, postav, žánrů. Klasická válečná situační komedie, dobrodružný film i drama, v druhé půli pak romantická road movie z africké pouště, bez nápadu a z velké části i bez humoru (což je největší problém, jelikož takovýhle druh filmů bývá postaven především na situační komice). Motivace jednotlivých postav navíc nebyly crazy, ale spíše divné a nevěrohodné. A postava Michaela Yorka mi byla navíc od začátku velmi nesympatická... Zajímavé, jak je tato komedie oproti imbd na čsfd nadhodnocená...svou roli tu nejspíš sehrává prvek nostalgie... Podobné filmy: Dědoušek se dal na odboj, Velký flám, Kam se poděla sedmá rota?, Sedmá rota za úplňku, Návrat sedmé roty(28.8.2010)

Označení válečný/drama/komedie je trochu nadsazené a hlavně nepřesné. Zejména označení válečný je hodně zavádějící a mnoho fandů válečných filmů pak po shlédnutí zklamaně film neprávem odsoudí. Jedná se spíš o tragikomický příběh na pozadí II. světové války s rozporuplnými výkony herců a s poněkud“ rozháraným“ scénářem. Michael York svým výkonem moc nezaujal a asi se na tuto roli ani moc nehodil. Na druhé straně velký sympaťák Michel Piccoli a roztomilá Marlen Jobert, se kterou film v podstatě stojí i padá, si určitě zaslouží uznání za svůj herecký výkon. Každopádně ale film nakonec diváka zaujme a stojí za shlédnutí. Film si nepochybně zaslouží nejméně 3 nebo i 4 hvězdičky, ale kvůli Marlen Jobert jich neváhám dát 5.(19.1.2012)