Barry Seal: Nebeský gauner

• Austrálie

• Kanada

Životopisný / Akční / Krimi / Thriller / Komedie

USA / Japonsko, 2017, 115 min

Zábavná, svižná a hlavne vďaka výbornému Cruisovi fakt cool oddychovka, ktorá nie že nevie zahrať na dramatickú nôtu, ale ani nechce. Čo ma prekvapuje, pretože sa ostrejšou satyrou mohla vyšvihnúť až do Scorseseho najlepšej spoločnosti.(31.8.2017)

Vtipně a s nadhledem napsáno, fantasticky sestříháno a já prostě žeru ten Limanův dravý vizuální styl. A taky Toma Cruise, který v šestapadesáti vypadá jako někdo, kdo by z fleku mohl balit čerstvý maturantky :o) On je taková lidská Věc Makropulos.(28.1.2018)

Povrchní, ani nějak zvlášť akční, o politické rovině zbytečné psát. Nějak takhle to měl Cruise zahrát před třiceti lety, nyní už hraje v propracovanějším typu filmů.(24.5.2018)

Velice přímočará krimi-komediální jízda bez výraznějšího zaškobrtnutí i bez snahy stavět nás před nějaká náročnější morální dilemata. American Made nápadně imituje styl Scorseseho filmů (popové songy, vypravěč zasahující do příběhu a určující, co a jak uvidíme, kamera a střih strhávající k sobě pozornost) a veze se na popularitě seriálu Narcos, takže působí nepůvodně a předvídatelně, ale díky hladkému vyprávění (byť lehce mechanickému) a Cruiseovu charismatu baví od začátku do konce. Netradiční je (na hollywoodský film) pozice hlavního hrdiny, který se nechává vláčet okolnostmi a téměř po celý film jen přijímá cizí nabídky a plní příkazy, které mu někdo diktuje. Svou vynalézavost může projevit pouze v tom, jak dodání určitého zboží provede, nikoliv v tom, co vůbec bude provádět. Skoro by se nabízelo interpretovat jej jako ztělesnění amerického pragmatismu, schopnosti přizpůsobit se určité situaci a vytěžit z ní pro sebe maximum, ale na to, abychom jej vnímali takto neosobně, o něm víme příliš dost informací (oproti ostatním postavám, které skutečně jsou pouhými typy) a poměrně velký důraz je kladen také na rodinnou linii (se kterou však film nakládá mnohem ledabyleji než třeba Vlk z Wall Street – na hrdinově manželce a dětech vám bude zřejmě záležet stejně málo jako Barrymu). Z filmů „utěšujících“ nás tím, že lidé jsou možná špatní, ale jejich vlády ještě horší (Týpci a zbraně, Špinavý trik), získává tenhle v mých očích plusové body za větší zohlednění procedurální stránky věci i za to, že si nehraje na nic lepšího. Prostě lehká letní macho-zábava, která dělá vše pro to, aby se divák ani na okamžik nenudil a na rozdíl od Atomic Blonde nebo Zabijáka a bodyguarda se jí to daří velmi dobře. 70%(23.8.2017)

Výborne natočený, ľahkonohý a až nepatrične zábavný spin-off Narcos. Cruise si to evidentne užil.(11.12.2017)

Naprosto dokonale uvolněná jízda při který se střídavě budeš smát a střídavě nad životem Barryho Seala nebudeš chápat. Film má neskutečný šmrnc např. skvěle dělanej střih který sám o sobě je někdy velmi vtipně součástí vyprávění. Tomášek v jedné ze svých absolutních top rolí, nemyslím herecky, to určitě už odehrál naročnější party, ale tady působí totálně uvolněně.(28.8.2017)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $51,342,000Tržby Celosvetovo $134,866,593Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ Také fajn retro. Hlavne obrazom, občas mimoznou kamerou, ktorá sníma od buka do buka, takmer až dokumentárnym ponímaním a až príliš uvoľneným hereckým prejavom. Ako námet vôbec nie zlé, len chcelo by to lepšiu údernosť, svižnosť a lepšie sa vyhrať s hercami. /60%/(20.12.2017)

Škoda, že Cruisova nejlepší role za poslední roky nepřichází v trochu lepším (rozuměj: lépe napsaném, vystavěném a dramaticky vypointovaném) filmu. Barry Seal letí až příliš hladce, hlavně v první polovině se člověk skoro modlí za umělé turbulence. Ale Spinelliho scénář je plochá dráha složená z opakujících se epizůdek, které táhne Tomova charisma a ready-to-use 80s vibe. Liman se sice režijně snaží, ale ani on svými kouzly s osmdesátkovými postupy nevytáhne žádný extra drive. Naštěstí Cruise si svého všedního gaunera, který obecně neklade moc otázek, užívá tak, že si ho může užít i divák. Barry Seal je solidní, ale příliš dlouhá epizoda Narcos. Seriálu Netflixu vděčí skoro za všechno, ale bohužel ve srovnání s ním také nedokáže zakrýt svoje limity. Vážné dějinné téma tak odbude pár zkratkami a fórky, které skoro doslovně známe právě z Narcos. Seriál ale dokázal nečekaně kousnout. Barry se o to pokouší v závěru, ale spíš neškodně. Proč ****? Protože Tom. Takže 4. kousek z čirého fanouškovství.(25.8.2017)

Barry Seal je one man show Toma Cruise. Totální. Vlastně tu nic jiného než Tom Cruise v roli, která mu byla ušitá na tělo, není. Jako sympatický hajzlík, jenž dokáže pracovat zároveň pro tři smrtelně nebezpečné organizace a ještě na tom zatraceně dobře vydělávat, je vyloženě boží. Jeho Barry je amorální svině, ale s tak obrovským šarmem, že mu budete držet palce i v okamžiku, kdy kalí s šéfy kolumbijských kartelů, přiváží zbraně středoamerickým polovojenským organizacím a zakopává prachy v kufrech na zahradě. Barry má styl a díky Dougu Limanovi a jeho svižné režii se na jeho dobrodružství docela dobře kouká. A až na konci člověku dojde, že to vlastně hraje až moc na jistotu, že Barrymu všechno prochází tak nějak samo, chybí tu výraznější protivník, konflikt nebo dokonce problém a že to vlastně není moc zajímavé. Fandové Cruise si to asi maximálně užijí, na ostatní čeká stylový, vcelku zábavný, ale víceméně zbytečný film.(27.7.2018)

Horší celovečerní epizoda Narcos prohnaná uvolněným ovšem nedůsledně zrealizovaným stylem Vlka z Wall Street či Obchodníka se smrtí. Nikdy to tedy tak úplně nenajde svůj vlastní ksicht a tak se to krčí ve stínu výše jmenovaných. Slušel by tomu především lépe vybudovaný dějový oblouk, nějaké ty emoce i lépe zpracovaný přesun do serióznějších vod v závěru, ale čistě jako osmdesátkově stylizovaná uvolněná životopisná blbina to vlastně není vůbec špatné a rozhodně to je zábavné, to zase ne že ne. Především díky Cruisovi, kterému komediálně pojatá role pasivního macho frajírka sedne jako už dlouho nic; částečně i proto, že se ani trochu nesnaží stylizovat do skutečného Barryho Seala a hraje prostě sám sebe.(24.8.2017)

,,JSEM JEN GRINGO, CO VŽDYCKY DORUČÍ…“ /// Jak se z Barryho, pilota aerolinek, bojovník proti nepřátelům demokracie stal… (a pěkně na tom vydělal). Mám tyhle filmy vo týpcích s koulema (takže role pro Cruise) rád. A přestože glorifikujou postavu porušující zákon, nemyslíte na to, páč maj vo čem vyprávět. Skoro jako Jára Cimrman (nebo Forest Gump?) se setkává (skoro) se všema, co v týhle branži tenkrát něco znamenali (Noriega, Contras, Escobar, Bush jr…), vodsejpá to a je to vlastně zábava. Trio Cruise – Liman – Spinelli ve slušný formě! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Už mi chyběl Kokain. 3.) Thx za titule „dezibook a Lucifer199“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(24.11.2017)

• tron

„Mali ste si zobrať tie cadillacy.“ Nebavilo ma to. Na film Toma Cruisea nečakaná nuda za 50%. Možno keby sa to tvorcovia snažili v dobe uvedenia do kín reklamovať ako film s Pablom Escobarom (ktorý bol v tej dobe populárny vďaka hitu Narcos), možno by do kina prišlo viacej divákov. Ale zrejme by zostali zaskočení a cítili by sa byť oklamaní, pretože šéf Medellínskeho kartelu je tu len malou súčiastkou veľkého celku. A takých súčiastok je tento takmer dvojhodinový film plný, ba až preplnený (a aj vinou toho zostanú niektoré zvraty nedokončené – švagor). Je tu toho strašne veľa a celé je to podané odľahčene napriek tomu, že drogy sú zlé, Escobar bol svojím spôsobom masový vrah a hlavný „hrdina“ je vychcaná sviňa, ktorá je len o čosi viac sympatická, než totálne nesympatický DiCapriov Vlk z Wall Street. Aj kasting je všelijaký, ani dobrý, ani zlý, skôr neviditeľný a ľahostajný, než úžasný. Najzábavnejší je Cruise a aj on je dosť slabý. Potešilo ma pár hlášok („Ser na to, fotiť budem ja.“), dialógov a absurdných nápadov/scén (šimpanz, pristátie v meste, spiaci pilot). Inak bieda. Možno ak by to jemne prepísali a poňali ako sequel Top Gunu, hodnotil by som to lepšie. Absurdnosť dňa: Escobara tu hrá Mauricio Mejía, ktorý nielenže hral už vo viacerých escobarovských projektoch (vrátane Narcosu!!!), ale dokonca stvárnil už i Escobara (v seriáli El Chapo). Wtf???(9.1.2018)

Mohla to být jen další z průměrných biografií podle reálných základů, jenže jména jako Cruise či Liman budí očekávání o poznání vyšší. Výsledek však kdovíjakým hitem není, přestože se o špatný film určitě nejedná. Cruise si roli frajírka s občasným humorným přesahem viditelně užívá, ačkoli vás možná zarazí, že na poměry člověka balancujícího na hraně se chechtá docela dost. Ale jeho postava taková prostě nejspíš je. O nikom dalším už ale nemá smysl psát, protože Cruise si krade show pro sebe a vedlejší figury v čele s Gleesonem mu pouze nahrávají na smeče. Na dvě hodiny má Barry Seal docela slušné tempo, ovšem kámen úrazu je v tom, že vás ničím nepřekvapí. Od začátku víte, že to Barry bude hrát na všechny strany, což se taky děje, a přestože by ho mohli (a měli!) tisíckrát zabít či zabásnout, tak se o něj nebojíte. Což je trochu nuda a jakkoli na papíře vypadá námět frajersky, realita taková bomba není. Prostě ničím zvláštním nedochucená krimi jízda, která však sama o sobě špatně nechutná.(24.8.2017)

Výborná letní pohodovka, která krásně plyne a baví od začátku do konce. Tom Cruise přesvědčivý a je vidět, že mu role sedí. 85%(26.8.2017)

Nemám tuhle formulku v oblibě, ale tentokrát mi přijde výstižná: tento film mi přijde naprosto zbytečný. V kontextu seriálu Narcos, nemá Barry Seal absolutně co nového/lepšího/atraktivnějšího/zábavnějšího nabídnout. Barry Seal sice má dramatický spád jak se patří, má i své wow momenty a lehký nádech absurdního humoru, nicméně k Narcos se ani v jednom svém aspektu nepřibližuje. Je to prostě nezávadný film, který přichází s křížkem po funuse. Jo a Tom Cruise odehrál 90% filmu jedním univerzálním americkým úsměvem, to mi taky nepřijde ok... 6/10(27.11.2017)

Doug Liman je frajer a Tom Cruise opět válí. Moc pěkně odvýpravěný příběh Barryho Seala, který je dostatečně zajímavý a poutavý, že diváka vtáhne od samého začátku. Filmu hodně prospívá zajímavý filtr a místy jsem měl pocit, že sleduji díl ze seriálu Narcos, čímž se dost možná i Doug Liman inspiroval. Pracovat pro CIA i Narcos zároveň je možná atraktivní, ale je to hold práce, před kterou se nedá utéct jinak Vás čeká smrt. Šukačka v Letadle TOP. Moc zábavný film 80%(25.10.2017)

"Peníze se na mě sypaly ze všech stran. Kdo by čekal, že to bude problém." Gringo Barry Seal je hrozně zábavná postava. Je to sice ve skutečnosti kretén, který pomohl Pablo Escobarovi, Carlosi Lehderovi, Jorge Ochoovi, Manuelu Noriegovi a sobě k miliardám dolarů z kokainu, ale ve filmu mě baví. A taky mě baví skutečnost, že IAC není CIA, Barryho spojení příjemného s užitečným a skvělí Contras, kteří chtěli spíš emigrovat než bojovat. Kdo mě však rozhodně nebavil, tak to byl příbuzný dement J. B., kterému jsem od začátku chtěl dopřát kilometrový bungee jumping bez lana. A klidně s milionem dolarů v análním otvoru.(19.4.2018)

Svižná vtipná životopisná záležitost o antihrdinovi stylu Obchodníka se smrtí či Vlka z Wall Street. Oba zmíněné filmy jsou sice lepší, na druhou stranu to, co Obchodník se smrtí zmiňuje víceméně okrajově především v rámci úderné pointy, to je tady vyklopené naplno a operuje se s tím celý film. Zkrátka chlapíci, kteří za peníze udělají cokoli, se hodí každému režimu, zejména pak tomu, který se staví jako ten správný a morální. Zbraně, drogy, výcvik povstalců Contras. Kolikrát jsme tohle všechno viděli. Zvlášť vtipné jsou pak ty poznámky o ztrácejících se povstalcích a zbraních a jejich použití k jinému účelu než bylo původně zamýšleno. jako bych slyšel slovo Sýrie a povstalci vycvičení "koalicí", kteří po vysazení na místě houfně i se zbraněmi strýčka Sama dezertují k ISILu, případně jiným obdobným svědkům Mohamedovým, to vše v rámci šíření demokracie. Konec filmu by pak měl být výstrahou všem, kteří se do podobného byznysu pouští. Chvíli budete užiteční, ale nakonec užiteční být přestanete.(6.7.2018)

Toma Cruise mám dlouhodobě v oblibě a je pro mě zárukou jisté kvality, ale bez jeho posledních tří filmů (druhý JACK REACHER, MUMIE, BARRY SEAL) bych se klidně obešel. V posledním jmenovaném se Tom zhlédl ve VLKOVI Z WALL STREET a NARCOS (a potřetí v krátké době dotáhl před kameru obří letadlo), ale jeho vyprávěnce chybí Scorseseho divoký styl, zapamatovatelné scény a přesah, což z ní dělá film na jedno zkouknutí.(1.1.2018)

„If we don´t take care of our customers, someone else will.“ Od Limana rádoby zábavná retro jízda s tradiční dějovou osou vzestup - přehazování prachů vidlemi - pád. Něco fabulací (trapná scéna s odchodem od TWA), pár líbivých překroucení (Seal se ve skutečnosti sám nabízel jako informátor, aby se vyhnul trestu) a celý ten pašerácký byznys vyvedený tak cool a na pohodu, že závěr před domem Armády spásy přinese stejné emoční vyznění, jako když paní Sealová podá přes pult KFC smažená stehýnka. Upřímně, už mě všichni ti Belfortové, Wellsové, Sealové a týpci se zbraněmi začínají unavovat..(5.1.2018)

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21