The Making of Merkel with Andrew Marr

Andrew Marr

Kamera:

Neil Harvey

Jenda

BBC se snaží navázat (alespoň názvem) na Marrův seriál o historii moderní Británie s dokumentem o německé kancléřce Angele Merkel, nicméně (může se jednat o můj předsudek) se mi zdá, že ta přílišná povrchnost, kterou Brit hovořící o někom z cizí země nemůže překlenout, tomuto dokumentu převelice škodí. Vsadil bych se, že existuje hromada lepších a detailnějších profilů německé státnice. Nevím proč nesáhnout po nějakém německém dokumentu, ve kterém se toho pravděpodobně dozvíte více. ()

Rihan

Málokdo věděl, že Merkel je herečka. V současné době je její úzkostlivě opečovávaná autorita kancléřky i po tom všem, co provedla, stále tvrdošíjně a neochvějně veřejnosti zdůrazňovaná, až to vypadá, že je spasitel a nikoliv ničitel Evropy. Je ještě stále tak silná v kramflecích politické moci, že i německá média si v dnešní době dovolila cenzúru ve věci silvestrovského násilí imigrantů. Až historie ukáže, zda tato bezdětná, východní Němka jednala ve smyslu "po mně potopa" (získání Nobelovy ceny míru 2015 jí tak tak proklouzlo mezi prsty-chvála bohu) a zazní i hlasy o jejím potrestání jako vlastizrádce nebo jí budou blahořečit za prozíravost, že její doširoka otevřená náruč pomohla ekonomice a plodnosti, o čemž ale já vážně pochybuji. ()