Vzali nohy na ramena

Vzali nohy na plecia

Touch and Go

Válečný / Drama / Komedie

Francie / Itálie, 1971, 110 min

Označení válečný/drama/komedie je trochu nadsazené a hlavně nepřesné. Zejména označení válečný je hodně zavádějící a mnoho fandů válečných filmů pak po shlédnutí zklamaně film neprávem odsoudí. Jedná se spíš o tragikomický příběh na pozadí II. světové války s rozporuplnými výkony herců a s poněkud“ rozháraným“ scénářem. Michael York svým výkonem moc nezaujal a asi se na tuto roli ani moc nehodil. Na druhé straně velký sympaťák Michel Piccoli a roztomilá Marlen Jobert, se kterou film v podstatě stojí i padá, si určitě zaslouží uznání za svůj herecký výkon. Každopádně ale film nakonec diváka zaujme a stojí za shlédnutí. Film si nepochybně zaslouží nejméně 3 nebo i 4 hvězdičky, ale kvůli Marlen Jobert jich neváhám dát 5.(19.1.2012)

• Radek99

Nepovedený mix charakterů, postav, žánrů. Klasická válečná situační komedie, dobrodružný film i drama, v druhé půli pak romantická road movie z africké pouště, bez nápadu a z velké části i bez humoru (což je největší problém, jelikož takovýhle druh filmů bývá postaven především na situační komice). Motivace jednotlivých postav navíc nebyly crazy, ale spíše divné a nevěrohodné. A postava Michaela Yorka mi byla navíc od začátku velmi nesympatická... Zajímavé, jak je tato komedie oproti imbd na čsfd nadhodnocená...svou roli tu nejspíš sehrává prvek nostalgie... Podobné filmy: Dědoušek se dal na odboj, Velký flám, Kam se poděla sedmá rota?, Sedmá rota za úplňku, Návrat sedmé roty(28.8.2010)

• Martin741

Obavam sa, ze to co pise Rade99 ma svoje opodstatnenie. Neskutocny mix, este kym to bolo v rovine nackov ktori obisli tu uz notoricky znamu Liniu, tak este Ok, berem, pekna podivana. Potom ale nastupil neskutocny mix, ani som nevedel, ci ide o akcniak, alebo dramu alebo co vlastne. Akysi zahradnik /ani neviem odkial sa vzal a preco bol vlastne zahradnikom/ potom odisliel kamsi na Juh Francie /ani si tvorcovia nedali namahu s nazvom mesta alebo sidla, kam odisliel ten zahradnik/, proste chaos, do toho este zostrelenie lietadla. Motivacie postav som nechapal, ich konanie bolo prapodivne a casto nelogicke ..... rovnako takto na mna posobil cely film. Jedna projekcia staci, viackrat sa uz nevratit k tomuto . 30 %(23.11.2019)

1940: Zahradník Valentin, pilot Basil a manželka švýcarského konzula Lorena prchají před nacisty. Stará dobrá francouzská válečná komedie? Ne tak docela. Na bláznivost filmů Velký flám nebo děda se dal na odboj si nechte zajít chuť, tentokrát je to poměrně realistická tragikomedie s - podle mého názoru - velmi nevhodně zvolenými herci. 50%(9.1.2006)

Jeden z mnoha zajímavých filmů, kterými se francouzi, zde i italové vyrovnávají s válkou. Po svém - s humorem, někdy černým, s příběhem o lidech, kterým více či méně válka zasáhla do životů. Trojice lidí, kteří se nechtěně sejdou na útěku před nepřátelským okupujícím režimem, působí nesourodě, ale logicky vzato, ona nesourodá je - zahradník, anglický letec a manželka švýcarského konzula jsou rozdílní lidé, kteří by se, nebýt války, nikdy nesešli. Takhle se musejí naučit spolu vycházet, zvládnout dlouhou společnou cestu, nástrahy nepřítele a posléze i nešťastné lásky. Dojemný konec je natočen velmi působivě a jestli měl film působit protiválečně, pak na mě rozhodně zapůsobil.(29.1.2013)