Královský slib

Pohádka / Romantický

Česko, 2001, 90 min

Oceňuji jako jednu z mála českých pohádek, která se dá pustit dětem. Bez čar a kouzel (bez nichž se mnozí autoři v ději prostě nepohnou) a záporných postav (copak musí vždycky být?) zároveň dostatek přírody... A dokonce i obsazení mi sedlo (vyjma obou Krausů) Jen škoda, že pointu člověk prohlédl hned zkraje... Ale i tak se na to dalo koukat :)(21.3.2012)

• wosho

Tak toto pánové a dámy rozhodně není žívá voda pro dnešní pohádku. Troška je likviduje svou děsivou poetikou, mnozí filmaři je zas neumí správně uchopit a napsat. No a Královský slib je něco mezi tím. Hanzlík sází na atmosféru středověku, což vůbec do pohádky nepasuje (výjimkou jsou Tři oříšky pro popelku od Vorlíčka), navíc děj je skoro nepohádkovi, s absenci humoru (to se netýka přesně obsazeného Krause) a fantasie. Celkově je Královský slib lehce podprůměrným snímkem pro děti, inspirovaný severskou produkcí, jenž se do české kotliny pranic nehodí.(26.6.2007)

• UncleG

Několik základních poznatků ke královskému slibu: 1) Kraus je poleno. A to tak neskutečný poleno, že ho museli v postprodukci předabovat, aby zmírnili míru jeho polenovitosti aspoň na polovic. Průměrný bavlan z kamenolomu Horní Jarošov by obstaral možná přijatelnější divácký zážitek. Balvan se aspoň "nesnaží". 2) Kraus nezvládá jízdu na koni. Takže si užijeme zábavné exempore, v němž skupina jezdců uhání krajinou a za nimi povlává Davídek na mocném oři, jež si běží, kam se mu zachce. 3) Kraus neumí šermovat 4) Výrazně pozitivním zážitkem je font ukradený z Diabla dvojky, který mi alespoň nostalgicky připomněl mnohačetné Baalruny. "A nevypadne mi ta Buriza a nevypadne...!" Ehm... No, na jeden film dost málo...(8.6.2012)

V mých očích tato pohádka léty zraje jako víno. Jisté je, že Issová je tu překrásná a i té Vondráčkové to celkem sekne. Zajímavý je, jak je na filmu poznat technický pokrok. Ve chvíli, kdy píšu, je Královskému slibu teprve (už?) 15 let, ale obrazovou kvalitou se podobá Obušku z pytle ven:) A nebo to v tý televizi na tom HD kanále naschval nějak przněj:) Hlavní ale je, jak jsem z pohádky pěkně romanticky naladěn´plus pěkný holky plus prověření časem = vysoké čtyřhvězdové hodnocení.(1.1.2017)

Pohádka bez špetky nadpřirozena a bez padouchů. Smyšlený romantický příběh, kdy už po půlhodině víme, jak to přesně skončí, ale ještě hodinu si počkáme, než děj doklopýtá do finále. Hlavními hrdiny jsou čestný a nesmírně natvrdlý král (M. Kramár), jeho rozmazlený, rádoby roztomilý syn (protekční tlačenka number 1 - D. Kraus), urozená slečna, která ví, co chce, leč neumí se vymáčknout a tak jen stále kulí oči ve výrazu hladového tuleňátka (K. Issová), rádcova dcera, děvče od rány, co má prý vypadat jako kluk (protekční tlačenka number 2 - L. Vondráčková) a do toho sekunduje pár dalších čičmundů. Třeba Jan Kraus ve zbytečné roli absolutně nevtipného šaška - živočišné vitalitě např. Menšíkova Matěje v pohádce "Jak se budí princezny" se nepřiblížil ani tolik, aby mohl Menšíkovi alespoň boty olízat. "Královský slib" je provázen obvyklými dějovými nelogičnostmi tvorby pro děti, povedenou výpravou (moc hezké exteriéry), průměrnými kostýmy, místy otravnou hudbou a plejádou známých hereckých jmen. Ucanckaný příběh bych hodnotila podprůměrnými dvěma puntíky, ale velkorysá výprava mi dovoluje bez uzardění připrdnout i třetí do mírného nadprůměru. Navíc, není to tak uječený opruz jako Troškovy pohádky. Snesitelné nic-moc. 55%(21.8.2010)

• - Natáčení probíhalo na zámku Žleby, vidět je pak možné i tvrz Cuknštejn. (Cucina_Rc)

• - Když princezna (Klára Issová) vyráží na koni společně s králem (Maroš Kramár) hledat králova syna, má na čele perlu ve tvaru slzy, jejíž velikost neodpovídá té, která se objevuje ve finální konfrontaci. (Malory)

• - V snímke si ako komparzistka zahrala aj dcéra majiteľa pevnosti Cuknštejn, kde sa čiastočne natáčalo. (Zdroj: ceskobudejovicky.denik.cz) (Raccoon.city)