Královský slib

Pohádka / Romantický

Česko, 2001, 90 min

Jedna ze středověkých pohádkových romancí poslední doby, která je ke koukání a to hlavně pro pěkné přírodní lokace ve kterých byla natáčena. Co se týče výběru herců a jejich hereckých výkonů budu kritičtější. Sliční muži u nás zřejmě vymřeli, proto jsme si jednoho vypůjčili ze Slovenska. Marošovi role fešného krále sedla tak, že nikdo nemohl podezírat mladou princeznu, že ji ke sňatku s ním vedly zištné pohnutky. Obzvláště díky kontrastu s toporně hrajícím princem Davidem Krausem, byla její volba uvěřitelná. Jan Kraus v roli dvorního šaška svými vtipnými glosami oživil příběh, ale mohl se do toho obout daleko víc, protože humor v pohádce nikdy není na škodu. Ženské představitelky herecky nijak neoslnily. Chyběla tomu ta zvláštní prosluněná atmosféra, jakou známe z našich starých filmů. Příběh byl jednoduchý, což nevadí a konec předvídatelný, jak už to u pohádek bývá, takže nakonec celkově docela příjemná podívaná.(10.6.2012)

Dejme tomu jedna z těch lepších filmových pohádek natočených po roce 2000. K dokonalosti tomu chybí přinejmenším komplikovanější zápletka a rozhodně lepší finále, které působí poněkud zkratkovitě. Kraus junior mi přišel v pohodě, ale ten jeho sestřih podle hrnce si vizážisté mohli odpustit. Taková neproměněná šance, ale kvůli M.Kramárovi, vtipným dialogům a glosám Krause seniora si tuhle pohádku dám vždycky ráda znovu.(28.5.2012)

• zette

Natoceno to neni zle, ale ta silena nuda..., to je konec. Neverim, ze nejake dite vydrzi tuto "pohadku" sledovat do konce. Asi s tim tvurci pocitali a zaver udelali celkem perverzni, kdy se kral zamiluje do princezny, ktera by mu mohla delat dceru. David Kraus naprosto tragicky, naopak jeho fotr ztvarnil nejlepsi postavu, skoda, ze nedostal vice prostoru...(1.1.2016)

Oceňuji jako jednu z mála českých pohádek, která se dá pustit dětem. Bez čar a kouzel (bez nichž se mnozí autoři v ději prostě nepohnou) a záporných postav (copak musí vždycky být?) zároveň dostatek přírody... A dokonce i obsazení mi sedlo (vyjma obou Krausů) Jen škoda, že pointu člověk prohlédl hned zkraje... Ale i tak se na to dalo koukat :)(21.3.2012)

• vesper001

„Ten, kdo tě nejvíc miluje, ti nic nesleví.“ Hrome, kam čeští kreativci na tyhle nesmysly chodí? Opisují je z kuchyňských chňapek? A proč jsou na pracáku takové fronty, když u filmu se uchytí každý dement? České pohádky mě začínají děsit víc než půlnoční horory a daňové přiznání. A co se výše uvedené citace týká: ono je to přesně naopak. A vůbec se mi nelíbí, když se takové bludy podsouvají dětem.(9.8.2016)

• - Když princezna (Klára Issová) vyráží na koni společně s králem (Maroš Kramár) hledat králova syna, má na čele perlu ve tvaru slzy, jejíž velikost neodpovídá té, která se objevuje ve finální konfrontaci. (Malory)

• - V snímke si ako komparzistka zahrala aj dcéra majiteľa pevnosti Cuknštejn, kde sa čiastočne natáčalo. (Zdroj: ceskobudejovicky.denik.cz) (Raccoon.city)

• - Natáčení probíhalo na zámku Žleby, vidět je pak možné i tvrz Cuknštejn. (Cucina_Rc)